build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Рециклирање

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7133
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 16-Jul-2012 at 20:34
и јас почнав да собирам, досега имам осум, а наскоро десет, ако има некаква акција како таа со елката радо би ги донирал
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4698
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 16-Jul-2012 at 20:56
Јас не ни приметувам... воопшто не ми е проблем да ги собирам... ми се собираат во купатило неколку и по некое време ги ставам во една кутија... и така... незнам што ќе им праам... ама ете... нека стојат... може ќе можат за нешто да се искористат... ако не... тогаш како алуминиум да се рециклираат...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 22-Jul-2012 at 22:47
Sekade gi gledam ovie kanti a naskoro kje ima i po stanbenite zgradi

ЈП Комуналец ќе рециклира

von Општина Кичево, Montag, 21. Mai 2012 um 09:13 ·

 

Минатиот петок, ЈП Комуналец – Кичево потпиша договор со непрофитната организација “Пакомак” со цел откупување на пластика и хартија.

 

“Пакомак” е првата компанија во Македонија која поседува дозвола за селекција и преработка на отпад од амбалажи и 34-тата национална непрофитна организација која се приклучува кон интернационалната мрежа за управување со амбалажен отпад “ProEurope”. Од страна на оваа организација се очекува донирање на дваесетина контејнери за селекција на отпад.

 

ЈП Комуналец веќе постави пластични контејнери за селекција на отпад на неколку локации во градот.

 

 

– Најпрво започнавме со поставување на контејнери на одредени локации, во втората фаза ќе бидат опфатени институциите, додека во последната фаза ќе бидат поставени и пред станбените згради. Во план е и на самата депонија да се прави секундарна селекција – изјави г-нот Васко Станкоски, директор на ЈП Комуналец.

 

Минатата година беа наместени решетки за пластика, меѓутоа во нив се фрлаше се освен пластика. Затоа од јавното претпријатие сметаат дека најмногу треба да се работи на зголемување на еколошката свест кај граѓаните. Работејќи во таа насока, во план е подготовката на флаери, кои би се испраќале заедно со сметката за вода до сите домаќинства во Кичево.

 

КИЧЕВСКО ОГЛЕДАЛО

Биљана Крстеска


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 22-Jul-2012 at 23:02
ми е срам што ставам вакви слики,ама со ваква култура нема рециклирање

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 22-Jul-2012 at 23:04
A gjoko ti znaes kaj sande kaj romite stavea isto takvo nesto i sega za 2 casovi ja snemaa. Ili kradea romite ili pak opstinata ja trgnala. Inace bev vo krusino a lugjeto bea za pofalba, polno bese so sisinja bez nikakvi vandali
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 22-Jul-2012 at 23:56
вероватно собирачите на пластични шишина ги кршат катанците и ги вадат шишината


овие слики нетреба да ги покажувам,бидејќи се од одземени предмети,но сакам да објаснам на што све се спремни овие луѓе.на моторна пила за сечење на дрва,уградиле брусна плоча со запчаник и со оваа пила можат да трупат бандери,огради,шини,шахти и што све не за кратко време и на места каде нема струја за брусалка


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.