build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мојата куќа

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 28-Jan-2018 at 01:46
Ubavo izlegla celava rabota . ke mozes li sega da pises eden finalen esap kolku sto te cinesepo pozicii i vo total
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 28-Jan-2018 at 11:22
Отприлика сумата би била следнава:
- Плац 0 евра/наследен од татко ми,
- Карабина околу 25000 евра/по 12500 од страна,
- Внатрешно уредување 10000 евра,
- Дворно место и подрум 2000 евра,

Тотал: околу 25000 евра по страна или околу 50000 евра севкупно што би било еднакво на некое двособно станче. Сепак, предноста е во наследениот плац и тоа што сами си ја изведовме карабината. Сметам дека куќа секогаш е предност со услов да не е предалеку од централното градско јадро. Во мојот случај, оддалечен сум од плоштад на 7км што не е воопшто многу.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 30-Jan-2018 at 15:02
Зошто се реши скроз да ја прекинеш комуникацијата меѓу дворот кај што веројатно седите и делот кај што паркираш. Барем така изгледа од сликиве.

За да влезеш во делот за седење мора или низ куќа или назад преку улица и другиот влез?

Originally posted by Влатко

Бекатон плочки на местото за паркирање
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 31-Jan-2018 at 10:20
Не знам дали е збунувачка фотката но тоа е другиот двор на сестра ми и зет ми. Ајде една слика за да е појасно, сликано од горе....десната страна е моја, левата се гледа малку во долниот лев агол. Оградата се гледа одозгоре. Значи станува збор за два двора а всушност ако ја погледнеш темата отпочеток ќе видиш дека објектот е еден но поделен во две огледални станбени единици.Edited by Влатко - 31-Jan-2018 at 10:24
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 31-Jan-2018 at 14:25
ааа во ред, мислев дека се е твое затоа прашав
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 07-Feb-2018 at 14:23
Налетав на слики од обложувањето на газиштата со дрво

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 26-Jul-2018 at 12:03
Мал апдејт од дворчетоBack to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 26-Jul-2018 at 12:16
Браво, многу убаво изгледа Applause Уште едни лед сијалички меѓу камчињата за навечер Big%20smile
Back to Top
philldm View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote philldm Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 30-Jul-2018 at 21:57
Секоја чест. Applause
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 31-Jul-2018 at 08:11
Имам едно местенце позади куќата каде што не фаќа сонце и не ми растеше тревата па го уредив со работи што ми се најдоа при рака.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 31-Jul-2018 at 08:24
Можеби малку кичесто ама ете никна како катче

Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 614
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 31-Jul-2018 at 17:32
Бравос, супер дворче! (освен скулптурата )
Мој предлог: можиш по ѕидот кај што викаш не ти фаќа сонце лазач да пуштиш, има многу убави зимзелени лазачи кои не бараат многу сонце, и ќе добиеш елегантен зелен ѕид наместо сив кој и на зима ќе „отвора“ .
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 01-Aug-2018 at 08:19
Скулптурата (каријатидата).....ја најдов испокршена цела, нели се од бетон во калап. Се занимавав со неа цела зима во подрум поправајќи ја и мораше некаде да ја ставам. Сега на горното постоље има и сакасија со цвеќенце. Инаку за ѕидот позади, па да не е лоша идејата покрај тоа што треба да ставам и три светлечки тела, можеби се гледаат каблите на сликите.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 01-Aug-2018 at 08:48

Јас имам сличен ваков ѕид, му закачив трска и насадив леандри пред него, а за ноќе поставив рефлектори одоздола...

ќе поставам слики деновиве, да сликнам.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 01-Aug-2018 at 10:53
Ајде, секоја идеја е добредојдена. Инаку мене во план ми беше ѕидот да се обложи со буња или камени штангли како што ми е план за цоклето на куќата ама тоа веројатно ќе почека
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 01-Aug-2018 at 11:02

и јас имав милион планови, ама за некои позиции едноставно не ми се даваат толку пари и кога ги имам, а има убави начини да се облагороди просторот со многу поразумен буџет.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 10-Sep-2019 at 09:15
Тазе фоткиBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.