build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Населба Александрија - Ѓорче Петров
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Населба Александрија - Ѓорче Петров

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-May-2017 at 22:27
Еко населба со бетон како надоврешен ѕид - извинете ама нема ни е од еко .
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 31-May-2017 at 12:35
Од фб страната на изведувачот


free ssl image hosting

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 21-Jun-2017 at 12:00
Од фејсбук


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 27-Jun-2017 at 12:49
Eve nekolku fotki od facebook,pocnale i so fasada na edna od zgradite

Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 27-Jun-2017 at 13:18
Sad. Ај може со зеленилото ќе се извадат колку толку.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 07-Jul-2017 at 14:04
Еве каков поглед нудат.Превземено од фејсбук

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Jul-2017 at 12:12
Веќе поставиле фасада на некоја од зградите.Превземено од фб.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7250
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 19-Jul-2017 at 23:17
"ЕКО НАСЕЛБА"
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Online
Posts: 17
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 20-Jul-2017 at 07:12
Ова не е ни социјална категорија....
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 12-Aug-2017 at 15:47
Фотките се од фб страната на ф-ка карпош.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 29-Apr-2018 at 20:38
Имаше ископи за уште две-три згради, не се гледаат од оградата.За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 23-May-2018 at 15:05
Во склоп на комплексов наскоро треба да никнат уште неколку станбени објекти меѓу кои и овој

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 05-Jun-2018 at 15:32

Атриа – нов и повисок стандард на домување

Новата населба Александрија ја добива својата 5-та зграда со атриум

Новата населба во Скопје, Александрија, благодарение на Фабрика Карпош, започнува со изградба на резиденцијална зграда со атриум. Новата зграда Атриа е петта во населбата Александрија, а се наоѓа на само 150м од новиот кружен тек кај Порта Влае и на само 5 км од центарот на градот. Станбената зграда Атриа ќе понуди нов, уште повисок стандард на домување.
Сите еколошки, економски и социјални предности кои што ги носи атриумот совршено се совпаѓаат со концептот на Александрија, па оттаму дојде и идејата за Атриа како 5-та зграда во составот на населбата. Максимално сме посветени на квалитетот на животот на идните станари и сакаме да им овозможиме едно поинакво доживување на животот во Скопје.“ – велат од Фабрика Карпош.
Атриа ќе биде објект во кој ќе биде внесен микро еко-систем со внесување на зеленило во самата зграда. Средишните простори ќе бидат отворени со атриум и ќе имаат стаклен кров како извор на природна светлина. Објектот ќе биде збогатен со зелени градини по целата висина на внатрешниот простор, кои ќе му дадат една убава форма, а на станарите ќе им дадат чувство на живот во природа. Овие зелени градини се предвидени за заедничка употреба со што ќе го подобрат социјалниот живот во објектот.
Во Атриа како дел од Александрија, ќе има 70 одделни единици од кои дел од приземјето ќе бидат наменети за деловен простор, а остатокот за приватни станови, распределени на приземје, 6 ката и поткровје. Изградбата на Атриа започна кон крајот на мај, а се очекува да биде готова кон крајот на 2019 година. Заедно со новата зграда започнуваат со изградба и пристапните улици, како и партерното и хортикултурно уредување на првите 4 згради, а предвидено е да се заврши кон крајот на летото.


https://denar.mk/181306/biznis/atria-nov-i-povisok-standard
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 16-Jul-2018 at 12:37
Хортикултурното уредување(превземено од фб)Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 16-Jul-2018 at 21:52
Ова делува многу... јадно. Има некаде преглед на станови и сл.?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Jul-2018 at 07:05
И што е тука ЕКО
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 23-Jul-2018 at 23:45
Originally posted by alexsend

И што е тука ЕКО


па ете, паркинг за точаци има.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 31-Jul-2018 at 20:22
Се бетонираат темели за уште неколку згради во комплексов(од фб)

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 01-Aug-2018 at 08:17
И тие ќе бидат ЕКО или нормални згради?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 21-Sep-2018 at 13:16
Од асфалтирањето на пристапните улици(превземено од нивната фб страна) + изгледот на новиот објект Атриа кој веќе се гради во склоп на комплексов и би требало да биде нешто побогато опремен,барем така делува на сликите.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.