build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбани автопати - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбани автопати - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 14-Jan-2020 at 22:41

Дури и од минијатурните слики на порта3 се гледа дека во основниот проект нема никакви битни измени во однос на крпениците што веќе беа нашкрабани во неколкуте ДУП-ови што го опфаќаат просторов. Малку козметички корекции, ништо суштинско. Жално.

А не ми е јасно и зошто овој основен проект не е јавно достапен никаде на интернет.


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 19-Jan-2020 at 15:55

Малку ги изоштрив микроскопските слики од порта и го склопив ова за подобра ориентација
Еве и полупрозирна варијата
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 19-Jan-2020 at 18:21
Каде точно излага подземниот сегмент?
После Цветен пред Каточичка?
Од 3 ленти во 1 излагаат?

Edited by alexsend - 19-Jan-2020 at 18:22
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 333
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 19-Jan-2020 at 18:39
Originally posted by alexsend

Каде точно излага подземниот сегмент?
После Цветен пред Каточичка?
Од 3 ленти во 1 излагаат?

И мене тоа ме буни.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 142
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 19-Jan-2020 at 19:34
Мене ми изгледа како подземниот сегмент да излегува после кружниот тек, поточно излегуваат само рампи кон еднонасочните улици. Она на местото на Цветен пазар е паркинг. На зеленилото помеѓу двете рампи што излегуваат од тунелот би бил коловозот за денивелираниот булевар „Македонија“. Ме буни само лентата на средина помеѓу двете рампи. На прва би рекол дека е пешачка патека, но кон кое ниво продолжува, дали кон кружниот или кон тунелот?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 17-May-2020 at 00:36

Кај Јужен булевар сеуште нема ништо опипливоBack to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1805
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 17-May-2020 at 00:43
Очигледно ќе биде пробиен рокот од 2 години.
Ги објавија ли конечно плановите за раскрсниците?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 17-May-2020 at 00:52
Originally posted by Staro Skopje

Ги објавија ли конечно плановите за раскрсниците?


Излезе нешто минијатурно во Порта 3, го има неколку поста наназад.
Ако е тоа финално, јас би стрелал неколку луѓе.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1805
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 17-May-2020 at 01:01
Ги скимнав (имаме македонски збор за skim?) презентацијата на буџетот на Град Скопје за 2020, каде не најдов ништо за раскрсниците, и Стратегијата за локален економски развој 2018-2021, каде се предвидени 5 милиони денари за проект за крстосници на Јужен Булевар со К.Охридски и со Кочо Рацин (ЛИМАК) до крајот на 2018 година. Нема ништо друго. Транспарентноста на овој проект е значително помала од другите кои во моментов се одвиваат во Скопје. Дали поради тоа што инвеститор е ЛИМАК, а не Градот, или поради нешто друго не знам.

Како да забораваат политичарите, новинарите и граѓаните дека тука се гради (се гради ли?) булевар, не сум видел многу коментари и прашања.

Edited by Staro Skopje - 17-May-2020 at 01:03
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Online
Posts: 91
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 22-May-2020 at 03:43
Интересен документ за транзит на товарен сообраќај низ Град Скопје:

http://starportal.skopje.gov.mk/Uploads/Tovaren%20Soobrakjaj_SP-crtezhi.pdf
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.