build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Експресен пат Градско - Прилеп
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Градско - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 06-Aug-2019 at 14:58
Да не знае некој од кај можам да најдам детална скица за клучката кај Градско. Сеа им пратив меил на ЈП Државни Патишта, ама којзнае дали ќе вратат
Back to Top
Dukac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 7
  Quote Dukac Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 06-Aug-2019 at 15:13
Јас ја имам клучката, слободно пишете ми маил, ќе ви ја испратам
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 06-Aug-2019 at 15:19
angel123jankov@gmail.com
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 07-Aug-2019 at 07:44
I sega kakov e statusot tuka? Se raboti na ovoj pat ili ne?
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 07-Aug-2019 at 12:49
Dukac го нема за жива глава да ми врати на меил, изгледа е на терен негде, а јас вријам не ми се чека.
Ми рече дека нема слика од основниот проект, а ова во ПДФ е најверојатно од урбанистички план за Градско.

Е сега прашањето ми е, дали некој има пристап до УП за Градско за да видиме поголема слика од ова, оти тука не гледам излез од Скопје за Прилеп. Зарем вака треба да изгледа, шо мислите?

Инаку сега пак пратив меил до ЈП државни патишта на меилот за поплаки, па да видиме дали ќе вратат. Им барав слика од клучката кај Градско од основниот проект.

https://i.ibb.co/GxvYh7g/PL-Gradsko-33-1-Sintezen.png
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 07-Aug-2019 at 12:49
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 07-Aug-2019 at 19:47
Originally posted by Angel

Dukac го нема за жива глава да ми врати на меил, изгледа е на терен негде, а јас вријам не ми се чека.
Ми рече дека нема слика од основниот проект, а ова во ПДФ е најверојатно од урбанистички план за Градско.

Е сега прашањето ми е, дали некој има пристап до УП за Градско за да видиме поголема слика од ова, оти тука не гледам излез од Скопје за Прилеп. Зарем вака треба да изгледа, шо мислите?

Инаку сега пак пратив меил до ЈП државни патишта на меилот за поплаки, па да видиме дали ќе вратат. Им барав слика од клучката кај Градско од основниот проект.

https://i.ibb.co/GxvYh7g/PL-Gradsko-33-1-Sintezen.png


Ако се земат контурите на парцелата од катастарот и се споредат со извадокот од урбанистички план изгледа како да излезот од автопатот во насока кон новиот експресен пат ќе биде северно од бензиската пумпа, но не може да се наѕре обратната насока од овие слики. Можеби на планот не е опфатена западната страна од автопатот.

Инаку, колку и да би било убаво, не верувам дека Градско ќе биде директно поврзан со овој пат.


Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 07-Aug-2019 at 21:49
Да се надоврзам:

1. Дали некој е член на форумот skyscrapercity.com, гледам дека има тема на патна инфраструктура за МКД и некој доста информиран член пишан Скопје коментира многу работи. Пробав да се регистрирам ама не бива, нешто не им е во ред страницата, а и не можам да го контактирам тој член пишан како Скопје....

2. На Катастар скоро цело земјиште околу клучката е државно. Е сега во најдобар случај еве да има ново проектирање на клучката, хипотетички, нели може да се направи иста клучка како кај Мотел Македонија кај Градско (слика).
Мислам дека сум на правото место тука да направиме една предлог нацрт верзија, и како најидеално би се решил овој проблем
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 08-Aug-2019 at 05:23
Не. Оваа клучка е една од најглупите типови на клучки. Неможе на магистрала да се уклучуваш како да си на некоја рандом споредна улица во град и да сакаш да се уклучиш на главната притоа гледајќи лево десно и чекајки да снема гужва.
Магистрала е, не се вози со 50 км/ч и со самото тоа приклучувањето на магистралата е далеку поопасно.

Баш сега пред некој месец вракајќи се од Битола бидејќи уште од Дреновска клисура возевме во колона, и се така до клучкава, едно возило кое од автопатот сакаше да се уклучи на магистралава накај Прилеп, немаше теорија да се уклучи.

Ваков тип на клучка на главна магистрала, не фала.

Edited by FiLo - 08-Aug-2019 at 05:24
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 08-Aug-2019 at 11:35
Ај некој градежен инжинер да се изјасни на ттемата каков тип на клучка би одговарала најдобро )
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 10-Aug-2019 at 23:49
Идејно решение
Наскоро цела слика и 3D дизајн во Archicad.
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 10-Aug-2019 at 23:55
https://www.facebook.com/watch/?v=1047342202121970
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 14-Aug-2019 at 08:15
По потврдата дека РУБАУ не се придржувал до обврските од договорот, и раскинувањето на истиот од ЕБРД, останува да видиме дали е можно нашата тромава администрација да успее да ретендерира за кратко време (1-2 месеци) и да очекуваме завршување на она што не го направи РУБАУ за околу една година?
Би сакал да ги слушнам вашите мислења, дали и кога е реално да се очекува да се комплетира овој проект, поточно да може да го користиме овој експресен пат?


Edited by AleksandarTheGreat - 14-Aug-2019 at 08:16
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 14-Aug-2019 at 12:18
Tirena Scavi од Италија биле изведувач на овој дел кај Градско.
Еве читајте тука се има. Има и видео презентација

https://www.facebook.com/angel123jankov/posts/2677558438922129?__xts__[0]=68.ARA632dvsX2agotA0pMX4vqmaLksQTguJaKDUav8pPwdZ_IGmVCg5uSoeKBWi8Jz7HxDr6Kq-qgJKvMyHIPzYMDfJBCeELJ_n5WrKtcT1kHQ7azTMkwG2mG375so4IJ8Dnp7Az8sld_FzO8k-USDJG0tNnsFLggi0KsZrZzo5ocLAMaBgh5JPQ9aqBSVBsVZX2ZGhwi8Z-FXbL74&__tn__=-R
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 14-Aug-2019 at 13:27
Ангел претпоставувам дека си жител на Градско со оглед на интересот што го имаш за поврзување на Градско со експресниот пат, но мислам дека иницијативава касни најмалку 3 години. Можеби грешам, но во оваа фаза од проектот мислам дека никој нема да се нафати да промени нешто со оглед на тоа што има и алтернативни патишта.
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 14-Aug-2019 at 16:11
Користиме прилика пошо се е така оставено, не се работи, да направат анекс на договорот. Немаат абер од градење, дали и таа првата замисла ќе ја изградат е прашање
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 14-Aug-2019 at 18:54
Angel, погоре коментарот на Filo е сосема на место.

Originally posted by FiLo

Не. Оваа клучка е една од најглупите типови на клучки. Неможе на магистрала да се уклучуваш како да си на некоја рандом споредна улица во град и да сакаш да се уклучиш на главната притоа гледајќи лево десно и чекајки да снема гужва.
Магистрала е, не се вози со 50 км/ч и со самото тоа приклучувањето на магистралата е далеку поопасно.

Баш сега пред некој месец вракајќи се од Битола бидејќи уште од Дреновска клисура возевме во колона, и се така до клучкава, едно возило кое од автопатот сакаше да се уклучи на магистралава накај Прилеп, немаше теорија да се уклучи.

Ваков тип на клучка на главна магистрала, не фала.Со оглед дека обемот на сообраќај од и кон Градско на една таква хипотетичка клучка извесно ќе биде многу помал отколку на главниот правец, јас мислам дека е далеку порационално да се изведе малку поразлична варијанта, клучка "Parclo A4", која ќе обезбеди континуиран сообраќаен тек помеѓу автопатот и експресниот пат.

Но исто така приклучување на автопат во правец од Градско кон Демир Капија и исклучување во обратен правец е сосема логично да продолжи да го опслужува постоечката клучка близу Росоман, па би можело клучката со експресниот пат дополнително да се поедностави, што значи и финансиска заштеда, а обезбедена врска на Градско со експресниот пат и нова порационална врска на Градско со автопатот во правец на север. Тоа би изгледало вака:Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 14-Aug-2019 at 20:14
Мило ми е шо даде идеја. Али да бидам искрен не разбрав баш. Ако веќе е по прокт клучка труба, ова твоево не одговара. Значи би се правело доколку го променат договорот за градба.
А веќе ако го прават тоа мислам дека клучка полудетелина е тип топ за ова место ако ги прочита аргументите на постот на фб. Точно идеално е full cloverleaf да се гради за да нема сопирање ама тоа е утопија
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 14-Aug-2019 at 20:24
Ако не прифатат промена на договорот и тераат со оваа клучка, после ќе биде пеколно тешко да се изведе нешто практично за да се поврзе Градско. Таа клучка труба е напикана помеѓу бензинска и населено место во неполни 500 метра. Треба на Славорум да го стаат тоа Has Slavic science went too far )
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 14-Aug-2019 at 23:24
Уф ова го решив после 2 минути мозгање Добра идеја. А кога сме кај заштеда на пари Заев најавил не знам таму колку милијарди инвестиции во инфрастуктурата, а ваму со овој директорот на јпдп се расправам на фб вика нема пари за препроектирање. Нека не им иде на памет тогаш оро да играат на отварање тука кај Градско, нека идат у Прилеп )
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.