build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Експресен пат Градско - Прилеп
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Градско - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
AleksandarTheGreat View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 23-May-2024 at 09:23
Другари, со последните снимки на Сентинел од вчера 22.05.2024, гледам дека и кружниот тек кај Макептрол-Дреново бил асфалтиран минативе денови. Ова е добар знак и можеби има некаква веројатност да се пушти делот од Градско до Дреново во наредниве денови/недели.


Back to Top
FiLo View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 23-May-2024 at 18:05
Саботата го асфалтираа кружниот тек, имаше наизменично пропуштање возила.
Back to Top
nikolakoco View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 26-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote nikolakoco Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 30-May-2024 at 11:26
Денес поминав, завршено е асфалтирањето кај кружниот тек иу се вози нормално по него (не е обележан), а низ фаришка клисура има напредок кај мостовите.
На жалост на приклучкот кај автопатот, воопшто не е почнато со поставување на огради и обележување на лентите.
Поставив неколку слики на линкот линкот

Edited by Џоле - 30-May-2024 at 11:31
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 17-Jun-2024 at 08:53
https://apps.sentinel-hub.com/eo-browser/?zoom=16&lat=41.44383&lng=21.8918&themeId=DEFAULT-THEME&visualizationUrl=U2FsdGVkX183YB6dpjvM3hoLOIRTUlr4rubsPCmX8Bww6mDw3A5pyk8DWJyslaG67%2Fqv%2BIfjQOFJ9wHy4mke6MlZkeVtnWrudip29VEG90SuYFV5m%2BsirPsEuY0btSwU&datasetId=S2L1C&fromTime=2024-06-16T00%3A00%3A00.000Z&toTime=2024-06-16T23%3A59%3A59.999Z&layerId=1_TRUE_COLOR&demSource3D=%22MAPZEN%22

Ако се гледаат снимките на Сентинел очигледно е дека овде премногу интензивно се асфалтира, па се надевам дека ќе се комплетира цела делница и дека за брзо ќе биде пуштена во употреба од Градско до Дреново.

Не знам до каде се Синохидро на работата околу клисурата, мислам дека овој дел тешко дека ќе биде готов до крајот на 2024, но никогаш не се знае со Кинезите, пошто се големи и може да донесат дополнителна оператива и овој да се заврши за многу пократок рок.

Big%20smile
Back to Top
iristevski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote iristevski Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 17-Jun-2024 at 12:12
Еве неколку слики од емисијата SAT, емитувана вчера.

https://www.youtube.com/watch?v=ogT38L4AcIY&ab_channel=EmisijaSAT-Zvani%C4%8Dnikanal

Build Responsively
Back to Top
iristevski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote iristevski Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 01-Jul-2024 at 12:51
Претпоставувам Bojta Ing го бележи патот и поставува знаци на делницата Градско - Дреново. На нивниот facebook account има нови слики од месец Јуни.

https://www.facebook.com/bojtaing
Build Responsively
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 01-Jul-2024 at 14:33


Фотките од патот се од 19 јуни, а од знаците се од 18 јуни:За сè има вторпат
Back to Top
iristevski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote iristevski Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 01-Jul-2024 at 17:52
Истите фотки од патот се објавени прво во април. Значи на некои места патот е бележан пред повеќе од два месеци.

Edited by iristevski - 01-Jul-2024 at 17:53
Build Responsively
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 07-Jul-2024 at 14:33
Бев оптимист дека ќе се пушти делницата Градско-Дреново до средина на јули или најдоцна почеток на август, но гледајќи на Сентинел каде се уште се гледа дека фалат околу 300 метри асфалт некаде на средина меѓу Камен Дол и Дреново, се повеќе сфаќам дека најоптимистичка варијанта е пуштање на секцијата Градско-Дреново некаде околу септември 2024.
Дреново-Фариш веќе не го коментирам, последниве 2-3 пати што поминувам во овој дел сум максимално изненаден дека бетонирањето се одвива само со една сурла, наместо неколку да се ангажирани и оној „најкомплициран дел“ до сега да е веќе спремен за асфалтирање.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.