build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Термални бањи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Термални бањи
    Posted: 16-Dec-2014 at 14:06
Да потсетам, за панорамското тркало ќе се фрлат над 18 милиони евра... Фотките се толку грозни што не сакам ни да ги објавувам тука.

ШТИПСКА РЕХАБИЛИТАЦИЈА

http://off.net.mk/pisma-na-chitateli/shtipska-rehabilitacija
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Dec-2014 at 14:53
Како и сите бањи кои ги продадоа, така и оваа ќе иде на продажба настрана тоа што не се водело грижа за бањава.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Dec-2014 at 15:56
Originally posted by jyvation

Како и сите бањи кои ги продадоа, така и оваа ќе иде на продажба настрана тоа што не се водело грижа за бањава.


Подобро нека се продадат отколку да ги уништува еден просечен некултурен граѓанин на Македонија. Милион пати се докажало дека сме стока народ без грам култура и почитување во себе. Барем приватниот газда ќе се грижи максимално за тоа, затоа што тој и инвестира. Државно= ничие, а тоа во превод значи “патлакот ме боли, не е мое“!

Edited by Kid_A - 16-Dec-2014 at 15:56
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Jun-2015 at 10:35
По речиси половина век пуштена машката бања во КежовицаСо инвестиција од 600.000 денари, заврши реконструкцијата на машката бања Кежовица во Штип. Нејзината обнова привлече голем број граѓани кои љубопитно сакаа да ги видат новите услови во кои ќе ја користат природната термална вода на Кежовица.

- За само 42 дена, успеавме да ја обновиме машката бања и притоа да вложиме минимални средства. Ниската цена беше постигната поради аукцијата, при што имаше пад на цените при наддавањето. Сега се нудат комплетни услови за капење во машкиот дел, а Кежовица може да се каже дека заличи на европска бања – изјави директорот на ЈП „Исар“, Ангел Бојаџиев.Градоначалникот на Штип, прим. м-р Илчо Захариев изјави дека е задоволен од она што е направено и дека новото раководство покажува знаење и умешност во работењето:

- Град како Штип, кој има благодет да користи термални води а притоа да има такви лоши капацитети, беше нешто што е непоимливо. Со обновата, сега имаме модерна бања. Дополнително, општината ќе распише конкурс со кој локацијата кај градскиот базен ќе ја даде на приватен инвеститор за конструкција на аква центар, со хотел и други елементи, а ќе се потрудиме да поставиме цевковод со кој термалната вода од Кежовица ќе ја донесеме до овој дел. Наша обврска е во јули да го обновиме патот до бањата, кој е многу уништен и со тоа ќе биде заокружена обновата на Кежовица.

Претходно ЈП „Исар“ ги обнови просториите за престој на гостите со инвестиција во пвц столарија, поставување на ламинат и други елементи.http://www.porta3.mk/po-rechisi-polovina-vek-pushtena-rekonstruiranata-mashkata-banja-vo-shtipska-kezhovica/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-May-2016 at 08:35
Бања Цапа, село Баниште, Дебар

Edited by Џоле - 12-May-2016 at 21:14
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-May-2016 at 08:36
За сè има вторпат
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-May-2016 at 12:06
Не, нема шанси
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-May-2016 at 18:01
Не сум знаел дека вакво нешто постои во Македонија. Мене ми изгледа одлично, привлечно... Сега ја посетив и интернет страната и планирам да букирам
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-May-2016 at 21:12
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-May-2016 at 16:14
Продолжение на ужасот од првиот дел...

ШТИПСКА РЕХАБИЛИТАЦИЈА 2

http://off.net.mk/pisma-na-chitateli/shtipska-rehabilitacija-2
За сè има вторпат
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-May-2016 at 21:30
Затоа што спомениците се најважни
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 30-Nov-2017 at 12:41
Originally posted by Џоле


евала убав кадар, но во кој просечен македонец тешко да се намака освен вака на слика, политичарите тие сигурно се шлапкаат тука на кафе пауза ... мајтап или не, сакам само да ги пофалам Цапарциве, конечно автентично нешто од Македонија, иако надворешно на фасадата и фалат ползавци ако не пејсажна фасада, та бар малку од малку да замаскираат тоа зградата на влезот, а и пред влез можат да стават некоја петунија ...

ех ќе дочекаме ли и во секое село или секоја куќа со рурален туризам да има сличен спа тумулус, бар кажун со дрвена каца [1] налик јапонскиот онсен [2][3] но со камен завет

а ако стандардизирано тргне вака работа, веројатно ќе тераме и реплики на оние античките од кај нас ...


Edited by Zelenikovo - 30-Nov-2017 at 12:51
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Feb-2019 at 12:45
https://kapital.mk/ke-se-gradi-banski-kompleks-vo-seloto-bana-vreden-4-8-milioni-evra/
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Apr-2019 at 12:06
https://kapital.mk/vo-negorski-bani-ke-se-gradi-moderen-spa-tsentar/

Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Oct-2019 at 22:02
Дали некој неодамна го посети хотелот Цар Самоил?

Уште во лоша состојба?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Oct-2019 at 15:32
Јас бев пред две години, тогаш беше катастрофа. За сега не знам како е, но ако не е реновиран, тогаш значи дека е во уште полоша состојба.
За сè има вторпат
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-May-2020 at 23:35
Дали се случуваат нови проекти?некои новости?
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 477
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-May-2020 at 00:19
Уште една последица на циркузот од држава што го имаме многу години е и пропаста на бањите и банскиот туризам низ Македонија.

Edited by FT - 29-May-2020 at 00:26
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-May-2020 at 10:07
Зависи каде... можеби во источна Македонија пропаѓаат бањите, ама во Дебарско растураат.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 885
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Jun-2020 at 15:50
Няма тема за проекти от региона и затоа фотките ги слагам тука.

Реставрация и консервация на минералната баня в Банкя.=======>>>>>>>>>>>>
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.