build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje City Garden (Скопје Сити Гарден)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1756
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 23-Mar-2018 at 19:16
Ама сега станарите имаат можност да си засадат дрво
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 01-Apr-2018 at 18:45
Originally posted by alexsend

Ама сега станарите имаат можност да си засадат дрво
или да си заградат по некое балконче со некое брилијатно столарско решение
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2137
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 09-Apr-2018 at 11:25
Од фејсбук-фасадава делува добро само требало да изнајдат подобро решение за климите.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2137
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 01-Jun-2018 at 18:22
Од нивната фб страна

Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 02-Jun-2018 at 06:20
Се има само "Garden" нема...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 480
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 02-Jun-2018 at 09:11
Исто као се живо што се гради има наслов ''елитен комплекс'' или пак како она Александрија,еколошка населба.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2137
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 28-Jul-2018 at 11:24
Сепак има зеленило по терасите(од нивната фб страна)Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1485
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 28-Jul-2018 at 12:28
Ѓубрето веќе затворило една тераса?
Бедници.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 28-Jul-2018 at 17:09
Napravile uste edna soba     Sledno e zidanje so cigli pa trokrilen ili dvokrilen prozor, pa tendi, pleksiglas. Siguren sum deka uste koga se pazarele i go kupavale stanot si planirale ovde ke zagradime, tuka ke izdzidame , terasata so panelki ke ja greeme...

Edited by anonimen - 28-Jul-2018 at 17:20
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3821
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 29-Jul-2018 at 08:02
Ако ги изолираат другите балкони тоа ќе биде ужас😂. Why? Whyy???
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1894
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 30-Jul-2018 at 11:56
kakva seljacaana, stanot e 130 m2 bez terasava ali neli mora sve toa da se dozagradi maksimum i da ne im treba... selski mentalitet u p.m.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 31-Jul-2018 at 17:20
Skopje Shitty Garden   

Постои теоретски многу лесен начин за зајакнување на градската каса, ама на кој да му текни. Некое скриено законче да протнат градските власти, па секое дрво истакнато на рендер да се наплаќа 300 еур по парче, со оглед на тоа што денес секој втор објект шо се изведва во Скопје има дрва по фасадата рандом нафрлани.
А пример за употребата во имињата на објектите на термини како Градина, Еко-, Зелено/а, Garden, Eco-, Green, да се плаќа кирија некоја годишна како знак на посветеноста на изведувачот за зачувување на животната средина долгорочно
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 808
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 01-Aug-2018 at 03:21
Шала на страна, ама навистина треба да има некој закон кој ќе го уредува поставувањето на клима уреди на фасадите.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.