build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Градско - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 891011>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bistro View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Online
Posts: 68
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 30-Jun-2020 at 10:44
Во ред е тоа, мене ме интересира дали по програмата ке се гради или по ветувањата од говорница, не им соодејствува едното со другото
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 669
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 30-Jun-2020 at 10:52
Баш така. Може ќе ја надградат и прошират после избори
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 31-Aug-2020 at 16:29


На овие официјално им летнала чавката.

Линк од цела програма:
https://www.sobranie.mk/materialdetails.nspx?materialId=a8c37bad-35f6-4dda-b820-4b28a5419092
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 31-Aug-2020 at 16:30


Edited by Џоле - 31-Aug-2020 at 17:29
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 31-Aug-2020 at 19:37
Originally posted by AngelНа овие официјално им летнала чавката.

Линк од цела програма:
https://www.sobranie.mk/materialdetails.nspx?materialId=a8c37bad-35f6-4dda-b820-4b28a5419092


Ти навистина мислиш дека некад имале чавка овие?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2195
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 31-Aug-2020 at 19:39
Фала за линкот, се утепав од барање ама заборавив на сајтот на Собранието да ги побарам материјатите за соодветната седница.

Автопат Велес-Прилеп-Битола е потребен и нема ништо спорно во идејата за негова градба. Колку и како ќе се изгради е друго прашање, првата влада на Заев немаше голема исполнетост на капиталните инвестиции, а изградбата на автопатите одеше споро.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 31-Aug-2020 at 19:42
Originally posted by Staro Skopje

Фала за линкот, се утепав од барање ама заборавив на сајтот на Собранието да ги побарам материјатите за соодветната седница.

Автопат Велес-Прилеп-Битола е потребен и нема ништо спорно во идејата за негова градба. Колку и како ќе се изгради е друго прашање, првата влада на Заев немаше голема исполнетост на капиталните инвестиции, а изградбата на автопатите одеше споро.Автопат ( барем експресен пат) е нужен за Велес-Прилеп.

Ова дугото е храна за IQ33
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 04-Sep-2020 at 11:31
Ете, конечно и тоа се случи: http://www.roads.org.mk/444/5262/javno-pretprijatie-za-drzavni-patishta-objavuva-oglas-za-nabavka-na-gradezni-raboti-?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6791
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 04-Sep-2020 at 11:43
Објавен тендерот за комплетирање на изградбата на експресниот пат Градско–Прилеп, делница Фариш–Дреново
Јавното претпријатие за државни патишта денеска (4.9.2020 г.) го објави Тендерот за комплетирање на изградбата на експресниот пат Градско–Прилеп, делница Фариш–Дреново, од км 0+000 до км 10+197. Средствата за изградба се обезбедени преку заем од ЕБРД.
Ги известуваме сите заинтересирани страни дека поканата за поднесување на понуди е објавена на web страната на ЕБРД, т.е на Порталот за електронски набави ECEPP EBRD, како и на web страната на Јавното претпријатие за државни патишта (http://www.roads.org.mk/444/5262/javno-pretprijatie-za-drzavni-patishta-objavuva-oglas-za-nabavka-na-gradezni-raboti-).
Краен рок за поднесување на понудите е 03.11.2020 година.

https://www.facebook.com/drzavnipatista
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6791
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 07-Sep-2020 at 11:34
ЕБОР го објави тендерот за доградба на првата фаза од експресниот пат Градско-Прилеп

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) го објави тендерот за довршување на изградбата на првата фаза од експресниот пат Градско-Прилеп. Меѓународниот тендер ги повикува градежните компании да достават понуди најдоцна до 3 ноември за изведба на делницата меѓу Фаришката и Дреновската клисура во должина од 10 километри. Изведбата на градежните работи се очекува да започне во декември 2020 година, при што оваа делница од кракот Д на патниот Коридор 10 треба да биде завршена најдоцна за 24 месеци, се наведува во тендерот.

Експресниот пат меѓу Фариш и Дреново треба има по една сообраќајна лента во секој правец од по 3,5 метри, како и по една помошна лента за застанување од по 2,5 метри. Изградбата на првата фаза од експресниот пат Градско-Прилеп запре минатото лето, откако дотогашниот изведувач „Конструксионес Рубау С.А“ во март 2019 година најави напуштање на договорот за изведба на овој експресен пат. Шпанската фирма заврши само 35 отсто од изведените работи на патот, иако реализацијата на проектот беше започната во 2016 година.

Досегашниот изведувач во јули минатата година ја повлече целокупната опрема од градилиштето и на 5 август 2019 година го извести Јавното претпријатие за државни патишта дека отпочнал арбитражна постапка пред Интернационалниот суд за арбитражи. Шпанците бараат отштета во висина од 10 милиони евра, додека од ЈП за државни патишта велат дека изведувачот не доставил програма за работа за три месеци и не ја почитувал динамиката за изградба на експресниот пат.

Јавното претпријатие за државни патишта во моментов ја реализира втората фаза од експресниот пат Градско-Прилеп, при што непречено се одвива изведбата на делницата меѓу Градско и Дреновската клисура. Целокупниот експресен пат меѓу Градско и Прилеп треба да биде ставен во функција до крајот на 2022 година.

https://meta.mk/ebor-go-objavi-tenderot-za-dogradba-na-prvata-faza-od-ekspresniot-pat-gradsko-prilep/
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 07-Sep-2020 at 12:28
Бидејки се спомнува прва фаза, кои други фази го има на оваа делница?
Како овој пат ќе помине преку плетвар???
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 07-Sep-2020 at 16:31
Previous

Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 07-Sep-2020 at 18:35
Делот измеѓу фаза 2 и фаза 3 празен ќе остане...

И зошто плетвар не се заобиколува...
Па ова џабе експресен пат кога пак ќе се влечкаме по опасниот плетвар...

Овде и те како е потребно автопатско поврзување Велес - Прилеп.

Ако не е проблем, може за тоа тема да отворам?
Гледам одамна се збори, а и е ставено во план на власта па така да мислам дека е потребна посебна тема за тој проект.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 07-Sep-2020 at 20:46
Во програмата на владата за следние 4 години не се планира автопат Велес - Прилеп, напротив - планот е експресен пат Градско - Прилеп и автопат Прилеп - Битола, експресен пат Битола Меџитлија. Одприлика програмата во делот на автопати и експресни изгледа вака:
- Автопат Скопје - Блаце
- Автопат Кичево - Охрид (краен рок јуни 2021)
- Експресен пат Крупиште - Кочани (краен рок јануари 2021)- првата фаза Штип - Крупиште е пуштен во јули 2020
- Екпресен пат Штип - Радовиш (краен рок декември 2020)
- Експресен пат Куманово - Крива Паланка (краен рок декември 2021)
- Експресен пат Струмица - Ново Село (почеток прва половина на 2021)
- Експресен пат Струмица - Смоквица (почеток втора половина 2021)
- Реконструкција на Автопат Катланово - Петровец (проширување со трета лента) и Петровец Катланово
- Реконструкција на Автопат Хиподром - Миладиновци и Миладиновци Хиподром
- Реконстркуција на Автопат Тетово - Гостивар (проширување со трета лента)


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2195
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 07-Sep-2020 at 20:53
ПРОГРАМА ЗА РАБОТА НА ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО ПЕРИОДОТ 2020-2024: „Во текот на овој мандат ќе ги започнеме или завршиме изградба на следните патни
правци:
• автопати во должина од 260 километри и тоа: Кичево – Охрид (во изградба), Скопје – Блаце (во изградба), Велес - Прилеп – Битола (започнуваме со изработка на проектна документација), Струга – Требеништа, Струга – Ќафасан, Гостивар – Кичево и Тетово – Гостивар (проширување на постоечка делница)
• експресни и регионални патишта во должина од 300 километри и тоа: Смоквица – Струмица – Ново Село, обиколница Битола – Меџитлија, Штип – Радовиш (во изградба), Извор-Бошков Мост, експресен пат Штип – Кочани (првата делница Штип - Крупиште ја пуштивме во употреба, продолжуваме со делницата Крупиште – Кочани која е во изградба), Куманово – Крива Паланка, делница Куманово – Ранковце и делница Ранковце – Крива Паланка (во изградба), Делчево – Кочани, Градско – Прилеп (во изградба) и обиколница Тетово (клучка
Требош-Порој-Непроштено). За патот Тетово-Призрен врз основ на физибилити студија, заедно со косовската страна ќе анализираме што е економски оправдано решение.
• локални патишта во должина од 950 километри: (...)“

Edited by Staro Skopje - 07-Sep-2020 at 20:53
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 489
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 07-Sep-2020 at 20:59
Originally posted by Staro Skopje

ПРОГРАМА ЗА РАБОТА НА ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО ПЕРИОДОТ 2020-2024:
обиколница Тетово (клучка Требош-Порој-Непроштено). За патот Тетово-Призрен врз основ на физибилити студија, заедно со косовската страна ќе анализираме што е економски оправдано решение.


Ова е добра вест! Оформување на клучка Требош е од директен позитивен ефект по индустриската зона, секако ако се оформи како некоја детелина или полудетелина зависно од рангирањето на патот за Јажинце.

Edited by user8642 - 07-Sep-2020 at 21:01
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 07-Sep-2020 at 21:10
Значи сепак Автопат од Велес до Прилеп ќе има?
Дали со ова значи дека делницата Катланово - Велес ќе се среди?
Оти ќе биде срамота пак по тие кривини да се возиме до иден автопат Велес - Битола.
Нека ја средат веќе еднаш и таа делница, срамота е.
Ќе ги кошта околу 150 милиони не е којзнае колку тешко, неколку вијадукти, и тунели.
Веќепостоечката делница од Велес до Катланово е во ок состојба искрено.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 974
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 07-Sep-2020 at 21:20
Извор-Бошков мост

Шансите за негова реализација се 1%, но добро
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2195
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 07-Sep-2020 at 21:34
Политичката програма вели изработка на проектна документација за ВЕ-ПП-БТ, така што шансите за почеток на изградба во наредниве години се 0. Се надевам дека следниот кабинет, ако имаме полномандатна влада, би добил готов проект и би започнал изградба.

Извор-БМ и обиколница Тетово ги нема во предизборната програма на Можеме, веројатно се идеа на ДУИ. Вториов може и ќе се реализира. Ако веќе идат до Бошков, зошто не продужат до Дебар?

Мислам дека многу повеќе треба да говорат за сегменти од поголеми планови, а не само ветувања на конкретни делници. Извор-Бошков Мост треба да се смета за изградба на вториот дел од централниот експресен коридор (Албанија-Дебар-Кичево-Македонски Брод-Прилеп-Кавадарци-Радовиш-Струмица-Бугарија)

Edited by Staro Skopje - 07-Sep-2020 at 21:34
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 07-Sep-2020 at 22:43
Originally posted by user8642


Ова е добра вест! Оформување на клучка Требош е од директен позитивен ефект по индустриската зона, секако ако се оформи како некоја детелина или полудетелина зависно од рангирањето на патот за Јажинце.


За директен пристап до ТИРЗ Тетово од автопатот сега е предвидена клучка малку поисточно, кај с. Сараќино.
Edited by Théoden - 07-Sep-2020 at 22:45
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 891011>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.