build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Москва

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Москва
    Posted: 10-Jun-2016 at 07:30


https://www.rt.com/viral/346037-moscow-tverskaya-street-renovation/

Nobody knows for sure how they did it, however most of the people say that Soviet engineers put all the buildings on steel balls and actually 'rolled' them away from each other ... [1]прилика да ја прошират и град-в-град идеата, инаку од оваа улица настрана панорамите, главна атракција што би ја посочил е антикафе-то веднаш над влезот од метрото кај Тверскиот булевар [1][2]

http://waytorussia.net/Moscow/Museums-Sightseeing/Bunker-42-Museum.html

https://rbth.com/travel/2015/20/02/the_city_beneath_the_city_moscows_underground_world

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Jun-2016 at 19:29
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Jun-2016 at 00:48последнава Петербург но во контекст

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Jun-2016 at 14:34

Ова е Анталија, не Москва

Originally posted by +ProtagoristBack to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Jun-2016 at 20:47добро утро намерен спотер за туристичка промоција
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Jun-2016 at 15:51


дали бидејки кога стигнав во Москва ме пречекаа и престојував месец дена меѓу уметници, иако во Исмаилово, атмсферата ми почна и заврши модерно андерграунд европски, од станот преку уметноста па се до односот, дури и до последно немав никакво опасно чувство околу градот, иако логично би било заради 20те милиони народ на сешто човек да налета, дури нит блиндираните врати по влезовите не ми оставија терсене впечаток, а ве поздравија сите документарци и филмови кои ги имав порано изгледано за руската мафија, сепак бидејки гледав литургиски да го прошетам градот, веројатно Благодатта си го стори своето ... сепак добро е да се има предвид каде е најтерсене за скитање

https://rbth.com/multimedia/pictures/2014/11/11/moscows_10_most_criminally-active_districts_41297

на ваквата опуштеност пак, скопски пријател ме пречека со ау-муабет ~ добро е си можел и без глава да останеш и за ич пари сред такви маршути, хм, си велам можеби доколку скитав касно навечер по сите тие спорадични населби, што -20 во април и по цел ден екскурзија не ни ми остануваше слободно време навечер, а и сите оние вечери кои ги минав надвор беа околу центаарот сред некоја културна дешавка, но одовој аспект ниедна светска метропола не е безбедна за странци, повеќе или помалку секаде има криминал секаде има проблеми, прашање е дали за тоа сте свесни и дали имате бекап план ... затоа нели добро е секогаш да имате локален пријател при рака дури и кога одите на слепо хотелски комотно првиот сличен кој би го нашле на некоја од номадскиве туристички мрежи [1][2][3][4][5][6][7]Edited by beTon - 30-Jun-2016 at 15:51
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Jul-2016 at 07:30голем град та налетував на сешто, па и на реге клуб, и не ме изненади дека имаат реге сцена, но со то мразоите и снегот делува надреално, иако од мај натака сигурно поартикулираноBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Jul-2016 at 09:49


http://www.moscow.info/museums/state-vladimir-mayakovsky-museum.aspx [1]

https://en.wikipedia.org/wiki/Art_Deco#Russia

~

http://theconstructivistproject.com/links [1][2

не дека е најбитен руски но дефинитивно најбитен советски момент [1][2] а кој и ден денес им е инспирација на московјаните [3]


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Jul-2016 at 20:01

Originally posted by +Protagorist

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1245
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Nov-2017 at 13:12
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1245
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-Dec-2017 at 00:16

1963

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1245
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Dec-2017 at 18:41
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1245
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Dec-2017 at 23:45Edited by Zelenikovo - 05-Dec-2017 at 23:45
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1245
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Dec-2017 at 19:55

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7150
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Dec-2017 at 22:09

да не го тупам со билдерски бон тон, ама нишкава е за случајно ако отидеш во Москва, да исфоткаш и да споделиш искуства како просечен пешак, најчесто нешто што не се продава на просечни туристи
вака од интернет сите може да си најдеме доколку не интересира
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1245
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Apr-2018 at 21:57

и да одиш и да неоиш, а и да фоткаш или нефоткаш, Москва си е Смоква за очи, особено дигитално, иако во живо е нормално и поубаво, интересно обично и да има време чоек да офтка на своите патувања, никогаш нема да го фати оној момент кој е случаен а секојдневен, спонтаност која можеби туристички видеоарт само може да ја долови, но под претплставка тоа е низ вожња со точак како би здрмал што поголем простор, хм во Москва и три месеци да си нема да успееш да фатиш ритам и да направиш добра репортажа, тоа македоци штомгинзнам што живејат таму не наоѓаат време да го протарашкаат цел град, а не пак гости на поминување ...

замисли само како македонец би склепал вибео блог, од и назад до аеродром ќе му замине целото време, освен ако и тој не ошол Гурбетлија деловно или Монах ... колку ни е нам ко дома заради Кирилицата тоа е чудо! иако во Москва се ќе сретнеш освен московјани

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1245
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Jun-2018 at 00:51
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.