build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фотографирање - совети и искуства
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фотографирање - совети и искуства

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 141516
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 05-Jul-2016 at 18:34

од аспект на уметност жонглирањето со исечоци од гигапанови [1][2][3] може да биде невообичаено инспиративно, пр. што праела комшиката на бурекџијата за нова година ...

како технологија утре сигурно и седостапна појава по градските камерите за надзор, односно форензичко оправдување за големио брат да ни гледа и во освен под пенџере ко до сега

http://www.panoramic-photo-guide.com/gigapan-epic-pro-review.html

http://www.gigapan.com/galleries/landing_page
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 06-Aug-2016 at 03:30

иако знаев дека GP постои немав абер дека е добра оппција бар ко таква ја посочуваат а еве и зошто

http://readwrite.com/2015/06/12/google-photos-app-cloud-storage-review/

http://www.cnet.com/how-to/auto-upload-photos-from-your-computer-to-google-photos/

сепак повторно добро е да имате некој посебен блог како портфолио, бидејки сеуште ова фото-контејнеров на гугл е повеќе ко работна алатка отколку адекватен простор за фото презентација, што незначи дека и нема подобно да го надградат во иднина
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 21-Aug-2016 at 00:45

затоа пак новина кај фликр кои сакаат да се издиференцираат во про-фото-хостер по терк на конкуренцијата, да видиме како тоа ќе функционира

11.03.2016 - Don’t Trust ‘Free’ Photo Hosting Sites, or: The Problem with Flickr - http://petapixel.com/2016/03/11/dont-trust-free-photo-hosting-sites-problem-flickr/

03.02.2016 - http://petapixel.com/2016/02/03/flickr-to-be-scaled-back-as-yahoo-trims-1700-jobs/

~

Sold Out - 17.08.2016 - Why I still love Flickr - http://www.scrapbookladypages.com/blog/2016/7/13/flickrlove
Edited by beTon - 21-Aug-2016 at 00:55
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 30-Sep-2016 at 08:48

барајќи инфо за фреснел леќи како алтернатива за "подобен" рефлектор [1] налетав на извондредна информација за никонов новитет

шифт од сферични кон флат леќи, што ќе биде и поефтина и полесна варијанта за секој фотограф, бар како опција, а воедно и освежување на веќе закржлавената тема околу оптиката

http://petapixel.com/2015/01/10/closer-look-nikons-new-phase-fresnel-pf-lens-technology/

http://photo.net/nikon-camera-forum/00d3Bk
We already gave you the details about Nikon's new 300mm F/4E PF ED VR telephoto lens, but we had a chance to handle it and wanted to share some very early impressions about the form factor. They promised that it's smaller and lighter and they really werent' kidding.

It's also interesting to see them going back to the phase fresnel design, which has been MIA on the lens scene for a while, but is now coming back into fashion with lenses like this and the new Canon 400mm DO.http://www.popphoto.com/gear/2015/01/video-hands-nikon-af-s-300mm-f4e-pf-ed-telephoto-lens
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 30-Sep-2016 at 12:12

за да не биде без конкуренција како новитет еве уште еден и тоа фулфрејм чаламџија, со оглед дека за спецификациите и дампинг цената ова е навистина за поздравен пост, ем антиреклама за се останато од дигиталци на пазарот

http://petapixel.com/2016/09/16/pentax-k-1-full-frame-marvel-third-best-ilc-dxomark-ever-tested/

https://www.dpreview.com/reviews/pentax-k-1

https://en.wikipedia.org/wiki/Pentax_K-1уз поздравот не е лошо да оди и гаџет честитка [1][2]
~


би го втурнал тука аберов како поука дека секогаш има простор да истераме и ние фото-фестивал овде како балканска атракција, иако до сега имало еден куп слични фото-конкурси или фото-ревии по комшилуков, но тро поарт а не па тематски налик архи-арт-фото фестивал, и' да го има, само кај нас би можел на едно место да ги опфати сите пре и пост европски епохи, дури ние сме и поспецифични заради изобилството транзициска архитектура, нејсе еве Нигерија нека ни е за поука само да внимаваме околу содржините за да не испровоцираме или привлечеме и боко-харам промотори

https://en.wikipedia.org/wiki/Lagos_Photo

www.lagosphotofestival.com/archive/2015

http://www.contemporaryand.com/magazines/rituals-and-performance-lagosphoto-festival-2016-in-nigeria/


Edited by +Protagorist - 06-Nov-2016 at 11:55
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
accipiter82 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote accipiter82 Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 28-Oct-2016 at 13:34
Да ве консултирам за фотоапарат

Имено сум заинтересиран на овој модел половен Nikon D3200
http://energetskaefikasnost.info
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 28-Oct-2016 at 16:10
Ne e losa kamera, samo proveri senzorot da ne e osteten, izgreban.

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 1465
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 27-Apr-2018 at 13:12

би било идеално ако има двострано макара на краевите за лизгање и по алу лајсни како би се добиле ролеркостер движења, а тоа и 360 тенеќе да држи [1]

https://www.dcrainmaker.com/2017/10/wiral-cable-cam-for-action-sports-how-it-all-works.html

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 1465
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 29-Apr-2018 at 16:10

ако имет волја новава власт да го врзи другде Букефал, не е лошо ваков риг да му пуштат да му напраи неколку пируети меѓу нозе опаш и узди, исто добар кадар би бил низ венецот на Ника или пак меѓу огано и глата на Прометеј, бар овие ги имаа во најава за дислокација!

https://nofilmschool.com/2016/12/how-to-strip-gopro-for-lightweight-tiny-drone-flight

https://gopro.com/news/robert-mcintosh-tiny-drone-awards-creator-profile

Edited by Zelenikovo - 29-Apr-2018 at 16:12
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 1465
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 30-Oct-2018 at 16:17http://opteka.com/optekavoyeurrightanglespylensfordigitalcameras.aspx

корисни коментари има на следните линкови, фали уште надополна дека убо би било ова да е законска норма за оние кои сакаат да фоткаат стрит-левел кадри во урбани џунгли, обезбедувајќи им каков таков спокој по вијуги на оние кои зеле да скиткаат и уживаат на дадена локација, социолошки се што предизвикува јавно немир та и една бенигна појава како објектив во чело знае мнозина да ги обеспокои, дискутабилно е само која би била соодветна казна за непослушност на ваква неопходност пр. во скопскиот голем ринг како и туристи би свикнале на ваков норматив, можеби задолжителна бесплатна прошетка со ЈСП до Хавзипашини Конаци во Бардовци т.е. сегашното седиште на Кинотека на Македонија каде би имале прилика и локалци и придојдени да поднаучат нешто повеќе и за камери освен апарати, шала на две три страни но културно спинување туристички шеми не е на одмет чисто како мамка за во dont do things во главните градски јадра кои реално мнозина ги избегнуваат токму од напливот на објективи

https://www.amazon.com/dp/B000F49052/?tag=stackoverflow17-20

https://photo.stackexchange.com/posts/91933/revisions

но што со новинарите или фоторепортерите, стрилевел кадри тие нек си тераат само со смартфон но не и објектив, за такви пак кадри убо било посебна дозвола да се вади макар и онлајн за да се поучат дека не смејат да кадрираат од улица туку од некоја тераса или прозор а тоа и да е пријавено за да не ја злоупотрибе некако некој ваквата фото-спона, колку само кадри се вртат од Македонски граѓани по шутерсток или фотолиа од стрилевел кадри за кои иако нивниот лик некому му печали пари тој ниту цент за возврат не добил, на страна што можеби така да е искористен во терсене контекст, она репортажа пр. за тероризам а некој чичо ни крив ни должен на ковер од светски медиум ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 1465
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 13-Feb-2019 at 10:55

ко за пофини стритлевел кадри, сега може и понеопходни за антиотанизирани композиции [1] навистина му фалат н Скопје монументални кадри [2] но кој да ги чека ...мислам дека кај архи фотките како ги користите осветлувањето и сенките одлучува дали ќе извадите интересна комбинација во однос опремата
за надвор бонус би било ако рака не ви се тресе додека чекате во композиција да ви претрча или прелета нешто, затоа горилапод или статив му е мајката ...


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 1465
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 14-Jul-2020 at 23:32

https://www.engadget.com/2019-04-15-street-photography-guide.html

~

Pt.1 ~ 10-minute Film Street photography challengePhOtO Curiosity Gap [1][1][1][1]

https://streetphotographyinternational.com/always check the weather, and pack my bag accordingly!

Originally posted by Zelenikovo

ама доколку Чоек има европски стандард ем ’кде да си истресе опремата а да нежалит, пример з’ш ја чувал убо од влага [1][1][1]
ем замотана во вреќа заради екстра амортизација [2][2]-[2][2] иако новите објективи заради електрониката и во ваков случај можат да дочекаат дефект нели кога се оит по планиње или џунгли [3][3]
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 1465
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #313 Posted: Yesterday at 02:01

Dont Shoot&Go Ur Photograph not a Spy [1] [1] or [1]

Pt.2 Fixer Advice Please

Try Retouching When Down (Done) & do Layers When Out (Gorilapod + ISO Jam in Remote)

https://expertphotography.com/types-of-photography/https://edgeofhumanity.com/category/candid-photography-2/стај се во кондури на другиот ако можеш Слобода vs Пазачи
It is maintained that photographs do not serve just as traces of perception of other culture
but also as ways of representation, which are acceptable in the local culture. [1]

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 141516

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.