build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Служби за тревожење и спасување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 14-Aug-2016 at 11:56
Originally posted by beTonвпрочем интернетот како појава е создаден токму како вмрежување на институции [1] а ние го користиме претежно за опуштање и сензацинализам, нормално на сеирџија и банка да му дадеш ќе ја пушти во вода а не пак едикојси јавен интерес

вака и сите медиумите ќе имаат поголем пул за истражување, бидејки ќе можат и однапред да чујат што имале да кажат експертите пред дополнително да дообработ некоја тема, еве гледам сега се ко изгубени околу барае инфо за ерозијата орографијата и сл. па само еден двајца професори консултираат, а впрочем имаме и академици во овие области
Balkans - the most erosive part of Europe? - https://www.academia.edu/14896140/The_Balkans_-_the_most_erosive_part_of_Europe

http://esdac.jrc.ec.europa.eu/viewer

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3347&PID=214634#214634
Мислиш ним им се потребни експерти и дека ќе се согласат со нивното мислење, а за да постапат согласно истото не може ни да стане збор.

Не експерт, застани и прашај кој бил на улица, без разлика дали е таксист, келнер, физички работник или собирач на пластични шишиња, да ти каже дали ако на Водно се истура таков облак како пред десетина дена над Скопска Црна Гора, ќе има поплава со кататрофални последици, со голем број човечки жртви и огромна материјална загуба. Ако сите овие нестручни лица се согласат, зошто тогаш се градеше, се гради и ќе се гради на Водно и се соголува планината, стихијно, без никаков план?

Нема ли место Скопје да се шири? Малку ли место има за градење накај Долно Лисиче, Кондово, Бардовци или пак да се урбанизираат Ќерамидница и Маџир-маало со современи деловни и станбени згради, наместо со голубарници?

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 14-Aug-2016 at 15:15


релативно е кој што мисли од лаици, макар и навистина понудиле издржана анализа и решение, просто се додека тоа не е јавна дебата помеѓу експерти бадијала, и иако логично е да ја има и по медиумите, сепак истата е повеќе од неопходна за на институционален форум, каде сите останати засегнати па и заинтересирани ќе ги подржат или оспорат државните политики ... само ваков проактивен ангажман може да ја размрда дадена фела, инаку и понатака ќе си дремат во својот мал свет на его-мудрувања
за да се случи ова, мора сите одговорни бар во јавната администрација и при образовно-научните институции   да бидат ПРИМОРАНИ на активна дебата, просто тоа може да биде врзано и околу бодување на платите, или пак бодување заради кариеризам односно еден од условите за напредување во служба итн. битно "одговорните експерти" да се уозбилат да се спуштат на земја и да почнат јавно и транспаретно да комуницираат и меѓусебно и со јавноста! нормално дека таквите Форуми ќе треба редовно да се модерираат за да не се претворат во политичка жабокречина, а тоа верум и ќе биде случај штом секој граѓанин што сака да земе учество на некој институционален форум би се зачленувал верификувајки го својот идентитет и со лична карта и отисок или лајв видео снап [1 [2 [3 опција идеална и за е-гласење и на избори но уште побитно и на референдуми, иако таквиот е-граѓанин мора да е особено заштитен од хакирање што би се постигнало со редовно ажурирање на податоците односно нивна проверка, што пак од друга страна е кибернетичко искушение [1
но доколку сакаме здрава јавна дебата и решенија, бар сите одговорни во администрацијата, но и сите кои сакаат да допринесат во обликување на политиките на државата, не гледам зошто не би си дозволиле ваков луксуз, за ним предностите земено технократски од каков и да е државен-форум можат да бидат само на арно ... а дури кога инфорамциите од јавен интерес на сите би им биле јавно достапни, дури тогаш и аматери би можеле да помогнат, ко во случајот со стружанецот и невремево [1] но немајки каде таквата информација да се апсорбира доажурира и преиспита, истата ко во случајот и со скопскиот воздухопловец чија видео-прогноза дополнително можела да спаси нечиј живот [2] ќе заврши зафрлена на фејсбук за домашни пријатели ...

нормално околу сето ова треба и претпазливост за ваквите информации да не биднат злоупотребени дали криминално или терористички, заради што секоја тема и не би требало да заврши во етер, а уште помалку на истата да коментираат лаици, ова пред се мислам за воено-полициски теми, но дефакто интерно секоја служба при ваков форум би требало да има и свој затворен подфорум, а каде би си пеглале интерните недоумици како вработени односно тимски би си помагале во слободно време, хм вакво нешто би требало да е задолжително и за јавна кујна а не пак администрација но ај што нема свест за ова та нема ни кој да ги спотера


Back to Top
kloesk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kloesk Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 14-Aug-2016 at 16:43
Originally posted by beTon


официјален апел за финансиска помош нема [1]

но има разни иницијативи на здруженија и поединци еве една

https://www.gofundme.com/2rzg2nnk


Многу ти благодарам за помошта ќе донирам оттука
иначе за Бурса, таму има Турци коишто се по потекло од Македонија
а каде што живеам јас (Измир) скоро сите се (кои што се по потекло од Македонија) оригинални Македонци имено Македонци-муслимани а во Маниса мислам дека има некои Македонски села

Edited by kloesk - 14-Aug-2016 at 16:46
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 14-Aug-2016 at 19:43


нема зошто kloesk камо да можев да помогнам отповеќе, можеби постовиве се во тој котекст, Да не Се Заборави и Дај Боже Да Не Се Повтори сето ова, иако скептичен сум дека ќе успеам токот на историјата да го променам, а за кој недвојбено укажуваат и сите технократски научници но и сите духовни мистици, дека вакви и поголеми катастрофи ќе има подоста во блиска иднина, а заради што неопходно е цел системот итно да се мобилизира околу еваулација на сите ризици, бекап за сите ситуации, и нормално ефективна распределба на човечки потенцијал и ресурси во однос Службите за Тревожење, но и нов систем за Цивилна Заштита кој би се спровел локално преку општините
ако не локално бар регионално, или евентуално сета воена и полициска резерва да се впрегне програмски околу дадени стратегии за разни непогоди, да купуваме од искуствата на Србија и нато агресијата врз неа односно како успеаја и покрај санкции и покрај воен налет на 19 држави и' да преживеат и' да не колабираат, а што недвојбено e заслуга и на тамошната територијална одбрана првата фуснота од следниот линк [1] еве може нешто да купиме и од турските искуства како партнер со кого имаме и стратешки одбрамбен сојуз [2]

http://ipacivilprotection.eu/turkey.html#l1 [3]


~

сите понатамошни текстови околу обновата на Стајковци но и за поплавата најсоодтветно е да одат во нишката Скопски Средини

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1217&PID=214906#214906


Edited by beTon - 14-Aug-2016 at 19:47
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 14-Aug-2016 at 23:00

барајки соодветни ризик-мапи за поплави меѓу геолошките не најдов, иако би требало да ги имаме
2.1 Has your country carried out hazard mapping/assessment?
...
Flood potential is mapped at river basin scale, as well as estimated for larger urban areas. Based on these estimates, for example, elaborated is the Flood Defense plan of the City of Skopje, as well as other major towns of Macedonia. All available data are used for estimating flood potential.

Phenomena's are treated isolatelly. Multi-hazard approach has not yet been used, except as academic exercises
...
http://www.unisdr.org/2005/mdgs-drr/national-reports/Macedonia-report.pdf


како генерални има неколку полуостровски ризик-мапи на нет, меѓу кои и за земјотреси, но и за поплави

http://europa.ba/wp-content/uploads/2015/09/FLOOD-PREVENTION-AND-MANAGEMENT-GAP-ANALYSIS-EXECUTIVE-SUMMARY1.pdf

нешто што би требало да е блупринт за секоја интервентна службаBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 15-Aug-2016 at 08:58


Originally posted by beTon

Flood potential is mapped at river basin scale, as well as estimated for larger urban areas. Based on these estimates, for example, elaborated is the Flood Defense plan of the City of Skopje, as well as other major towns of Macedonia.


ова би требало да е Оперативен план за одбрана од поплави но едно го нема закачен на нет како документ од посебен јавен интерес, а не гледам нит да е имплементиран преку тоа ИПАРД грантовите во ГИС-от на катастар - како што го има сторено пример општина Пехчево [1]

доколку со време ваквите проекции и се достапни на јавноста, дури и без институциите да спроведуваат превентивни кампањи за однесување при дадени ризици, самите медиуми ќе ги обработатуваат иститен идниректно опоменувајки за опасностите ... но неопходно е и самата власт преку ЦУК не само кампањски во јавноста, туку постојано да делува едукативно по школите, ако не за ризиците за освестување на младите од неопходноста на Црвениот Крст и Волонтирањето [1][2][3][4]Edited by beTon - 15-Aug-2016 at 09:49
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 15-Aug-2016 at 09:39


камо со оваа бројка на припадници на службите за тревожење да бевме превентивно ангажирани во отклонување на ризиците, дефинитивно јавни прозивки но по државни форуми до тоа и би довеле, не дека волја немаме, а сигурно и какви такви проценки и стратегии, но и соработка со повеќе земји на полето на природни непогоди, јасно и одговорност како земја со блиско катастрофално минато ...

за жал ни фали Остен кој сите навреме би ги спотерал кон целта, а не ретроактивно институционално препукување за тоа кој имал или немал надлежност некаде да интервенира, ко што најчесто е случај во оправдувањата после секој скорешна непогода во транзицијата, што вели Мирка Велиновска поназад зар има некој да одговарал до сега заради неагилност, штама, но бадијала со страв некого да поучуваш, него само транспаретна одговорност да се бара па од срам за да не бидат табани од своја фела на свој институционален форум та одговорните да засукаат работи, нели онаа поговорката Од Чаламот Си Патиме та и најболно е кога некој функционер ќе го земат сите на одговорност бар да ги образложува своите политики, нешто што би било неопходно дури и за воспитувачките во градинките а не пак службениците по државните и локалните институции, ко што вицепремиерот дава отчет во собрание овие да даваат отчет секојдневно и по сектори пред цела јавност, а ова особено важи и за науката, по која логика да земаат државни пари а одговороста и дострелите да им завршуваат само пред студенти и колеги
14.08.2016 - Тодоров: Ангажирани се 564 војници, исчистени се над 1.000 куќи

Владата на Република Македонија, обезбеди и стави во функција вкупно 1000 водни пумпи (вакум пумпи за испумпување на вода) и 180 муљни пумпи (пумпи за вадење на кал), агрегати за муљните пумпи, како и црева во должина од најмалку 30 метри по пумпа, кои во координација со припадниците на Армијата на Република Македонија и силите за заштита и спасување беа распоредени во подрачјата опфатени од поплавите, особено во утврдените најкритични и приоритетни населени места, рече вицепремиерот Никола Тодоров во своето обраќање.

Во функција на справување последиците од силното невреме и поплавите, на помош на Градот Скопје и Општина Гази Баба се дојдени противпожарни единици од Свети Николе, Куманово, Битола, Кавадарци, Прилеп, Тетово и Гевгелија, со соодветни тимови и противпожарни возила и цистерни за вода.-Исто така, Владата на Република Македонија, преку Министерството за транспорт и врски и Јавното претпријатие за државни патишта со сите нивни ресурси успеа да обезбеди дополнителна механизација, алат и работна сила во сите населени места и за обиколницата од преку 50 приватни компании, единиците на локалните самоуправи, јавните претпријатија, и државните институции.

Од Одделот за специјални полициски операции во периодот од 6-12.08.2016 година ангажирани се над 2000 припадници со ПМВ и специјални оклопни возила, механизација и хеликоптери, кои учествуваа во евакуирање на лица, потрага по исчезнати лица, укажување на медицинска помош и извлекување возила, чистење на поплавени куќи, испумпување на вода од дворови, чистење на јами, тампонирање на улици, чистење на речно корито и одводни канали.

Од страна на СВР Скопје на дневна основа се ангажираат од 200 до 300 полициски службеници со околу 50 возила (24 часовно покривање на кризното подрачје) кои преземаат мерки за одржување на јавниот ред и мир на подрачјето зафатено со криза, рече Тодоров.Тој нагласи декја во кризните региони на Република Македонија се ангажирани 564 лица од составот на Армијата на Република Македонија кои се распоредени во пет сектори.

Од страна на дел од припадниците на Армијата на Република Македонија извршено е отстранување на последиците од елементарната непогода при што се исчистени преку 1000 куќи, голем број згради, најмалку 10 канали и клучните главни шахти.-Министерството за здравство и Министерството за труд и социјална политика, во соработка со Црвениот крст на Република Македонија формираа два прифатни центри и два дистрибутивни центри. Формирани се дисперзирани амбуланти во населените места Стајковци и Ченто, каде што се пружа здравствена заштита на примарно ниво, а дополнително во амбулантите е обезбедена и специјалистичка здравствена заштита, со цел истата да се доближи до пациентите, поблиску до местото на живеење, односно на местото на криза и тоа:

   - Во двете амбуланти се присутни лекар специјалист за инфективни болести и медицинска сестра (од 8 – 20 часот) со цел давање вакцина и серум за тетанус на повредени лица кои учествуваат во санирање на подрачјето, а вршат и скрининг на евентуални заразни болести. Екипи од ендокринолози од Клиниката за ендокринологија, од ГОБ „8 Септември“ и од Здравствен дом Скопје ги посетуваат инсулинозависните пациенти во овој регион, им делат терапија и се информираат за нивната здравствена состојба. Во овој регионима вкупно 284 лица на инсулин. Во здравствениот пункт во населеното место Стајковци е обезбеден инсулин од сите видови. Со зајакнувањето на примарната здравствена заштита и обезбедувањето дополнителна специјалистичка здравствена заштита се покриени над 14.000 жители во поплавените подрачја.

Согласно дневните извештаи од Министерството за здравство, итната медицинска помош во изминатите денови по поплавите извршила 482 интервенции во овие подрачја, рече Тодоров. Со цел обезбедување континуирана здравствена заштита за жителите од кризните подрачја, на две места (на последна постојка на автобус бр.45 во населбата Ченто и на автобус бр.65 во Стајковци) е поставено 24 часовно присуство на возила на Итната медицинска помош. Здравствениот систем одговори со полн капацитет, а сите болници имаат доволно капацитети за сместување на повредени лица.

   - Во двете дисперзирани амбуланти се обезбедени потребните лекови, и тоа: лекови за хронично болни лица кои имаат потреба од секојдневно примање терапија, како што се лекови за висок крвен притисок и кардиоваскуларни заболувања, а обезбедени се и лекови неопходни при појава на други здравствени симптоми. Министерството за здравство обезбедува и оброци храна за лицата во поплавените подрачја и на дневна основа се обезедуваат околу 1.400 оброци. Дополнително, здравствена заштита се обезбедува и со патронажните тимови, над 50 тима се вклучени во оваа акција и досега се посетени над 2.100 лица.

Тимови од Центрите за јавно здравје, во координација со Министерството за здравство започнаа со дезинфекција во домовите каде се создадени услови. Досега е извршена е дезинфекција на површина од вкупно 15.400.000 метри квадратни. Веќе е почната и ларвицидна дезинсекција на поплавените површини по ниви и секаде каде има поголема количина на вода и тоа 30 Ха на потегот кај Смилковско езеро и 300 метри во должина на каналот во Стајковци, рече Тодоров.

Тој наброи уште само еден дел од преземените активности и активности кои континуирано се спроведуваат:

 • Од кал и тиња се исчистени главните сообраќајници во афектираните подрачја;

 • Тампониран и пуштен е во употреба делот од обиколницата на Автопатот;

 • Отстранета е водата во најголемиот дел од поплавените домаќинства, се вршат активности за расчистување на калта.

 • Оспособена е електричната инсталација и пуштена е електрична енергија до крајните корисници (со исклучок на поедини случаи).

 • Оспособена и пуштена е во употреба телекомуникациската мрежа;

 • Обезбедено е сместување во прифатните центри (еден објект на Министерството за образование и наука и еден објект на Министерството за труд и социјална политика) каде Црвениот крст на Република Македонија пружа згрижување на лицата.

 • Обезбедена и дистрибуирана е вода, храна, лекови, хигиенски материјали, облека, обувки, ќебиња и душеци за граѓаните во афектираните подрачја. Во организација на Министерството за труд и социјални работи, прифатот и дистрибуцијата ја врши Црвениот крст на Република Македонија.
 •           
 • Обезбедена и дистрибуирана е храна за неколку дена за преживените животни во фармите лоцирани во афектираните подрачја.

 • Се подигнуваат и нештетно се отстрануваат мрши од угинатите животни, и континуирано се вршат активности процесот на дезинфекција, дезинсекција и дератизација.


 •    - Граѓаните на Република Македонија многупати досега ја покажале својата хуманост и својата солидарност секогаш кога тоа било потребно. Горд сум што и овие денови уште еднаш нашите сограѓани од сите краеви на државата уште еднаш на дело ја покажаа својата солидарност и што дојдоа во кризните подрачја да помогнат во санацијата на регионот. Горд сум и на сите граѓани кои иако не можеа да дојдат и да помогнат во расчистувањето на штетите од поплавите, донираа храна, вода, финансиски средства за нашите сограѓани. На крај Ве повикувам сите да бидете рамо до рамо со волонтерите и граѓаните. Сега не е време за политички говори и дискусии. Сега е време за работа. На сите нас сега местото ни е во кризните региони. Секој со својот ангажман може да придонесе за побрзо санирање и побрза обнова на домовите, населените места и населбите кои ги зафати оваа поплава. Тоа е она што го очекуваат граѓаните. Тоа е она што го очекуваат нашите сограѓани од кризните региони. Да бидеме таму и да им помагаме. Тоа е наша обврска, рече Тодоров.

  http://denesen.mk/web/?p=453280

  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 15-Aug-2016 at 11:33

  што прават овие се прашувам, кафекувари да не се!? наместо тие да ги бркаат научниците да им дадат материјал за работа, тоа професорите ги таманат нив како неодговорни, иако ко по обичај на тапат е премиерот зошто не ги построил, но истиот и врвки да им врзува пак бадијала, и не дека не работат, но сработеното е налик ова старите руските лимузини од кои денес нема никој фајде [1] а впрочем се има капацитет и за далеку повеќе [2]

  тоа министрите немаат абер што им прават подредените, а не пак политичарите, затоа пак политиколози ќе мудруваат дека системот е успан, наместо да понудат решенија како истиот да се мобилизира, можеби ко што предложувам горе преку државни-форуми но исфорсирани на ниво како што е форумов на build.mk каде ентузијасти од разонода натепале материјал до колена, а не пак некој што тоа му е обврска и работа ... дури тогаш може да видиме кој и што работи по институциите, но и да се надеваме на нешто повеќе од постојниве турни-ме-да-кинисам ефекти од волјата на политичарите

  09.08.2016 - Центарот за управување со кризи и Дирекцијата за заштита и спасување имаат 600 вработени

  Вкупно 597 вработени имаат двете институции кои главни за справување и санирање на штети и справување со катастрофи како со оваа со која се справува државата сега после невремето кое го зафати скопскиот регон пред три дена.

  Според податоците од Ребалансот на буџетот за 2016 година Дирекција за заштита и спасување има вкупен буџет од 266 милиони денари и ДЗС има 274 вработени, додека Центарот за управување со кризи има буџет од 151 милион денари и вкупно ЦУК има 323 вработени.

  Основна функција на Дирекцијата за заштита и спасување е заштита и спасување на луѓето, животната средина, материјалните добра, природните богатства, животинскиот и растителниот свет и културното наследство од природни непогоди и други несреќи во мир, вонредна состојба и воена состојба во Република Македонија.

  Активностите на Дирекцијата за заштита и спасување се насочени кон отстранување на последиците од настанатите природни непогоди и други несреќи и давање помош на настраданото население, испитување на езерата во Република Македонија за присуство на неексплодирани убојни средства, отстранување и уништување на неексплодирани убојни средства што ќе се пронаоѓаат во езерата, ангажирање на силите за заштита и спасување во гасење на пожари со противпожарните авиони и противпожарни возила, спасување од поплави и други евентуални природни непогоди, преземање на превентивни мерки за заштита од поплави и други природни непогоди како што се санација на свлечиштата, градење на земни насипи на местата загрозени од поплави, учество на силите за заштита и спасување во спасувачки мисии во други земји кои ќе побараат помош од Република Македонија.

  Центарот за управување со кризи ги извршува работите во врска со управувањето со кризи, изработување и ажурирање на единствената процена на ризиците и опасностите по безбедноста на Републиката, како и предлагање мерки и активности за нивно разрешување во кризна состојба.

  Активностите на Центарот за управување со кризи се насочени кон континуирано обезбедување на целосна поддршка на системот за управување со кризи, имплементација на редефинираната Национална платформа за намалување на ризици од несреќи и катастрофи, достигнување на потребните капацитети за планирање, организација и координација со мерките и активностите за превенција за ризици од катастрофи, обезбедување, развивање и унапредување на систем за рано преупредување преку постојано следење и проценување на ризиците и опасностите кои претставуваат закана за безбедноста, oрганизација и подготовка на респектабилни капацитети за справување со настанати несреќи, кризи и кризни состојби и координација со активностите за надминување на предизвиканите последици и штети.

  http://emagazin.mk/vesti/vest/24723?title=centarot-za-upravuvane-so-krizi-i-direkcijata-za-zashtita-i-spasuvane-imaat-600-vraboteni
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 15-Aug-2016 at 15:21

  оправдувањето е на место, но требаше и да посочи кој е дежурен кривец во вакви околности, ако не ЦУК тогаш мора да е ДЗС, а ако не ДЗС тогаш можеби АМС

  иако што е до интервенцијата јас воопшто немам замерки, напротив само пофалби до службите, но околу превенција е тука веќе може да се тимарат од екипираност и стручност па се до експедитивност, ко впрочем што треба и може секоја институција да се чешла

  Салиу: Срамота е некој да ја негира работата на Дирекцијата за заштита и спасување

  Поради тоа што немал право да реплицира, Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Шабан Салиу надвор од собраниската сала даде изјава за медиумите во која посочи дека е срамота некој да ја негира работата на Дирекцијата.

  „Некоретно е да се поништува работата на сите претставници од Дирекцијата за заштита и спасување кои помагаат колку што можат“, посочи Салиу.  http://tvnova.mk/vesti/makedonija/saliu-sramota-e-nekoj-da-ja-negira-rabotata-na-direkcijata-za-zashtita-i-spasuvanje/  ~


  15.08.2016 - МВР реагира: Шпекулациите за наводно непостапување на полициски службеници во поплавите се крајно некоректни

  МВР во изминатите денови почнувајќи од 06.08 непосредно по случувањата на поплавите во регионот на с.Стајковци, с.Сингелиќ, с.Црешево и с.Арачиново и другите зафатени подрачја во континуитет ја информираше јавноста за ангажманот и бројноста на припадници на различни организациони единици на Министерството во пружање на помош на настраданите граѓани во посочениот реон.

  МВР испраќа демант на шпекулациите кои деновиве излегуваа во јавноста.

  Истиот го пренесуваме во целост:

  Како што е познато токму припадниците на Министерството за внатрешни работи од Единицата за брзо распоредување, Единицата за специјални задачи, Посебната единица за поддршка и Единицата за јавен ред и мир заедно со припадниците на АРМ беа првите што на лице место учествуваа во спасувањето на граѓани во критичниот период на 06 и 07 август, а понатаму плански и континуирано се ангажирани за помош и санација на штетите од аспект на безбедноста на граѓаните во тој дел од скопското подрачје.

  Од таму МВР ги отфрла како крајно некоректни сите шпекулации како и политички изјави за наводно непостапување или отсуство на полициски службеници на критичните места во периодот на самите случувања како и во наредните денови.

  Имено на подрачјето на северната скопска обиколница во критичниот момент на 06.08 кога беше поплавена и оштетена, сообраќајот беше пренасочуван од клучка Хиподром до клучка Радишани и обратно, а согласно тековните распореди за работа од 08,00 до 20,00 часот од автопатската мобилна единица имаше една патрола од двајца полициски службеници, еден сменоводител и двајца самостојни инспектори, а од 22,00 часот уште една патрола, а одкога почнаа поплавите се зголеми ангажманот на полициските единици така што освен автопатската полиција, ангажирани беа и пет патроли од Единицата за јавен ред и мир за пренасочување на сообраќајот на подрачјето на Гази Баба, а потоа беа ангажирани и специјалните единици.

  Имено како што и предходно информиравме од страна на СВР-Скопје ангажирани беа 243 полициски службеници и 50 возила, а од страна на Одделот за специјални полициски операции беа ангажирани 213 полициски службеници, 39 дефендери, еден џип чироки, еден хермелин, еден чамец, еден камион и еден хелихоптер со техничка опрема.

  http://kurir.mk/makedonija/vesti/mvr-reagira-shpekulatsiite-za-navodno-nepostapuvane-na-politsiski-sluzhbenitsi-vo-poplavite-se-krajno-nekorektni/  Edited by beTon - 15-Aug-2016 at 16:16
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 15-Aug-2016 at 20:12

  кој што сака нека мрчи но СТС одговорија експресно ... Секоја Чест за интервенцијата камо вака да реагирале и порано при сите непогоди посочени подоле  ~

  на статистикава долу и фалат уште графи за спремност на службите, односно време на интервенција

  http://meta.mk/vizuelizatsija-site-katastrofi-i-nesreki-vo-makedonija-niz-brojki/


  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 15-Aug-2016 at 23:12  ~

  уште еднаш секоја чест за Спасителите


  09.08.2016 - Храбриот Ведран цели три часа се борел со студената вода пред да го пронајде својот татко - http://kurir.mk/makedonija/vesti/foto-hrabriot-vedran-tseli-tri-chasa-se-borel-so-studenata-voda-pred-da-go-pronajde-svojot-tatko/ [1]

  16.08.2016 - Документарниот филм „Сведоштва на спасувачите во поплавите“ на ТВ Нова - http://denesen.mk/web/?p=453664
  http://tvnova.mk/vesti/makedonija/svedoshtva-nemashe-vreme-za-broenje-gledavme-da-spasime-shto-poveke-luge/

  http://tvnova.mk/vesti/makedonija/svedoshtva-gi-oblekuvavme-nurkachkite-opremi-po-pat-vo-prashanje-bea-sekundi/

  ~

  слично невреме една недела покасно еве ја зафати и Москва [1] ќе речам конспиративно ова ко честитка за најавата за обновување на јужен и турски тек колку и ова да делува фантастично, а вие слободно думајте околу случајности, иако истовремено има поројни поплави со жртви и во Луизиана [2] но таму вакво нешто ко и кај останатите приобални области подложни на циклони регуларно се случува [3] додека ова со Москва е исклучок

  http://infomax.mk/wp/поплава-во-москва-за-еден-ден-паднал-до/

  би било добро да можеме да видиме како се организирани и како реагираат при вакви ситуации и нивните СТС

  а еве стандарден нивни план за изолирана група настрадани, токму ко за во нашата интервенција на ЦК во Стајковци

  Operational strategy and plan Overall objective The survival and the immediate needs of the population affected by massive floods are secured and met through theprovision basic food and non-food items (food parcels, bed linen sets, blankets, pillows, hygiene kits and plasticsheets and tarpaulins to cover the houses with damaged roofs). In total, the Russian Red Cross is targeting 1,562families (around 5,467 persons) to be provided with food and non-food items including beddings and hygiene kits. The62 already distributed family sets with non-food items will be replenished in the framework of this operation. Thedistributions will be implemented on the basis of the situation assessment and the beneficiary selection criteria agreedwith the local authorities, beneficiary representatives and the emergency commissions of the local governments. Proposed strategy The Russian Red Cross branches` staff and volunteers have been actively engaging in the response over the pastweek in the affected areas since the massive rain and floods started. The operation is relief-focused, providing theaffected population, with essential household items and temporary shelter. Relief items are being distributed based onbeneficiary selection criteria and in close coordination with the authorities and other actors. • Bed linen (1 set per person) • Household items (1 set per family), containing 3 blankets, 3 pillows and 3 mattresses – 1,562 sets in total • Supplementary food parcels based on the minimal requirements SPHERE standards (1 per family) • Hygiene kits (1 per family) – 1,562 kits in total
  The following types and quantity of relief items will be purchased:
 • Food parcels 1,500

 • Hygiene kits 1,500

 • 3 blankets + 3 pillows +3 mattresses 1,500

 • Tarpaulins or plastic sheets 1,500

 • Bed linen 5,250


 • The content of the hygiene kits and the food parcels is as follows
  Composition of hygiene kits

 • Towel (70x140 cm) - 1 piece

 • Toilet soap - 1 piece

 • Soap - 2 pieces

 • Shampoo - 0.4 l

 • Toilet paper - 2 rolls

 • Tooth paste - 0.1 kg tube

 • Tooth brush - 3 items

 • Sponge - 1 item

 • Detergent - 0.5 kg

 • Items of feminine hygiene - 2 packs

 • Napkins - 1 pack


 • Composition of food parcels

 • Sugar - 2 kg
 • Wheat flour - 4 kg
 • Vegetable oil - 2x0.9 liters
 • Noodles - 1 kg
 • Tea - 0.2 kg
 • Canned beef - 4*0.5 kg
 • Canned fish - 8*0,25 kg
 • Oat flakes - 2 kg
 • Condensed canned milk with sugar - 2 x 0.4 kg
 • Buckwheat - 2 kg2
 • Rice - 2 kg2


 • *Note: The contents of the food parcels and hygiene kits are adapted for Russia based on the previous DREF operations.

  In addition, the following relief items that were distributed from Russian RC branches stocks in Dagestan will bereplenished:
  • Hygiene kits – 62 sets
  • Household items (containing 3 blankets, 3 pillows and 3 mattresses) - 62 sets.
  All relief items will be purchased in the local market based on tender procedures

  ...

  http://adore.ifrc.org/Download.aspx?FileId=13391


  Edited by beTon - 16-Aug-2016 at 10:50
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 16-Aug-2016 at 17:50

  од горе посоченово можам да заклучам дека и поголемите земји не се подготвени за апокалиптични сценарија него за изолирани случувања, тоа се покажа и при ураганот Катрина во Луизиана, нормално и при џихадистичката агресија во Сирија, та не оди се со леснотија, особено не ако имаат само општи одредби и поуки ко следнавe
  http://www.redcross.org/get-help/prepare-for-emergencies/types-of-emergencies/flood#/Recover

  http://www.redcross.org/images/MEDIA_CustomProductCatalog/m4340128_Flood.pdf


  интересна поука е канадскава
  If flooding is imminent
  2. Remove toxic substances such as pesticides and insecticides from the flood area to prevent pollution.
  ...
  4. Remove toilet bowls and plug basement sewer drains and toilet connections with a wooden stopper.
  ...
  7. Do NOT attempt to shut off electricity if any water is present. Water and live electrical wires can be lethal. Leave your home immediately and do not return until authorities indicate it is safe to do so.
  ...

  http://www.getprepared.gc.ca/cnt/rsrcs/pblctns/flds-wtd/index-en.aspx


  ~

  ќе се повикам на онаа поговорката Господ Не Дозволува Да Се Случи Зло, Освен Ако Со/Преку Тоа Исто Зло - Утре Не Се Спречи Некое Поголемо Зло која за оваа нишка но и во однос катастрофата во Стајковци е повеќе од добредојдена, вистина со сето ова сме здраво предупредени дека имаме на маса далеку посуштни работи него политички препукувања и мудролии, сето ова нека им е поука и на институциите и на политичарите дека треба трезвеноумност посебно кога станува збор за природни ризици пр. акал дека проект како Вардарска Долина би можел да направи големи пореметувања кај подземните води, а за сметка на тоа дестабилизација на скопското алувијално тло [1] а којзнае може и дополнително да ги осигура, но затоа ќе треба тродупли па и меѓународни експертизи пред воопшто и да се даде некаква согласност
  Back to Top
  my Macedonia View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 09-Oct-2008
  Location: 🇲🇰🇨🇭
  Online Status: Offline
  Posts: 3971
    Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 16-Aug-2016 at 20:38
  Зар нема некој вид аларм за да си знаат граѓаните кога има земјотрес или пак невреме?
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 16-Aug-2016 at 22:44

  еве билд та бадијала

  за сега освен индивидуална фејсбук интуиција другите се во лер, нормално да не се крева беспотребно паника, шала на страна но реалноста е таква да како народ сме преопуштени налет кое и да е искушение, дал природно или антропогено, пример во однос џихадистите од Сирија кај нас речиси и воопшто некого да го боли уво во јавноста, што пак од друга страна е за поздрав бидејки инстантно ќе се појават разно разни ксенофоби кои случајно или не можат несвесно да ја запалат меѓуетничката атмосфера, најчесто хулигански преку генерализирачки етикети, ко што веќе е случај во западна европа, каде пак има веќе и параноична атмосфера неспорно нивно право [1][2] но нека не шиткаат потем двојни стандарди преку то евробирократите, а за разлика од таму и покрај се' тука сеуште имаме комши-капиџик табиет [3] па штета би било истиот да го урнисаме односно затнеме, заради нечии геополитички агенди во нашиот случај протнати преку то базата в село Сојево /

  очигледно како и другде па и на форумов, ретко кој алармира за тоа дека соживотот го врамивме само институционално, а забораваме да го дозаврзиме и културно, бидејки јасно е дека се повеќе и повеќе се одалечуваме и гетоизираме како етникуми, та ако за овој очигледен ризик немаме нит нво-аларм а што пак за случајности, дури немаме нит алерт-сајт за безбедност на потрошувачи односно продукти а не пак друго, организирани колку да пројде век, вероајатно неопходен еволутивен процес, само на крај невестите да не и се свртат на мајката/макејата (за кого како) и да ја растргаат [1] затоа нека го рипнат тоа и нек се сплотат бар во кризни времиња, ајде од оваа несреќа бар ќе се освестиме за сето ова, та и појаки СТС да извадиме, но и волонтерски да се описмениме [2][3]

  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 17-Aug-2016 at 13:16

  еве интересна новина апропо свлечишта, не е лошо истата на шумарски или геолошки да ја впрегнат

  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=88319

  http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/using-nasa-data-to-detect-potential-landslides/
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 17-Aug-2016 at 13:43

  Sirens can go off for reasons other than a tornado warning

  KENNETT, MO (KAIT) – During Thursday's severe storms the tornado sirens sounded in Kennett but there was no tornado warning. The sunshine and light breeze blowing through the trees Friday in Kennett is very different from what it was like here one day earlier.

  "We experienced straight line winds of 60 miles per hour plus," said Kennett Director of Emergency Management John Mallott.

  Mallott said they have nine sirens in the city and have plans to add more. When the wind threat increased Thursday he and others watching the conditions activated their weather plan.

  "It was time to activate the sirens to let people know you need to take shelter somewhere," said Mallott.  While the sirens are often called "tornado" sirens Mallott said that's not their only use. He said strong winds, as we've witnessed in other parts of Region 8 this week, can cause serious damage.

  "It can damage buildings, homes, topple trees in a larger area that can cause injury even death," said Mallott.

  When the alarm sounded Thursday many went outside to ask others what was going on. In fact, Mallott said this is a major problem in his area. Many wait until the sirens are already sounding before they decide they need to find a safe place to wait out the storm.  "People have not taken the responsibility to pre-determine where they would seek shelter either at work at home," said Mallott.

  He said they aren't out to scare anyone just to warn them of the potential for danger. When the do sound the warning sirens it is done after a lot of close consideration.

  "We have different eyes in the sky so to say and we rely on several layers human element as well as technology," said Mallott.

  The sirens in Kennett are tested every Saturday at noon when there is clear weather. Sirens in Jonesboro are tested on Thursday's at noon under the same type of conditions.

  http://www.kait8.com/story/14929814/sirens-arent-always-sounded-when-theres-a-tornado-warning
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 17-Aug-2016 at 15:44  https://en.wikipedia.org/wiki/Civil_defense_siren#Europe

  интересен абер дека и за поголеми ветрови може да бидат со сирени алармирани граѓаните, но не го постирав аберов во соодветната нишка посочена во првиот пост од оваа, бидејќи кај нас како речиси е во цела екс-ју ситуацијата со Сирените за Тревожење е циркус поточно дебакл, слична ко и во Србија што е посочено и во видеото од првата фуснота на вториот пост од оваа нишка

  ~

  но нам како држава помош ни треба и за помалку суштни работи, а не пак сирени, што ќе каже по која логика пр. урбанизмот ни е побитен од безбедноста
  http://meta.mk/shto-pobara-mnr-od-strantsite-za-poplavite-dhipovi-kamioni-motorni-i-gumeni-chamtsi/

  http://24vesti.mk/od-eu-dosega-ispratena-pomosh-od-2-milioni-evra


  а што всушност добивме преку солидарниот фонд, нормално кому што му е вишок во стоковите резерви издвоени за кризни околности

  http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3347&PID=214776#214776

  http://ec.europa.eu/echo/news/eu-provides-new-humanitarian-assistance-republic-macedonia-after-deadly-floods_en

  ~

  речиси истите донатори кои постојано ни помагаат

  http://waterwiki.net/images/f/f8/Donors_in_Macedonia.pdf

  а од нив добро е да побараме уште одма кризна научна соработка

  http://ec.europa.eu/environment/water/flood_risk/links.htm  Edited by beTon - 17-Aug-2016 at 16:44
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 21-Aug-2016 at 00:25

  муабетов е повеќе за во нишката Противпожарна заштита но може да оди и тука а таму да се линкува дополнително, и тоа пред се заради поука дека летово да не беше есенско ќе видевме голем зијан од пожарите, односно ако не можеме да излеземе на крај со превенција на сигурни ризици како пожарите кои речиси секое лето не закачуваат, што пак со изненадни поплави од поројни дождови

  но коj да се замара за сето ова сега, ќе му ја мислиме кога ќе ни гори под нозе, иако за пофалба е директорот од ДЗС кој на културен начин ја рекетира владата да добие правовремено средства за следната година

  19.08.2016 - Заштита и спасување или само спасување

  Политичката стабилност на модерната држава е збирниот производ на капацитетот на државните институции. Република Македонија дефинитивно е модерна држава, не само поради тоа што е млада држава, туку и поради тоа што има широк опсег државни функции. Покрај основната функција - обезбедување јавен ред и одбрана од надворешна агресија, Република Македонија обезбедува и универзална здравствена заштита, бесплатно образование, социјална заштита, инфраструктурно уредување, заштита и спасување од разни стихии предизвикани од природата или човекот итн. Колку е поголем обемот на државните функции, толку е поголем и бројот на институциите што ги формира државата што треба да им ги испорачаат услугите на своите клиенти - граѓаните на државата. Од државните институции, граѓаните (клиентите) очекуваат да работат заедно, правилно како целина, но и ефикасно како поединечни институции. Токму деновиве македонската јавност стана сведок на неефикасно функционирање на една институција, кое можеби е предизвикано поради неправилното работење како целина на неколку институции.

  Имено, Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) објави дека противпожарните авиони „ер-трактор“ (АТ-802Ф), вкупно три на број, не можат да интервенираат во гаснење пожари затоа што авионите се технички неисправни и затоа што пилотите немаат валидни дозволи за управување со авионите. Односно, ДЗС не може да извршува една од функциите поради кои е формирана - справување со големи шумски и индустриски пожари - и покрај тоа што е опремена со соодветна техника и пополнета со соодветно обучен воздухопловен персонал. Тоа е ужасно сликовит пример за државна институција што не им служи на потребите на своите клиенти. Сликовитоста на примерот е уште поконтрастна ако се знае дека сезоната на големи шумски пожари во Македонија е токму во летните месеци, почнувајќи од јули до првата половина на октомври. Тоа значи дека одговорните во ДЗС имале на располагање цели осум месеци технички да ги подготват авионите за претстојната сезона на пожари и да ги преземат оперативните и административните дејства за пилотите да имаат валидни дозволи за управување со авионите.

  Првите два противпожарни авиони во Македонија беа испорачани во ноември 2009 година, додека третиот беше испорачан на почетокот од 2010 година. Шест пилоти успешно ја завршија обуката до крајот на јуни 2010 година и веќе во јули, август и септември истата година успешно се справуваа со поголеми шумски пожари. Воздухопловните техничари без поголеми проблеми завршија со обуката и успеваа да одржат стопроцентна исправност на техниката. Основите на една нова, неопходно потребна заштита, пред сѐ на шумското богатство на Република Македонија, беа успешно воспоставени. Тоа ја чинеше државата околу десет милиони евра, мали пари ако се имаат предвид огромните штети што пожарите му ги нанесуваа на шумскиот фонд. Но тоа се огромни пари ако авионите не се употребуваат тогаш кога треба да бидат во функција и, уште повеќе, ако причините за тоа што авионите не летаат се од субјективна природа.

  Во штурото објаснување од ДЗС за причините поради кои авионите не летаат беа спомнати компликации со набавките и Советот за јавни набавки. Од ова објаснување не е јасно дали причина за тоа што авионите не се во функција е неефикасноста на ДЗС или неправилното работење без координација и соработка меѓу неколку институции. Факт е дека и многу помоќни држави од Македонија се соочуваат со проблемот на недоволна соработка помеѓу различни институции што имаат преклопувања на надлежностите или, пак, на кој било начин зависат една од друга. Најчестата причини за тоа е заштитата на таканаречениот корпоративен интерес, односно интересот на сопствената институција без притоа да се води сметка за поширокиот национален интерес. Втора причина за недоволната соработка и координација меѓу институциите е прекумерното и многу круто регулирање на определени области од општественото живеење.

  со ДЗС, тоа е ужасно комплицираната регулатива за јавни набавки и надлежностите на Советот за јавни набавки, кој очигледно никому не му одговара, дури и за набавки на материјално-технички средства и опрема за потребите на националната безбедност, одбраната, заштитата и спасувањето. Третата причина, пак, е сосема спротивна од втората, а тоа е непостоење на регулатива што би го пропишала начинот на соработка меѓу институциите. Сепак, доколку институциите се раководени од вистински професионалци, немањето регулатива не би требало да биде причина за избегнување на соработката и координацијата, бидејќи свесноста за поширокиот национален интерес е доволна за да се воспостават соработка и координација за постигнување на поставените цели.

  Во конкретниов случај, како алатка за да се направи анализа на ефикасноста и ефективноста на ДЗС ќе ја применам методологијата на функционалните одговорности на раководителот на државната институција формулирана од Лутер Гулик во 1937 година во неговата Теорија на јавната управа. Имено, тој тврди дека ефикасноста и ефективноста на државните институции може да се утврдат преку исполнувањето на следниве функции: планирање; организирање; пополнување со персонал; насочување; координирање; известување и буџетирање. Применувајќи ја оваа алатка за анализа на функционирањето на ДЗС, очигледно е дека планирањето е катастрофално, бидејќи токму кога треба да бидат во функција, противпожарните авиони не можат да летаат.

  Очигледно е и дека пополнувањето со персонал е слабост, бидејќи се знае дека пилотите немаат валидни дозволи за управување со авионите. Најверојатно овие пропусти се случиле поради неефикасното насочување од страна на одговорниот раководител. Слабото координирање со другите институции, во случајов со Советот за јавни набавки, е следната слабост на ДЗС. Буџетирањето веројатно е најсериозниот проблем во случајот со противпожарните авиони, но убеден сум дека ако навремено функционирало известувањето кон надлежните институции, и буџетот како проблем би бил решен.

  Според тоа, директорот на ДЗС, во делот на функционалните одговорности поврзани со оперативната подготвеност на противпожарните авиони за гаснење пожари, сериозно потфрлил. Поради тоа Дирекцијата за заштита и спасување, и покрај опременоста со противпожарни авиони и екипираноста со воздухопловен персонал, за што Република Македонија потрошила над десет милиони евра, е нефункционална институција во делот за справување со големи шумски и индустриски пожари. За жал, деновиве бевме сведоци и за нефункционалноста на ДЗС и во една друга област, заштита од големи поплави. Наместо заштита и спасување, сѐ се сведува на спасување, и тоа некој спасува жива глава, а некој функционерска фотелја.

  Сашо Мојсоски

  http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Заштита-и-спасување--или-само-спасување&id=f4586626-16ec-4c64-bac4-03856abe0c54
  Back to Top
  phenomenon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 26-Oct-2010
  Location: Kumanovo
  Online Status: Offline
  Posts: 2426
    Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 21-Aug-2016 at 13:06
  @beTon, наместо да ги постираш овие смешни оправдувања на одговорните, кои не вредат ни за гол КУР(ир), запрашај се кои мерки за заштита од буични поплави и спречување на почвената ерозија ги преземаа од долунаведениве?

  http://esdac.jrc.ec.europa.eu/Esdb_Archive/eusoils_docs/other/EUR20386EN.pdf
  開始されていないだけの戦いが失われ、
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 21-Aug-2016 at 20:01

  фено ако јас не сум укажал во нишкава кои се фалинките и опциите за решавање на ерозијата незнам кој, треба ли тоа да го правам уз пцуење за да бидат поентите повпечатли, мислам кој кур од мрчење и гневно сеирење демек државата ќе се опраи ако речникот ни е уличарски, но кому колку му сече, некој дури мисли и дека сум провладин симпатизер ако не мрчам, абе ајде, за она што треба да се фали фалам за она што треба да се куди кудам, нормално артикулирано истурено кудење во рамки на правилникот на форумов, иако неретко гледам за секого да имам разбирање па макар би и убиец просто живееме во паднат и крумпиран свет, ако очекуваш дека ова е рај си ја утнал димензијата, дури еве и за ваква непогода фрлам оптимистисчен тон споредувајки што би било кога би било доколку ова ни се случеше со Водно

  просто имаш луѓе кои својата мизерија и комплекси си ги лечат преку постојано мрчење, а имаш такви кои макар свесни дека се е мизерно на овој свет од системи посреди капитализмов гледаат само како некому да помогнат кој и да е зад кормилото

  што е за службиве за тревожење и евентуално планови како да делуваат нашите и те како се вични и паметни, па и искусни, единствено е спорна консолидацијата, но да не извлекуваме паушални заклучоци, туку да причекаме и за ова експертите да се изјаснат, до тогаш помалку мрчење повеќе анализирање и сугестии, само така ќе дојдеме до експлозивни решенија, иако неретко имаме и помош оддозгора

  Back to Top
   Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

  Forum Jump Forum Permissions View Drop Down  This page was generated in 0.219 seconds.

  Copyright ©2007 - 2021  build.mk

  Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.