build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фотографирање - совети и искуства

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 27-Jul-2008 at 19:52
секојпат одам со два сета батерии оние кои се полнат ... и уште два сета обични и нови алкални батерии за секој случај ...
волан
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 02-Sep-2008 at 23:31
Абе да не знаете каде може да се поправи скршен блиц. Се работи за еден мој другар. Земал многу добар профи апарат sony за ефтина пара. Ама му го дале ефтино поради тоа што е скршен блицот. Па сега каде може да се поправи?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 02-Sep-2008 at 23:46
Нека слика дење Big%20smile
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 03-Sep-2008 at 00:33

Originally posted by lslcrew

Абе да не знаете каде може да се поправи скршен блиц. Се работи за еден мој другар. Земал многу добар профи апарат sony за ефтина пара. Ама му го дале ефтино поради тоа што е скршен блицот. Па сега каде може да се поправи?!

нека проба во канон  www.genel.com.mk  или во капиштец мислам беше во Digit Ekspres во беверли тие мислам се сервисери за sony, нив еден пријател ги фалеше дека се профи... а ако не секогаш може да си купи екстернал профи блиц од нет кој вршј далеку повеќе работа бидејќи аголот и сенките можеш да ги наштимаш максимално доколку веќе има профи апарат и планира да се нафати на профи кадар и композиции...Edited by beTon - 03-Sep-2008 at 00:36
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 03-Sep-2008 at 01:16
Фала за инфото.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 03-Sep-2008 at 11:53
Може и да праша во  www.pixplus.com.mk исто така има и поефтини понуди од дигитални апарати и од генел .
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 03-Sep-2008 at 12:42

Originally posted by mitatos

Може и да праша во  www.pixplus.com.mk исто така има и поефтини понуди од дигитални апарати и од генел .

да тие се луѓето за сони она со Digit Ekspres ММ од беверли нема врска изгледа, бидејки не ми текнуваше како се викаат па логично во златна книга под сервиси за фото опрема ги најдов нив а исто се во беверли, а овие пиксплус се до беверли, тие се тие кои ми ги фалеја дека за сони се нај профи во градов www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=1&tabid=3Edited by beTon - 03-Sep-2008 at 12:45
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 09-Sep-2008 at 05:51
Ок, го имаме победникот:
Sony DSC-H10 Thumbs%20Up


Спецификации (Митатос, сакам да го чујам твоето мислење, и на сите што имаат поголемо познавање на оваа проблематика):
Sensor

• 1/2.5 " Type Super HAD CCD
• 8.3 million pixels total
• 8.1 million effective pixels

Image sizes • 3264 x 2448
• 2592 x 1944
• 2048 x 1536
• 640 x 480
• 3264 x 2176 (3:2)
• 1920 x 1080 (16:9)
Movie clips • 640 x 480 @ 30fps
• 640 x 480 @ 16.6fps
• 320 x 240 @ 30fps
• 320 x 240 @ 8.3fps
File formats • JPEG (Exif Ver.2.21)
• MPEG1 (MPEG Movie VX)
Lens • 10x optical zoom
• 6.3 - 63.0mm
• 38 - 380mm (35mm equiv.)
• f/ 3.5 - 14.4
• Carl Zeiss Vario-Tessar
• 10 elements in 9 groups (including 1 aspheric element)
Image stabilization • Super SteadyShot
Conversion lenses
(with adapter Ring)
• Wide: VCL-DH0758
• Tele: VCL-DH1758
• Close-up: VCL-M3358
Digital zoom Yes, up to 2x
Focus • Single AF
• Monitor AF
• Macro
AF area modes • 9-point AF
• Center Weighted AF
• Spot area AF
• Focus preset
AF assist lamp Yes, auto or off
Focus distance
(From front of lens)
• Auto: 50cm - ∞ (w), 90cm - ∞ (t)
• Macro: 2cm - ∞ (w), 90cm - ∞ (t)
Metering • Multi-Pattern
• Center-Weighted
• Spot
ISO sensitivity • Auto
• ISO 100
• ISO 200
• ISO 400
• ISO 800
• ISO 1600
• ISO 3200
Exposure compensation +/- 2.0EV in 1/3 EV steps
Exposure bracketing +/- 0.3, 0.7, 1.0 EV
Shutter speed • Auto: 1/4 - 1/2,000 sec
• Program Auto: 1 sec- 1/1,000 sec
• Manual: 30 sec - 1/2000 sec
Aperture • Auto: F3.5/8.0 (w)
• Program Auto: F3.5/F8.0 (w)
Modes • Auto
• Program auto
• Manual
• Movie
• SCN
Scene modes • High Sensitivity
• Extra High Sensitivity
• Extra High-speed Burst
• Twilight
• Twilight Portrait
• Portrait
• Soft Snap
• Landscape
• Beach
• Snow
• Fireworks
• Hi-speed Shutter
• Advanced Sports Shooting
White balance • Auto
• Daylight
• Cloudy
• Fluorescent 1 (White Fluorescent Lighting)
• Fluorescent 2 (Natural White Fluorescent Lighting)
• Fluorescent 3 (Day White Fluorescent Lighting)
• Incandescent
• Flash
Self timer 2 or 10 sec
Image parameters • Normal
• Vivid
• Natural
• Real
• Sepia
• B&W
• DRO (Dynamic Range Optimizer): Standard, Plus, off
Retouch • Trimming
• Red Eye Correction
• Soft Focus
• Partial Color
• Fisheye Lens
• Cross Filter
Flash • Auto
• Flash On
• Slow Syncro
• Flash Off
• Red-Eye Reduction
• Range: 0.2 - 7.0m (w), 0.9 - 5.6m (t) (ISO Auto)
• Range: Up to 14m (w), 11.2m (t) (ISO 3200)
Viewfinder No
LCD monitor • 3.0 in (7.5cm) Hybrid TFT LCD
• Aspect Ratio: 4:3
• 230,000 dots
• Approx. 100% coverage
Connectivity • AV out (Composite, 1080i component with optional cable)
• USB 2.0 High Speed
• DC input
• All in/out via Multi Use Terminal
Print compliance • Pictbridge
• DPOF
• Print Image Matching III
• EXIF Print
Storage • Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO Duo (High Speed), Memory Stick PRO-HG Duo card
• Approx 31MB internal memory
Power • Li-ion battery pack NP-BG1
• BC-CSGB / CSGC Charger included
• Optional AC adaptor
Weight (no batt) 265 g (9.3 oz)
Weight (With batt) 381 g (13.4 oz)
Dimensions 106 x 68.5 x 48.9 mm (4.2 x 2.7 x 1.9 in)
Сликите не работат со тагови па ги ставив како линкови. Eве какви слики можеме да очекуваме од апаратов:

http://farm4.static.flickr.com/3287/2826852081_06b2e0b7a1.jpg?v=0
http://farm4.static.flickr.com/3125/2769143167_d316e461c8.jpg?v=0
http://farm4.static.flickr.com/3085/2822563908_d45321c5ee.jpg?v=0

Cheers
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 09-Sep-2008 at 08:47
LaLinea, јас го имам еден од предците на овој апарат Sony H2, кој има помала резолуција, помал дисплеј и ИСО сензитивност до 1600, и можам да ти кажам дека сум презадоволен од апаратот. Апаратот би рекол е за понапредни аматери кои сакаат да го направат првиот чекор кон попрофесионална фотографија. Еве во продолжение неколку мои најдобри аматерски фотки:

1. Капки роса 1 (Водно)


2. Капки роса 2 (Водно)


3. Декемвриско сонце (Водно)


4. Глуварче (Маврово)


5. Бахаи центар (Хаифа, Израел)


6. Бахаи Центар (Хаифа, Израел)


7. Цвет (Таормина, Сицилија)


8. Рефлексина (Таормина, Сицилија)


9. Кров на црква (Таормина, Сицилија)


10. Камбанарија (Таормина, Сицилија)


11. Таормина (Сицлилија)

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 09-Sep-2008 at 11:25
линеа, апаратот е ѕвер! Drool


колку кошта? да не барам по нет... Big%20smile
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 09-Sep-2008 at 15:28
La Linea  , Sony-to ima mnogu dobri opticki lekji , poznata marka Carl Zeis , no ako ovoj kosta poveke od 25.000 iljadi poarno kupi SLR makar i na staro no sepak SLR e SLR , a dokolku ova ti e za domasna potreba, za niz grad vamu tamu , t.e za amaterska fotografija togas digitalniot e top, ima extra zoom , ne mora da se iskacuvas niz brdi )) poz
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-Sep-2008 at 17:16
@Cloverstack 300 $

@UrbanFreak, mitatos

Фала дечки, супер совети Thumbs%20Up
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 09-Sep-2008 at 17:59
Originally posted by La Linea

@Cloverstack 300 $Буквално џабе... Ти завидувам!

Јас за мојот аматерски Canon PowerShot A430 пред околу две години опрчив скоро толку, а разликата со твојов пик е како ноќ и ден. Јес да и времето го прави своето, али ипак ти завидувам хаха Big%20smile

Ај едвај чекам да се вратиш и да го ставиш во функција апаратот по нашите градилишта, па да се изнагледам добри фотки Cheers
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 09-Sep-2008 at 19:40
Originally posted by La Linea

@Cloverstack 300 $

@UrbanFreak, mitatos

Фала дечки, супер совети Thumbs%20Up
 
La linea, kazi mi sto sve ide so digitalniov ? ima li nekakva oprema ?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 09-Sep-2008 at 19:46
Detail Rating (out of 10)
Build quality 6.5
Ergonomics & handling 7.0
Features 7.5
Image quality 7.5
Optics 7.5
Performance (speed) 7.5
Value 8.0
http://www.dpreview.com/reviews/sonydsch10/page10.asp
 
 
tuka pisuva dp review RECOMANDED , znaci cim ovde ti go preporacuvaat znaci dobar e za tie pari ) ne se misli hehe
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Sep-2008 at 22:30
Originally posted by mitatos

Originally posted by La Linea

@Cloverstack 300 $

@UrbanFreak, mitatos

Фала дечки, супер совети Thumbs%20Up
 
La linea, kazi mi sto sve ide so digitalniov ? ima li nekakva oprema ?


Металик!! И една година каско!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 10-Sep-2008 at 00:59
Previous LOLLOLLOLLOLLOL

Добиваш полнач, кабел за да гледаш на тв, софтвер, една батерија, без картица е(купив 4гб за 50 долари, собира 1250 слики од 8 мегапиксели) адаптер на леќите за да ставиш други wide angle леќи, каиш за околу врат.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 10-Sep-2008 at 01:01
Моментално ми се полни батеријата, ама кога ќе се наполни ќе ви пратам некои слики да видите што мајсторија е ова. Banana
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 10-Sep-2008 at 01:13
toa wide angel e mnogu jaka stvar ) za panorami
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 10-Sep-2008 at 02:08
Сериозно размислувам да земам една таква леќа, ама оган скапи се, да не збориме за телескопски....ќе треба се да ставам под хипотека. Mitatos, случајно да не знаеш да се наоѓа wide angle леќа на старо и која е цената тогаш? Дали ти имаш таква?


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.154 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.