build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Електро Алат

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Електро Алат
    Posted: 08-Mar-2016 at 11:44

кога пред некоја година купував хилта, бев залетан за поизвиканите модели ко Бош, Девалт или БД но во разговор со продавачот ме разубеди дека за домашна употреба во овој век да не се летам воопшто на извиканиве, бидејки и нив ги произведуваат речиси сите во Кина освен Девалт кој за својот европски пазар склепува алат во фабриката во Србија

што да кажам го послушав заштедувајки дупло на цена а сепак добивајки холандска марка исто склепана во Кина, но бар доволно професионална да ми биде мирна душа бар околу гаранцијата, но хилтата се покажа и повеќе од добра, а во иднина повторно за домашен ел.алат пак би одел со оваа марка, и не дека само јас имам слични дилеми http://www.stolarskaradionica.com/forum/viewtopic.php?id=2761

следно што би зел би била рачен Струг, незнам дали вака правилно би се превел зборот Глодалица, но во случајов излегува дека оние на бош се за упола поефтини од фермовите
http://ferm24.nl/precisie-bovenfrees-1300w.html

http://centar-alata.hr/elektro-alat/glodalice/bosch-gof-1300-ce-glodalica-professional.html

малку смешно но ме мотивираше телешоп реклама, до душа не кај нас, но освен ако нема друг избор дефинитвно би се држел до поговоркава "There is a reason why some things are only sold on TV, and I can imagine it is mostly because it is overpriced rubbish and marketing can sell ice to an Inuit" [1] иако тоа помошната рачка е фора, но и компактноста знае да излаже [1] а имаат и мини верзија за ситни занатлиски работи [2][3]

инаку од мајстор со тапија, за професионален алат без конкуренција ми ги препорача Милвоки а како цена за квалитет Махиндра, би сакал да чујам и други мислења колку и тие да се субјективни, сепак мајсторите гарчат и горат денес алат како потрошен ко од шала, особено по средните и големите градежни фирми, па и прашање е што и кога им легнало на рака, слично ко што на месар битно му е сатарот да му е оштар и да му заврши работа него да е кален во јапонија


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Mar-2016 at 11:01

освен занатски, ел.алатов може да се користи и уметнички, но се плашам да импровизирам со секаков алат на секаков материјал, веројатно треба добра инфо-подготовка за и со малку пари да се постигне скап ефект [1][2][3] но некои работи навистина вреди да се средени профи, а тоа само со проверена алатка, мозок да ви дреме додека душа ужива

http://www.eternaltools.com/blog/tag/glass-engraving

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.