build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Експресен пат Градско - Прилеп
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Градско - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 15-Sep-2019 at 09:38
Од фбBack to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 16-Sep-2019 at 15:56
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12889
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 16-Sep-2019 at 17:10
Медиумот што ја пренесува веста не е баш некој медиум со кредибилитет. Јас би почекал да видам што ќе се случува понатаму и дали ова е вистина.
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 16-Sep-2019 at 17:34
Република утнале, мислеле на тужбата на Македонија против Рубау. Рубау нема никаков основ за тужба, бидејќи роковите се одамна пробиени ,а на терен нема ни 30 % завршено од работите.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 16-Sep-2019 at 19:15
Ovie fotografii mislam deka se odnesuvaat za delnicata od Gradsko do Kavadarci , sto ja raboti Italijanskata firma , no kolku sto gledam i nema nekoj pogolem intenzitet na rabotenjeto , letoto pomina a napredok od toa sto se gleda e minimalen , ne samo na ovoj del , opsto niz celata trasa rabotenjeto za leto mislam deka trebase da bide mnogu pojako i so brzo tempo...

Edited by WolfLeader - 16-Sep-2019 at 19:18
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 17-Sep-2019 at 08:47
Фотографиите на профилот на Регнум Инжињеринг добро ни дојдоа во ова време на тотална нетранспарентност од страна на одговорните за текот на настаните поврзани со изградбата на овој експресен пат. Барем знамеме дека има некаков, но сепак премал напредок во изградбата на патот.
Како што пишав и во некои претходни постови, административните процедури во ЕБРД и бавното тендерирање кај нас ќе го пролонгираат изведувањето на делот Дреново-Фариш најмаллку до 2022 година.
Можеби сега е вистинско време да ЈПДП да се зафати сериозно со планирање на автопатот Велес-Прилеп, и со датумот за преговори и отворањето на претпристапните кохезивни фондови од ЕУ да го изгради овој автопат во исто време со комплетирањето на Градско-Прилеп Cheers

П.С. Каква глупост е она писание на Република, не вреди ни око човек да му фрли, не па да анализира, или не дај боже да го зема за вистина.
Back to Top
Bistro View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 17-Sep-2019 at 09:42
На република така му ујдисвет
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 17-Sep-2019 at 13:39
Drenovo - Faris teoretski sansi nema da bide pocnata so rabota da recime eve neka bide 2020 godina na prolet koga pocnuva i gradeznata sezona ,i toa ako se bide vo red , znak prasalnik e dali i koga ke se pocne so rabota , a za nejzino zavrsuvanje potrebni se minimalno uste 3-4 godini , bidejki ne samo delot kaj sto se mostovite ne e zavrsen ni do pola , tuka se i karpite koj sto treba da bidat probieni , ednostavno kazano trasata ni do pola ne e oformena i probiena a za nejzino zavrsuvanje ne treba ni da se zboruva ,a da ne zboruvame za orlite koj sto koga se tie tuka poradi niv ne se dozvoluva nikakvo rabotenje , a bas tamu kaj sto se tie treba da ima miniranje ,na ovoj proekt ima uste mnogu mnogu rabota , ne sakam da sum pesimist ama momentalno voopsto ne se nadevam deka ovoj proekt bi bil zavrsen barem vo narednite 3-4 ako ne i 5 godini.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 17-Sep-2019 at 16:09


Шпанската компнаија „Рубау конструксионес“ го раскина договорот со ЈП Државни патишта за изградба на делницата Фариш – Дреново
Шпанската компанија „Рубау конструксионес“ го раскина договорот со Јавното претпријатие за државни патишта за изградба на 10 километарска делница од Фариш до Дреново, затоа што не им била исплатена последната фактура.

Ова го тврди директорот на јавното претпријатие Зоран Китанов, и вели дека компанијата бара 10 милиони долари отшетно побарување.

Поради тоа што компанијата не доставила програма за работа со каква динамика ќе ги изведува активностите и затоа што го напуштила градилиштето, со одобрени на кредиторот ЕБОР, јавното претпријатие исто така поднело барање за раскинување на договорот и за активирање на банкарската гаранција на „Рубау конструксионес“ од 7,7 милиони евра.

Целата процедура трае веќе еден месец, а Китанов твди дека претходно „Рубау“ се обидувала да ја даде трасата на други фирми.

Во меѓувреме 3 месеци не доставиле план за работа за оваа година, а изведувачот неколку пати бил опоменат за ниската ефикасност, не само од актуелниот туку и од претходните директори nа јавното претпријатие за државни патишта.

Шпанската компанија во 2015 година беше ангажирана за изградба на втората делница од Прилеп до Градско, односно 10 километри пат од Фариш до Дреново, а вредноста на договорот е 31 милион евра. Реализираше само 35 проценти од предвиденото со договорот.

Јавното препријатије најпрво ќе направи анализа на досега изведените работи на оваа делница, по што ќе се распише тендер за избор на нов изведувач, а Китанов се надева дека сите процедури ќе завршат до март следната година.

Првата   делница од патот Прилеп Градско се одвива без проблеми, а за изградба на третата делница, во тек е постапка за проект кој ќе се финансира од ИПА програмата на ЕУ.

Емилија Мисирлиевска

https://telma.com.mk/shpanskata-kompnaija-rubau-konstruksiones-go-raskina-dogovorot-so-jp-drzhavni-patishta-za-izgradba-na-delnitsata-farish-drenovo/
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 17-Sep-2019 at 16:16

Еве Шител има малку подобар прилог, со изјави од директорот на ЈПДП.

Ми се потврдија сабајлешните претпоставки, ќе прават пресек 3-4 месеци, ќе ретендерираат во јануари/февруари идна година, и новиот изведувач во најоптимистичка варијанта би почнал со работа во јуни 2020 кога е сезоната на парење на египетскиот орел Wallbash


Edited by AleksandarTheGreat - 18-Sep-2019 at 09:01
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 18-Sep-2019 at 10:09
Не им плаќале фактури а? Епа ко не плаќаат рекет, така им треба.

Edited by AmyntA - 18-Sep-2019 at 10:10
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 21-Sep-2019 at 09:16
Spanskata firma e vinovna za se ova , tie ne im plakjaa na pod izveduvacite za ona sto e odraboteno , i edna po edna site pod izveduvacki firmi sami si se povlekoa od proektot , a Rubau na site im ostana dolzna , baska rabotata i tempoto bese mnogu bavno i drzavata bas poradi toa pobara od niv da rabotat po brzo i da se razduzat kaj pod izveduvackite firmi , ili ako ne da se povlecat od proektot i da dojde nov izveduvac koj sto ke go dovrsi , no na Rubau ne mu odgovarase ni toa , i na kraj tie sami se povlekoa a ostanaa dolzni , i ne mi e jasno kako tie i vrz koja osnova baraat osteta od drzavata , koga samite tie se vinovi i samite tie go stopiraa proektot a ne drzavata , mislam deka ovaa igra nema da pomine i se nadevam a i siguren sum deka drzavata ima cvrsti dokazi i argumenti da dokaze deka Rubau e vinovna.
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 23-Sep-2019 at 09:59
Па ако инвеститорот не му плаќал на изведувачот, како они ќе плаќаат на подизведувачите? Ај те молам употреби елементарна логика.
Да биле назад со графикот, апашите од власта веднаш ќе им раскинеа.
Јасно е дека биле рекетирани.


Edited by AmyntA - 23-Sep-2019 at 11:11
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 23-Sep-2019 at 19:01
A sto tuka ima pod izveduvacot so investitorot ??? Pod izveduvacot e pod dogovor i garancija so glavniot izveduvac oti sklucuva dogovor so izveduvacot i ceka pari od nego i dobiva instrukcii sto treba i kako treba da raboti oti e pod negova nadleznost i komanda, ajde razmisli ti malce koja e pa tvojata logika , parite koj sto investitorot mu gi dava na izveduvacot ednostavno ne stigaat kaj pod izveduvacot i tie resavaat da se povlecat od samiot proekt , i koga na kraj niedna firma ne se nafakja kako pod izveduvac i koga se doznava zosto site drugi zaminale tuka izveduvacot svakja deka vekje nemoze da si igra igri pa pocnuva poleka da si gi sobira prtalite i da kidne . Jas ti kazuvam toa sto e od teren a toa dali nekoj bil reketiran neznam i ne navleguvam vo fakti koj sto ne gi znam.

Edited by WolfLeader - 23-Sep-2019 at 19:01
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 09-Oct-2019 at 11:29
Наместо со тендер, оделе со директни преговори со надзорот за да се забрза процесот на проценка на изведените работи од Рубау: https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/home.aspx#/dossie-acpp/24ba0f73-f1b6-4f86-b57c-f1c6f2b13151

А Сугаре, многу срамежливо пред два дена на Сител најави дека во текот на октомври ќе се заврши тендерот за рехабилитација на најтрагичната делница, постоечката од Фариш до Дреново, која ако остане во сегашнава состојба ептен им оди во прилог на производителите и дилерите на амортизери, стабилизатори, рамена, чаури и сл. автомобилски делови.
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 09-Oct-2019 at 12:13
Директни преговори му е мајката. Ќе јадат они „компромис“ у четири очи.
Back to Top
none_ski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jan-2019
Online Status: Offline
Posts: 19
  Quote none_ski Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 10-Oct-2019 at 16:00
Рубау влезе на тендерот со екстремно ниски цени, само за да ја земе работата. Не плаќањето на подизведувачите е дел од тоа да пробаат да се извадат колку толку. Како се оддалечуваше проектот така повеќе влагаа во минус и бараа начин да си заминат.Добија и продолжување на рок, и пак екстремно многу доцнеа. Немале никаква комуникација со надзорот (орган кој е одреден од инвеститорот да го следи проектот и да ги штити интересите на инвеститорот и државата) и си работеле на своја рака. Нималку не е за потценување не давање на план за одвивање на работите, кеш флоу и сл. Сето тоа се бара и мора да се доставува и до европска банка која го дава кредитот. Замисли да ти дојде мајстор дома да ти седи у дневната, да го прашаш кога ќе заврши а он да си пие пиво, гледа фудбал и те игнорира. Ќе го избркаш од дома, така?
Така да пред да се фатите за најактуелниот муабет РЕКЕТОТ и тоа да е одговор за се', може е добро и да знаете по нешто за темата за која се претставувате како експерти.
the more you use your brain, the more brain you will have to use.
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 14-Oct-2019 at 08:43
РЕКЕТ е одговор само за лоботомирани, бидејќи истиот ако треба да има кодно име треба да се вика ПОТКУП и главен осомничен да е Камчев, но тоа е друга тема.
Познавајќи ги процедурите во ЕБРД, како и нивните прилично строги правила, за мене беше крајно неприфатливо и повеќе од чудно што официјално соопштение за проблеми, а потоа и за раскинувањето на договорот со РУБАУ немаше во јавност, ниту од ЈПДП ни од Министерството за транспорт и врски. Тоа им дава за право не само на вмраните да креираат фама дека нешто лошо задкулисно се прави, туку ова да го накалемат на рекет и сл. глупости со кои се занимава јавноста минативе 5-6 месеци.
Би било добро од оние кои знаете малку повеќе за дампинг цената по која влегол РУБАУ со некои споредбени анализи да објасните малку подетално за нас лаиците во градежништво да можеме да расудуваме дали ЈПДП е во право, и каков исход да очекуваме од арбитражата. Исто така гледам дека договорот за проценка на сработеното од РУБАУ е на 12 месеци со можност за изведување на работите во пократок рок, дали тоа е пракса за вакви ангажмани, дали ако изведувачот ја направи анализата во пократок рок ќе ја наплати целата сума, или колку повеќе се одолговлекува толку повеќе ќе може да наплати, и сл?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 21-Oct-2019 at 07:14
https://www.facebook.com/regnum.mk/?eid=ARCllcztqw5Fb6lu6HiQGYi64LUXfAZOcOB3z_OKvEEoAJBGm3UF780wDvE_NP3QS4dLizG7Qhr72lwW
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 21-Nov-2019 at 14:23
Од фбhttps://www.facebook.com/regnum.mk/?eid=ARAldR2xXXAGGK7xE7jUzpk-rd8Lw7DhsLmPiTgYwW9CTN5Y7TAUlqRFzUJXlxsji27X5VugennwxgJt
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.