build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje City Garden (Скопје Сити Гарден)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 11-Feb-2016 at 16:40
edinstvena razlika so renderot se eden kat plus, tipot na ogradata i bojata na prozorcite. gabaritot i potkrovjeto se isti ko na renderot

Edited by xnx - 11-Feb-2016 at 16:40
Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 12-Feb-2016 at 08:13
Originally posted by xnx

edinstvena razlika so renderot se eden kat plus, tipot na ogradata i bojata na prozorcite. gabaritot i potkrovjeto se isti ko na renderot


јас што сум лаик, па гледам дека завршеното поткровје врска нема со рендерот...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 12-Mar-2016 at 16:54
Има напредок во градежните работи... Патем, со зградава овде ќе се заокружи една целина и целиот блок со Сити Мол, со новата зграда на ПроКредит банка и Скопје Сити Гарден ќе изгледа убаво и модерно.Edited by Џоле - 12-Mar-2016 at 16:55
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2077
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 12-Mar-2016 at 16:58
Има доволна оддалеченост помеѓу објективе?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 12-Mar-2016 at 17:19
Отприлика некои десет метри, можеби и повеќе. Поради аголот на фотографијава се чини дека нема многу простор.
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 12-Mar-2016 at 21:50
до него има уште еден објект ,моментално се градат темелите или првиот подземен кат...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1936
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 13-Mar-2016 at 15:19
Истиот комплекс е, мислам дека се 3 згради една до друга
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 16-May-2016 at 18:12


За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 26-Jun-2016 at 10:44
Денешна фотка.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 16-Aug-2016 at 12:08


За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1936
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 16-Aug-2016 at 18:46
На овие и Адора може да им подзавиди во кревање катови...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 16-Aug-2016 at 19:50
Колку катови треба да има? Оди кон 13
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2077
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 16-Aug-2016 at 20:42
На рендерот на претходната страница избројав 9 на понискиот и 16 на повисокиот.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 08-Sep-2016 at 17:39
За да се добие впечаток за колкав комплекс станува збор:За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 02-Oct-2016 at 13:36
Денешна фотка.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Nov-2016 at 12:33


од ЅЅС
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 18-Nov-2016 at 13:59
Ова се монструозни чудовишта што ги одобрува Општина Карпош и Јакимовски со измена на урбанистичките планови. Гнасно е тоа што им се случува на населбите од Карпош 1 до 4, заедно со Тафталиџе. Само да напоменам дека 20 и 25 катници се предвидени спроти Воена болница. Ненормално!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 19-Nov-2016 at 18:01
Една денешна...

За сè има вторпат
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 19-Nov-2016 at 23:18
Originally posted by BOJAN

Ова се монструозни чудовишта што ги одобрува Општина Карпош и Јакимовски со измена на урбанистичките планови. Гнасно е тоа што им се случува на населбите од Карпош 1 до 4, заедно со Тафталиџе. Само да напоменам дека 20 и 25 катници се предвидени спроти Воена болница. Ненормално!


Не ми е јасна твојава логика.Дали со закон е забрането?И до колку ката е дозволено да се гради во овој дел на Скопје?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 20-Nov-2016 at 10:48
Originally posted by ja_licno

Originally posted by BOJAN

Ова се монструозни чудовишта што ги одобрува Општина Карпош и Јакимовски со измена на урбанистичките планови. Гнасно е тоа што им се случува на населбите од Карпош 1 до 4, заедно со Тафталиџе. Само да напоменам дека 20 и 25 катници се предвидени спроти Воена болница. Ненормално!


Не ми е јасна твојава логика.Дали со закон е забрането?И до колку ката е дозволено да се гради во овој дел на Скопје?


ja_licno ништо не е забрането. Само треба да се земе во предвид мислењето на граѓаните на населбите во кои се градат овие монструми. А граѓаните се јасни, нивните населби се урбанистички комплетирани зони уште пред неколку децении наназад. Ако сака некој да гради згради, тоа може да го прави на други локации во Општина Карпош, па и во Скопје.

Поентата е дека овде се работи за пореметено ниво на лакомост. Ако не се лажеме, сите знаеме како оди донесувањето на урбанистички планови, особено сегментите за станбени згради, низ скопските општини. Ова што Стефчо од Општина Карпош го прави со овие 20, 25-катници е рамно на злочин.
-Злочин врз чистиот воздух и врз единственото и најчесто струење на воздухот од Скопје во зимскиот период (Качаник)
-Злочин врз зелените површини, на кои сега се удира и во Општина Карпош
-Обесправување на граѓаните со правото на нивно користење на паркинг
-Создавање на сообраќаен метеж
или севкупно земено, уништување на квалитетот на живот на граѓаните на Карпош!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.093 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.