build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje City Garden (Скопје Сити Гарден)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10683
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Skopje City Garden (Скопје Сити Гарден)
    Posted: 19-May-2017 at 22:19
Неколку денешни...

За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Feb-2017 at 20:42
Логично решение. Скопје е загадено, се иде у висина.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10683
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Feb-2017 at 20:41
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Dec-2016 at 13:13
Стварно без врска го направија цел кварт. Подобро да проектираа една 50-катница со City mall на првите катови и паркови наоколу. Вака излезе Реонски центар 2.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Dec-2016 at 18:06
Skopje City Garden
Skopje City Golubarnik боље.

Градски голубарник треба да го крстиме.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Dec-2016 at 17:18
Еве до каде се стигнати(превземено од фб страната на ЗСФ КОМ)
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 449
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Nov-2016 at 21:32
Не си глуп кога нешто незнаеш туку кога се правиш дека не знаеш!

Edited by hcitrS - 27-Nov-2016 at 21:33
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-Nov-2016 at 11:16
Originally posted by hcitrS

Originally posted by Robbi-MKD

сакат да живеат во главен град, а да имаат услови како на село!Овој дел од твојот пост е буквално максимата по која тргнаа/сакаат да тргнат сите градови на западот. Меѓу другото и во Германија.


Незнам на кои западноевропски земји мислиш...
За Германија и Австрија можам да ти потврдам дека еколошката свест (работат на тоа децении наназад) им е најразвиена во споредба на другите западноевропски земји и пошироко токму заради проблемите што ги имаа и имаат со загаденоста на градовите и централните градски подрачја, така да како решение воведоа еколошки семафори за влез во истите (колку тоа е ефективно е друга работа), екстра висок данок за дизел возила, има селектирање на отпад 20 год наназад итн итн ...али тоа е друга тема!

Последните 10-тина години има тренд на исселување од градовите (на оние побогатите) во предградијата и селата на градовите, ама не станува збор за воспоставување на „селски услови„ во нив градовите што е и просто невозможно! Thumbs%20Up
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2351
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Nov-2016 at 02:47
Лично не ми пречи средувањето баш на овој простор, ама ме мачи мислата дека со згради сакаат да го пополнат и просторот помеѓу Илинденска и реката (за кој што се сеќавам на многу убави планови за паркови уште од раните 90ти).

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1409
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-Nov-2016 at 18:34
Originally posted by Џоле

Originally posted by alexsend

А токлку многу простор има Скопје за ШИРЕЊЕ, малку треба само памет


Памет и приватен капитал не одат во иста реченица.


Не мора да си во центар ако до таму стигаш за неколку минути. Се што треба е Градот да повлече потег. А тие потези не им се влечат...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 449
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Nov-2016 at 00:33
Originally posted by Robbi-MKD

сакат да живеат во главен град, а да имаат услови како на село!Овој дел од твојот пост е буквално максимата по која тргнаа/сакаат да тргнат сите градови на западот. Меѓу другото и во Германија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10683
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Nov-2016 at 23:55
Originally posted by alexsend

А токлку многу простор има Скопје за ШИРЕЊЕ, малку треба само памет


Памет и приватен капитал не одат во иста реченица.
За сè има вторпат
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Nov-2016 at 20:18
@ my Macedonia  тоа и ми беше поентата во предходните постови, сакат да живеат во главен град, а да имаат услови како на село!
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1409
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Nov-2016 at 19:40
А токлку многу простор има Скопје за ШИРЕЊЕ, малку треба само памет
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6987
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Nov-2016 at 01:17
Originally posted by my Macedonia

Кој не сака згради нека си оди в село, таму ливада ќе имаш. Не разбирам што е лошо тука баш убаво се урбанизира комплетно тој дел. Да се надеваме дека ќе расти до 25 катови.
а некој негде рече дека сака да има диви ливади и ѓубришта во урбани средини?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Nov-2016 at 01:07
Проблемот е во тоа што инфраструктурата што ги подржува тие згради не се развива и гради паралелно со изградбата на зградите. И тука се создава јаз кој резултира со станарите на тие станови да не ја имаат истата или сличната пристапност и квалитет на инфраструктура како во претходно спомантите плански населби.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3592
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Nov-2016 at 23:49
Кој не сака згради нека си оди в село, таму ливада ќе имаш. Не разбирам што е лошо тука баш убаво се урбанизира комплетно тој дел. Да се надеваме дека ќе расти до 25 катови.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6987
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Nov-2016 at 23:11
Originally posted by Robbi-MKD

@Zabegan  Kako zakluciv? Po oglasite za nedviznosti i cenite za koi se prodavaa stari amortizirani stanov za nerealni visoki ceni! Zarem mislish deka investitorite pred da investiraat ja nemat ispitano situacijata, koga pri tolku izgradeni nedviznini cenite na stanovite padnaa minimalno, ima prostor za uste! Pobaruvackata i ponudata go dirigiraat pazarot!
епа како тоа цените воопшто не паѓаат а бројот на станови е три пати поголем од оној пред 20 години? ...цената е многу ирелевантен фактор во дискусијава ако знаеме дека нема никаква врска со ништо и се пумпа безвезе во многу случаи
побарувачка има, ама тоа не значи дека има недостиг од станови... кој ги купува тие станови и за што се користат? дали ако еден човек купи пет стана и манипулира со нив чисто како имот, тоа значи дека има недостиг?

и зошто би имало толку многу нови луѓе во градов на кои им е потребно сместување а наталитетот не е нешто посебно зголемен?
пак е тоа поширока политика, пазарот може да се стимулира и да се среди доколку некој би сакал да го направи тоа... пак ќе речам Скопје нема недостиг од било што, туку се форсира и се трупа со многу граѓани кои не може да ги издржи со неговата моментална состојба, ако веќе збориме за потребен простор... сето тоа е злоупотребено од приватници на кои им паднала секирата во мед... епа сега Скопје да си цркне нели?

и уште еден битен фактор каде што профитираат инвеститорите, е што многу луѓе се префрлаат во нивните станови поради подобриот квалитет, организација и фактот што се е ганц ново, и без никаква анализа на пазар тука имаш профит...
и тоа можеше да биде регулирано од државата/градот, кога веќе станарите од една згрда се доволно стоки да не знаат да соработуваат меѓусебно за заеднички цели
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Nov-2016 at 20:39
@Zabegan 
Kako zakluciv?
Po oglasite za nedviznosti i cenite za koi se prodavaa stari amortizirani stanov za nerealni visoki ceni!
Zarem mislish deka investitorite pred da investiraat ja nemat ispitano situacijata, koga pri tolku izgradeni nedviznini cenite na stanovite padnaa minimalno, ima prostor za uste!
Pobaruvackata i ponudata go dirigiraat pazarot!
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6987
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Nov-2016 at 01:39
Originally posted by Robbi-MKD


Mislam deka treba da razbereme deka Skopje ima nedostatok na stanovi, koi ne se gradele so decenii, i imalo deficit na istite...Skopje kako glaven grad  mislam deka do prva ke se razviva i ke se shiri, taka da i mene ne mi se dopagaat nasekade zgradi, kuci, objekti ama toa e patot po koj ke ode Skopje vo idnina kako glaven grad...Od prva i namene mi izgleda zgradata nekako zbiena, da vidime kako ke ispadne koga ke bide finishirana pa da sudime.
како успеа да заклучиш дека има дефицит од станови? според цената?
ок тука може и да се согласам со тебе, ама сетоа тоа е резултат на поширока политика... ја би рекол дека Скопје нема дефицит ос резиденцијален простор, туку дека премногу брзо се трупа со жители кои не може да ги издржи економски, сообраќајно и резиденцијално... не викам дека не треба да се шири, ама тоа што се случува е премногу рапидно и хаотично, а не се превзема ништо во врска со тоа

дури и да речеме еве, дека имало дефицит, дали е во ред тие станови да се градат во веќе плански оформени населби и во центарот на градот, или во предградија со простор за секаква секојдневна активност и рекреација, доволно паркинг места, комерцијални содржини со свој доволен простор, всушност онака како што се направени Аеродром и Карпош?
никаде не пишува дека дефицит на станови се надоградува со некој масивен 10+ ката кокошарник со пет влеза... само се уназадуваме постојано
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.062 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.