build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Населба Александрија - Ѓорче Петров

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Населба Александрија - Ѓорче Петров
    Posted: 29-Feb-2016 at 14:10

Скопје добива нова еконаселба, кумот ќе добие стан

На простор од 500.000 м2 во општина Ѓорче Петров, веднаш наспроти Порта Влае и новиот кружен тек ќе се гради првата еконаселба во Скопје.

„Следејќи го модерниот начин на живот во големите градови, кога сите сакаме да заминеме во помирните делови на градот и да уживаме во семејниот живот, не постои сомнеж дека секој би уживал во предностите и убавините кои ги нуди оваа еконаселба“, вели инвеститорот.

Новата населба е лоцирана на само 5 километри од центарот на Скопје кој е поврзан со постоечки и новопредвиден булевар и на само 150 метри од кружниот тек кај Порта Влае. Овој простор има постоечка здравствена, трговска и социјална инфраструктура кој со новопредвидената урбанизација на просторот и многу зеленило. Оваа еконаселба ќе прерасне во уникатна населба која ќе биде идеален избор за секое семејство. Исто така во населбата ќе има и голем број на игралишта, трговски центар, деловни објекти, бензиски пумпи, градинка, и многу други содржини.

„Населбата се наоѓа на само 200 метри од реката Лепенец, која претставува главен извор на свеж воздух во Скопје. По нејзиното течение преку Качаничката клисура, доаѓа главната струјница од ружата на ветрови во градот Скопје, обезбедувајќи му на ова подрачје чист и свеж воздух, дури и кога Скопје е под магла и штетни гасови. Исклучително консолидираното земјено тло обезбедуваат максимална стабилност на градбите. За нејзината чистота говори и фактот дека во близина на населбата се наоѓаат и главните бунари за водоснабдување на Скопје како доплнение на Рашче. Голем дел од градбите ќе имаат и своја зелена површина на кровните површини како и на дел од терасите и останатите заеднички простории”, изјави Александар Стефанов, член на управниот одбор на „Фабрика Карпош”.

Она кое е интрерсно е што оваа населба сеуште нема свое име, а инвеститорот „Фабрика Карпош”, на кумот на оваа населба ќе му подари стан – гарсоњера.

Сѐ што треба да направите е да дојдете на Саемот за градежништво кој се одржува од 1 до 5 март во Скопје, и со секој купен билет добивате награден купон на кој треба да го напишете вашето предлог име за населбата и да го ставите во кутијата која се наоѓа на штандот на „Фабрика Карпош“.

Цената на становите изнесува 790 евра за м2, и таа цена е промотивна за времетраењето на саемот. Секој заинтересиран може да направи бесплатна резервација.

Почетокот на изградба на оваа еконаселба е предвиден за месец мај, а првите станбени комплекси се предвидени да бидат вселиви кон крајот на 2017 година.

Oваа еконаселба е единствена од ваков тип која нуди врвен квалитет на живеење и современи услови за секое семејство да се чувствува комотно и пријатно во својот нов дом.

http://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/skopje-dobiva-nova-ekonaselba-kumot-kje-dobie-stan
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Jun-2016 at 17:57


Почна да се гради Александрија, првата скопска еконаселба

На простор од 150.000 м2, со вкупна изградена површина од 500.000 м2 во општина Ѓорче Петров, веднаш наспроти Порта Влае и новиот кружен тек, денеска започна со изградба населбата Александрија, која е првата еконаселба во Скопје.На поставувањето на камен-темелникот на новата населба присуствуваа голем број гости.

Проект-менаџерот на новиот проект, Александар Стефанов, изјави дека новата населба ќе претатвува прва од ваков тип кај нас, и ќе ги задоволи сите еколошки стандарди.

– Ми претставува вистинска чест и задоволство што денеска заедно со вас започнуваме една нова етапа во нашето работење, а тоа е е започнувањето на изградбата на првата еконаселба во Скопје – Александрија. Ние како фабрика во овој проект се вклучивме со сопствени финансии и ресурси за да ја изградиме оваа населба чијшто камен-темелник го поставуваме денес. Во оваа пригода сакам да изразам голема благодарност до Градежниот институт на Македонија, кој активно учевствуваше во изработка на проектот на населбата, како и на цела техничка документација. Во врска со овој проект можам да ви кажам дека околу 20.000 семејства ќе имаат можност да живеат во исклучително стабилни градби кои ќе имаат и своја зелена површина на покривните површини, како и на дел од терасите и останатите заеднички простории во рамките на населбата – изјави Александар Стефанов, проект-менаџер на Александрија и член на Управниот одбор на фабрика „Карпош“.

На денешниот настан беше избран и кумот на населбата на кој сопственикот на „Фабрика Карпош“ и претсетдател на Надзорниот одбор на фабриката, Кире Стефанов, му го додели клучот од гарсониерата. Кумот беше избран по пат на извлекување бидејќи името Александрија го дадоа повеќе од 30 учесници. Кумот на населбата, Сашо Ендровски, објасни од каде ја добил идејата за името Александрија.

– Моментално работиме на преводот на „Каменот од Розета и древното македонско писмо“ и се сетив дека каде и да одел Александар Македонски градел градови кои го носат името Александрија. Бидејќи кај нас нема ниту едно облежје со ова име, сметав дека би било убаво населбата да го носи токму ова име – објасни Ендровски.

Населбата се наоѓа на само 200 метри од реката Лепенец, која претставува главен извор на свеж воздух во Скопје. По нејзиното течение преку Качаничката клисура, доаѓа главната струјница од ружата на ветрови во градот Скопје, обезбедувајќи му на ова подрачје чист и свеж воздух, дури и кога Скопје е под магла и штетни гасови. За нејзината чистота говори и фактот дека во близина на населбата се наоѓаат и главните бунари за водоснабдување на Скопје како дополнение на Рашче.

Лоцирана на 5 километри од центарот на Скопје, населбата Александрија е поврзана со постоен и новопредвиден булевар и на само 150 метри од кружниот тек кај Порта Влае. Овој простор има постојна здравствена, трговска и социјална инфраструктура, кој со новопредвидената урбанизација на просторот и многу зеленило, оваа еконаселба ќе прерасне во уникатна населба која ќе биде идеален избор за секое семејство. Исто така, во населбата ќе има и голем број игралишта, трговски центар, деловни објекти, бензиски пумпи, градинка и многу други содржини.

Првите станбени комплекси се предвидени да бидат вселиви до јули 2017 година.

http://republika.mk/?p=611618


Edited by Џоле - 16-Jun-2016 at 18:02
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Jun-2016 at 19:50
Originally posted by Џоле


...Во врска со овој проект можам да ви кажам дека околу 20.000 семејства ќе имаат можност да живеат во исклучително стабилни градби кои ќе имаат и своја зелена површина на покривните површини...


Тука ќе збере 80.000 луѓе??? И да се 20.000 луѓе, а не семејства, пак ми личи многу.

Вака на планов не изгледа лошо, камо и РЦ Аеродром, РЦ Ново Лисиче и другите нови населби да беа вака организирани.

Edited by Staro Skopje - 16-Jun-2016 at 19:50
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Jun-2016 at 20:14


И јас мислам дека претерале со бројките. Малку сум скептичен кон целосно рализирање на населбата, сигурно ќе претрпи некакви импровизации и измени, но сепак секое урбанизирање неурбанизирани површини во градска средина е добредојдено, посебно ако се создадат услови за нормално цивилизирано живеење и работење.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Jun-2016 at 20:17
Се надевам дка имаат предвидено школо/градинка во населбава.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Jun-2016 at 20:45
Jas gledam 4 zgradi sto bi odgovaralo na 200 semejstva. Moze "novinarot" zaspal koga pritisnal na nulata
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Jun-2016 at 06:49
Мислам дека на првата слика е претставена целата населба, а за почеток ќе се градат тие четири згради.
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2475
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Jun-2016 at 10:17
Originally posted by kultuzin

Jas gledam 4 zgradi sto bi odgovaralo na 200 semejstva. Moze "novinarot" zaspal koga pritisnal na nulata


Заспал и проектантот кога улицата „Марк Твен“ ја прикажал како Булевар Илинден.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2475
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Jun-2016 at 10:33
Originally posted by Џоле


Населбата се наоѓа на само 200 метри од реката Лепенец, која претставува главен извор на свеж воздух во Скопје. По нејзиното течение преку Качаничката клисура, доаѓа главната струјница од ружата на ветрови во градот Скопје, обезбедувајќи му на ова подрачје чист и свеж воздух, дури и кога Скопје е под магла и штетни гасови...


... сè додека не им текне да ѝ го затрпаат коритото со галии и други слични глупости.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2053
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Jun-2016 at 11:22
Originally posted by phenomenon

Originally posted by kultuzin

Jas gledam 4 zgradi sto bi odgovaralo na 200 semejstva. Moze "novinarot" zaspal koga pritisnal na nulata


Заспал и проектантот кога улицата „Марк Твен“ ја прикажал како Булевар Илинден.


Па технички гледано кога градските власти ќе решат да ја продолжат Илинденска, Марк Твен би станал бул.Илинденска. Еден ден. Не денес. Не догодина
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Sep-2016 at 18:14
Фотографиите се преземени од фејсбук страницата на Фабрика Карпош:

За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Dec-2016 at 12:06
Постои ли некаква можност некој да појасни што се е срушено/се планира да се руши во кругот на фабрика Карпош? Ќе остане ли нешто од овој објект-подарок од Советскиот сојуз за изградба на пост-земјотресно Скопје? Цели населби во скопски Карпош се изникнати од оваа фабрика, така што сметам дека најмалку што можеме како скопјани да направиме е да го одбележиме овој историски чин со симбол на оваа локација.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-Dec-2016 at 00:52
Originally posted by BOJAN

Постои ли некаква можност некој да појасни што се е срушено/се планира да се руши во кругот на фабрика Карпош? Ќе остане ли нешто од овој објект-подарок од Советскиот сојуз за изградба на пост-земјотресно Скопје? Цели населби во скопски Карпош се изникнати од оваа фабрика, така што сметам дека најмалку што можеме како скопјани да направиме е да го одбележиме овој историски чин со симбол на оваа локација.
кај нас сеуште е непознат терминот „индустриско наследство“, а не па како да се справиме со него

поради тие причини фабрики се рушат или влегуваат во заборав и многу 'рѓа, без разлика дали постои фирмата... еве една пивара што е толку голем бренд во Скопје не знае еден музеј или центар за посетители да отвори, кога веќе оригиналниот објект им е одамна срушен... затоа не може да се пофалиме дека имаме култура, историја и традиција
не велам дека треба секој погон да се чува затоа што нема пореба од тоа и голем дел од фабриките се наоѓаат во драгоцен урбан простор кој може да се искористи во други цели, само малку повеќе внимание да им се посвети
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-Feb-2017 at 16:56


Погледот на идните станарифотките се преземени од фејсбук страницата на Фабрика Карпош

https://www.facebook.com/fabrikakarposh/
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 487
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Feb-2017 at 12:03
На страна се мислам дека е добро што ќе се урбанизира тој дел и ќе се направи подобра врска со населбата Даме Груев.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Feb-2017 at 22:49
Во секој случај самото Ѓорче изгледа посредено дури и сега од една Кисела Вода, која за мене лично е село, ни влезовите на приградските населби не изгледаат така. Од Тутунски комбинат, целата лева и десна страна до Општина Кисела Вода е ужас, грдосија, не си веруваш на очи.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15957
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Apr-2017 at 13:19
Од фб профилот на изведувачотBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15957
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-May-2017 at 12:42
Od facebookBack to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-May-2017 at 22:27
Еко населба со бетон како надоврешен ѕид - извинете ама нема ни е од еко .
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15957
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 31-May-2017 at 12:35
Од фб страната на изведувачот


free ssl image hosting

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.