build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски пронајдоци и патенти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 25-Jul-2008 at 00:59
www.sno.phy.queensu.ca/
еве инфо за експериментот во канада, нешто јадат трици но пак им е празна слама муабетот
http://en.wikipedia.org/wiki/Sudbury_Neutrino_ObservatoryEdited by beTon - 25-Jul-2008 at 01:05
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 25-Jul-2008 at 01:53
Бетон ја еднаш изстражував кој е релевантен да говори на тв за ова. Сакав на Миленко да му предложам да викне гостин за ова, пошто он е единствен со емисија од сличен тип на темава и тогаш разбрав дека г-динот Сотировски е починат. Мечутоа тогаш дојдов и до едно друго име Блажо Боев, сега незнам што е со овој човек, мислам дека и он е дел од овие истражувања на Сотировски.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 25-Jul-2008 at 15:21
ФОНДАЦИЈА „ПАСКАЛ СОТИРОВСКИ“

Најсилното оружје со кое се брани и гради сопствената држава не се војниците со пушки и бајонети, туку прекрасниот спој помеѓу младоста и знаењето и мудроста и визионерството на луѓето кои го спознале светот и принципите на кои тој почива и со бескрајна упорност и љубов осознаеното сакаат да го вградат во својата држава, во неговата најкорисна форма.


претседател на фондацијата е Боби Спирковски најверојатно екс министерот за транспорт и врски, но освен скудното мото на фондацијата, нема никакво друго инфо за проекти, цели, насоки... имаше во дневник излезено постхумно некаков буклет за животот и делото на академик Паскал Сотировски но неможам да го најдам, мислам дека тоа беше нивно издание?! повеќе ми изгледа фондацијава на стипендии преку рака него на истражувачки спонзор, треба да се провери...

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 25-Jul-2008 at 19:12

Македонски систем за сопирачки ќе се вградува во европските возови

 

Македонски систем за сопирачки ќе се вградува во европските возови. За изумот на година 2006-та на Христијан и Иван Мицковски веќе се заинтересирале германски производители.

Станува збор за автоматски менувач на притисок на воздух во сопирачките кај шинските возила.

По успехот на саемот за иновации во Германија и во Македонија, ја доби престижната награда. Втората награда ја делат двајца. Љупчо Трајковски, чија пумпа за добивање топлинска енергија од земјата, „Фонко“ веќе ја вградува во куќите во Македонија. И Тефик Амзаи за пронајдокот Направа за демонстрирање на движењата на планетите на сончевиот систем.

Најинтересна за македонските домаќинства е третата награда на физичарот Надица Ѓорѓиевска, која измисли ултразвучни бесшумни апарати за домаќинството и мотор на светлинска енергија.

Вели, доколку почне масовно да се произведува овој пронајдок би го изменил светот.

„Светлинскиот мотор претставува извор на енргија, кој што ја користи светлинската енергија. Потребни се инвестиции, тие го птпомагаат патентот“, изјави Надица Ѓорѓиевска, физичар.

Од заводот велат дека ќе продолжат да им помагаат на иноваторите да учествуваат на саеми по светот.

„Тоа значи еден голем начин да ги поттикнеме и да ги стимулираме другите, кои што во наредните години треба да конкурираат за патент на годината“, рече Бајрам Амети, дражавен завод за индустриска сопственост.

Научниците бараат поголема поддршка од владата и од домашните бизнисмени, за да не останат пронајдоците само на хартија.

A1  19.12.2006  00:00

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 14-Aug-2008 at 23:28
КИРЕ ИЛИЕВСКИ
РУСКИТЕ НАУЧНИЦИ ЈА ПОТВРДИЈА МОЈАТА РЕВУЛУЦИОНЕРНА ТЕОРИЈА ЗА ГРАВИТАЦИЈА

интервју за ФОКУС - 28 март 2008Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 15-Aug-2008 at 01:02
Кире ИЛИЕВСКИ, македонскнот АЈНШТАЈН:
РУСКИТЕ НАУЧНИЦИ ЈА ПОТВРДИЈА МОЈАТА РЕВУЛУЦИОНЕРНА ТЕОРИЈА ЗА ГРАВИТАЦИЈА

Дали Македонија го доби својот Алберт Ајнштајн или Никола Тесла?
Ова сензационално прашање би можел да си го постави секој искрен соговорник на Кире Илиевски, автор на книгата Мемоарите на Алберт Ајнштајн', која минатата година беше првонаградена и промовирана во Македонија во издание на фондацијата 'Рамковски', а годинава влезе и во потесен избор на наградата за најдобар роман на 'Утрински весник'.
Станува збор за автор кој не е литерат, туку научник и истражувач, но романескното прикажување на тајните на неговата наука - теоретската физика, очигледно беше единствениот начин тие да допрат до јавноста. Кире Илиевски малку говорел во јавноста за своите спектакуларни откритија, а повод за овој разговор е информацијата дека врз резултатите од неговите истражувања, во моментов работи една научна институција од Руската федерација, која веќе ги потврдила сознанијата до кои тој стигнал во теоријата за гравитацијата. Сонот на Илиевски е да се произведе антигравитационо летало, со кое може да се патува на земјата и во вселената. Неговото второ откритие е уште посензационално Илиевски теоретски докажува дека е можно производство на перпетуум мобиле машина што ќе произведува енергија сама од себе, но тој проект бара уште доработка. Кире Илиевски, кој е велешанец, повеќе од 25 години се занимава со теоретска физика, индивидуално. По професија е економист, работел во туризмот, угостителството, хотелскиот менаџмент, производството на електромотори, трговијата. Живеел во Германија и Австралија, а сега со своето семејство живее во Струмица, од каде што сака на светот да му покаже дека светските научни откритија се можни и од тука.


ФОКУС: Објавивте роман кој се базира на научен труд. Зошто?
ИЛИЕВСКИ: Голема работа е што едно вакво дело доби прва награда како роман. Така што читателот и не очекува наука, но тоа е сепак наука презентирана на начин прифатлив за јавноста. Значи, во романот се скриени дискретни пораки од суптилна, фундаментална наука во областа на теоретската физика, која корените ги влече од метафизиката, од филозофијата воопшто. За разлика од наградата за романот, од науката допрва очекувам резултати.
ФОКУС: Во Македонија има институт за физика. Познавате ли други теоретски физичари?
ИЛИЕВСКИ: Не познавам. Кај нас се подучува применета физика, но теоретската физика е млада гранка дури и во светски рамки и практично, катедра за теоретска физика не постоела пред Ајнштајн, кој е најголемиот адут на оваа наука. Со него за првпат е извршена промена во начинот на размислување, не врз база на анализа на експерименталните резултати, туку врз база на претпоставки, односно како поглед на светот. Резултатите постоеле и пред Ајнштајн. но тој е прв кој така ги третира.
ФОКУС: Од каде Вие тргнавте во изучувањето и колку време тоа трае?
ИЛИЕВСКИ: Јас истражувам повеќе од 25 години. Почнав од сосема поинакви побуди. Ме интересираше зошто воопшто создаваме наизменична струја, сега за момент сум противник на мојот најголем идол во науката – Никола Тесла. Од првиот момент струјата постои како наизменична. Но Тесла ја открил првата експлоатација на наизменичната струја. Од таму почнав и се прашав дали можеме да произведеме чисто права струја, еднонасочна. Ако наизменичната струја еднаш има максимум, а друг пат нула напон, прашањето беше дали можеме да создадеме чисто права струја која постојано создава максимум напон, а со тоа да создадеме и максимум резултати. Односно дали можеме да создадеме перпетуум мобиле. Постојан максимален напон, проток на струја._Од таму почнав, а потоа истражувањата се проширија до бескрај.
ПЕТ ВЕКА ПРЕД ХРИСТА СЕ ЗБОРУВАЛО ЗА АТОМИ
ФОКУС: Со какви проблеми се судривте?
ИЛИЕВСКИ: Се судрив со одредени теоретски проблеми обидувајќи се да го надминам токму ова. И веројатно сум мегу првите што имаат некакви резултати кога станува збор за кружно магнетно поле кај чисто еднонасочната струја. Оти, познато е дека постои кружно магнетно поле само кај наизменичната струја. Дури подоцна сфатив дека де факто не постои кружно движење на наизменичната струја туку само имагинација што ја создава наизменичната струја како кружно движење. Разочаран од ова се откажав од идејата, но не се откажав од начинот на КОЈ пристапував, од претпоставката дека тоа мора да е возможно. Понатаму. фасцинантни ми беа неколку работи. На пример, што е тоа што и' овозможува на планетата земја перманентно да кружи околу сонцето, без оглед на теоријата на Исак Њутн за гравитацијата. Постојат две теории, на Њутн и на Ајнштајн, трета нема, но и ден денес останува отворено прашањето што е гравитацијата и што е тоа што и' овозможува на земјата перманентно да се движи околу сонцето, во ниеден момент да не запре. Тоа не е објаснето во науката. Има само безброј прашања на кои јас давам безброј одговори. Во физиката има и премолчени прашања, кои професионалците се плашат да ги постават или пак има општо прифатени ставови кои ние ги прифаќаме без докази.
ФОКУС: Тргнавте од движењето на земјата околу сонцето...
ИЛИЕВСКИ: Значи, ако е земјата во макросветот, во микросветот тоа е електронот, како дел од атомот кој перманентно се наоѓа во орбитата на одредено енергетско ниво. Така тоа се вика стручно. Никој досега не успеал да објасни зошто електронот се наоѓа на одредено растојание од јадрото на атомот. Јадрото на атомот е позитивно наелектризирано. а електронот е негативно. Ако тие взаемно се привлекуваат, како тогаш електронот никогаш не бива заробен од протонот? Која е таа сила, односно од каде дополнителна енергија во секој момент, во секој дел од секундата, да се одржи растојанието? Секој атом така функционира. Ова е клучното. што ни дава простор да размислуваме дали енергијата постојано се регенерира. И ако се регенерира, како се регенерира.
ФОКУС: Но, Вие се сомневате дека освен материјалниот постои и некој друг свет, кој ние како човечки суштества не можеме да го анализираме.
ИЛИЕВСКИ: За оние што ја прочитале книгата со големо внимание поставувам прашање дали можеме да го гледаме светот и алтернативно. односно дали материјалниот свет е единствениот свет, дека тоа што е материја можеби истовремено е и нешто друго. Односно, дали постои паралелно материјален и нематеријален свет. Тогаш влегуваме во делот на метафизиката. И јас би поставил прашање како можело пет века пред новата ера некој да зборува за атом: односно да објаснува нешто што како научно сознание е привилегија на крајот од 19-20 век. Како можел некој да прави сериозна пресметка на оддалеченоста на месечината од земјата пет века пред Христа, на оддалеченоста на сонцето од земјата, да го пресметува дијаметарот на земјата?
ФОКУС: Некои теории тврдат дека други вонземски цивилизации тоа го правеле или пак дека се работи за овдешна цивилизација, но дека исчезнала оти била уништена по удар на крупни небески тела.
ИЛИЕВСКИ: Во книгата тврдам дека ниедно големо небеско тело не може да ја удри нашата планета. Може да падне метеорче. Тие паѓаат постојано, но беззначајни се. Земјината топка има свој одбранбен механизам, преку својата гравитација. Значи, таа ќе ги стави во орбита сите поголеми предмети како што ја ставила месечината во својата орбита. Во прашање е игра на доминација. Екстремно големо тело не може да залута во вселената, тоа е ставено во одреден ред на механизам. И тука со Ајнштајн многу добро се разбираме. Тој тврди дека нема хаос во универзумот. Туку важат правила и јас го тврдам тоа и на еден перфектен начин ги објаснувам сите тие работи. Верувам дека е перфектен, затоа што луѓе од оваа научна област, не од Македонија, туку светски стручњаци. се обидоа да и' најдат маани на мојата теорија, но не успеаја.
ФОКУС: Што е суштината на Вашата теорија?
ИЛИЕВСКИ: Не е лесно да се објасни заради нашите фиксирани ставови. Тешко можете на верник да му објасните дека Бог не постои, ако тој верува во тоа. Тука се занимаваме со друг Бог, преносно, со наука поставена во светски рамки и таа постои, не можеме да ја негираме. зашто покажува резултати. Но има нешто друго. Има начин како да се објасни и прифати сето ова. Суштината на теоријата е една глобална теорија која е сеопфатна, практично ја врти целата физика на глава. Три независни теории произлегуваат од едно глобално размислување. Првата е таа што јас имам комплетно нов атомски модел. Односно, структурата на атомот и како тој функционира ја објаснувам на еден поинаков начин. Втората работа која ми е најдобро испитана и во која имам извршено и одредени експерименти кои покажуваат резултати, не само од мене, туку и од научни институции надвор од Македонија. Е антигравитацијата. Една од тие научни институции, која се согласува дека јас најверојатно сум во право. е од Руската федерација. Значи, јас објаснувам на свој начин што е гравитација, а од тоа на крајот треба да произлезе комерцијален производ - антигравитационо летало.

ГРАВИТАЦИЈАТА Е МАГНЕТИЗАМ
ФОКУС: Што е според Вас гравитацијата?
ИЛИЕВСКИ: Според мене, гравитацијата е магнетизам. Денес професионални тимови, па дури и стручњаци на НАСА тврдат дека во универзумот, во оној дел што ние го подразбираме под празен, меѓугалактички простор, регистриран е магнетизам и никој не може да објасни од каде е неговото потекло. Јас тврдам дека гравитацијата е магнетизам. Ако гравитацијата е магнетизам, тогаш можеме да ја победиме само со магнетизам. Односно да ви дадам пластичен пример. За да полетате од едно тело, кое има гравитациона сила (на пример гравитационата сила на земјата е 9.81 метар во секунда), за да ја победите таа сила вам ви треба противсила. Од школските учебници по физика ни се познати првата и втората космичка брзина. Со втората космичка брзина ние ја напуштаме планетата земја. Но, ако отидете на тело на кое има 10 пати поголема гравитација, ќе ви треба 10 пати поголема сила за да го напуштите. Мојот евентуален производ 6и можел без оглед на условите во кои се наоѓа, да ја користи постоечката гравитација за да го напушти небесното тело.
ФОКУС: Гравитацијата е проблем за летањето во вселената, нели?
ИЛИЕВСКИ: Да. НАСА веќе планира да направи олеснето летање до Марс, со тоа што ќе гради бази на месечината каде што гравитацијата е помала. Од друга страна, одредени приватни компании се обидуваат тоа да го направат на поинаков начин, прво со комерцијално полетување со авион. а потоа, колку што се оддалечувате од земјата каде што е помала гравитацијата, со ракетен погон. На висина од 50 км. над земјата има далеку помала гравитација, а над 330 км. таа полека исчезнува. Се поставува прашањето, каде е таа гравитација што ја држи дури и месечината во земјината орбита? Не треба да сте стручњак за да поставите такво прашање. Па дури и тоа, како сонцето ја држи земјата во својата орбита, ако земјината гравитација завршува на 340 км.? Значи, докажано е дека над триста и кусур километри сте природен сателит на земјата, или вештачки, сеедно, а потоа сте во аут. А ако дојде под тоа ниво, сателитот се урива на земјата, како што неодамна се сруши американскиот шпионски сателит. Значи, има тука една сфера, еден појас, едно ограничување кое е многу мало. А ние зборуваме за универзална гравитација според Њутн, или според Ајнштајн, која ништо не менува во суштина. Ајнштајн вели дека телата се движат таму каде што има најмал отпор за да се движат. Ајнштајн де факто не поседува теорија за гравитација. Да не бидам погрешно разбран, тој е голема личност, но кога е во прашање гравитацијата таа е само апстрактно третирана од негова страна и има прескокнати заклучоци за кои нема објаснување како стигнал до нив. Практично, јас ја пополнувам таа празнина помеѓу Њутн и Ајнштајн, ако може така да се каже.
ФОКУС: Во што се состои третото откритие?
ИЛИЕВСКИ: Третото прашање кое сериозно го поставувам е дали е возможен перпетуум мобиле. Да го кажете тоа вака апансас, ќе ве сметаат за луд, нели. Значи, машина која создава доволно енергија за сама да се движи и да има вишок енергија да обавува некаква работа. Со други зборови, вашиот автомобил, ако еднаш збрмчи никогаш повеќе да не треба да му ставате бензин и да си работи. Тоа е со јазикот на лаик. Но, од аспект на стручњак по физика 6и звучело вака: дали некој може да го побие вториот закон за термодинамика, кој е клучен и вели дека енергијата може само да ја менува формата, а ни случајно не може да се создава нова енергија. Да не зборуваме за создавање нова енергија надвор од вложената. Се поставува прашањето дали овој закон на термодинамика е одржлив во секакви услови. Односно, дали не постојат некакви негови лимити. Многу убав пример за тоа е што се случува кога еден систем ќе изладиме до апсолутна нула, односно кога ќе му ја одземеме целата енергија. Кога еден систем е на апсолутна нула, Антигравитационото летало подразбира летало за движење на земјата односно замена за она што е автомобилот, потоа летање како замена за авионот, со тоа што не е ниту како хеликоптерот, со пропелер, ниту пак е на млазен или ракетен погон. Станува збор за еден сосема поинаков погон на движење. И тоа ќе биде супституција на се што денес подразбираме под летање. Значи, се што се движи ќе се движи поинаку. Нема потреба од автопатишта. Се менуваат сите превозни средства на земјината топка и надвор од земјината топка, меѓупланетарно и интергалактички.
Вториот комерцијален производ, ако успешно сум го докажал тоа дека вториот закон за термодинамика има свои гранични вредности, е производ што овозможува производство на неограничени количества енергија, што значи елиминирање на потребите од енергенси на земјината топка. Еднаш стартувате во погон и засекогаш имате енергија. Замислете на минус 273 степени целзиусови, а такви простори во универзумот има безброј, тогаш се максимизира магнетизмот! Сега вие објаснете што е тоа, му одземате се што е енергетско во него, а тој дава максимум магнетизам. Тоа е докажано
експериментално. Моето прашање е дали магнетизмот ќе го третираме како енергија или како нешто што создава енергија. Заклучокот е кога на системот му се одзема целата енергија, тој дава максимум магнетизам кој може да биде третиран како енергија или може да биде генератор на енергија. Мислам дека ова им било јасно на нашите претци, на прачовекот.
ФОКУС: Како можело да им биде јасно?
ИЛИЕВСКИ: Исто како што им била јасна и Питагорината теорема, која воопшто не е на Питагора. Тоа е теорема земена од денешните територии на Ирак, помеѓу Тигар и Еуфрат, на Сумеријците, на сумериската култура која има развиено сериозна математика. Јас мислам дека тоа е клучот. Ова е веќе политика, а не филозофија, да се објасни како дошло до прекин на таа цивилизација. Како дојдовме до тоа што денес го нарекуваме старогрчка наука, старогрчка филозифија, старогрчка математика.
ФОКУС: Како се  да почнува од времето на античка Елада.
ИЛИЕВСКИ: Да. И што е уште поважно, сите тие сознанија пред Елада, значи 4-5 век пред нашата ера, се запишани како митологија. Значи, ние почнуваме од митологија, или на дотогашните сознанија им е ставен предзнак 'митологија' за секогаш да се заборави дека постоеле. Запад има сериозен интерес за тоа.
ФОКУС: Западната цивилизација почива на античката грчка цивилизација.
ИЛИЕВСКИ: Тука лежи и проблемот на Македонија во релација со Грција. Или, она што се случува во Ирак. Библиотеката во Ирак е уништена од воена сила, нели. Јас го избегнав сето тоа во мојата книга да не создавам впечаток дека сум антигрчки расположен. Но, светот почива на тие работи и контролата на умот преку финансиите, а подоцна преку културата и се  останато, преку надградбата, е направена со еден сериозен фалсификат. Можеби е веќе созреано времето, благодарение на глобализацијата, на поместувањето на интересите, да се расчисти со оваа митологија.
Ако воопшто е митологија, зашто како тогаш располагала со такви сознанија. Второ, како се јавуваат одредени ад хок сознанија во науката мотор со внатрешно согорување или електромотор, на пример, кој можете секаде да го ставите во употреба. Сам независно да произведува енергија. Сите други извори на енергија, како сончевата, ветерниците итн. се примитивни. Како за големо откритие на 20 век, ние зборуваме за ветерницата која работи на принципот на водениците и за генераторот што го направил Никола Тесла. Ако е тоа револуција во науката, тогаш ова е исто така огромна револуција. Значи, веќе не зависиме ниту од соларна енергија, ниту од нафта, ниту од никаков ресурс. Се што се движи и што постои, зашто и материјата постои, благодарение на енергијата, ќе произведува енергија. Оти може, оти универзумот функционира така. Ова е потешко да се изведе, но можно е. Всушност, на сто години еднаш се случуваат такви работи, а јас мислам дека сега е моментот. И ако сега не се случи тоа, тогаш постои опасност хидрогенот да влезе како погонско гориво, како алтернатива. каде што нема сериозна евиденција за сукцесивно научно истражување, туку наеднаш имате некое екстремно научно откритие како кај Ајнштајн? Јас читав и еврејска филозофија која е клуч за овие работи. Знаеме кој денес го контролира светот. И ми беше нужно тоа да го видам за да можам така да размислувам. Кога почнав така да размислувам, многу работи ми станаа појасни. Некои откритија не можат да се објаснат, но се плод на многу работа, мака, прочитани дела.
ФОКУС: Што друго читавте?
ИЛИЕВСКИ: Поминав 4-5 г. во една од најголемите библиотеки во Австралија, практично не излегував од библиотека. Читав теоретска физика и филозофија. Теоретската физика ја анализирав многу пати, ја класифицирав, па пак ја анализирав. Потоа кај мене созреа идејата што е тоа гравитација. А, ако вие денес сакате да прочитате што е тоа гравитација, ви гарантирам дека и да превртите 100 библиотеки нема да најдете одговор. Не постои комплетна теорија.Edited by beTon - 15-Aug-2008 at 01:04
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 15-Aug-2008 at 01:06
ФОКУС: Какво е искуството од средбите со авторитети од оваа област. Ве испитуваат ли дали држат вашите теории?
ИЛИЕВСКИ: Стручњаци од Австралија се обидоа со постоечките теории да ме соборат. Но не успеаја во тоа. Да имав практичен производ, не мораше никому да му објаснувам, иако и тоа не е доволно. Во светот на науката мора да имате теорија да го браните тоа што сте го произвеле. Можете да имате антигравитационо летало ама ако немате теорија што го поткрепува, нема да ви веруваат. Како што му правеле на Никола Тесла, кога проверувале дапи има жици под водата кога докажал дека може со помош  на електромагнетен бран да се пренесува струја. Значи, направени се и експерименти кои водат кон тоа дека јас сум во право во врска со антиграватицијата. Не поседуваме се уште летало, блиску сме до тоа, но сепак далеку.
ФОКУС: Што е потребно? Многу пари?
ИЛИЕВСКИ: Не знам дали требаат многу пари, потребно е големи умови да се соберат на едно место и малку пари и ќе има резултати.

ЈА ГУБАМ БИТКАТА СO ПРИМЕНЕТАТА НАУКА
ФОКУС: Имате ли други иновации?
ИЛИЕВСКИ: Јас сум налравил голем број работи за кои сум сметал или дека се неважни или дека се очигледни, за подоцна да сфатам дека некој ги презентира како нови сознанија. Зборувам за периодот кога бев во средно училиште. Имав интересни идеи кои добро ги обработував без да бидам свесен дека имаат тежина. На крајот констатирав дека перманентно ја губам битката во делот на применетата наука во однос на западниот свет.
ФОКУС: За какви производи станува збор?
ИЛИЕВСКИ: На пример, за електромагнетен шрафцигер. Поради тоа што поправив радио како дете и ми паѓаа шрафовите во радиото, направив електромагнетен шрафцигер.
ФОКУС: Тогаш не постоеше такво нешто?
ИЛИЕВСКИ: Не. Потоа, заштитни склопки, електромотори, соларни колектори, пепо тркало на автомобил за паркирање, сензор за паркирање... На село имав проблем со следење прва и втора програма на МТВ, па морав да направам контролор, со кој ќе ја вртам антената по потреба. Подоцна во Германија видов дека тоа почна да се произведува. Имав еден куп такви ситни пронајдоци, но сфатив дека ја губам трката со индустријата. И затоа, од аспект на местото каде што живеам, се определив да работам фундаментална физика, чиста теорија при што не е важно каде живеете. Дури, колку сте подалеку од цивилизацијата, толку ви е почист мозокот, поблиску сте до небото.


ХИТЛЕР БИЛ К0НТР0ЛИРАН
ФОКУС: Што значат тие револуционерни теории ако се применат?
ИЛИЕВСКИ: Го менуваме светот во суштина. Атомскиот модел, како откритие, може да заврши во рамките на апстракцијата. Но практичното е што од теоријата произлегуваат два сериозни комерцијални производи. Едниот е антиграватиционото летало, а вториот машина која може да создава доволно енергија за да се храни себе си и да обавува одредена работа. Но и атомскиот модел открива нешто друго. Дали материјалниот свет е материјален, односно дали истовремено со материјалниот свет паралелно постои нематеријален свет. Дали ние коегзистираме истовремено во ист универзум, во ист простор. па дури и во исто време. Дали постојат два света? Дали се во прашање еден или повеќе светови?
ФОКУС: Вашата теорија дава објаснување за тоа?
ИЛИЕВСКИ: Мислам дека мојата теорија доволно објаснува. Поставува прашања и дава одговори. Дали сонот е јаве или јавето е сон. Дали можеме да воспоставиме комуникација сами со себе од другата страна. Дали нашиот материјален свет може да воспостави комуникација со својот нематеријален свет. Или кој свет е примарен, најпосле.
ФОКУС: Поставувате и други прашања од вселената?
ИЛИЕВСКИ: Ме интересираше како функционира една галаксија, дали постои опасност да се судрат галаксиите, има прашање дали сите ѕвезди се исти, а јас тврдам дека ѕвездите што се поблиску до центарот на галаксијата, се условно речено со потешки метали, и според последните сознанија во науката, на база на снимките со телескопи од вселената, се покажа дека е навистина така. Објаснувам зошто постојат елипсите на планетите. Зошто нивните движења околу сонцето не се кружни, туку елипсоидни. Многу одамна имам напишано дека Плутон не можеме да го сметаме за планета. Дури и мојот син во Австралија на школо пишуваше тема, а со моја помош напиша дека Плутон не е планета, а сателитите на Сатурн не се сите што ги знаеме. За тоа беше критикуван, за по неколку месеци училиштето да му прати писмо со извинување дека сме биле во право. Има безброј други работи. Одговорив зошто Американците со нивната сонда го промашија Марс - заради неточно пресметување на гравитацијата...
ФОКУС: Дали е проблемот што сте во Македонија, не сте заминале на некој научен институт во светот да го примените знаењето?
ИЛИЕВСКИ: Иако сум во години, имам отворена понуда да работам за еден од контракторите на НАСА. Но, јас имам малку македонски инает во мене. Ја сакам оваа земја, сакам да им покажам дека сум појак од нивните институции. Оти по многу нешто, освен во Швајцарија, можат вода да ми носат. Во Швајцарија постои една од најголемите институции во оваа област, каде што се вложени милијарди долари, а следните три години илјадници научници ќе работат со нови 90 милијарди долари буџет. Станува збор за астрономски цифри. Американците трошат неколку пати повеќе средства од сите во светот заедно, потоа тука се Јапонија, Индија, Русија. Тие луѓе трошат толкави буџетски средства и не верувам дека лесно 6и прифатиле, некој аутсајдер, што во некој подрум во Македонија седнал и веднаш прескокнал цела епоха. Зашто, ова се епохални откритија. Имаме комплетно нов приод, сите работи во кои тие продолжуваат да талкаат во џунглата, јас ги објаснувам поинаку.
ФОКУС: Во книгата ги откривате деталите. Можат ли да се применат тие практично според книгата?
ИЛИЕВСКИ: Во добар дел - да. И не ми е криво. Кога станува збор за гравитацијата и за можноста за производство на антигравитационо летало, освен ситните детали како тоа би можело да се изведе, се' друго е дадено. Ако некој го прифати, научен институт и сл., лесно е проверливо и применливо. Ако се насочи научната мисла во таа насока за период од една година било која сериозна научна институција во светот може да даде резултат и да направи антигравитационо летало.
ФОКУС: Тоа би можело да се направи во Русија?
ИЛИЕВСКИ: Најјаки научници во таа област има во Русија и Америка. Русите имаа и предимство, зашто САД се нови во овие работи но вложија сериозни пари и ги купија најдобрите научни умови. Германија пред Втората светска војна беше водечка сила во оваа област, но потоа се што не беше отепано, беше однесено во САД. Можеби и Втората светска војна имала и други цели.
ФОКУС: Сугерирате дека не држи теоријата оти Хитлер сакал да го пороби светот, да создаде една раса.
ИЛИЕВСКИ: Ве поканувам да срушиме еден селски кмет за да видите колку е тоа тешко. Зборуваме за молер кој го поробил светот или се обидел. Многу работи се сменија по него. По Втората светска војна имаме комплетно научно, економско, политичко преструктуирање. Ве прашувам дали Хитлер случајно го направил тоа што го направил? Или некој го поставил таму за да обави одредена функција. Мислам дека крупниот капитал, ама не германскиот, туку американскиот, го поставил и го поддржувал и кога Хитлер во одреден момент мислел дека има доволно моќ да им се спротивстави на своите спонзори. тогаш го суредија. А не пред тоа. До Втората светска војна од она што знам од теоретската физика, Германија е најјака, а потоа се Англија и Франција, и малку Италија и Русија. Останатиот свет не постои во оваа област. Клучот е Германија. Сум живеел таму и не видев толку памет во тие луѓе. Ме чуди како дошле до таква сериозна наука, а не се толку интелегентни. Педантни се, дисциплинирани, коректни во работата, но во Германија нема сериозен дух што би можел да го направи тоа во науката. Силната автомобилска индустрија денес не е некоја креација, во прашање е модел, механизам, познат во науката, во физиката, мотор со внатрешно согорување, разработен до перфекција, како што го прави и Јапонија. Но тука нема креација. А имале креативност се' до Втората светска војна. Потоа имаме поместување, доминантни стануваат други. Концентрација на интелект има во Русија, но и САД, покрај концентрацијата на интелект, купуваат ум, и присилно дури. Со атомската бомба Германија предничела пред светот, украдена е технологијата, па дури и миграцијата на Ајнштајн во САД јас не ја гледам како случајна. Ајнштајн е под присила однесен во Америка. И живеел до крајот на животот во куќен притвор. За тоа има доволно докази.
ФОКУС: Ајнштајн бил инструмент...
ИЛИЕВСКИ: Исто како и Хитлер. Верувате ли дека има некоја голема фигура во светот што не е контролирана. Се' е контролирано.
ФОКУС: Тоа е теорија на заговор.
ИЛИЕВСКИ: Заговор - да, но не е теорија. Мислите дека Хитлер случајно дошол на власт? Австриец да дојде на власт во Германија? Едноставни се одговорите ако едноставно ги гледате работите. Истото му се случило и на Наполеон. И тој е Корзиканец кој доаѓа во Франција без да биде француски државјанин. Станува император на Франција, не само прв воин. Притоа, Католичката црква треба да даде согласност за да стане император. Значи, постои некој што контролира. Но зошто? Нему толку му било важно да влезе во императорската елита, па дури и да фалсификува дека бил од моќна лоза. Од Сумеријците па наваму некому му било важно каде припаѓа. Можеме ли да зборуваме за можна вонземска интервенција, односно дека сите оние што припаѓале на таа лоза биле нешто посебно. Александар Македонски во одреден момент вели - јас сум полубог. а полубогови биле тие што се мешани помеѓу жена земјанка и некакво друго суштество, некаков Бог. При рушењето на Трир, неговиот оружар ќе запише дека Александар има божјо потекло, зашто силен светлосен зрак ги урнал портите на градот кој го освоил. Ако го поврземе сето ова, тогаш не знам дали зборуваме за конспирација или за сериозна анализа.
ФОКУС: Глобализацијата е позната уште од Александар кога се говори за еден свет диктиран од еден центар.
ИЛИЕВСКИ: Знаете кој се спротивставил на таква идеја? Исус Христос. Но тој вели - ќе ги примиме и необрежаните. Симболично, значи, и тие што не се привилегирани. Под обрежани Исус можеби подразбира симболика на нечија вонземна интервенција. Како ќе ги објасните цртежите во пештерите во кои се сликани луѓе со скафандери. Или, нацртани летала во форма на чеклас. Чеклас е врвот на житарицата кај јачменот, односно плодот од каде што излегува, во форма на триаголник. Така, имаме летала во форма на триаголник сликани во пештерите. Во науката е познато дека чекласот е најаеродинамична форма, најдобро го сече воздухот, и најдобро завршува на крајот во капка на солза. Тоа е природна форма. Но, ние имаме цртежи на човек сместен во нешто како летало, човек кој седи во средината на такво летало. Такви цртежи има безброј низ светот. Кај старите цивилизации, кај Инките, Мајите и сл.

Македонски работи ПОТРЕБЕН Е СТЕЧАЈ НА ДАСКАЛИТЕ
ФОКУС: Што в потребно кај нас да се направи за развој на науката?
ИЛИЕВСКИ: Владата на Груевски добро почна и се надевам дека ќе реализира дел
од идеите. Ние требаше уште во 1991 г. Да направиме пресврт. Најмала е инвестицијата во мозокот. Требаше да направиме коренита промена на нашиот школски систем. Од тука требаше да почне се'. Не можеме со кадрите кои се школувани во друг систем, не можеме сега со несоодветни лекови да лекуваме одредена болест. Со социјалистички методи да лекуваме капиталистички болести. Кога би бил јас премиер, ако Груевски го прочита ова ќе ми биде многу драго, би спровел стечајна постапка, значи во стечај би ги ставил цела бирократија, вклучувајќи ги и даскалите во Македонија. Па погледајте што се учат нашите деца во школите. На нашите универзитети, ние и ден денес имаме папагалско повторување. Социјалистички, ништо да не разбираш, но реторички да повторуваш за да бидеш послушник. Нам нв ни требаат послушници, туку креатори, не можеме ние со таа гарнитура. Мораме најпрво да инвестираме во образование. Овој момент е пресуден и го охрабрувам премиерот да го направи тоа. Сепак, драго ми е што среќавам млади луѓе кои имаат голема љубов кон оваа наука, теоретската физика, и благодарение на интернет денес, имаат многу сознанија. Значи, знаењата се проширени вонинституционално. Тие луѓе инсистираат на разговор, доаѓаат кај мене на седенки, среќавам исклучителни личности. Повеќето од нив рекоа дека не ги разбрале моите теории во целост, но им се многу интересни, со коментар зарем може сето тоа да биде толку едноставно. Инаку, јас многу работи ги поткрепив со математика, иако не сум математичар. Ги ставив во необврзувачкиот дел за читателот, зашто секогаш кога некој ќе сака да биде злобен, и ќе каже дека ова е фикција, има доволно материјал за да го сепнам и да престане да зборува. Но, ме чуди што ниту една институција не се јави и не реагираше, а се јавија многу индивидиуалци кои ми рекоа дека ова нужно мора да стане обврзна литература, на пример во гимназиите, во природно-математичките средни школи. И дека би било пожелно како предмет да се стави и на факултет. ЗАПАД НЕКА РАБОТИ ЛОН-СЕРВИС ЗА НАС
ФОКУС: Има ли Македонија капацитет да произведе научници генијалци?
ИЛИЕВСКИ: Генијалец се раѓа меѓу будали, во слабо опкружување. Немате голем избор. Едната е да залутате и да ве сметаат за човек што не знае што прави, односно границата е многу тенка. Ако не успеете, тогаш сте луд. Тука ни е шансата. Ние не можеме да се натпреваруваме со Америка во производство на компју тери. Нам ни останува чистиот ум, да го погледаме небото и да прашаме дали ние можеме нешто да направиме. Да - можеме! Се почнува од умот. Но, тоа што нам ни е потребно, е една посериозна лабораторија која би работела и екипа не само од Македонци, да не се залажуваме дека ние можеме нешто сами да направиме.
ФОКУС: Толку ли сме ние далеку?
ИЛИЕВСКИ: Дали сте биле некогаш во Министерството за наука во Македонија? Таму еднаш влегов и разговарав и ги замолив да ги избришат масите од прашина, но и тоа не е  направено. Тие ми одговорија дека финансираат само професори. Цело време тврдиме дека школскиот систем ни е катастрофа, а ги фаворизираме истите професори и на нив се  потпираме. Во тоа е проблемот. Фарадеј немал титула. Никола Тесла немал титула. Значи, ако не сте професор, ништо. Ми рекоа дека единствено ќе дадат пари за некој што ке направи проект за соработка со Кина, од областа на економијата. Јас сум економист по професија и ја ценам како наука, но економска наука во Македонија досега немам видено. Тука има само квази-економисти. Никогаш не сум добил помош од институции. Вклучително и литературата со која располагам. Се' сам сум обезбедил. Не располагам со лабораторија со која можам да испитувам нанотехнологија, но за сметка на тоа, со пет жици и три пара клешти, имам доволно опрема за елементарно докажување на моите теории.
ФОКУС: Не ви е потребно ништо повеќе?
ИЛИЕВСКИ: Кога Ото првпат го направи дизел моторот, моторот на внатрешно согорување, го направил многу скромно. и кога се обиделе да го стават во функција, тој експлодирал. Освен Ото, сите околу него биле разочарани. Само Ото знаел дека штом има толкава енергија, само треба да се контролира. Значи, денес сме во таа фаза. а знаеме каде отиде автомобилот. Денес зборуваме за перформанси, за стил, за ентериер, никој веќе не зборува како функционира тој мотор. Секој може да направи мотор. Ние сме сега во фаза дали ќе направиме мотор, дали воопшто ќе  профункционира, и за тоа не е потребна толку многу сериозна технологија, а најпосле, таа технологија се купува. Ние ќе работиме во Македонија, а одреден елемент може да биде изработен во Лондон. во Њујорк. било каде, особено во Калифорнија каде што имаат сериозни научни институции и универзитети. Значи. потребна е сума пари која 6и овозможила да профункционира работата, работењето, да се собере тимот.
ФОКУС: Што ќе правите сега?
ИЛИЕВСКИ: Морам да го завршам она што го започнав. Досега работев теорија. сега морам да направам практичен производ. Или ќе го направам или ништо не сум направил. Ова еден ден ќе предизвика револуција во научната мисла, доволно е и тоа што е напишано и секој што добро ја познава таа тематика ќе сфати дека тука има нешто сериозно и ќе дојде моментот кога тоа ќе направи пресврт во научната мисла. Но, од друга страна, пак, ќе ми биде драго некој малку повеќе да се позанимава во оваа држава, не за мене. но заради другите. Со образование можеме да бидеме на светско рамниште. И ако за себе тврдиме дека сме паметни луѓе, дека имаме потенцијал, тогаш правилно да го насочиме и да станеме рамноправна, научна сила во светот. Поради тоа што сме малку развиени. Оваа област е иста како туризмот. Во туризмот колку си помалку технолошки развиен, толку ти се поголеми шансите да имаш квалитетен еко-туризам. И тоа Македонија го има. Ние можеме да продаваме домати, еколошка храна и теоретска физика, поради тоа што теоретската физика се развива под чисто небо и со чист дух. Таму каде што има веселба, каде што има добра ракија, каде што има убави чувства, каде што емоциите се чисти. А ние го имаме тоа. За теоретска физика не е потребна сериозна лабораторија кога ќе дојде во комерцијален производ, тогаш ќе ги плаќаме светските лаборатории да работат за нас. Зошто па се ние да работиме лон-сервис, шнајдери да сме, еднаш тие нека работат за нас.

                                   
.                                                  Applause

.                                    Applause     Applause     Applause

.                                                  ApplauseEdited by beTon - 15-Aug-2008 at 01:52
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 13-May-2010 at 17:40
Applauseza lugeto od mikrosam

Микросам- доказ дека македонското знаење и експертиза се апликативни на странските пазари
Четврток, 13 Мај 2010 12:06
Доказ дека македонското знаење и експертиза се апликативни на странските пазари
Од 13 до 15 – ти мај, македонската  компанија за дизајнирање и производство на современи, компјутерски управувани машини со висока технологија  „Микросам“ од Прилеп,  на оригинален и впечатлив начин ќе го прослави својот 20 годишен јубилеј под мотото „20 години извоз на знаење“. Преку  тридневен перформанс и практично претставување на четирите главни области на делување – механика, роботика, автоматика и програмирање,  Компанијата ќе се обиде непосредно,  на едноставен начин да им ја доближи високата технологија и технолошки достигнувања на граѓаните на Република Македонија. 

Акционерското друштво „Mикросам“, чиј тим за успеси во врвната технологија го претставуваат едуцирани и докажани научни кадри, произведува машини што се користат во автомобилската, авионската, вселенската индустрија, потоа, индустријата за транспорт на нафта и гас, за транспорт на вода и отпадни води, и делови за потребите на хемиската индустрија.

Портфолиото што зад себе го има овој реномиран домашен бренд со светско реноме, е само доказ за успесите постигнати во изминатите две децении. За тоа време компанијата испорача преку 100 производни линии, во повеќе од 25 земји од целиот свет.  Денес, Микросам ги пласира своите производи речиси во сите земји во регинот, членките на Европската Унија, потоа Русија, Кина и Јапонија.
 
Деновиве на најпрестижниот саем во светот „ JEC COMPOSITES SHOW“, што се одржа во Париз, каде се претставуваат најголемите фирми од подрачјето на авио техниката, вселенската техника и производството на композити, екипата на Микросам Прилеп за првпат го покажа своето, досега најголемо технолошко достигнување - Машина наменета за производство на критичните делови на авиони и сателити. Тимот кој ја конструираше и реализира оваа машина е составен од група искусни инженери и група млади стручњаци меѓу кои се наоѓаат и неколку програмери кои со успех ја завршиле Академијата на Микросам. Освен во Македонија, ваков тип на машина се произведува досега во САД, Франција и Шпанија. Производството на ваква машина претставува врвно достигнување во технолошкиот развој на фирмата, а соодветно и на државата.

Покрај овие основни активности, од 2007 год. Микросам во рамките на своето работење ја основа и Микросам Академија-та каде основната задача е едукација и тренинг на млади талентирани кадри. Целта на оваа академија е младите и талентирани кадри од Македонија преку бесплатна обука од врвни професори да добијат напредни знаења за програмирање, математика и проектирање со современи софтверски програми.

Во 2009 год. Микросам го основа „Институтот за современи композити и роботика“ чија цел е да изгради соодветна истражувачка инфраструктура, која низ интердисциплинарен пристап ќе ја развива фундаменталната и применета наука во областа на современите композити и роботиката, со посебен акцент на нивната применливост, создавајќи услови за лидерска позиција на домашниот и меѓународните пазари.

http://www.kurir.com.mk/index.php/biznis/48-biznis/12462-microsam
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Jun-2010 at 10:39

Македонец со револуционерен изум: Електронска книга во ролна

04 јуни 2010, 09:40
 

Еден од најинтересните изуми во последно време може да му се препише на 22 годишниот Македонец Драган Тренчевски од Скопје.

Тој дизајнираше електронска книга (eBook) или екран кој може да се завитка во ролна, а иновацијата е наречена eRoll. “Книгата“, откако ќе се свитка во ролна има форма на мал цилиндер и е помало и од обичен полициски пендрек.

Со оглед на тоа што се поактуелна е интернет генерацијата и се почесто обилните хартиени книги ги заменуваме се електронски , овој изум кој користи напредна технологија и флексибилни  материјали, заштедува време, може да се користи секаде, а што е најинтересно зафаќа многу мал простор.

Екранот на eRoll е на допир (touchscreen) и нема потреба постојано да се вртат страници.  Дизајнот го зачувува екранот заштитен, бидејќи откако ќе го прочитате она што ви треба, екранот повторно се враќа во цилиндерот.

Слични вакви пронајдоци се мегапопуларниот Ipad или Kindle кои исто така имаат tochscreen,  но имаат цврст екран и иста функција како иновацијата на младиот Тренчевски

Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 03-Dec-2010 at 23:00
Прв македонски суперкомпјутер

На Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле“ во Охрид денеска беше претставен првиот македонски суперкомпјутер.

Компјутерот е со 260 процесорски единици и капацитет на обработка на три илјади милиони пресметки во секунда.

Се работи за нов компјутер со високи перформанси, целосно создаден од студентите и асистентите на универзитетот.

Суперкомпјутерот, преку интернет-поврзување ќе биде достапен до сите заинтересирани корисници, пред се високообразовните институции.

Можностите на првиот македонски суперкомпјутер ќе бидат претставени на презентацијата закажана за 20 декември.

http://www.makfax.com.mk/_tools/refinedSearch#236016%2Fprv_makedonski_superkompjuter

Edited by Buliwyf - 03-Dec-2010 at 23:01
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 04-Dec-2010 at 17:40
Звучи интересно, но битно е пред се да најде примена... да почекаме па да видиме.


Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 21-Dec-2010 at 19:17
Македонски патент на годината
 
Владимир%20Филевски
Филевски вели дека има заинтересирани за неговиот пронајдок
Засилувач за 50/60 херци на елетрични аудиосигнали за нисконапонски звучници денеска во Скопје беше прогласен за патент на годината во Република Македонија.

Златни медали и специјални награди добија уште осум други пронаоѓачи. Патент на годината се доделува по 17 пат.

Пронаоѓач на патентот на годината е електроинжинерот Владимир Филевски.

Новина

Новината на неговиот пронајдок е тоа што ако тој се употребува во земјите кои користат понизок напон во мрежното напојување, ќе нема потреба од мрежен трансформатор и овој производ ќе биде поевтин од тие што сега се нудат на пазарот.

Филевски смета дека неговиот патент е поинтересен за компаниите отколку за државата.

-„Државите и според законот се интересираат за специфични патенти. Ова е обичен патент, обичен производ кој е за широка потрошувачка, каде што пред се треба да бидат заинтересирани фирми кои произведуваат вакви производи. Во Македонија знаеме, не постојат такви фирми, со странски фирми еве, веќе стапив во контакт, има заинтересирани“.

Марин Гавриловски е адвокат и застапник за индустриска сопственост. Тој за БиБиСи појасни дали пронаоѓачите од Македонија се чувствуваат позаштитетни во земјата или кога нивните патенти ги пласираат во земји од Европската Унија и во светот.

-„Тоа зависи од земја до земја и од територија до територија. Државата дава право на заштита, меѓутоа, колку е тоа ефективно зависи од тоа колку функционираат другите органи во државата, на пример судовите, Министерството за внатрешни работи, царината“.

Иако на манифестацијата беше најавен министерот за економија Фатмир Бесими, тој не дојде.

Колку Македонија се интересира за тоа какви се' патенти има во Државниот завод за заштита на индустриската сопственост, институција каде што се пријавуваат изумите?

Ирена Јакимовска е раководител на одделението за патенти.

-„Пријавите од доверлив карактер што доаѓаат се препраќа до ресорното министерство, дали е тоа Министерството за одбрана или Министерството за внатрешни работи. Досега немаат пројавено интерес државата да ги користи овие пронајдоци. А, што се однесува од аспект на поддршка за реализација на патентите имавме такви случаи, како што е изградба на кулата на соцето, прототип на асеизмичка градба на зграда“.

Успеси

Пронаоѓаштвото во Македонија има традиција од 30 години. Досега во земјата регистрирани се околу 13.000 патенти.

Држач за запалки со можност за закачување на кутија од цигари, чистење на загадени почви со космичка енергија, специјална хартија за искористена мастика за џвакање, противпожарен апарат кој огнот го гасне за неколку секунди, осумстепена пренапонска заштита, лесна тула за градба, космичко одгледување пчели кои даваат мед со својство на најскапата печурка на светот-тартуфот, се само дел од македонските пронајдоци.

http://www.time.mk/read/3765d16c25/960db6c69e/index.html
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 14-Aug-2011 at 11:11

80 – годишен иноватор од Пехчево прави машини за обработка на дрво

Како од шега прави машини враќајќи му ја топлината и благородноста на дрвото, 80-годишниот Јован од Пехчево. Најпознатиот иноватор во овој крај, столар и некогашен директор и денес е неуморен и секојдневно своите идеи за олеснување на производството и поквалитетен производ ги преточува во машини.

Дарбата дадена од Бога, облагородена со скромност и упорност, го води низ животот посветен на производство на изработки од огревно дрво. Во неговиот погон, 16 машини се лично направени од него, а останатите се модифицирани. Во долгиот работен век има 4 патентирани иновации, а тој е единствен во светот кој успеал од цел трупец да извади готов производ и идејата да ја патентира.

„Јас сум роден иноватор уште како дете правев санки и велосипеди. Останав сираче на 12 години, на 17 години имав своја занаетчиска фирма, правев инструменти, гитари и сам свирев“, вели Јован Станоевски, иноватор.

Животот го посветил развивајќи го стопанството во Пехчево. Неговата сушална за пелени се извезувала и во Англија, дрвените штипалки за алишта кои вработиле над 200 луѓе, се продавале како алва низ цела поранешна Југославија. Машината за изработка на стакло создала погон стаклара и вработила над 450 пехчевци, а со машините за производство на масивно дрво, целата масива на „Симпо“ Врање се произведувала во пехчевски „Напредок“.

„ Дрвото ми е преокупација,јас го преработувам материјалот на дребонзи, го ставам трупот на дребунгот и вадам од него масив, тоа е благодет. Кога видов дека сега лепат од 4 дела една ногарка, а секое лепење покажува различна боја или е потенок материјалот и потоа тоа се раздвојува, тоа ме натера да правам“, вели Јован Станоевски, иноватор.

Денес не остана ништо од фабриките градени благодарејќи на неговиот изум и локал патриотизам.

„Се чувствувам многу повреден. Денес „Напредок“ работи едвај, ја продаваат од тој на оној, работевме создававме, сега го продаваат други, ги лажат работниците, многу жално стана. Јас не успеав да го уновчам моето знаење и мојата дарба. Задоволен сум единствено што имам толку многу луѓе вработено и на улица ме поздравуваат и благословуваат“, вели Јован.

Го оставивме стариот иноватор кај еден од неговите поседени изуми, сушалната, адаптирана просторија каде ја вади влажноста од изработените дрвени производи. Староста не му ја зела енергијата, но за разлика од младоста денес го води мислата да изработи што подобар производ и да обезбеди пласман за егзистенцијата на семејството,целото ангажирано во малиот погон во Пехчево.

Даниела Такева

http://www.time.mk/read/NONE/d7e07cf9a0/index.html
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 20-Sep-2011 at 08:08
voa moe da odi tuka

Скопјанец дизајнира „мерцедес“

Младиот скопјанец Славчо Таневски направил дизајн за автомобил „мерцедес“ што ги воодушеви Германците поради што веднаш му понудиле работа

Маја Томиќ


Славчо Таневски, 23-годишен скопјанец, студент на дизајн во Минхен, од неодамна стана член на реномираната германска компанија „Мерцедес - Бенц“. Средношколецот од гимназијата „Раде Јовчевски-Корчагин“, кој една година студирал на Машинскиот факултет, а студиите ги продолжил во Германија, подготвил дипломска работа, автомобил АИДА од марката „Мерцедес Бенц“. Трудот ги воодушевил првите луѓе од фирмата, по што тие веднаш оствариле контакт со талентираниот Таневски и му понудиле работа на неопределено време. Тоа било вистинска реткост во досегашната практика на „Мерцедес Бенц“, каде што најчесто се нудат работни места за определен период.

Таневски и ова негово посебно достигнување беше презентирано на вчерашната прес-конференција на „Мерцедес Бенц Мак ауто стар“, при што младиот Таневски посочи дека ова вработување за него значи голем поттик во натамошното работење и добар почеток на кариерата.

Инаку, по повод 125-годишниот јубилеј на „Мерцедес“, „Мерцедес - Бенц Мак ауто стар“, преку конкурс реши да го бара најдобриот млад дизајнер во Македонија. Конкурсот започна вчера, а ќе трае до 19 декември годинава, односно 125 дена. Целта е да се изработи дизајн-студија под насловот: „Мерцедес дизајн на иднината“.

Како што истакна Владица Кокаловиќ, директор на маркетинг и односи со јавноста во „Мак ауто стар“, оваа компанија, како една од најстарите во автомобилскиот бизнис во Македонија, досега поддржала голем број проекти од разни области од општествениот живот.

„Така и сега, ’Мерцедес Бенц Мак Ауто Стар“, како социјално одговорна компанија, има намера преку овој конкурс да им овозможи на сите студенти, млади луѓе и невработени, до 30-годишна возраст, да ја искажат својата способност и талент и да креираат дизајн што ќе се базира на досегашниот развој на ’Мерцедес‘ во изминатите 125 години, како и врз основа на денешните вредности на брендот“, посочи Кокаловиќ.

Директорот за патнички возила на оваа македонска компанија, Марко Јовановски, истакна дека „Мерцедес Бенц Мак ауто стар“ е компанија што се грижи за младите, особено за оние со изразен спортски и динамичен дух, но и за повозрасните, чиј престиж и успех постојано се следи преку имиџот и филозофијата најдобрите секогаш го сакаат најдоброто.

„Тоа е главен мотив во изминатите 125 години и токму во духот на нашиот слоган - 125 години иновации сакаме да продолжи успешната приказна и во Македонија, преку конкурсот за најдобар дизајн“, изјави Јовановски.

Инаку, компанијата прв пат го распишува овој конкурс, а планира да стане тоа традиција. За студентите поблиску да се запознаат со целата идеја, ќе има неколку предавања на факултети. Додека условите за учество на конкурсот, како и процедурата за изработка на проектот, можат да се погледнат на веб-порталот www.mercedes-benz.mk или да се добијат директни одговори на адресата : marketing@makautostar.com.mk.

Победникот ќе биде објавен на крајот на јануари следната година и ќе биде награден со патување во седиштето на „Мерцедес Бенц“ во Штутгард.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3A7C3DBAE4E97C499E98CB65219403DE
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13428
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 04-Dec-2013 at 13:15
Делфина (Delfina)

Што е „Делфина“?

„Делфина“ е едноставна, интерактивна, едукативна аудио-визуелна Андроид апликација, која е наменета за стимулација на развој на говорот и јазикот, визулно препознавање на печатните букви од македонското кирилично писмо, стимулирање на аудитивната перцепција и развој на фонемската дискриминација на секој глас, богатење на детскиот речник со нови зборови, формирање на нови претстави и поими. Стимулација на усвојување на поим за број и броење, запознавање и усвојување на броевите од 1 до 10. Поттикнување за воочување и именување на геометриските форми, круг, триаголник, правоаголник, квадрат, овал и ромб, стимулирање на препознавањето и именувањето на основните бои.

За кого е наменета „ Делфина“?

Апликацијата е наменета пред се за децата со посебни образовни потреби, децата со аутизам, за децата/учениците кои имаат пречки, отстапувања во говорно-јазичниот развој, имаат развојни и индивидуални потреби за помош и поддршка во однос на усвојувањето на буквите, броевите, боите и формите. Апликацијата ќе можат да ја користат родителите, дефектолозите, логопедите, и сите оние чија дејност е стимулација и третман на говорно – јазичната патологија.

Зошто и како настана „Делфина“?

„Делфина“ е производ на шеснаесетгодишното работно искуство на м-р Елена Ташкова вработена како дефектолог – логопед во ООУ „Гоце Делчев“- Штип, екипата на “Бест Солушн“ студиото за изработка на Андроид апликации и игри, и две млади дами Симона Андонова (10 години) и Викторија Андонова (6 години). Преку синергија на искуство, компетентност, љубов, хуманост, креативност и детска желба да се помогне на „различниот“, се изработи оваа едукативна Андроид апликација на македонски јазик. Позитивните примери, светските искуства и резултатите од употребата на компјутерот, таблетот, телефонот во дефектолошко – логопедскиот третман, недостатокот на пазарот на едукативни апликации на македонски јазик за оваа намена, беа дополнителен поттик, идејата да резултира со готов производ.

Како се користи „ Делфина“?

„Делфина“ е поедноставена, но истовремено функционална, интерактива, интересна и забавна апликација наменета за усвојување на основните бои, форми, букви и броеви. Илустарциите се јасно структуирани со реалистичен дизајн, стимулативни бои и контрасти, аудитивна стимулација преку детски глас. Менито е едноставно и дава можност за самостојно користење, снаоѓање на екранот и активирање со допир. Можноста за повторување ќе придонесе за задржување и насочување на вниманието, стимулирање на развојот на моториката, координација око – рака, говорот и когнитивните способности, поттикнување и постигнување на самостојност.

Апликацијата може да се симне од линкот https://play.google.com/store/apps/details?id=com.BestSolution.Delfina
За сè има вторпат
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 10-Mar-2014 at 22:11

21 vek zasega najdobro otkritie tuka premierot Nikola Gruevski

ke zazhivee zdravo nishkava naskoro, ochekuvam deka ke isfinansiraat i nekoj srednoshkolski i univerzitetski inkubator ko shto e Dom na narodna tehnika i pak neka mu vratat ova starovo ime za da se znae deka od narod za narod bi trebalo da se stimuliraat inovacii, pred se so filantropski akcent da se motiviraat mladite ili nadeznite

uste da gi dresiraa ruralno mladite ko Tesla nekogash onaka zivot na selo vo priroda, so po tri cetiri saati spienje, i reshavanje lokalni rebusi dodeka trgnat sredno il fakultet podocna v gradinventivno nema Shto broime sitno dodeka da go ulovime neutrinoto jasno vo ova potencijalno bi pomognale i site oni 100 i kusur labosi so koi gi opremija drzavnite fakulteti no ke treba za ova i eden fakultet za astrofizika kade bi im posakal dobredojde na brucoshite Vlatko Stefanovski
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 12-Mar-2014 at 08:00

samo da ne pochneme da brkame indeksi so ogled deka bi se ugushile vo kvantitet a ne kvalitet, a koja i da e presudata utre na vakvite pojavi od toa ne treba da se plashime ili demoralizirame

glavno e da se ima podrshka i strategija a potem i fokus na megjusebna sorabotka na inspiriranite, kako bi otpeale poharmonichni vibracii i teoretski i tehnoloshki no ne samo zaradi podobar kvalitet na zhivot tuku i za opstanok i spas od eventualni idni skori kataklizmi ko globalno zatopluvanje ili zaladuvanje, iscrpuvanje na energetski i prehrambeni resursi, i posredi niv ekoloshko-ekonomska samoodrzlivost, vo pricip treba i posvesno nasochuvanje na grupi i institucionalno preku institutite i fakultetite na odredena problematika no so predznak inovacija, jasno nagradena, no za ova bi trebalo paralelen fond koj dopolnitelno bi gi upatuval individualnite i kolektivnite potencijali

http://www.globalinnovationindex.org/content.aspx?page=GII-Home
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 20-Jun-2014 at 22:39

и тука да ги поздравиме ентузијазмот и упорноста на Војо Ушевски за подобро утре на сограшаните па и пошироко доколку првиве престанат да се подбиваат туку и самите не седнат нешто да смислат ил поеностават

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2984&PID=174745#174745

така и со Ванчо Димитров тераа сеир па излезе дека му го откупија патентот

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=112543#112543

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 16-Jul-2014 at 18:34i taka edno vreme Penov sakashe da kreva kaskadi po Vardar zaradi vodostojot, pa eve i ekstra fajde od niv

pretpostavuvam stanuva zbor za hidraulicna pumpa no da vidime dali vo patentot ima neshto pospecifichno shto bi ja napravilo poefikasna vakvata pumpa!?

http://en.wikipedia.org/wiki/Hydraulic_pump#Radial_piston_pumps

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3008&PID=168815#168815
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 16-Jul-2014 at 23:21
вероватно оди на помал проток(помал Ф) за повеќе време за да се добие поголема висина на пумпање
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.