build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбани автопати - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбани автопати - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 12-Mar-2012 at 20:23
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 12-Mar-2012 at 20:25
Со кое право користат мој рендер, кој не само што не е официјален, туку и не ни соодветствува на локацијата?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 12-Mar-2012 at 20:49
Огромен скептик сум за целава работа!
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 12-Mar-2012 at 22:15
nekako ova mn mi nalicuva na slednata golema dupka vo skopje,nekako ama bas IC ne mi se veruva deka ova ke se naprai :/
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 12-Mar-2012 at 22:50
ПОТПИШАН ДОГОВОРОТ ЗА ПОДЗЕМНА СООБРАЌАЈНИЦА КАЈ СТАРАТА ЖЕЛЕЗНИЧКА СТАНИЦА
Градот Скопје денеска /12.03.2012 година/ склучи договор со компанијата „Лимак“ од Република Турција со којшто се уредуваат односите за изградба на подземната сообраќајница во согласност со Деталниот урбанистички план „Стара железничка станица“.

Во име на Градот Скопје договорот го потпиша градоначалникот Коце Трајановски, а во име на фирмата „Лимак“ договорот го потпиша Халдун Фират Коктурк, одговорен за Балканот во оваа компанија.

-  Компанијата „Лимак“ ќе ја изгради новата сообраќајница под земја, на длабочина од 6 метри. Булеварот ќе биде долг 800 метри и ќе има по три коловозни ленти во секоја насока. Се очекува градежните работи на подземната сообраќајница да почнат за една година. Прво ќе се гради булеварот, а потоа и објектите што ќе никнат над него – објекти за колективно домување, трговски и деловни центри и хотели. Со овој договор практично почнува реализацијата на проектот за Јужен булевар во Скопје. Градот Скопје во наредниов периодот ќе почне да прави проекти за продолженијата на подземната сообраќајница и нејзиното поврзување со булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов – рече градоначалникот Трајановски на потпишувањето на договорот.

Претставникот на „Лимак“, Халдун Коктурк, објасни дека ова е прв проект на компанијата во Република Македонија.

- Компанијата „Лимак“ е еден од најголемите инвеститори во Република Турција, којашто од 1976 година работи со инвестиции во градежништвото, туризмот и енергетиката. Скопје е еден од најкултуролошките градови на Балканот и ние сме сигурни дека со нашата заложба градот уште повеќе ќе се изгради – нагласи Коктурк.

Компанијата „Лимак“, според договорот, откако ќе ја изгради подземната сообраќајница има обврска да ја предаде во владение на Градот Скопје.

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=4877&mid=482&tabId=1&tabindex=0



Edited by N23 - 12-Mar-2012 at 22:51
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 12-Mar-2012 at 22:52
Мене ми се верува дека ќе се гради но за квалитетот на извадбатa не сум баш многу сигурен. Не сакам да шпекулирам ама се гледа во аеродромот, само што почна да си оди во негативен правец ( попусти при изградба итн.)
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 12-Mar-2012 at 22:55
Јас би го повикал Кловер да даде мислење околу оваа работа бидејќи е најзапознаен со ситуацијата. Мене ми изгледа дека треба да се молиме ова да не се изгради и да пропадне замислата. Според мене (не сум читал доста околу ова и не сум запознаен), само лудак (какви што несомнено се градските власти, тоа го имаат на n-големи и долгорочни проекти докажано) може да го гради Јужен бул. вака на кратки парчиња и не како поголема целина. Ова ќе даде еднакви резултати како да речеме да почне да се гради метро мрежа во даден град со две станици, меѓусебно оддалечени 800 метри. Што ќе решат овие 800 метри, кога главниот проблем е запушената раскрсница кај Нова Македонија и тоа само во правец од МХ Јасмин кон Теодосиј Гологанов?! Повторно целиот сообраќај се забива во кружен тек на истата раскрсница.
Втора нејасна работа ми се овие кружни текови, дали се според ГУПот или сега се лепнати со цел оефтинување и се разбира аматеризација на целиот проект.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
nylon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote nylon Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 12-Mar-2012 at 23:06

Originally posted by Andrej_LJ

Јас би го повикал Кловер да даде мислење околу оваа работа бидејќи е најзапознаен со ситуацијата. Мене ми изгледа дека треба да се молиме ова да не се изгради и да пропадне замислата. Според мене (не сум читал доста околу ова и не сум запознаен), само лудак (какви што несомнено се градските власти, тоа го имаат на n-големи и долгорочни проекти докажано) може да го гради Јужен бул. вака на кратки парчиња и не како поголема целина. Ова ќе даде еднакви резултати како да речеме да почне да се гради метро мрежа во даден град со две станици, меѓусебно оддалечени 800 метри. Што ќе решат овие 800 метри, кога главниот проблем е запушената раскрсница кај Нова Македонија и тоа само во правец од МХ Јасмин кон Теодосиј Гологанов?! Повторно целиот сообраќај се забива во кружен тек на истата раскрсница. Втора нејасна работа ми се овие кружни текови, дали се според ГУПот или сега се лепнати со цел оефтинување и се разбира аматеризација на целиот проект.


Мислам дека ако се изгради ова ќе биде полн погодок. Па привтен инвеститор да изгради проект од 60 милиони и да го предаде на градот не е мала работа. Плус, во Капитал прочитав дека ќе има по три ленти во насока и 12 метри траса за ЛРТ со подземна станица на средина на објектот. Мора да признаеме дека ваков амбициозен проект во Скопје не е виден од изградбата на Нова железничка станица. Исто така верувам дека Лимак има доволна финансиска моќ за да го резлизира овој проект.

Исто така не гледам проблем што другите делови не се градат истовремено. Па трасата е предвидена, односно не се менува, што значи дека другите делови без проблем би се интегрирале во овој дел.

За крижните текови, мислам дека оваа сообраќајница нема да излегува на нив и ќе продолжува подземно под нив. Ваков заклучок донесов по изјавата на Коце, каде шти вика дека градот во следнит период ќе ги изработи проектите за дригите подземни делови и врската со Гологанов.

Edited by nylon - 12-Mar-2012 at 23:09
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 12-Mar-2012 at 23:29
PreviousВо некаква ужасна заблуда си! 800 метри тунел и тоа само на 6 метри под земја кој ќе се работи со површински коп неможеш да ме убедиш дека чини 60 милиони евра, а веројатно најмалку 10 пати помалку! Наместо да изградат подземна гаража ќе изградат тунел, толку едноставно е. Ионака се копаат темелите на зградата, па наместо подземните нива ќе има тунел. Се разбира многу позитивно е што оставија простор и за ЛРТ траса, но треба да се остави простор и за станица, не после да се чудиме што не снашло. Плус ќе беше супер ако овој трговски комплекс имаше директна топла врска со идната ЛРТ мрежа на Скопје.

Ова воопшто не е никаков амбициозен проект, туку најобично површинско копкање на краток и плиток тунел! Да не се залажуваме, амбициозен проект ќе бидат тунелите под Плоштадот или Калето, кои че се долги неколкукратно повеќе и ќе треба да се копаат подземно, на многу поголема длабочина.

Јас пак апсолутно гледам проблем што се гради вака на парче, само 800 метри. Ти дадов аналоген пример: кој град почнува да ја гради својата метро мрежа која има само 2 станици оддалечени 800 метра? Што решава ова?

И јасно ми е дека кружните текови се само за локаниот сообраќај не за транзитниот, но ми се чини (иако не сум сигурен) дека во ГУПот баш на вкрстувањата со Водњанска си има класична бесконфликтна клучка.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 13-Mar-2012 at 04:26
Не е дека нема никаква логика, од она што можам како имплицитен план да го видам е дека сакаат краци од теодосиј гологанов да понираат пред предвидениот голем кружен тек пред Дом на Печат, да се искористи подземниот дел на јужен булевар позади стара железничка за да се продолжи до кај подвожњакот, каде тоа што е сега подвожак би станало надвожњак, каде што јужен булевар ќе изелзе на површина (кај дуќанчињата кај рампа кои ќе треба да бидат срушаени) и додека не се изгради предвидената траса која продолува кон пругата и после иде паралелно со пругата, сега што се проширува првомајска ќе го прифаќа сообраќајот. Не ме разбирај погрешно и јас сум против половични или делимични решенија, ама подобро е да почнеш нешто што дефинитивно треба да постои отколку воопшто да не го започнуваш. Гледај на овој дел како семе кое треба да ги пушти корењата.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 13-Mar-2012 at 15:12
Градот нема средства за реконструкција на улиците и нивно претворање во булевати (знаеме на кои мислам), а камоли да го гради "јужен булевар". Ќе имаме затворена клучна улица 6 години и на тоа и ќе остане, на 800 метри кои нема да вредат за застојот кој ќе го направат!
Факт, не градат трговски заради подземната улица, градат подземна заради објектите над неа! Ова е битна разлика.
А дури и да има градот пари за изградба на градските булевари прашање е, дали ќе дочекаме изградба на 3 битни премостувања на Вардар? Тие ќе ја решат гужвата. Зборам за кај на Илинденска, кај Влада и МЗТ. Овие 3 точки го хендикепираат градот.

Е тек после може да збориме за Јужен.
Моје мислење - доколку се реализира се ќе остане на 800 метри кои вака ги возам за 50, а така за 48 секунди.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 13-Mar-2012 at 15:40
Последната дискусија ја префрлив овде од нишката за комплексот на Лимак, сепак тоа е нишка за зградата, а договорот потпишан вчера се однесува конкретно на Јужниот булевар.



Originally posted by Andrej_LJ

Јас би го повикал Кловер да даде мислење околу оваа работа бидејќи е најзапознаен со ситуацијата. Мене ми изгледа дека треба да се молиме ова да не се изгради и да пропадне замислата. Според мене (не сум читал доста околу ова и не сум запознаен), само лудак (какви што несомнено се градските власти, тоа го имаат на n-големи и долгорочни проекти докажано) може да го гради Јужен бул. вака на кратки парчиња и не како поголема целина. Ова ќе даде еднакви резултати како да речеме да почне да се гради метро мрежа во даден град со две станици, меѓусебно оддалечени 800 метри. Што ќе решат овие 800 метри, кога главниот проблем е запушената раскрсница кај Нова Македонија и тоа само во правец од МХ Јасмин кон Теодосиј Гологанов?! Повторно целиот сообраќај се забива во кружен тек на истата раскрсница.
Втора нејасна работа ми се овие кружни текови, дали се според ГУПот или сега се лепнати со цел оефтинување и се разбира аматеризација на целиот проект.

Во право си дека сам по себе овој мал сегмент од јужниот булевар нема да има некакви битни позитивни ефекти од сообраќаен аспект, а може да зборуваме и за одредени компликации кои ќе ги предизвика (поврзувањето со остатокот од сообраќајната мрежа, кое во во вакви околности ќе биде некаква несмасна а веројатно скапа импровизација). Но сепак сум внимателен оптимист околу севкупните ефекти од овој развој на настаните и не гледам причина зошто би навивале проектов да пропадне. Би се сложил со mirakuliks дека во случајов можеме на овој краток сегмент да гледаме како на семе кое треба да ги пушти корењата. Едноставно, во време кога некои се залагаат за бришење на Јужниот булевар од урбанистичките планови, ова е силна порака во спротивен правец. Уште повеќе, ова ќе биде добар подстрек за изградба на нови делници, како и подстрек за изградба на шинскиот коридор долж трасата на булеварот.

Необјасниво е и голема штета е што во ист период, без никаква координација се турка проектот за проширување на Митрополит Теодосиј Гологанов. Наместо финансиите и енергијата да се насочат пред се кон улицата Народен Фронт за да можат да се воспостават колекторските улици на Јужниот булевар, кои во оваа фаза сосема адекватно би се справиле со моменталниот сообраќај на добар дел од зацртаната траса на „јужен“, крајно ступидно и избрзано се протурка проектот за Гологанов. Солидна количина пари, енергијата и време се потрошени на проширување на Гологанов, а сега ќе треба да се прави и некаква тешка импровизација за негово поврзување со Јужниот булевар. Доколку „јужен“ се поврзуваше со еднонасочен Гологанов и со еднонасочен Народен Фронт, тоа ќе можеше да биде елегантно решено, а и идентично според долгорочната визија, за да не мора после да рушиме и повторно да градиме. А вака јасно е дека ќе мора да биде некоја привремена неефикасна крпеница.

Нема дилема дека властите немаат ниту визија ниту одговорност и дека се изгубени во просторот ко муви без глави. Сепак барем овој пат за среќа не ми изгледа дека ќе направат трајна штета со овој изолиран сегмент на Јужниот булевар. Факт е дека не требаше вака да се турка проектот, дека требаше да биде многу подобро осмислено и координирано. Но сепак велам, барем е чекор во позитивен правец и барем нема да биде направена непоправлива штета поради направените пропусти, како што премногу често е случај.

Се надевам дека она што го прочитан nylon е вистина (за за ширината на шинскиот коридор и за подземната станица). Тоа би било една многу светла точка (иако изолирана) во инфраструктурниот мрак во кој се наоѓаме. И за нив важи истото - сами по себе не би имале никакво значење, но мислам дека би имале одредена индукциона моќ за попаметно делување во иднина.

За крај, мора повторно да се нагласи дека Јужен булевар без Крушевска република би изгубил најголем дел од смислата, па се надевам дека властите ќе си стават прст на глава и околу Крушевска република и дека еднаш засекогаш ќе им биде цврсто застанато на пат на игрите за нејзино бришење.




Originally posted by alexgizh

Со кое право користат мој рендер, кој не само што не е официјален, туку и не ни соодветствува на локацијата?
Пишале „јужен булевар“ на гугл пребарување и присобрале неколку сликички што им се појавиле, без воопшто да знаат што е претставено на нив. Издвоиле пола минута за „истражувањето“, но ставиле наслов за да човек си помисли дека ако кликне, којзнае што ќе види и научи. Површност и мизерија на највисоко ниво!

Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 13-Mar-2012 at 16:35
Еве јас како го замислувам Јужен булевар. Ова се слики од Филаделдија. Низ самиот центар поминува автопат, US 676. Има по три ленти во двете насоки. Укопан е и скоро да не се приметува од горе. Не се нарушува амбиентот, а си ја врши функцијата.



Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 13-Mar-2012 at 17:49
Па тоа е воглавно како повеќето урбани автопати изгледаат. во основа треба и да бидат вкопани ради намалување на буката од возилата. Ради тоа и деловите од градскиот автопат во берлин поминува во делови каде што е преблиску до станбените објекти е вкопан со странични улици кои имаат колекторска функција од страните.
http://static.panoramio.com/photos/original/7822267.jpg


Edited by mirakuliks - 13-Mar-2012 at 17:50
Back to Top
nylon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote nylon Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 13-Mar-2012 at 22:54
Originally posted by Cloverstack

Се надевам дека она што го прочитан nylon е вистина (за за ширината на шинскиот коридор и за подземната станица). Тоа би било една многу светла точка (иако изолирана) во инфраструктурниот мрак во кој се наоѓаме. И за нив важи истото - сами по себе не би имале никакво значење, но мислам дека би имале одредена индукциона моќ за попаметно делување во иднина.

Еве го линкот од Капитал: http://www.kapital.com.mk/mk/dneven_vesnik.aspx/80516/juzhen_bulevar_kje_pochnuva_i_kje_zavrshuva_so_kruzhen_tek.aspx?iId=2611
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 13-Mar-2012 at 23:49
Јужен булевар е гробарот на плановите за изградба на градска железница во Скопје, јас само тоа можам да го кажам. Би се вложиле огромни пари во неефикасниов проект кој засекогаш ќе ги уништи шансите за Скопје да добие градска железница, идентично како што и ја уништи некогашната пруга кон Ѓорче. Јас не гледам никакви придобивки од неговото градење, особено не на делот во општина Кисела Вода.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 13-Mar-2012 at 23:54
Со таа разлика што Јужен бул. не ја исклучува градската железница, односно шински коридор кој би можел да се користи за неколку намени. Ова особено важи за делот студентски домови Гоце Делчев - Стара железничка ст. - Нова железничка ст. Погледни го линков:

http://www.google.com/search?q=attiki+odos&oe=utf-8&rls=org.mozilla:sl:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=h9BfT9_rGdD2sgaTh827CQ&biw=1280&bih=586&sei=idBfT53NPIv5sgaO34C8CQ
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 14-Mar-2012 at 00:24


И сето тоа би било можно, но доколку во следниве години „Лимак“ побара од Градот стандарди, регулативи или можеби готов проект за каков било јавен превоз (трамвај, ЛРТ, метро, железница), а со цел да го изведат нивниот дел - што тогаш?

Како што сега стојат работите, „Лимак“ ќе испроектира нешто, а според тоа ќе се гради се' друго. И не можам да кажам дека се виновни за тоа.. Ме интересира што стои во договорот што го потпишаа со Градот?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 14-Mar-2012 at 01:13
Originally posted by BOJAN

Јужен булевар е гробарот на плановите за изградба на градска железница во Скопје, јас само тоа можам да го кажам. Би се вложиле огромни пари во неефикасниов проект кој засекогаш ќе ги уништи шансите за Скопје да добие градска железница, идентично како што и ја уништи некогашната пруга кон Ѓорче. Јас не гледам никакви придобивки од неговото градење, особено не на делот во општина Кисела Вода.

Како поточно Јужен булевар би пречел во развојот на градска железница?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 14-Mar-2012 at 10:45
Најновата пречка е самиот објект што ќе го гради „Лимак“, но не само тој објект, со сите тие планирани зданија позади Рамстор ќе се затвори подземниот или надземниот коридор што би можел Ѓорче Петров да го поврзе со Кисела Вода во функција на заокружување на железничкиот прстен. Така што, оваа подземна сообраќајница од 800 метри ќе значи крај за ваквиот проект.


Второ, сегментот од Јужен булевар во Кисела Вода ќе поминува веднаш до постоечката пруга, со што повторно би се нарушило функционирањето на градската железница. Ако евентуално некогаш би се градела, тогаш би морало да се направи барем едно стојалиште во близина на населбата Кисела Вода или 11 октомври. Но и тоа не ми е поентата, ќе треба да се прави втор колосек или барем неколку раскрсници со кои би можело да се разминуваат возовите. Ако би се спровела градска железница во Скопје, тогаш токму на овој сегмент би имало најмногу возови, меѓуградски и градски. За вакво нешто треба простор, а мислам дека Јужен булевар со неговата изградба би го одзел.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.395 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.