build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Населба Александрија - Ѓорче Петров
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Населба Александрија - Ѓорче Петров

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 23-May-2019 at 07:20
Која иронија,чак и Стар Аеродроме повеќе еко од ова...

А која пак катастрофа за градов каде сите слободни и видливи пространства во урбано Скопје се зафатија со вакви и слични проекти со нулта естетска и архитектурна вредност.

Edited by kiriOK - 23-May-2019 at 07:22
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 23-May-2019 at 15:28
Еве какво зеленило е застапено меѓу зградите,и во Стар Аеродром типуваат на слична варијанта со овие ниски зимзелени дрвца кои се ништо во споредба со тоа што го сечат пред да почнат со градба.Колку и да ставаат дрва и по кровови и по тераси неможе ни приближно да надоместат.Фотките се од нивната фб странаEdited by stef4o - 23-May-2019 at 15:28
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 30-May-2019 at 18:16
Од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 04-Jul-2019 at 07:12


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 29-Jul-2019 at 10:28
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 16-Aug-2019 at 07:02
Од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 22-Aug-2019 at 06:41
Поглед од Garden Inn кон Атриа(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 16-Oct-2019 at 15:58
Атриа-бетонирање последна плоча

https://www.facebook.com/fabrikakarposh/?eid=ARBDh7H0mgsdUiplBfbouisbvvSX86jd6lHxWxVb8FaInyJjRf6itBkRsMOybRfe-vj4KXmZN1JvY8K1
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 17-Oct-2019 at 08:35
Ни еко, ни населба, ни Александрија
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 22-Nov-2019 at 15:17
Originally posted by stef4o

Од фб,новата зграда Атриа која веќе се гради во склоп на комплексот

Очигледно рендерот претрпел изменаhttps://www.facebook.com/fabrikakarposh
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 13-Mar-2020 at 16:55
Поглед од покривот на Гарден Инн кон Атриа(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 24-Apr-2020 at 10:49
Поставување фасада на зградата Атриаhttps://www.facebook.com/fabrikakarposh/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 04-May-2020 at 07:39
https://www.facebook.com/fabrikakarposh
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 05-Jun-2020 at 10:42
Дел од фасадата на Атриа

https://www.facebook.com/pg/fabrikakarposh
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 22-Jun-2020 at 12:46
Интервју со Александар Стефанов: Александрија е населба која ги задоволува сите потреби од функционален и социјален карактер

Фабрика Карпош АД е компанија која постои на македонскиот пазар веќе 72 години. Низ својата историја се позиционираше како компанија која е една од лидерите во сегментот на производство на бетонски производи, нискоградбата и високоградбата. Во 2015 започнаа со изградба на еден од најголемит епроекти, а тоа е изградбата на новата населба на градот Скопје, Александрија, во Општина Ѓорче Петров. Фабрика Карпош е и сопственик на ракометниот клуб Бутел Скопје. Денеска зборуваме со Александар Стефанов, член на управниот одбор на Фабрика Каропш како и проект менаџер на Александрија.

Александрија е нова населба во Скопје, која започна да се гради во 2016 година, проект позади кој стои Фабрика Карпош. Во првите неколку години се изградија и вселија првите четири згради, а при крај е и петтата. Од каде се јави идејата за нова населба во Скопје?

Идејата за нова населба се роди уште во 2015 година, кога ние како Фабрика Карпош одлучивме дека време е да се започне со инвстиција во станбена површина. Имаме одлична локација и истата е идеална за комплетно нова населба поради нејзиниот габарит. По долги анализи, донесовме одлука, нашите канцеларии и целата фабрика постепено да ги дислоцираме надвор од урбаната средина, а на нивно место да изградиме нова населба - Александрија која ќе се простира на 150.000 м2. Во првата фаза изградивме четири објекти, а во моментов се финализира и петтата зграда, Атриа, која е обележје на населба Александрија.

Дали постоеше интерес кога ја најавивте новата населба, а воедно и целиот проект?

Интересот за новата населба беше и сè уште е огромен. Пред сè поради местоположбата и содржините кои ги нуди за секој станар. Она што е интересно, а луѓето го препознаа е мирот и чистиот воздух, кој поради течението на реката Лепенец која е во непосредна близина и спојувањето со Вардар, креира ружа на ветрови, што навистина ја прави населбата одличен избор за нашите станари.

Доказ за интересот за Александрија се и сите продадени станови, во 5-те згради од првата фаза, и постојаните јавувања за стан повеќе. Нам ни е особено драго што граѓаните се идентификуваат со концептот на населбата Александрија. Концептот на Александрија, од една страна, како и довербата која Фабрика Карпош ја оправдува долж годините, од друга страна, придонесоа за голема заинтересираност кај јавноста за домување во Александрија.

Какви се плановите за Александрија во наредниот период? Дали се предвидени нови станбени блокови, или содржини во блиска иднина?

Новиот блок ќе биде продолжение на целата приказна за оваа населба и придвижување на процесот кон нејзина целосна реализација. Истиот е предвидено да има 4 објекти со вкупно 360 станови.

Кога се очекува да се започне со изградба на првиот објект од нивиот блок?

Изградбата на првиот објект е веќе започната, односно направен е ископ на првиот објект со што е овозможено да се постави темелна плоча, и започнато е расчистување на теренот за ископ на вториот објект.

Планот е, на секои 3 до 6 месеци да започнуваме со изградба на секоја зграда од новиот блок, со што истите ќе ги ставиме целосно во функција за релативно краток временски период.

Во наредните 3 години планирано е да бидат целосно изградени и пуштени во употреба.

Какви станови се предвидени и што е она што можат да го очекуваат новите станари?

Во новиот блок на Александрија, предвидени се 4 објекти со по 90 станови во секој од нив распределени на приземје, 5-ката и поткровје, а ќе се протега на вкупна површина од 28 000 м², секој објект по 7000 м2.

Становите се одлично димензионирани со што максимално го организиравме просторот за едно удобно домување и се движат од 34m² до 106m². Она што нè краси нас како фабрика е што во сите наши објекти користиме врвни материјали за градба и внимаваме на секој детаљ со што секој наш купувач ќе може да ужива максимално во својот нов дом.

Посебно сакам да истакнам дека како компанија обезбедивме и голем број на соработки со банки, со што ќе придонесеме сите потенцијални купувачи на поедноставен начин да стигнат до својот нов дом.

За колкава инвестиција станува збор целиот нов проект и генерално Александрија како населба?

Целата населба Александрија е еден голем проект, кој е навистина интересен за целата јавност, но и за нас како компанија претставува предизвик поради сериозноста која ја носи позади себе. Имајќи предвид дека се работи за 150.000 м2 и дека се работи на унапредување на целосната слика, не би можеле да излеземе со бројки за нејзината вредност, но можеме да кажеме дека новиот блок во Александрија, со габаритот кој го носи со себе, како и квалитетот на градба и материјалите, ќе биде инвестиција од околу 16 милиони евра.

Какви содржини ќе има Александрија?

Најавата на Александрија ќе ги инкорпорира сите неопходни елементи за задоволување на потребите од функционален и социјален карактер, како: деловни објекти, трговски центри, градинка, голем број на игралишта и останати содржини кои ќе им овозможат современ стандард на живеење на сите жители. Местоположбата на целата населба е посебна сама по себе и се наоѓа речиси на самата главна улица која ве поврзува со повеќе делови на Скопје. Во близина е на училишта за основно и средно образование, градинки, игралишта, паркови, маркети, банки, автобуска постројка, амбуланти, зелен пазар, и што уште не. Во непосредна близина е и Скопје Сити Мол и е на само 5км од центарот на градот.

Малку за Фабрика Карпош. Какави се проекти работите во моментов? Каква е ситуацијата во градежниот сектор во моментов?

Фабрика Карпош е етаблиран бренд, кој постои повеќе од 70 години и како градежна компанија е активна во повеќе сектори. Широкиот делокруг на работа опфаќа активности започнувајќи од производство на готов бетон, бетонска галантерија, бандери, цевки, прстени, па сè до реализација на голем број капитални проекти како нискоградба и високоградба. Во областа на нискоградба и високоградба активни сме преку изградба и реконструкција на голем број на објекти, патишта, улици и мостови низ целата држава, а како посебни проекти би ги одвоил проширувањето и реконструирањето на булевар „ Босна и Херцеговина“ и булевар „Словенија“, како и изградбата на клучката и пристапните патишта во ТИРЗ Прилеп. Изминатиов период, покрај останатите активности, реализиравме и неколку проекти на кои сме особено горди, а тоа е живеалиштето на фламингата во Зоолошката градина Скопје, а во завршна фаза е и живеалиштето на пингвините. Во врска со ситуација во градежниот сектор, сакам да кажам дека будно ја следиме ситуацијата во нашата држава секојдневно, но сигурни сме дека како сектор кој важи за еден од постулатите на нашата економија, истиот ќе продолжи да ја развива нашата држава преку реализација на големи проекти кои се зацртани.

https://faktor.mk/intervju-so-aleksandar-stefanov-aleksandrija-e-naselba-koja-gi-zadovoluva-site-potrebi-od-funkcionalen-i-socijalen-karakter

рендер од една од зградите која треба да се гради во рамки на новиот блок кој го отпочнуваат

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 23-Jun-2020 at 15:39
Местово се наполни со згради покрај овие на Ф-ка Карпош никнаа Гарден Инн,два комплекси на Саник и сега ќе прават уште 4 згради,барем така најавија од фабрика Карпош

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 899
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 23-Jun-2020 at 19:29
Во интервјуто фалат прашања од типот: „Дали знае што е населба?“ (ако да, дали ова што се гради, е тоа) и „Дали знае што е еко?“ (ако да, дали тоа се применува).
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 24-Jun-2020 at 11:53
23.06.2020

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 24-Jun-2020 at 12:01
На втората фотка сосем десно се забележува оградена парцела и ископ,дали е тоа за некоја од новите згради кои погоре ги најавија Ф-Ка Карпош...?
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 80
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 24-Jun-2020 at 13:30
Зградава во Г форма погоре на рендерот, би требало да се гради измеѓу двете згради на саник, онаа на ќошот и онаа во П форма. Само таму има маркица за Г зграда од тоа што имам гледано планови за населбава.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.