build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фотографирање - совети и искуства

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Фотографирање - совети и искуства
    Posted: 22-Jul-2008 at 14:27
Темава ја отварам за да можеме меѓусебно да си помогнеме да станеме подобри фотографи и да научиме нешто еден од друг.

Еве мене најголем проблем ми се ноќни фотографии... Најчесто ми искачаат многу темни, дури и во "night mode". Можеби има нешто и до типот на апаратот (Canon PowerShot A430).

Дали некој има да посочи некоја техника за посветли ноќни фотки (без статив)


Edited by Cloverstack - 23-Jul-2008 at 01:02
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9128
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Jul-2008 at 14:48


па импровизирај... си можел да го стаиш апаратот на оградата наместо статив. не искачаат секогаш топ ама ако сликнеш 10 фотки обично барем една е добра.

Ја 2-3 пути тргам во Германос да си купам статив ама се немаат на лагер. Bash
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Jul-2008 at 14:49
nokna fotografija bez stativ e nisto, mozes na primer da ja ostavis na zemja, da ja ostavis na nekoe mesto kade sto nema da mrda, obicno noknite sliki se mnogu problematicni
i ja ponekogas edvaj se snaogam, no resiv da kupam stativ, i ne se mnogu skapi vo www.pixplus.com.mk ima i za 1000 denari

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9128
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Jul-2008 at 14:54
Originally posted by mitatos

nokna fotografija bez stativ e nisto, mozes na primer da ja ostavis na zemja, da ja ostavis na nekoe mesto kade sto nema da mrda, obicno noknite sliki se mnogu problematicni
i ja ponekogas edvaj se snaogam, no resiv da kupam stativ, i ne se mnogu skapi vo www.pixplus.com.mk ima i za 1000 denariмитатос кај се наоѓаат овие pixplus?
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Jul-2008 at 15:00
pixplus se naogaat vo t.c beveri t.e pred beveli vo tie zgradite dole, znaci ne od stranata kaj sto pominuva 57  tuku od drugata strana
ke se snajdes mislam ke ja vidis prodavnicata
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9128
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Jul-2008 at 18:49
@Clover поправи си го насловот на нишката Big%20smile

Да не отвараме 100 нишки на тематикава тука би можеле да споделиме и погодни локации за сликање. Нормално нема да измислиме топла вода ако ги наброиме кулите по Скопје од кои има добри панорами но би било убаво да глеаме кои кули се добри за мониторинг на некои градилишта.

Резултатите од кулата од Автокоманда веќе видовте. Ако успееме да се докопаме до тој балконот на ~12 кат кој што беше заклучен од таму може да се прават ремек дела.

Денеска баш ја загледав кулата во Пролеќе (карши Макпетрол бензинската) и ептен е погодена за следење на Веро Супер Центарот. Прозорците од ходникот се баш свртени на таа страна.

Така да глејте секогаш кога можете да правиме и вакви слики бидејќи се прилично атрактивни а се добива и друга перспектива на се.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Jul-2008 at 01:05
mitatos & pbanks фала на советите Thumbs%20Up


Originally posted by pbanks

Ако успееме да се докопаме до тој балконот на ~12 кат кој што беше заклучен од таму може да се прават ремек дела.

Море да се докопаме до коровот... не е мала разлика помеѓу 12-ти и 20-ти спреат. Од таму сигурно има супер поглед врз голем дел од Скопје!
Banana

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Jul-2008 at 01:17
hehehe ako uspeete da odite tamu sakam i ja da sliknam nesto od taa zgrada ,ne zaboravajte da me viknete
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Jul-2008 at 01:41
А да се договориме еден ден заедно, и јас би сакал да дојдам.

Деновиве се спремам да направам една колекција слики од кулата во кисела вода. еве денес времето не се погоди. Ќе гледам да се качам и преку ден и навечер.
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Jul-2008 at 18:50
Има и поефтини мини стативи триста четрско денари ... имам еден таков инаку статив големи имам одавна ...
волан
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Jul-2008 at 02:54
Друг проблем што го имам а е индиректно поврзан со фотографија се батериите.

Ако ги оставам неколку дена во апаратот, без воопшто да го уклучам, ги наоѓам потполно испразнети. Ова не се случуваше кога беа нови... Се сеќавам дека понекогаш многу долго стоеаја во апаратот и секогаш кога ќе го уклучев сепак беа спремни за комплетна сесија.

Има некој сличен проблем?


Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 24-Jul-2008 at 09:59
купи си нови батерии ...
волан
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Jul-2008 at 11:11
Абе не сум ја милионер... Ќе гурам некако со овие... Ич да е, ич да не е, ќе гураат уште 50-60 циклуси на пунење/празнење...

Треба икономист да бидиш. Икономија да прајш LOL


Edited by Cloverstack - 24-Jul-2008 at 11:11
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 24-Jul-2008 at 12:04
Originally posted by Cloverstack

Друг проблем што го имам а е индиректно поврзан со фотографија се батериите.

Ако ги оставам неколку дена во апаратот, без воопшто да го уклучам, ги наоѓам потполно испразнети. Ова не се случуваше кога беа нови... Се сеќавам дека понекогаш многу долго стоеаја во апаратот и секогаш кога ќе го уклучев сепак беа спремни за комплетна сесија.

Има некој сличен проблем?И ова на мене ми се случува! Толку ме нервираWallbashWallbash а уште повеќе ме нервира кога ке ги наполнам, по цел ден ке се полнат и кога ке ги ставам ми покажува црвено светло дека не чинат...па ми оди да ја акнам камерата од земјаSmile навистина незнам до што е...камерава што ја имам веќе 3 години ја користам па можеби ‘остарела‘. Исто така и мојата фамилија ја користи камерата а кога ке завршат со сликање не ја исклучуват, ке ја остават така да седи па после се чудат зошто не работиNutsWallbash
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9128
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 24-Jul-2008 at 17:09
Originally posted by волан

Има и поефтини мини стативи триста четрско денари ... имам еден таков инаку статив големи имам одавна ...


јас сакам голем да си земам. Претпоставувам ти овие ноќниве фотки ги вадиш со големиот статив?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9128
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Jul-2008 at 17:12
Originally posted by Cloverstack

Абе не сум ја милионер... Ќе гурам некако со овие... Ич да е, ич да не е, ќе гураат уште 50-60 циклуси на пунење/празнење...

Треба икономист да бидиш. Икономија да прајш LOL


Абе не треба да си милионер за батерии Bash. И јас така изигравав економ ко тебе ама од коа земав нов сет на батерии се препородив. Претходниот сет редовно се устрошуваше во моменти кога највеќе ми требал (на пример на Смоларски водопади лани кај што не идам секој ден).

Најубаво е човек да шета со два асални сета батерии што е сигурно сигурно.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Jul-2008 at 18:33


Два полу-асални сета ми се сосема доволни за една мемориска картичка (барем парот што не стои у апарат држи сосема добро). Ако купувам нови батерии, ќе треба да купам и нова мемориска картичка за да им го искористам потенцијалот... Вие ќе ме банкротирате вака, расипници едни!

LOL
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Jul-2008 at 18:51
А да си стаиш акумулатор у ранец?!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 24-Jul-2008 at 18:55
Едно мое искуство кога идам на подолг пат
Имам лажни батерии во апаратот кој се поврзани со „мало“ акумулаторче кое ми е во торбата и тоа до сега не оманало.
Така да можам да ги користам и обичните и самопрајската скаламуција од батерии

* Има прекрасен сталак под стадион, „жежок“ но едино стварно стабилен и кој не се „усукува“ (има и поефтини варијанти)
* Во рамстор имаш мал скоплив сталак за 250 ден
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Jul-2008 at 19:49
дел од ноќните фотки се на малиот статив а дел на големиот ... сепак големиот е права работа ...
волан
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.