build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Експресен пат Градско - Прилеп
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Градско - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 19-Feb-2020 at 23:53
На видеово од средба со стопанска комора се збори за изградба на пат Велес-Прилеп-Битола. Не успеав да ја видам таа сликата шо ја покажаа целосно, но знам дека и Вмро најави пат Велес-Прилеп-Битола.
Дали државата крена раце од ретендерирање за изградба на клисурите од експресниот Прилеп-Градско, останува да видиме )
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 19-Feb-2020 at 23:53
https://www.youtube.com/watch?v=6RQSpepXHfI&feature=emb_title
Back to Top
Bistro View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 69
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 20-Feb-2020 at 00:14
Го преслушав линкот погоре, премиерот (бивш) вели се работи за ИДЕЈНО решение за автопатско поврзување Велес Прилеп Битола како ОПРЕДЕЛБА. Е сега шо значи то....
Од друга страна ни ВМРО при ветувањето не спомнаа ама баш никаков датум, дали 4 мандати ке се гради или пет.. можда за 20тина години - кој знае.
Уште Заев вели 3 и пол сати се патувало од Струмица до Охрид а со овој автопат ке се скратело многу, ама не му текна - најкратко би било да изградат автопат Гевгелија - Битола - Охрид, да мислам дека наредните избори баш оваа опција ке ја ветуваат

Edited by Bistro - 20-Feb-2020 at 00:23
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 82
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 20-Feb-2020 at 11:14
Originally posted by Bistro

Го преслушав линкот погоре, премиерот (бивш) вели се работи за ИДЕЈНО решение за автопатско поврзување Велес Прилеп Битола како ОПРЕДЕЛБА. Е сега шо значи то....
Од друга страна ни ВМРО при ветувањето не спомнаа ама баш никаков датум, дали 4 мандати ке се гради или пет.. можда за 20тина години - кој знае.
Уште Заев вели 3 и пол сати се патувало од Струмица до Охрид а со овој автопат ке се скратело многу, ама не му текна - најкратко би било да изградат автопат Гевгелија - Битола - Охрид, да мислам дека наредните избори баш оваа опција ке ја ветуваат


Колку јас знам, идеен проект за таков ПАТ постои... но никому не му е од значење на политичариве. А е мнооогу важен според мене.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 224
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 20-Feb-2020 at 12:44
Сега дали тоа значи дека Градско - Прилеп, преку плетвар нема да се гради.
И јас сум за поидеално решение, ама многу ја влечкаат работата. До сега 5 пати ќе изградеа автопат до Прилеп.
Очигледно дека во наредните 5 години пак ќе се влечкаме по плетвар дур да изградат асален пат, па макар и експресен пат да е.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 20-Feb-2020 at 23:30
Не знам како успеавте да направите конекција на постоечки пат што се гради на една делница со предизборно ветување на друга делница.

Originally posted by The Wild Boy

Очигледно дека во наредните 5 години пак ќе се влечкаме по плетвар дур да изградат асален пат, па макар и експресен пат да е.

Се чини не си во тек со проектот, прочитај ги постовите назад во темава.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 28-Apr-2020 at 10:20
Многу лоши фотки (направени во движење) од вчера:

За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 29-Apr-2020 at 08:52
Vakva e sostojbata od koga e prekinato so rabota , edinstveno novo nesto e rehabilatacijata na stariot pat..
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 02-May-2020 at 09:38
Има некој било какви информации дали/како напредува изведбата на делницата Градско-Дреново на експресниот пат?
За рехабилитацијата на Дреново-Фариш ете и Китанов и Сугаре неодамна се пофалија дека ќе ја комплетираат до 20 мај.
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 05-May-2020 at 12:47
Еве најново соопштение од фб:
ГРАДБИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ

Сугарески и Китанов на увид на завршните активности на поправката и рехабилитацијата на регионалниот пат Р1101 делница, Прилеп–Тополчани– Битола, во должина од 15,5 км и вредност од 1,05 милиони евра. Ова е многу значаен пат за регионот во Прилеп и Прилепско.

Активно се работи и на патот од Дреново до Фариш и овој месец ЈПДП ќе објави тендер за рехабилиатција на трите ленти од Фариш до Прилеп, тендер за експресниот пат Дреново- Фариш, а десетина патишта годинава ќе се рехабилитираат преку Македонија пат. Не се заборавени ниту патиштата во Битола, Демир Хисар, Крушево, односно Пелагонискиот регион е едно големо градилиште.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 05-May-2020 at 15:09
До јуни ќе се објави тендерот за довршување на првата фаза од експресниот пат Градско – Прилеп

Јавното претпријатие за државни патишта планира до крајот на мај или почетокот на јуни да го објави тендерот за довршување на изградбата на првата фаза од експресниот пат Градско – Прилеп. Градежните работи за изведба на делницата меѓу Фаришката и Дреновската клисура запреа минатото лето, а беше раскинат и договорот со претходниот изведувач „Конструксионес Рубау С.А.“.

Директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, денес посочи дека идниот изведувач ќе треба да ги заврши преостанатите 70 отсто од експресниот пат меѓу Фариш и Дреново, со должина од 10 километри. Тендерската документација за избор на нов изведувач беше изработена со експерти од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР).

– Она што е особено важно за регионот е дека континуирано се работи на изградбата на експресниот пат Градско-Дреново – изјави Китанов, осврнувајќи се на втората фаза од експресниот пат Градско-Прилеп што почна да се гради летото 2018 година.

Целиот експресен пат треба да биде ставен во функција до крајот на 2022 година. Во меѓувреме, на терен се работи на рехабилитација на постојниот пат од Фариш до Дреново, а до крајот на месецов ќе се распише тендер за реконструкција на делот од Фариш до Прилеп во должина од 19 километри и со вредност од околу 5,6 милиони евра.

https://meta.mk/do-јuni-ќe-se-obјavi-tenderot-za-dovrshuvaњe-na-prvata-faza-od-ekspresniot-pat-gradsko-prilep/
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 23-May-2020 at 18:12
Секаде каде што се две ленти, ќе има изградба на трета лента. Тендерот за реконструкција на патниот правец Фариш-Прилеп е завршен и наскоро ќе отпоче да се работи. За рок од една година целосно ќе биде рехабилитиран и реконструиран патот од тука до Прилеп и по целата должина ќе биде со три ленти. Во тек е изградбата на експресниот пат Градско-Дреново, за десетина дена го објавуваме новиот тендер за доизградба на експресниот пат од Фариш до Дреново и веднаш потоа ќе започнат градежните работи, рече Китанов.
https://fokus.mk/sugareski-patniot-pravets-farish-drenovo-ke-bide-zavrshen-sledniot-mesets/
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 28-Jun-2020 at 19:25
Вмро ветува изградба на пат Велес-Прилеп-Битола преку Бабуна. Таа стара идеја од 90тите. Уште стојат столбовите кај езеро Младост Велес.
Ова истото го најави и Заев, на линк погоре.
Значи се планира Експресен пат Градско-Прилеп, плус овој Велес-Битола преку Бабуна
https://tera.mk/lashkoska-vetuvame-i-se-obvrzuvame-na-izgradba-na-avtopat-od-veles-preku-babuna-prilep-i-bitola-do-graniczata-so-grczija/
Back to Top
Angel View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote Angel Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 28-Jun-2020 at 19:47
Јас не можам да најдам проект да видам визуелно каде точно би поминал овој пат преку Бабуна, ако некој има линк, нека сподели
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 169
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 28-Jun-2020 at 20:09
https://www.facebook.com/mojokilington/videos/10223872893879567/

Секој коментар е сувишен... Оценете сами.

Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 224
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 28-Jun-2020 at 23:39
Брао сеа вика автопат од Битола до Градско.
На што е човеков???
Нели до пред неколку месеци Мицковски викаше автопат преку Бабуна?
Back to Top
Bistro View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 69
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 29-Jun-2020 at 06:55
Аха, 2 автопати ке има за Битола, еден преку Бабуна, другиот преку Градско + експресниот шо почна да се гради па го баталија. Значи нешто слично како за Штип, еден автопат за Скопје преку Велес и уште еден преку Св. Николе.
Оо хоо, ова е доброоо, само нека се гради.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 224
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 30-Jun-2020 at 00:06
Originally posted by Bistro

Аха, 2 автопати ке има за Битола, еден преку Бабуна, другиот преку Градско + експресниот шо почна да се гради па го баталија. Значи нешто слично како за Штип, еден автопат за Скопје преку Велес и уште еден преку Св. Николе.
Оо хоо, ова е доброоо, само нека се гради.

За Битола - Прилеп повеќе од очигледно е дека во наредните 5 години ќе се почне, па оваа делница кога тогаш во автопат сигурно ќе прерасне.
За Автопат преку Бабуна, едно само ВМРО што пројавуваат интерес, и тоа исто така со средување на делот Катланово - Велес. Несакам многу во политка да навлегувам, особено не пред избори но ќе си кажам дека најдобро е до Мецитлија соодветно автопатско поврзување, и од Радовиш до Ново Село, преку Струмица.
Инаку да, ако Прилеп - Битола е Автопат, и ако Велес - Прилеп е автопат, тогаш да, ќе има и автопат, и експресен пат, кој што за жал за џабе фрлија и потрошија толку многу, кога во иднина корист од тој експресен пат нема да има.
Едино овде ако направат за потешките товарни возила, едно тие да возат на експресниот пат низ дреновската клисура, а се друго преку автопатот Бабуна, па така да се искорисат соодветно и двете делници.
За Штип, Скопје Велес од секогаш си постоела таа конекција, е сега не е автопат, за ЕУ овој дел е автопат, ама за мене не е. Ако мислиш на Велес - Штип тогаш да. Нецелосен експресен пат, и овде утнаа работа. Но сепак да, те сваќам што сакаш да кажеш. Не сум ни јас против градење, нека се гради и нека се развива патната мрежа, оти тоа ќе е едно што и наша корист, туку и на другите исто така.

За жал Градско - Прилеп ќе остане запаметен, барем за мене како една огромна грешка, за која што се потрошија непотребни пари, исто како и Велес - Штип.

Се надевам во иднина дека на некој ќе му текне да направи соодветна клучка, па A3 од Битола - Прилеп клучка некаде пред Велес каде што и била планирана првичната клучка, во вид на детелинка, и потоа A3 да продолжи низ овчеполието, целосен автопат и некаде пред кадрифаково да има нова клучка (во вид на труба, или слично). Со ова Ресен, Битола, Прилеп, и Велес ќе бидат соодветно и автопатски поврзани со Свети Николе, Штип, и со експресни патишта до Кочани, и Радовиш, и понатаму Радовиш - Ново Село ако бидат автопатски поврзани. Ова ќе значи зголемен транзит, и безбедност од граничниот премин Ново Село, до Меџитлија, или пак од Блаце до Меџитлија, или Блаце - Ново Село. Едноставно ќе се има поголем и побезбеден избор за транзитирање од една до друга држава.
Back to Top
Bistro View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 69
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 30-Jun-2020 at 06:21
Пред некој ден ми падна во рака предизборната програма од ДПМНЕ на 337 страни. За инфраструктура - патишта има само 1 страна - 140та и во неа пишува дека се планира изградба автопат Прилеп-Битола, експресен Битола-Меџитлија и довршување на векепочнатиот експресен Прилеп-Градско преку Плетвар, значи ништо автопат преку Бабуна ниту до Гр граница. Овој Дурловски не згрешил кога рекол Градско во таја несреќната изјава за Сител. А Мицко на секој митинг во југозападниот регион не пропушта да се пофали со автопат Велес-Меџитлија иако во книгата друго им пишува. Е сега пак оставам простор негде на друго место да не пишува не ке читам 340 страни глупости ама според содржината на книгата-програма само тоа е. Ова како италијанецот што го купи ТехноГас Скопје им обеќаваше на работниците со говори дека ке имаат над 1000 евра плата, 13та плата, нови возила, што уште не а кога им ги откупи акциите само им рече - тоа што имам НАПИСМЕНО обеќано само тоа ке го остварам а усните ветувања - па тоа е политика.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 686
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 30-Jun-2020 at 10:32
Ако ништо друго во програмата прилично мали им се ветувањата и реално остварливи. Очекував sci-fi проекти како и секогаш. Доволно е следната влада да ги направи тие проекти и барем еден-два од тие кај што ќе разгледувале можности.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.