build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мојата куќа

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Мојата куќа
    Posted: 01-Aug-2016 at 08:53
Овде би сакал да ги поставам сликите од мојата куќа, етапно како се градеше па се до денешната фаза. Инаку проектот си го направив сам, градењето исто така, за време на викенди, сам со уште неколку луѓе и за прв пат повикав мајстори кога требаше да се постави лимениот покрив. Градбата ја започнав при крајот на сега веќе далечната 2007, поточно на самиот крај во ноември околчував и обележував а во јануари 2008 почнав со копање на темелите. На 8 септември 2013 година се вселив. Бидејќи во моментов имам само слика од денешната состојба, ќе ја прикачам,понатаму продолжувам етапно.....

Всушност и овие слики не се баш тазе ами од пред 8-9 месеци кога ставав фасада:


и дворчето:

Edited by Влатко - 01-Sep-2016 at 14:36
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 01-Aug-2016 at 11:58


Колку те чинеше квадрат ако не е тајна, со оглед дека сам си ја градел?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Aug-2016 at 16:48
Влатко, добредојде на форумов. Со големо нетрпение ги очекувам твоите фотографии и објаснувања по фази на твоите достигнувања и маки . Има многу заинтересирани форумаши за издигање на куќа, па многу е веројатно дека ќе им помогнеш со твоите постови.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Aug-2016 at 09:41
Originally posted by pbanks

Колку те чинеше квадрат ако не е тајна, со оглед дека сам си ја градел?

не би можел да кажам по квадрат а можеби ни комплетната цена иако водев прилично уредна документација. Плацот бил во посед на повеќе мои предци, што значи дека тоа ме чинело 0 денари. До карабина чинеше околу 25000 евра и уште околу 10000 за внатрешноста. Тоа се онака груби пресметки.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Aug-2016 at 09:43
Originally posted by BOJAN

Влатко, добредојде на форумов. Со големо нетрпение ги очекувам твоите фотографии и објаснувања по фази на твоите достигнувања и маки . Има многу заинтересирани форумаши за издигање на куќа, па многу е веројатно дека ќе им помогнеш со твоите постови.
Да секако дека некој ќе си најде нешто од помош а за мене оваа тема ќе биде како база на фотографии за куќата. Ќе биде интересно да споделиме и искуства за она каде можеби сум погрешил а каде сум направил добро...од утре почнувам да ставам слики.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Aug-2016 at 11:38
Добредојде, Влатко.

Ќе се пофалам дека сум пиел пиво со тебе во твојот двор
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Aug-2016 at 12:18
Благодарам Џоле, ти секако запознаен си со мојата куќа и пивцето кое го пиеме во двор
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Aug-2016 at 12:36
Здраво дечки,

малку се одолговлечи мојот старт но со причина бидејќи одев на терен во Стајковци во помош на настраданите.....како и да е еве почнувам. Значи најпрвин прелиминарите нацрти и планови (летото 2007мата) како се тоа би изгледало отприлика:Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Aug-2016 at 12:38
па малку компјутерска техника

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Aug-2016 at 12:40
па како тоа би изгледало пластичноBack to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Aug-2016 at 12:42
и во жешкото лето 2007мо, проспекција на терен

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Aug-2016 at 12:44
Секако овде се чудиме како ќе изградиме куќа на 220м2 и притоа поделена за мене и сопругата (во тој момент девојка) на една половина и сестра ми и зет ми на другата???

Edited by Влатко - 11-Aug-2016 at 12:57
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Aug-2016 at 12:45
Ноември и Декември 2007, студено и тешко но огромен ентузијазамBack to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Aug-2016 at 12:47
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Aug-2016 at 12:47


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Aug-2016 at 12:49Edited by Влатко - 11-Aug-2016 at 14:09
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Aug-2016 at 12:50
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Aug-2016 at 12:52
и првиот темелBack to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Aug-2016 at 12:54
Значи тоа би било од сега веќе далечната 2007, од утре ќе одиме со 2008 ____
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2395
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-Aug-2016 at 17:44
Со здравје да си седиш во куќата, Влатко.

Си се измачил и ти и семејството, зашто кој не градел куќа не знае што е мака.

Од сликиве гледам еден многу голем проблем, кој претежно може да се сретне во многу села и населби источно од Скопје, додека на другите места истото сум го забележал во многу ретки случаи, претежно кај викендици.

Имено, тоа е изградба на куќа на плац кој има сосема хоризонтална површина. Куќа се гради на косина, бидејќи кога ќе има обилни дождови или големи снегови, да не ти се задржува водата и заезерува плацот, туку водата веднаш да истекува по природен пад.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.