build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катовице, Katowice - Polska

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Катовице, Katowice - Polska
    Posted: 14-Jul-2016 at 15:49
Нема да коментирам многу, сите фотографии не можам да ги објавам, ама дел од нив смеам да поставам. Во основа, Катовице е градот каде што соцмодернизмот има оставено најголем белег во Полска. Објекти кои ја слават советската армија и поранешни славни личности од СССР се повод за изградба на голем дел од овие објекти. Но, тоа никому не му дало за право да ги сруши или уништи како во Скопје.

Катовице е еден од ретките градови во кои имате повеќе линии на трамвај од автобус. Градот е стар само 150 години, а жителите си се горди на континуираните промени. Последната што ја турка независна Полска е претворање на некогашниот рударски град во културен центар на југот на Полска. И мошне успешно им оди во тоа.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Jul-2016 at 16:10


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Jul-2016 at 16:13


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Jul-2016 at 16:17


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Jul-2016 at 16:23


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12312
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Jul-2016 at 16:35
За соц-модернистички град изгледа баш фино, да не речам преубаво.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.