build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Градско - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 103
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 08-Sep-2020 at 14:10
Од изработка на проект до започнување на градба не делат минимум 3 години, би се изненадил ако до 2024 започнат да буричкаат на Велес - Прилеп. Освен тоа, експресните и регионалните патишта ги ставиле во ист кош, очигледно поради тоа што нови експресни тешко дека ќе видиме наскоро, ќе се проектира некоја година на Струмица - Ново Село, а на Струмица - Смоквица не верувам. За Куманово - Ранковце нема ниту најава, ниту пак проект дека тоа ќе биде експресен пат, се врши рехабилитација на постојниот пат, па за да добие поголема вредност (и должина) го додаваат како дополнување на експресниот во градба Ранковце - Кр. Паланка. Штип - Радовиш дефинитивно ќе биде најбрзо, а верувам и најквалитетно изградениот пат од овие, но до декември само првата фаза може ќе ја пуштат, само што почнаа да копаат кај последната фаза кај Радовиш, не сме Кинези да го завршиме тој дел за 4 месеци.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 08-Sep-2020 at 15:12
За Куманово - Крива паланка сосема погрешно кажано. Ако не се лажам има и посебна тема, те молам прочитај. Планот е целата делница да биде експресен пат, во добар дел и по сосема нова траса, а еден дел скоро една година и се гради.
Инаку прогресот во моментот на Штип - Радовиш (секција 2 и 3, најдолгите) е нешто над 85%, а прогресот на Крупиште - Кочани е 75% (потсетување, првиот дел Штиш - Крупиште веќе е во функција)
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 103
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 08-Sep-2020 at 19:35
Originally posted by Vasilij

За Куманово - Крива паланка сосема погрешно кажано. Ако не се лажам има и посебна тема, те молам прочитај. Планот е целата делница да биде експресен пат, во добар дел и по сосема нова траса, а еден дел скоро една година и се гради.
Инаку прогресот во моментот на Штип - Радовиш (секција 2 и 3, најдолгите) е нешто над 85%, а прогресот на Крупиште - Кочани е 75% (потсетување, првиот дел Штиш - Крупиште веќе е во функција)


Ако си толку сигурен дека не сум во право, ајде демантирај ме со некој линк, докажи ми, зашто јас па сум ептен уверен дека ти не си во право.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 08-Sep-2020 at 20:34
Повели... Инаку секако дека сум сигурен ги пратам овие работи..

https://meta.mk/kon-bugari%D1%98a-za-dve-godini-%D1%9Ce-vozime-po-nov-asfalt-potpishan-dogovor-i-za-kumanovo-straczin/
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 103
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 08-Sep-2020 at 20:53
Originally posted by Vasilij

Повели... Инаку секако дека сум сигурен ги пратам овие работи..
https://meta.mk/kon-bugari%D1%98a-za-dve-godini-%D1%9Ce-vozime-po-nov-asfalt-potpishan-dogovor-i-za-kumanovo-straczin/

И каде пишува тука дека нов експресен ќе се гради? Ова го прочитав уште првиот ден кога излезе и нема тука ништо екслузивно. Убаво ти пишува: "Јавното претпријатие за државни патишта објави дека е потпишан договорот за втората фаза од рехабилитацијата на патот Куманово – Страцин". Нешто не си разбрал очигледно.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6955
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 25-Sep-2020 at 06:58


https://tv21.tv/mk/na-pletvar-sekade-po-tri-lenti-reshavane-na-jazolot-okolu-bitola-najavuva-bochvarski/
Back to Top
Duki1908 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2020
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote Duki1908 Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 02-Oct-2020 at 11:47
http://www.moepp.gov.mk/wp-content/uploads/2014/10/Pismo%20za%20namera%20za%20Proekt%20Izgradba%20na%20avtopat%20Veles-Prilep.pdf

од 2014 постои писмо со намера за проект...
Back to Top
Duki1908 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2020
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote Duki1908 Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 02-Oct-2020 at 11:48
http://www.moepp.gov.mk/wp-content/uploads/2014/10/Pismo%20za%20namera%20za%20Proekt%20Izgradba%20na%20avtopat%20Veles-Prilep.pdf

Од 2014 постои писмо со намера за проект
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.