build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фотографирање - совети и искуства

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 10-Sep-2008 at 07:37
1. Добри бои2. Цимерот* беше многу возбуден да позира за мојот нов апарат*ако модераторите мислат дека сликава е премногу слатка може одма да ја тргнат


Edited by La Linea - 10-Sep-2008 at 07:38
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Sep-2008 at 08:58
LOLLOLLOLLOL

Ла Линеа после приложеното те прогласуваме за официјален фотограф на build.mk Thumbs%20Up Одлични детали

А за слика еден.... DroolDroolDroolDrool еден од поквалитетните американски фаст фудови 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 10-Sep-2008 at 10:01
Втората слика е внатре во Pizza hut или Dunno
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 09-Oct-2008 at 18:36
Правам натчовечки напори за да нарачам една широкоаголен конвертор, и поминав низ секоја поголема продавница за техника, а и pix+ што важи како можеби најдобра продавница за фотографија - сите се за валијата, сите неспособни да нарачаат една леќичка смрдена од 100 долари. Па аман, нарачуваат апарати и секаква опрема секоја недела-две, и никој неможе да ми даде добра причина ЗОШТО неможе да се нарача една леќа(не ОБЈЕКТИВ, туку баш леќа)?!?! Дали некој може да ми даде контакт со сериозен човек што се разбира и би можел да ми среди една ваква работа? Во германос ми кажаа дека Sony отвара голема продавница за секаква Sony опрема во зградата што е спроти Рамстор(не знам дали станува збор за зградите од градски ѕид или онаа на семос). Така да ќе почекам до понеделник да видам, а во меѓувреме ако некој може некако да даде корисна информација, ќе бидам многу благодарен.

Широкоаголен 0.7x конвертор за Sony DSC-H10 модел VCL-DH0758.

Благодарам однапред
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 09-Oct-2008 at 18:40
Originally posted by vardar

Втората слика е внатре во Pizza hut или Dunno


Извини што немам одговорено на ова Vardar. Не е во Пица хат, него сликано е од паркингот на Best Buy. Pizza Hut и не е некој голем хит меѓу Тексашани, а и мит е дека во Тексас се дават во Мекдоналдс...Напротив, сите се дават во Whataburger, Dairy Queen, Red Robins, Wendy's и BBQ а Мекдоналдс баш и нема некоја добра репутација каде што бев јас.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 09-Oct-2008 at 21:32

мислам дека овде ќе завршиш работа најефтини се во бугарија купуваат апарати во usa сетне ги продаваат тука www.photopavilion.com 

гледај набави си Joby Gorillapod за евтини пари ако земаж леќи од таму, пази за 12лева- 6евра го имаш еластичниов статив

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 09-Oct-2008 at 23:39
Благодарам за ова Бетон, но на сајтот немаат Sony во категоријата „производители“. Unhappy

BTW имам сатив, а флексибилните имаат многу голема маана што нивната висина ги прави прилично неупотребливи кога станува збор за сликање на пејсажи каде што не можеш да го поставиш повисоко од 1 м или пак каде што нема каде да го врзеш. Ќе се држам до мојот.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 10-Oct-2008 at 00:41
Originally posted by La Linea

Благодарам за ова Бетон, но на сајтот немаат Sony во категоријата „производители“. Unhappy

BTW имам сатив, а флексибилните имаат многу голема маана што нивната висина ги прави прилично неупотребливи кога станува збор за сликање на пејсажи каде што не можеш да го поставиш повисоко од 1 м или пак каде што нема каде да го врзеш. Ќе се држам до мојот.

не ти треба леќата да е sony, сепак скоро се е горе доле унифицирано со ретки исклучоци бидејќи пр. sony или cannon понекогаш сакаат само тие да профитираат од додатна опрема но види споредиги Hoya ND2 или ND8 со палетата Carl Zeiss палетата за sony ...  Zeiss Individual vs. Hoya ID , а за флексибилните стативи нема да се согласам со тебе иако немам таков ниту имам пробано нечто слично дефинитивно и пркосат на гравитацијата а секогаш можеш да понесеш со себе додатно неколку клина или да заглавиш некој стап на кој би го обесил еластикот, сепак за смешни 6 евра негледам причина зошто не би го ставил  во торба...

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 10-Oct-2008 at 17:00

знам дека ова што ќе го постирам е далеку од мој совет и искуство но е добра пуста желба па можеби и еден ден и ќе ми се оствари LOL не дека е тешко остварлива туку треба човек малку да и се посвети...

Kirlian Photography (Aura photo)
www.kirlian.org
www.kirlian.com
www.fullspectrum.org.uk/shoppage.asp?pageid=7UltraViolet Photography (UV photo)
www.naturfotograf.com/uvstart.html
www.hackszine.com/blog/archive/2008/01/uv_photography_on_the_cheap.htmlInfraRed Photography (IR photo)
www.infrareddreams.com/
photonotes.org/articles/ir-myths/
www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/infrared%20dslr.shtmlX-Ray Art Photography (XRay photo)
www.xray-art.com/gal5.htm
www.judithkmcmillan.com/16x20.htm
colorxrays.com/
Canopy Photography - Hemispherical fisheye photography


3D - Stereoscopic Photography

Lomographic Photography
beta.lomography.com/about       www.lomography.com
www.myspace.com/justshootlomoshopsydney
forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7537&PID=573979

и еве уште нешто еду линкови од архива

www.dmoz.org/Arts/Photography/Techniques_and_Styles/
www.dpreview.com/learn/
www.photographytips.com
www.photolinks.com/resources.html
www.outdoorphotographer.com/how-to.html

www.luminous-landscape.com/tutorials/Edited by beTon - 12-Oct-2008 at 00:32
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 14-Oct-2008 at 19:47
Што е тоа ХДР гледам го зборите цело време?!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 14-Oct-2008 at 19:54
HDR фотографии ти се еден посебен тип фотографии што ги добиваш кога со еден програм (најкористен е Photomatix) се спојуваат 3 различни фотографии. Обично се слика еден објект(што и да сликаш) со три различни експозиции

1. едната е нормална
2.другата е over exposed - подолга експозиција, се гледаат работите што со нормална експозиција се претемни
3. третата е Under exposed - овде се гледаат работи што не се гледаат убаво ако експозицијата е предолга, како на пример облаците или сенките

И на крај добиваш многу опасени фотографии што го покажуваат секој детал

сега ќе излинкам некои слики да видиш како изгледа се тоа
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 14-Oct-2008 at 19:57REZULTAT
Edited by La Linea - 14-Oct-2008 at 19:59
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 14-Oct-2008 at 19:58
Значи му доаѓа нешто како човечка рака да играла улога во осветлувањето на сликата?! Така?! Дали е целта да се приметува или па да остане неприметно?!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 14-Oct-2008 at 20:01
па можеш да го направиш ефектот поблаг и да не се приметува толку, но нема некоја поента. Секој си ги прави како сака, а некои идат во екстреми па веќе сликата делува како да е цртана....
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 14-Oct-2008 at 20:04

Originally posted by lslcrew

Што е тоа ХДР гледам го зборите цело време?!

www.luminous-landscape.com/tutorials/hdr.shtml

еве ти step by step  извадено од погорните edu линковиEdited by beTon - 14-Oct-2008 at 20:05
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 14-Oct-2008 at 20:04
Дали се нудат апарати на пазарот со вградена опција ХДР?!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 14-Oct-2008 at 20:06
Previous Не. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 14-Oct-2008 at 20:06

Originally posted by lslcrew

Дали се нудат апарати на пазарот со вградена опција ХДР?!

Adobe's HDR function changes the game for photographers. But the auto-bracket function in today's digital cameras is inadequate for this new capability.

разгледај го погорниот линк

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 14-Oct-2008 at 20:08
Auto bracket e супер опција не знам зошто викаат дека е неадекватна
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 14-Oct-2008 at 20:12

Originally posted by La Linea

Auto bracket e супер опција не знам зошто викаат дека е неадекватна

www.luminous-landscape.com/tutorials/hdr.shtml

читај на крајот од страната ќе ти стане појасно, бидејќи биле до пред некое време ограничени само на трио секвенци... но сега...

It's beein brought to my attention that the new Nikon D2X allows bracketing in 2 to 9 steps, in 1/3, 1/2, and 1 stop increments

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.124 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.