build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje City Garden (Скопје Сити Гарден)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12098
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Skopje City Garden (Скопје Сити Гарден)
    Posted: 01-Feb-2016 at 15:21
Веднаш до City Tower, т.е. меѓу кулата и новата административна зграда на ПроКредит Банка во Карпош.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12098
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 01-Feb-2016 at 15:27
Скопје добива нов интересен проект - станбен комплекс во кој акцентот е ставен и на зеленилото. Бидејќи проектот е на самиот почеток, мислам дека е добро да има сопствена нишка каде ќе се води диксусија и ќе се објавуваат фотографии.

Линк до страницата на компанијата што го гради

http://www.zsf.com.mk/
За сè има вторпат
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 812
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-Feb-2016 at 00:21
Не испадна лошо тоа катче околу Партизан......на времето беше само празна нива, со две три трошни куќарки.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Feb-2016 at 02:01
би сакал да се радувам на вакви убави проекти што конечно ја носат архитектурата во права насока, кога веќе ете не не бивало да бидеме експериментални и храбри

само што, знам од старт што ќе се случи со половина од тие тераси и висечки градини, ако не се внимава на кого ќе припаднат и што е законски дозволено да прави со нив
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2422
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 02-Feb-2016 at 02:05
Интересно и современо изгледа. Да видиме што ќе испадне. Портфолиото им е тро тнко и неимпресивно.
Back to Top
ZSF KOM Dooel View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ZSF KOM Dooel Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Feb-2016 at 15:50
Почитувани,
најпрво сакаме да истакнеме дека ни е драго што се отворила дискусија за нашиот најнов проект за станбено-деловниот комплекс "Skopje City Garden". Комплексот е составен од 3 обејкти, меѓусебно поврзани со тераси, кои се наменети за индивидуални зелени градиини. Мотото за овој комплекс е " Живот во зеленило, за доброто на сите нас...". Понесени од целокупната функција и благодетите што со себе ги носи зеленилото, ЗСФ КОМ смело одлучи да го внесе зeленилото во домовите на нашите клиенти. Комплексот нуди над 400 станови, започнувајќи од гарсоњери до четворособни, атрактивни станови со индивидуални градини/тераси. Во однос на квадратура становите се движат од 28м2-180м2. Комплексот ќе располага и со деловен простор над 3000м2, додека планирани се и две подземни нивоа со паркинг места, остави и придружни единици. Нашата интернет страна е во изработка, акцентот на неа моментално е даден на најновиот комплекс и зато недостасуваат податоци. Повелете и на саемот за градежништво на 1ви март оваа година, да се запознаете со целокупната идеја и реализацијата на комплексот. Активно ја работиме и нашата FB страна.
Back to Top
ZSF KOM Dooel View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ZSF KOM Dooel Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Feb-2016 at 16:06
https://www.facebook.com/ZSFKom/
Back to Top
ZSF KOM Dooel View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ZSF KOM Dooel Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Feb-2016 at 16:19
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3823
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Feb-2016 at 17:10
Не разбирам, па нели во таа локација почнаа радежните работи за црква??
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Feb-2016 at 17:27
Ме интересира кој вид на дрво ќе биде поставен, и како тоа ќе се изведе, имајќи во предвид дека потребна е почва и одредена длабочина за корените, во зависно секако од видот на дрво, затоа и прашувам.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
ZSF KOM Dooel View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ZSF KOM Dooel Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Feb-2016 at 18:11
Градежните работи се започнати на локацијата која излегува на улица "Манапо", веднаш после паркингот на кулата "Skopje City Tower". Локацијата со црквата се наоѓа западно од нас. Нашиот комплекс се наоѓа меѓу објектот на ПроКредит банка и кулата.

Што се однесува до хортикултурното уредување на комплексот, ангажирани се стручњаци од таа област, кои внимателно ги одбираат видовите на зеленило. Само за информација, високото зеленило нема да биде засадено во почва која е распоредена во конструктивен детал со самата,терасна конструкција, односно во директна поврзаност со конструкцијата, во случајот со конструктивните, носиви плочи. Високото зеленило е планирано да биде засадено во жардинерии, кои би биле пред се мобилни и лесни за одржување. Се разбира на сметка на тежината на самите дрвја, нивната почва и самите жардинерии, водена е сметка во статиката на проектот.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Feb-2016 at 01:32
Originally posted by FoSsiL

Ме интересира кој вид на дрво ќе биде поставен, и како тоа ќе се изведе, имајќи во предвид дека потребна е почва и одредена длабочина за корените, во зависно секако од видот на дрво, затоа и прашувам.
не мора да бидат којзнае какви дрва
јас кај мене на тераса имам мали борчиња па супер си живеат и во саксија, а не па една поголема жардиниера да имаш вметната во самата платформа на терасата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1894
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Feb-2016 at 11:59
interesno.. ke vidime sto ke ispadne
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1485
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Feb-2016 at 12:16
Би било поинтересно доколку црните делови од фасадата се заменат со црвена фасадна тула. Но и вака не изгледа лошо, се надевам дека финалниот продукт ќе остане доследен на прикажаното.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ZSF KOM Dooel View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ZSF KOM Dooel Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Feb-2016 at 13:10
Секогаш сме останувале доследни на предвиденото и прикажаното. Најголем доказ за тоа е нашиот последен деловно-станбен објект "ПАРТИЗАНСКА", од 3D визуализација до финална изведба. "Skopje City Garden" e нов предизвик за нас, доста комплексен и истовремено современ со својата содржина, затоа максимално работиме за изведба која ќе биде доследна на прикажаното.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1894
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Feb-2016 at 13:18
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2870&PN=3
eve link od diskusiite za predhodniot objekt na ZSF
inaku proektov, kako i na toj na partizanska e na GMS proekt (San Marco-komercijalna banka, Bonimi, katna garaza Smilevski kongres, Kozara, Kino Karpos, DON, DM, Tetris i drugi)
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Feb-2016 at 13:44
Se nadevam deka nema da ja zeznat so PVC prozori. Bonimi i Kozara izgledaat top so aluminiumskite.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Feb-2016 at 13:47
Originally posted by ZSF KOM Dooel

Секогаш сме останувале доследни на предвиденото и прикажаното. Најголем доказ за тоа е нашиот последен деловно-станбен објект "ПАРТИЗАНСКА", од 3D визуализација до финална изведба. "Skopje City Garden" e нов предизвик за нас, доста комплексен и истовремено современ со својата содржина, затоа максимално работиме за изведба која ќе биде доследна на прикажаното.


Па, скоро... Освен што на Партизанска се појави спрат плус и никна поткровјиште. Ситница.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1894
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Feb-2016 at 14:17
ako vo meguvreme se smenil planot i dozvolila opstinata uste eden kat i potkrovje, normalno deka sekoj investitor ke go iskoristi toa. bitno e nadvoresniot izgled ne e unisten.
sega go vidov renderot, potkrovjeto go ima i na nego. dodaden e kat plus sto nikako ne ja menuva fasadata

Edited by xnx - 11-Feb-2016 at 14:19
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-Feb-2016 at 15:43
Да не се лажиме, објектот не го прави само бојата на фасадата. За македонски услови е доста задоволителна сличноста со рендерот, но чудовишното поткровје и габаритот на зградата бегаат многу.

Без замерки, и онка не се ни надевам дека во МК ќе гледам добар проект повеќе од 1-2 пати годишно...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.