build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Градско - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Експресен пат Градско - Прилеп
    Posted: 28-Sep-2018 at 13:55
Од фб(кај Фаришката клисура)

Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Sep-2018 at 13:49

Back to Top
iristevski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote iristevski Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Sep-2018 at 07:50
Денес налетав на едно видео од изградбата на мостовите кај Дреновската клисура

BRIDGES AND TECHNICAL WORKS MOTORWAY GRADSKO - PRILEP, ALBEKAT-GRUP
Build Responsively
Back to Top
elnino View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 94
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Sep-2018 at 14:38
ова е секторот дреново-фариш, додека се работи и на другиот дел од патарина до клучка кавадарци, вчера со еден шофер разговрава направил договор на три години, подизведувач е кавдаречка фирма Градба Промет, а таа има ангажирано уште 5 фирми мали од градот
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Sep-2018 at 13:27
Две фотки од утринава. Доста е раздвижено, барем кога поминував беше така.За сè има вторпат
Back to Top
elnino View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 94
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Jun-2018 at 15:57
хахаах, тоа на првите две слики е од гасоводот. поздрав од кавадарци
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Jun-2018 at 13:16


Првите две фотки не се од експресниот пат. Трасата на експресниот пат што се гради завршува во близината на Фариш, каде што се спојува со постоечкиот пат преку Плетвар:
41°25'32.92"N  21°48'17.14"E

Понатака кон Прилеп останува стариот пат, со тоа што е планирано да се изгради трета лента на двата сегменти каде што нема.


Ова на сликите е доста позападно од пределот каде што се гради новиот експресен пат. Тоа што се гледа во далечината е некој локален земјен пат, го има на гугл земја на првите снимки од тој реон во 2005 година. Не ми е јасно што е тоа што се гледа поблиску, можеби е за гасовод или за далновод.Edited by Cloverstack - 25-Jun-2018 at 13:27
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Jun-2018 at 20:23
Фотки од Словенец кој поминувал низ земјава, од форумот на ЅЅС:За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-May-2018 at 00:32
Originally posted by BOJANВлегувам тотално без конкретни податоци за овој проект, но ме интересира поволноста што би ја донел овој автопат во иднина. Знам дека се работи за траса на Коридорот 10д, но не ми е јасно до кој степен Грција го има изградено својот дел од Меџитлија до јонското крајбрежје. Исто така, не ми е јасно дали постои некое поголемо пристаниште што би генерирало поголема бројка на сообраќај кон него.


Поволностите се такви што овој пат несомнено треба(ше) да биде на самиот врв на приоритетите.

The_Night_Hawk  веќе објасни до каде е конекцијата од грчката страна на границата, и тоа е голем аргумент плус, но и без тоа нашата домашна потреба од овој пат е поголема и позначајна.

Македонија има повеќе од доволно внатрешни причини за изградба на патот преку Бабуна. Неколку постови погоре пишував подетално зошто е тоа така, а накратко, со тој пат би се остварила 25 километри пократка и далеку побезбедна врска пред се на Прилеп, Битола и цела Пелагонија, но и на помали градчиња и нивните околини како Ресен, Крушево, Демир Хисар, од една страна, со Скопје и Велес, со најголем дел од источна Македонија, и со практично цела Европа, од друга страна.

Ќе донесе и нови економски можности за областа Азот, еден сообраќајно тотално отсечен регион, мада тоа е веќе минорен ефект со оглед на тоа колку луѓе се останати таму. Долгорочно гледано, сепак не е за потценување и таа придобивка.
Edited by Cloverstack - 24-May-2018 at 00:56
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-May-2018 at 00:04
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, денеска во Велес, одговарајќи на новинарски прашање за патот од Велес за Прилеп, преку Бабуна, рече дека Владата сериозно размислува за тој проект.

Како владата сериозно размислува за патот преку Бабуна, кога пред некој ден започна со изградба на „експресен“ пат Дреново - Градско, делница која ќе остане бескорисна во тој случај. А 23 милиони евра не се баш мала сума да се вложи во ова делница, бидејќи таму има постоечки пат кој далеку подобро го опслужува локалниот сообраќај, отколку што тоа ќе го први заобиколниот „експресен“ пат. А и не се само парите, туку зошто да се уништува земјоделско земјиште со нова траса и коловоз широк 11,4 метри ако планираат во иднина тој пат да го користат 10-тина автомобили дневно.

Колку сериозно размислуваат за патот преку Бабуна, може да се извлече заклучок и од тоа што не им текнло проектот макар декларативно да го спомнат во погоре наведената Национална транспортна стратегија за периодот 2018-2030 година.


Edited by Cloverstack - 24-May-2018 at 00:07
Back to Top
kokimih View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Jan-2017
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote kokimih Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-May-2018 at 14:12
Ќе се ревидира проектот за патот Велес-Прилеп, преку Бабуна

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, денеска во Велес, одговарајќи на новинарски прашање за патот од Велес за Прилеп, преку Бабуна, рече дека Владата сериозно размислува за тој проект.

– Меѓутоа, пред да ја донесеме конечната одлука овој проект мора целосно да се ревидира за да можеме да аплицираме за средства, бидејќи станува збор за исклучително скап проект, а тоа мора да се каже јавно. Ние ги разгледуваме сите програми што ЈП за Државни патишта ги прави и во програма ги внесуваме дополнително оние патишта што треба да ги прават, за што сметаме дека треба да бидат рехабилитирани и реконструирани или да се прават нови. Во делот на субвенционирањето на ова, претходно треба да се направат анализи се’ со цел да не даваме паушални анализи, дали тоа може или не може – појасни министерот Сугарески.

https://plusinfo.mk/%D1%9C%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B5/
Back to Top
The_Night_Hawk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote The_Night_Hawk Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-May-2018 at 20:18
Motorway 27 (A27) is a branch of the A2 motorway (Egnatia Odos) at Kozani, which leads towards Ptolemaida and from there to Florina and the Niki border crossing with the Republic of Macedonia. Within 2012 tenders were announced for the construction of the 14,5 km section from Florina up to the border crossing with the Republic of Macedonia as a motorway.[1] Construction started in 2013 and finished in December 2015. The northern part from Florina to Niki was opened to traffic in 20 May 2016. The section from Ptolemaida to Florina is operational as an expressway and is planned to be upgraded to a motorway sometime until 2025.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-May-2018 at 15:25
Originally posted by Cloverstack

Ја разгледав стратегијата, (авто)патот Велес - Прилеп преку Бабуна никаде не се спомнува.
Wallbash


Влегувам тотално без конкретни податоци за овој проект, но ме интересира поволноста што би ја донел овој автопат во иднина. Знам дека се работи за траса на Коридорот 10д, но не ми е јасно до кој степен Грција го има изградено својот дел од Меџитлија до јонското крајбрежје. Исто така, не ми е јасно дали постои некое поголемо пристаниште што би генерирало поголема бројка на сообраќај кон него.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-May-2018 at 14:07


Ја разгледав стратегијата, (авто)патот Велес - Прилеп преку Бабуна никаде не се спомнува.

Wallbash
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4434
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-May-2018 at 14:08
Originally posted by A1ON

https://a1on.mk/archives/895595
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-May-2018 at 04:25

Originally posted by WhyNot

не знам зошто таа негативна енергија према Миладиновци Штип... веројатно политички причини, се друго нема смисла

Баш обратно, таа траса е одбрана од политички причини, а негативната енергија произлегува од тој факт.

Има ли некакво објаснување зошто се напушти концептот од просторниот план на РМ каде што е предвидено поврзување Отовица - Штип, а не Миладиновци Штип? Има ли некакво истражување, или било каков документ, каде што стручно е аргументирано зошто е избрана оваа нова траса? НЕМА. Одлуката е донесена дилетантски, знаеме во чиј кабинет, само не знаеме какви глупости му се вртеле во главата во тој момент.


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-May-2018 at 04:11

Originally posted by daci92

Миладиновци - Штип јас го гледам како одлично решение

daci, не спорам дека Штип требаше автопатски да се поврзе со коридорот 10. Но тоа можеше многу поевтино, и од многу аспекти подобро да се направи кај Отовица, односно Велес. Растојанието Скопје - Штип ќе беше само маргинално поголемо од ова што се реализираше преку Миладиновци (околу 5 километри), а единствено посериозно во километража ќе загубеше Св. Николе, релативно мало место кое сепак ќе имаше одлична врска со остатокот од државата преку автопатот Велес - Штип. Но од друга страна, со Велес како логична сообраќајна крстосница, многу други поврзувања ќе станеа поповолни.

Исто така многу важно е што заштедата ќе беше голема, затоа што ќе беше потребно да се изградат помалку километри автопат и немаше да има ридско-планински делници како што има на значителен дел од автопатот Миладиновци - Штип. Со 206 милиони евра за трасата преку Миладиновци, која поскапе за дополнителни 20 милиони, стигнуваме до замашна сума. Автопат од Отовица до Три Чешми би можел да заштеди сигурно над 100 милиони евра. Додај ги тука и оние 15 милиони евра со кои се надгради стариот пат Велес - Кадрифаково, проект кој во овој случај ќе беше непотребен, доаѓаме до заштедена сума од отприлика 130-140 милиони евра кои ќе можеа да се насочат кон изградба на автопат Велес - Прилеп преку Бабуна.Мојата поента се сведува на тоа дека пакетот:

- автопат Велес - Штип
- автопат Велес - Прилеп

е далеку подобар и пологичен од пакетот:

- автопат Миладиновци - Штип
- квази-експресен пат Велес - Кадрифаково
- квази-експресен пат Градско - Прилеп
Вториот пакет е поинфериорен дури и ако првиот пакет среднорочно наместо автопат имаше „полуавтопат“ Велес - Прилеп. Затоа што дури и полувтопат преку Бабуна со лента за искачување/претркување е неспоредливо подобро отколку неартикулиран, наводно експресен пат преку Плетвар:

- Со последната усвоена траса преку Присад, патот Велес - Прилеп се крати за 25 километри во однос на опцијата преку Плетвар!
- Полуавтопат би имал далеку подобри технички карактеристики отколку патот преку Плетвар, благи кривини по автопатски стандарди, и слично. Резултатот би бил дополнително кратење на времето за патување и поголема безбедност.
- Патот преку Плетвар, со исклучок на две клучки кои треба да се изградат допрва, има безброј вкрстувања на ниво.
- Полуавтопат може да се надгради во автопат со изградба на втор коловоз, за разлика од патот преку Плетвар.
Originally posted by daci92


Градско - Прилеп е солидно привремено решение

За жал не е привремено решение, ние веќе 15 години се занимаваме со фазна надградба на патот преку Плетвар и сеуште не се гледа крајот, за 2 делници допрва ќе следат тендери, којзнае кога ќе се објават, којзнае кога ќе заврши изградбата. А еве го цехот:

Градско - Дреново (во тек)
23 милиони евра

Дреново - Фариш (во тек)
31,8 милиони евра

Прилеп - Ленишка река + Беловодица - Каменолом (допрва)
5 милиони евра

Изградба на 3-та лента на околу 20 километри во изминативе речиси 15 години
веројатно 10-тина милиони евра


Вкупно околу 70 милиони евра!

Дали пат со такви технички карактеристики оправдува толкава инвестиција, или ќе беше попаметно овие средства да се насочат кон изградба на автопат преку Бабуна? Ако овие 70 милиони се додадат на оние 130-140 милиони заштеда со врзување на Штип преку Велес, веројатно доаѓаме блиску до заокружување на финансиска конструкција за автопат преку Бабуна, а камо ли за полуавтопат.
Originally posted by daci92


иако патот преку Бабуна требаше прв да се прави а подоцна овој да се среди ,но на долг рок за оние кој би патувале од Охрид, Ресен, Битола, Прилеп и останатите кон Источна Македонија , Западно-Јужна Бугарија е солидно решение да стане експресен, само ако се реши и делот околу Плетвар кој гледам дека немаат некој големи идеи за инвестиции.

Токму денес го возев овој пат два пати и напорен е со кривините и брзините, а особено со окупираноста од камиони кој нема како да ги преминеш, а често возат прилично споро.

Се огласувам требаше приоритет да се даде на врската преку Бабуна, а потоа требаше да се средува Плетвар, но наместо од Дреново кон Градско, да се инвестира од Дреново кон А1 кај Неготино (со обиколници на Кавадарци и Неготино). Затоа што со Бабуна ќе беа решени многу подобро сите дестинации кои сега поминуваат на релација Дреново - Градско, а она што ќе преостнеше е подобро врзување со јужна и југоисточна Македонија, како и врзување со оној патот што оди од кај Криволак накај Радовиш.

Затоа сум и изиритиран од оваа директна делница Градско - Дреново што сега почна да се гради, бидејќи при изградба на пат преку Бабуна, оваа останува во тотален офсајд, практично никој нема да ја користи.

Мислам дека е направена голема утка, како во изборот на трасите и делниците, така и со изумот на овие наши квази-експресни патишта, со чуден профил и без јасна намена и цел. Овие „експресни“ патишта не се ни меѓусебно стандардизирани, на пример Штип - Кочани ќе биде полуавтопат, што е за поздравување, но Дреново - Раец и Велес - Кадрифаково не се. Вториот е барем денивелиран, а третиот не е, па дури поминува и низ населени места. Оди најди им НЗС...
Edited by Cloverstack - 16-May-2018 at 04:31
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 15-May-2018 at 23:26
Миладиновци - Штип јас го гледам како одлично решение, само доколку се продолжи до Струмица, макар и со експресен ,но вистински експресен пат а не ова квази решение кое ни го продаваат како експресен кај нас. Мада мене не ми е јасно зашто не оди до клучката туку завршува кај новата клучка за Кочани.

Градско - Прилеп е солидно привремено решение иако патот преку Бабуна требаше прв да се прави а подоцна овој да се среди ,но на долг рок за оние кој би патувале од Охрид, Ресен, Битола, Прилеп и останатите кон Источна Македонија , Западно-Јужна Бугарија е солидно решение да стане експресен, само ако се реши и делот околу Плетвар кој гледам дека немаат некој големи идеи за инвестиции.

Токму денес го возев овој пат два пати и напорен е со кривините и брзините, а особено со окупираноста од камиони кој нема како да ги преминеш, а често возат прилично споро.
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 113
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 15-May-2018 at 21:22
не знам зошто таа негативна енергија према Миладиновци Штип... веројатно политички причини, се друго нема смисла
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 15-May-2018 at 20:25
На Македонија ѝ фали визија. Ние не знаеме што ќе правиме за 5 години, а не пак за 50. Треба да седнат сите урбанисти, сообраќајни инженери, архитекти, социолози, демографи, економисти, правници, политичари и да се договорат што, каде, зошто, како, колку и со што ќе правиме. Каде ќе има автопат, каде ќе се гради зграда, за колку жители ќе се планираат сите проекти во секој град, колку се исплати миграција на голем број луѓе од селата во градовите, каде ќе се пошумува, како ќе се снабдуваме со енергија, и уште многу други работи важни за развојот на земјава. Моментално не знаеме каде одиме и секоја година ги менуваме т.н. планови. И после се чудиме зошто ништо не е како што треба.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.