build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Служби за тревожење и спасување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 11-Aug-2016 at 20:40на мисла сум дека ова чистење внатре во домовите е побитно од тоа по дворовите, освен ако сеуште има останато угината стока, што чинам веќе целосно е однесена, и нормално доколку главните пречки ко превртени возила, бандери и ѕидови се решена работа, како и да е штом стигнат до калта од неа зијан нема и истата натака пополека со скипери и багери ќе треба да се отстрани, додека волонтерите паметно е да ги опремат со авх облека и средства за дезинфекција доколку веќе водата е испумпана а потенцијално ѕидовите исушени, при што доколку е потребно се користат и тајфуни или греачи

но бидејки не сум воопшто упатен во ситуацијата а пишувам од другиот крај на земјата, дефинитивно не би можел да кажам што е приоритет во моментов и како Кризниот Штаб ги распределува силите, но подобро ќе беше да се активираат резервистите него да се чека на доброволци доколку целта е што побрзо да се заврши работата, нирмално командна одговорност и хонорар далеку побрзо ќе си ја завршат работата, иако верувам дека ниеден резервист не би ја однел дома наградата, она идеално и би волонтирал а на крај и би донирал ...

сепак еве трет по ред волонтерски повик денеска битно да се солидаризираме и да се одговори на ситуацијата

11.08.2016 - ПОВИК ОД СПУКМ ДО СТУДЕНТИТЕ: Утре во 11 часот пред платото на УКИМ, Студентска акција за помош на настраданите

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) ги повика сите студенти и студентски организации утре да се вклучат во помагање на граѓаните од Скопско кои беа зафатени од поплавите. Превозот до поплавените населби е организиран. Тргнувањто е во 11 часот од платото на УКИМ.- Да се собереме пред платото на УКИМ и со организиран превоз и средства ќе се упатиме кон погодените места. На вас треба да имате стара облека и по можност алат за работа. Секој студент е добредојден да се приклучи кон акцијата, а исто така ги покануваме и сите студентски организации. Секој волонтер ќе добие медицинска маска и ракавици, информира СПУКМ.

Студентскиот парлемент посочува и дека од разговор со жителите во поплавените подрачја, најголема помош им е потребна во физичка сила за расчистување кал, урнатини и вода од нивните домови.

- Ние немаме машини и механизација, но сите имаме големо срце и волја со гумени чизми, лопата и ракавици да помогнеме. Заедно, здружени, ние студентите, најмладата сила, да помогнеме на нашите сограѓани од населените места кои се најмногу погодени од невремето, пишува во повикот на СПУКМ.

http://infomax.mk/wp/повик-од-спукм-до-студентите-утре-во-11-ч/]Edited by beTon - 11-Aug-2016 at 20:44
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 11-Aug-2016 at 20:55http://www.jsp.com.mk/vest.aspx?vest=366

11.08.2016 - ЈСП воведува автобуси за превоз на волонтерите до поплавените подрачја

Автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје кои превезуваат волонтери за помош во поплавените подрачја ќе поаѓаат во 9:00, 12:00 и 15:00 часот.
Автобусите ќе поаѓаат од следните локации:

- Ѓорче Петров - пред црквата Св. Петар и Павле; продолжува кон Карпош - спроти Сити Мол, продолжува кон Центар – Југодрво, потоа кон Хотел Континентал (Спроти Општина Гази Баба) и продолжува кон крајната точка.

- Кисела Вода - пред општина Кисела Вода, продолжува кон Аеродром - на бул. Србија пред ОКТА и продолжува кон крајната точка.

- Бутел - пред стара општина Бутел, продолжува кон црква Св. Јован и продолжува кон крајна точка е Обилконица (Пункт накај Стајковци).

Последното враќање е во 19:00, соопштија од ЈСП.


http://www.zurnal.mk/content/?id=168111642172
Back to Top
kloesk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kloesk Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 11-Aug-2016 at 21:03
Дечки знаете ли како можам да помогнам од турција преку телефонска линија? ако има некој број може ли да ми кажете?
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 11-Aug-2016 at 21:30

официјален апел за финансиска помош нема [1]

но има разни иницијативи на здруженија и поединци еве една

https://www.gofundme.com/2rzg2nnk

Edited by beTon - 11-Aug-2016 at 21:31
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 11-Aug-2016 at 21:51


инаку и Турција е за поздрав, изненадува со колку милиони бегалци се справува, на сето тоа и жртви, воен пуч и тероризам, па пак се солидаризираа одма со одредена помош нашинците, кои се претежно сконцентрирани во Бурса, Измир и Маниса

10.08.2016 - Седум шлепери со хуманитарна помош од Бурса за Македонија - http://tera.mk/video-sedum-shleperi-so-humanitarna-pomosh-od-bursa-za-makedonija/


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 12-Aug-2016 at 11:44

Во овие околности секоја помош е добредојдена, и тоа пред се како кураж до настраданите дека не се заборавени, просто сега е неопходно моралот да им се подига, а и прилика катастрофава да не сплоти, бидејки допрва треба под полна пареа и заеднички да работиме на сите идни ризици преку Превентивна но и Ефективна Заштита штом се јават нови искушенија!

реално главната финансиска помош треба и може да дојде од правни лица и заедници, што веќе е и случај, особено што обемот на штетата не е ненадоместлив во поглед материјалните загуби, нели државата прогласувајки елементарна непогода впрочем од заедничкиот буџет им доделу директна помош на настраданите [1] но цела среќа облакот се истури врз СЦГ, ко што вели во текстов истиот да се беше срушил врз Водно не би ни имале претстава колку би биле жртвите, може да се види коли цела вечер вртеле и посреди поплавените улици, а ко што е подвлено и за искуствата со јапонците и тајфуните во пост #43 понапред, токму најголемата опасност ги демне возачите и особено во случајов оти навечер та и дезориентирани, сите останати нормално дека би се засолниле на време, бреј шлепери превртува а не пак коли

да се надеваме ова искуство утре ќе спречи поголеми трагедии! бар медиумите да се опаметат и при вакви настани да не тeраат со сензационалистичко исполитизирано или параноично извествање [1]

Ако оваа вода паднеше на Водно, ќе имаше илјадници жртви - http://b2.mk/news/trendafilov-ako-ovaa-kolichina-voda-padneshe-na-vodno-kje-imashe-iljadnici-zhrtvi?newsid=08n2

...

Најмногу дожд во светски рамки

- за една минута – 38 литри на м2, Барот Гвадалупе, 26 ноември 1970
- за еден Час – 305 литри на м2 во 42 минути, Холт, Мисури, САД, 22 јуни 1947
- за 24 Часа 1825 литри на м2, француски остров Реунион кај Мадагаскар, 7-8 јануари 1966
- за 48 Часа – 2493 литри на м2, Черапуњ, Индија, 15-16 јуни 1995

- во библискиот потоп паднале над 6.000 литри на м2 за еден час

- На 1 октомври 2009 година на северниот дел од Сицилија, во областа Месина, за три часа паднале 230 литри дожд на м2, и предизвикале поплава која однела 31 живот.

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=5DF083961C0BDF4E9477493E5F5F6416

Во Скопје за 3 часа наврна 93л/м2 - половина од дождот кој во 5 дена ја поплави Србија - http://republika.mk/638181

Edited by beTon - 12-Aug-2016 at 22:33
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 12-Aug-2016 at 14:21

дефакто секаде колата се посочува како најризична опција при буични (поројни) поплави
In Flash Flooding, Your Vehicle Can Be Biggest Danger - https://weather.com/safety/floods/news/flash-flooding-vehicle-danger-20140717


Flash flood danger: How to survive being trapped in your car

Flash flood season is just ramping up, but already vehicles have been washed away with people trapped inside. Sometimes it's easy to see the water raging, but other times it looks calm enough to drive right through.

Jim Douglas, an instructor with Raven Rescue, told TODAY national investigative correspondent Jeff Rossen that "not even a foot" of water is enough to make a car float. And SUVs and 4x4s are not immune: "Those big tires will make a truck float even easier," Douglas said. "They are like big buoys. They'll float even faster."

On a special training course in Whistler, British Columbia, the Rossen Reports team staged a dramatic demonstration of just how quickly a pickup truck can be swept away in a flash flood — and how to survive such a situation.

flash-flood-danger-what-to-do-if-you-re-swept-away-in-your-car

Critical tips:
 • Roll the window down the second the water rises: It is your only way out.

 • Get on the roof of the vehicle.

 • Stay low and hang on. Stay stable: A car can flip in 6 feet of water. "At least being on the roof you've got a fighting chance," Douglas said. "If you are inside and that car flips over, you've got no chance."

 • But the simplest advice from experts is: Stay out of flooded areas all together, even if the water looks calm. Not only is it dangerous for you: It's also dangerous for the rescuers who have to go in after you.

  http://www.today.com/money/flash-flood-danger-how-survive-being-trapped-your-car-t100051


  ~

  сепак ако немате друг излез автобуси и камиони потенцијално би можеле да помогнат, макар ако автобусот е сред буицата и се преврти и тој е сигурна стапица, всушност на овој дел од обиколницата каде повеќемина се засолниле во автобусот истиот не бил директно на удар на булачанска река, ко што има превртено камиони и трактори во Стајковци, додека како што велат експертите поназад во нишкава и при налет и' на 20см вода автомобилите почнуваат да пловат, a за несреќа и малку треба
  http://www.telegraf.mk/aktuelno/makedonija/ns-newsarticle-ova-e-herojot-od-obikolnicata-so-svojot-avtobus-spasi-70-luge-video.nspx  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 12-Aug-2016 at 18:25

  a еве интересна поука за кучето, што значи да имаш жив аларм, велат на очиглед секоја природна непогода животните се супер вознемирени, но до сега обично ова беше абер за земјотресите а еве гледаме дека е случај и за секоја несреќа - "Алтернативни методи пак вклучуваат следење на промените во однесувањето на животните (птиците, змиите, глувците) кои се извонредно осетливи на енергетските „акумулации“ што доведуваат до појава на силен земјотрес" [1] но има ли денес некој доволно акал да при вакви знаци рефлексно реагира, најчесто ќе се чуди и ќе си чеша глата дека нешто друго е работата
  2014 - http://addins.wvva.com/blogs/weather/2014/08/can-animals-predict-the-weather

  2012 - http://www.accuweather.com/en/weather-news/do-animals-sense-hurricanes/70307  Edited by beTon - 12-Aug-2016 at 22:33
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 13-Aug-2016 at 08:53


  уште една извондрена поука која би требало сите наши медиуми да ја пренесат односно да ја потенцираат!
  Да не беше морската пена, сигурно ќе се удавев - http://www.dnevnik.mk/?ItemID=5264B1DB01AF094C9007D3C5FAE57B38

  Styrofoam can be lifesaver in flood-prone areas - http://www.gmanetwork.com/news/story/211335/news/nation/ndrrmc-styrofoam-can-be-lifesaver-in-flood-prone-areas

  иако ко и за ланци в зима што ги имаме, а ни ги бараат само при снег и на планина, не би било лошо доколку во иднина продолжат ваквите појави, а знаеме дека на земјава не и прогнозираат мирни времиња, да наместо обично рефлектирачко елече кое сега е задолжително и за велосипедистите, едноставно во сезони и места со обилни врнежи, но престој на реки и езера, да биде задолжително и спасувачко елече под седиште [1"> кое е добра појава и за имобилизација на повреден, ова би требало изречно да важи за сите Служби за тревожење - all personnel to wear life jackets when in the risk area ... establish the hot, warm and cold control zones [1]

  ~

  исто ако потпирачот за глава е со експандиран стиропор што неретко е случај и тоа би помагнало, со него исто може да го скршите и стаклото доколку неможе да се отвори прозорецот

  If you can't roll down the windows - Detach the headrest, use it to shatter the window glass - http://mechanics.stackexchange.com/questions/28188/how-do-i-save-myself-from-a-sinking-vehicle

  ~

  убаво е да се има предвид како се' може човек да спаси глава, но зар со превенција не е подобро да се решава секаков ризик!?

  Keeping Yourself Safe From Flash Flooding

  Remember…it does not have to be raining at your location for flooding to occur!

  If you are along a stream that has its source in the mountains, be aware of thunderstorms in the higher elevations upstream.

  NEVER camp on low ground next to mountain streams.

  Do not cross flooded roadways with a vehicle or on foot. It only takes 6 to 12 inches of moving water for most vehicles to start floating. Also, the road bed may be washed out, making the water much deeper than you might think.

  If your vehicle stalls, abandon it immediately, and go to higher ground.

  Be very cautious at night when it is more difficult to recognize the flood dangers.

  Get out of low spots, canyons, dry washes, etc.

  If you are advised to evacuate an area by local authorities, do so immediately!

  Do not allow children to play around high water or near storm drains.

  Stay in tune with the latest weather information by listening to NOAA Weather Radio or radio and/or television stations.  Edited by beTon - 13-Aug-2016 at 13:04
  Back to Top
  phenomenon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 26-Oct-2010
  Location: Kumanovo
  Online Status: Offline
  Posts: 2404
    Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 13-Aug-2016 at 10:57
  Oва е бугарска топографска мапа од 1975 која го прикажува потегот помеѓу Куманово и Скопје:

  http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/details/large/K-34-068-3.jpg

  Запазете ги реките кои извираат на источната страна од Скопска Црна Гора и течат низ Липковското Поле. Ниеден нивни водотек не завршува слепо. И пак има повремени поплави.

  Погледнете ги повремените водни текови кај Булачани и Црешево, помеѓу Виниче и Страчинци, помеѓу Страчинци и Брњарци, помеѓу Брњарци и Арачиново. Кај завршуваат, гледате ли?

  Сите тие водни текови завршуваат и се влеваат во нивите! Зошто? Зошто не им се продолжени нивните корита? Зошто насила им се прекинати!?

  И споредете ја бугарската мапа со мапата на Коперникус поубаво да ги согледате преградените речни текови:

  http://emergency.copernicus.eu/mapping/system/files/components/EMSR174_03CRESHEVO_GRADING_OVERVIEW_v1_100dpi.jpg

  Edited by phenomenon - 13-Aug-2016 at 11:06
  開始されていないだけの戦いが失われ、
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 13-Aug-2016 at 15:00

  кога ќе налеташ на корисна а не пак раритена информација гледај архивирај ја, само додади го линкот во продолжение на оваа адреса

  https://web.archive.org/web/

  https://web.archive.org/web/20160813110033/http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/details/large/K-34-068-3.jpg

  ~

  што е за каналите, тие колку што се сеќавам дури пред некоја година почнаа да се чистат, едноставно и на крајот од екс-ју и во транзицијата истите начисто се запуштени и заборавени, но и се' да е исчистено и спроведено ваква буица е незапирлива, не дека не треба да се прави притисок до надлежните да бидат поажурни околу своите обврски, но при вакви непогоди единствено што помага е редовна поука и опомена на јавноста

  најнапред преку образовниот систем, нели веќе нема ОНО во средните училишта а тоа треба да има сличен предмет и во основните, а потем и да постои EMERGENCY инфо веб сајт каде ДЗС па и ЦУК, но и Полицијата, заеднички ќе тераат инфо кампањи за соочување на јавноста со секаков природен, терористички та и економски ризик, во последниов случај за кој би помогнале тоа друштвата на потрошувачи и пазарните инспектори, зар конечно не е ли време да имаме абер за штетни и опасни производи кои на ангро се увезуваат во земјава [1]   

  ко за иронија наопаку но веќе имаме и мобилна апликација која нема ни кој да ја промовира

  Disaster? There’s an app for that… - http://www.preventionweb.net/news/view/29764 [1][2]  на таков портал логично би требало да ги поместат и сите соодветни тв-емисии ко онаа АЛО-195

  http://www.macefdrr.gov.mk/files/dokumenti/Alo_mk.pdf [1]  уште да правеа споредба со нашите и европските стандарди
  a не пак европските и америчките или јапонските [1][2][3]
  Edited by beTon - 13-Aug-2016 at 15:15
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 13-Aug-2016 at 15:15


  помош посекако сеуште ќе треба, бар додека да се нормализира ситуацијата, а истата добро е и самите семејства да ја акцентираат на фејбук доколку им е нешто неопходно, можеби паметно е во кординација со Црвен Крст и нивните списоци да се отвори една ваква страна, иако подобро е да има соодветен форум заради полесна прегледност, каде и по потреба и по локација би се барало и давало помош, фејсбук постовите едноставно ги затрупуваат старите објави, патем размислувајте дека доаѓа и школска година, затоа и неопходно е вакво нешто да покрене некој кој е во кординација со Надлежните за да опремата стигне во вистински раце

  исто сите најави за помош и најави на волонтерски групи нема да биде лошо медиумите да ги превземаат од една ФБ страница ако не форум т.е. сите да ги објавуваат таму ... вака ЦУК на едно, КШ на друго, студенти на трето, а сдс ентузијасти на десетто место, ваков карамбол не би требало да се допушти од ЦУК во иднина  ФБ-групата Humanitarna pomos za poplavenite semejstva vo Skopje ве известува и ве повикува:

  Утре, сите коишто нема да бидеме во можност да бидеме со лопата во рака (види настан: да бидеме на едно место, онаму каде што сме потребни - сите пунктови постануваат еден и КООРДИНИРАН ПУНКТ на Сквер Јадран за донации за настраданите во поплавените делови на Скопје, од 10 до 22 часот

  "ВЕДНАШ ПО ПРИСТИГНУВАЊЕТО И ПАКУВАЊЕТО, СЕКОЈА ДОНАЦИЈА ЌЕ БИДЕ УПАТЕНА ОНАМУ КАДЕ ШТО Е НАЈНЕОПХОДНА!"

  "Ситуацијата од теренот потврдува дека се неопходни уште многу донации! Да докажеме дека сме хумани и дека можеме повеќе! И тие што веќе дониравме, да донираме пак дури треба! А МНОГУ ТРЕБА

  "Наместо на едно кафе во град, донирајте за спас на нечиј живот!"
  НАЈНЕОПХОДНИ ДОНАЦИИ

 • Средства за дезинфекција

 • Средства за лична хигиена

 • Конзервирана и сува храна (храна којашто не треба да се готви или да се чува во фрижидер)

 • Храна за бебиња

 • Пелени за бебиња (сите броеви)

 • Пелени за возрасни

 • Прибор за чистење

 • Кофи

 • Ракавици за чистење

 • Лопати

 • Гумени чизми

 • Работнички колички

 • Лекови коишто се издаваат без лекарски рецепт

 • Батериски ламби

 • Плински боци и плински уреди за готвење

 • Свеќи и кибрит

 • Медицински маски

 • Хирушки ракавици

 • http://www.exclusive.mk/News.aspx?IdNews=18251

  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 13-Aug-2016 at 18:08

  додека едни опструираат туѓи багери [1] други несебично ги позајмуваат своите [2] [3]

  во секој случај брзо е излезено во пресрет на настраданите, а некаде веќе целосно е завршено со чистењето и средување на инфраструктурата [1][2]

  Војниците неуморно работат на расчистување на теренот од рано наутро - http://www.mreza.mk/vojnitsite-neumorno-rabotat-na-raschistuvane-na-terenot-od-rano-nautro-foto-galerija/  http://www.time.mk/?q=АРМ&search=news

  http://daily.mk/search/АРМ  http://www.telegraf.mk/aktuelno/makedonija/ns-newsarticle-preporaka-a-ne-i-naredba-za-evakuacija-decata-zenite-i-postarite-da-gi-napustat-domovite-foto.nspx
  Edited by beTon - 13-Aug-2016 at 18:19
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 13-Aug-2016 at 22:33  во овој миг минуваат седум дена од трагедијата, која доколку бар малку имаа акал сите особено одговорните, па и оние кои случајно имале прилика да им помогнат, сето ова немаше да се случи односно далеку поинаку ќе се одвиваше, но нели секогаш нашите служби се најпаметни кога некој предвреме ќе ги предупреди, мислам дека со 3к за миг можеше да се спречи постојнава штета од 30мил. евра и непроценливата штета во загуба на човечки животи, но нели скапо им е на надлежните да отворат чекмеџето за нечиј превентивен проект, та дури и за метео-аматери [1] а не пак институции [2] иако не им е скапо за отпосле да санираат последици, и тоа не еднаш!
  уште еднаш Бог Да Ги Прости Жртвите, Сочуство До Нивните Семејства, Охрабрување до сите Стајковчани, нема утеха за загубите и нема можност таа штета да се надокнади, но Фала Му На Бога што преку оваа несреќа ќе се спречат идни ризици, а како поука вашите сограѓани заради неа утре ќе куртулат посреди слични непогоди, воопшто сите скопјани, за сметка на отрезнувањето околу урбаниот и ерозивниот јавашлук

  Благодарност до сите Служби за Тревожење, до Војската, до Црвениот Крст, до сите Волонтери, но и до сите Донатори, оваа непогода нека ви биде за идна поголема хомогеност, извинување до сите што неможам директно да помогнам во средување на последиците, иако индиректно се трудам преку нишкава тоа да го сторам како морална подршка, евентуално инфо абер за ваше доопремување и доекипирање за во иднина, бидејки навистина ако не природни или политички посекако наскоро ќе дрмаат економски предизвици, а само заеднички фокус околу надминување на истите може да ни биде на сите од помош, најнапред нашите политичар и мора да разберат дека со гневење на народот мирот не се осигурува за во иднина, ова мислам на шарените, додека она црно-црвените исто бар сега додека не слегне прашината околу трагедијава нека ја подзапрат или прикријат ако веќе неможат да ја стoрнираат градежната ренесанса заради договoрни пенали, а не е лошо и оние проекти што можат да ги прекинат тоа и да го сторат па макар платиле и некој пенал, а како што повеќе средства би се пренасочиле кон изготвување и имплементирање на ЛЕАП-и локални еколошки акциони планови во кои главен акцент би се ставило токму на минимизирање на ризиците од Природни Непогоди макар истите се и само теоретски возможни [1][2] Молете Се Постојано Литургиски за Божја Помош и Заштита за Мир и Слога и во и на Земјата помогнете на непознат, на сиромашен, раселен, прогонет, настрадан, имајте разбирање за паднатите, за грешните, за отфрлените, сочувајте го бар мирот во своето срце [3]  Edited by beTon - 13-Aug-2016 at 22:44
  Back to Top
  Makedonche View Drop Down
  Newbiе
  Newbiе

  BANNED

  Joined: 13-Aug-2016
  Online Status: Offline
  Posts: 0
    Quote Makedonche Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 14-Aug-2016 at 00:54
  Донесени процени и планови, реализација катастрофа
     
  inShare
  Деновиве во јавноста имаше голем број реакции од страна на стручната јавност и експерти во однос на поплавите настанати од невремето на 6 август 2016 година, кое ја опфати Македонија и кое особено го погоди Скопскиот регион, а предизвика катастрофални последици, хуманитарна катастрофа и огромни материјални штети…
  Најмалку 22 изгубени човечки животи, оштетени пет илјади семејства, уништени стотина автомобили и ниви претворени во мочуришта…
  Читателите сакаме да ги потсетиме на документот усвоен од Советот на Град Скопје на својата 71 седница, одржана на 3 септември 2008 година, кога е донесена ПРОЦЕНА на загрозеност на Градот Скопје од природните непогоди и други несреќи.
  Ви пренесуваме дел од од горенаведената Процена, што се однесува на Загрозеност од поплави и уривање на високи брани.
  File062
  Под поимот поплава се подразбира постепено поплавување на теренот со излевање на водите од природните и вештачките водотеци како последица на високи водостои, пробивање или рушење на насипи, вештачки акумулации, како и поплавување на теренот од последиците на абнормални хидролошки ситуации, големи количества на паднат дожд при што доаѓа до прелевање на реките и езерата. Поплавените води може да ги покријат површините изложени на поплави за неколку часа, како што е случајот со ненадејните поплави или да се задржи неколку недели, како што е случај со есенскиот и пролетниот период.
  Причини за настанувањето на поплавите може да се поделат на:
  -       поплави настанати поради јаки врнежи
  -       поплави настанати поради зголемување на мразот во водотеците
  -       поплави настанати поради лизгање на земјиштето или потреси
  -       поплави настанати поради рушење на брани и воени дејствија
  -       поплави настанати поради промени во речните текови како последица на урбанизацијата
  Додека повеќето од поплавите се појавуваат поради една причина, најголемите поплави се појавуваат како резултат на взаемно дејство од две или повеќе причини како што е силен дожд во комбинација со пролетно истекување на водите од истопениот снег. Честопати се случува да количеството на вода од интензивни дождови го надмине носивиот капацитет на одводниот систем при што се создава застој во системот и поплавување на подруми или улици.
  При проценка на загрозеноста од поплави на одредено место треба да се опфатат следниве параметри:
  -      причина поради која настанала поплавата
  -      големина на зафатеното подрачје
  -      времетраење на поплавувањето
  -      висина на поплавениот бран
  -      вкупната количина на водена маса
  -      брзина на поплавениот бран
  -      количината на наносот и другите продукти на поплавувањето
  Појавата на поплавата на одредено место предизвикува голем број на опасности кои ги загрозуваат луѓето, културните и материјалните добра. Овие опасности се многубројни и разновидни ако поплавата ненадејно дојде и го зафати градското подрачје.
  Општи податоци за водотеците во Скопската котлина
  Главниот водотек во Скопската котлина е реката Вардар која припаѓа на егејскиот речен слив и припаѓа на групите на долги реки (301 km) со средна широчина, значителена брзина и непостојан речен режим.
  Низ Скопската котлина реката Вардар поминува во должина од 55 км каде ширината се движи од 40-80 м, а длабочината од 1,2-2,5 м. Со средна брзина на вода од 2 м/с односно при максимален водостој и до 3,5 м/с. Во овој дел е извршена делумна регулација на коритото со изградба на насипи во должина од околу 30 км од кои 10 спротиводно и 20 км низводно од Скопје каде премините се сконцентрирани во Скопје и во просторот до с. Сарај има 15 мостови. Реката Вардар има вкупно 37 притоки од кои 15 од левата и 22 од десната страна.KPO_2072
  Според карактеристиките на сливот и количината на водите на речниот тек на реката Вардар низ Скопската котлина ги разликуваме следните делници:
  -      Устие, Пчиња – Таор, клисурест дел, со должина од 8,1 км и пад од 9%. Со изградба на акумулацијата Башино село оваа делница ќе биде потопена.
  -      Таор – Долно Лисиче, рамничарски со голем дел мандри и спрудиви во коротото со должина од 13,4 км и пад од 35%.
  -      Лисиче2 – Аеродром со должина од 12,5 км и пад од 67%. На овој дел левиот брег е во многу лоша состојба каде во 1979 година водите го пробија насипот.
  -      Градски потег (Аеродром – Влае – устие Треска) извршена е регулација со должина од 12,05 км и останува за доградба уште 2,3 км на десниот брег на реката.
  -       Устие – Треска – Дервенска Клисура – со најстабилно речно корито, мала длабочина, со должина 19 км и со пад 4%.
  Анализирајќи ги одредени податоци, може да се заклучи дека Градот Скопје е во многу неповолна положба во однос на опасноста од појава на големи води, а имено:
  -       на подрачјето на градот имаме нагло зголемување на сливот од 1580 км2 на 4625 км2, што предизвикува голема концентрација на површински води и создава опасност од формирање на бранови на големи води.
  -       средниот пад на речните сливови е многу голем, што исто така е причина за брза концентрација на површински води.
  Реките Вардар, Треска и Лепенец пред влезот во Скопската котлина минуваат низ долги клисури, каде што имаат долги падови и не настанува излевање на големите води, туку тие со голема енергија и со голем транспортен нанос навлегуваат во котлината.
  Релативно кратките должини на горните текови, како и големиот пад на сливот предизвикуваат брзо надоаѓање на водата, релативно мали временски интервали на појава на шприцеви на брановите и опасност од временско совпаѓање на поедини бранови на големите води.
  Проценка на загрозеност од поплави на подрачјето на градот Скопје
  За појавата на поплави од големи размери во Скопје постојат историски записи. Од 1923 година кога се воведени Хидролошките набљудувања на потеците на реката Вардар забележани се 4 големи поплавувања и тоа:
  -   Поплавата од декември 1935 година, протокот на вода бил проценет на 1056 м3/сек., а бил поплавен мал дел од градот од околината на Скопје.
  -   Поплавата во декември 1937 година, протокот на вода бил проценет на 1080 м3/сек., а биле поплавени низводните делови додека градот бил заштитен со насипи.
  -   Поплавата од ноември 1962 година, протокот на вода бил проценет на 1310 м3/сек., а бил поплавен понискиот дел од градот, вкупно 6751ха.
  -   Поплавата од ноември 1979 година, протокот на реката Вардар бил проценет на 980 м3/сек. Со поплавата било опфатено подрачје од 7550 ха. Поплавата добила пошироки размери поради пробивањето на насипот пред железничкиот мост на населбата Маџари.
  Од настанатите поплави може да се забележи дека битно влијание имаат врнежите. Просечните годишни врнежи на подрачјето на Скопје изнесуваат 520,2 мм. Меѓутоа катастрофалните поплави се резултат на обилните врнежи на целото сливно подрачје на реката Вардар, кога количеството на врнежи изнесувало 80-100 мм за време од 24 часа.
  Врз основа на хидролошките информации од водомерните станици може да се даде временска прогноза за очекуваните големи води на големите реки и тоа:
  -    За реката Треска од Македонски Брод до Скопје максимално до 12 часа порано.
  -    За реката Вардар од Саркино до Скопје максимално 5 до 6 часа порано.
  -    За реката Лепенец од Генерал Јанкович до Скопје максимално 3 до 4 часа порано.
  Поминувањето на големите води низ коритото на реката Вардар е условено од пропусната моќ на коритото како делот што е регулиран така и во делот што не е регулиран.KPO_2092
  Пропусната моќ во делот на коритото што е регулиран на реката Вардар во градската делница може да оди следниот преглед:
  -    Пешачкиот мост кај Градски парк со проток од 1120 м3/сек.
  -    Пешачкиот мост кај Старо Сајмиште со проток од 1175 м3/сек.
  -    Камениот мост со проток од 1160 м3/сек.
  -    Мостот кај улица Илинденска со проток од1260 м3/сек.
  -    Мостот кај хотелот Холидеј Ин со проток од 1125 м3/сек.
  Споредувајќи ги протоците на речното корито на реката Вардар се констатира намалена пропустна моќ на речното корито за 10 до16%.
  Причината за ваквата состојба со поплавата од 1979 година може да се констатира дека мостовите Гоце Делчев и Камениот Мост имаат доволна висина над пропишаната скала додека на пешачкиот мост кај Кале водата ќе минува над мостот, а кај останатите мостови водата ќе се доближи до долниот раб на мостовата конструкција.
  Брани и акумулации
  Браните со своите придружни објекти овозможуваат повеќенаменско искористување на водните ресурси. Акумулираната вода се користи за задоволување на потребите на водостопанството, на населението и индустријата, за наводнување, производство на електрична енергија, заштита од поплави, обезбедување на биолошки минимум, спорт, рекреација и туризам.
  Почетоците на големите брани датираат уште од 1938 година кога била изградена првата брана „Матка” на реката Треска, во непосредна близина на градот Скопје.
  Брана Матка
  Браната Матка одалечена е 14 км од градското подрачје на излезот на реката Треска од каноњот и нејзината намена е за произвотсво на електрична енергија.
  Самата конструкција се состои од следното: нејзиниот лачен дел е изведен од десет појаси со височина од 3 м, чија дебелина почнува од 1,60 м кај најнискиот а завршува со 1,00 м кај највисокиот појас.
  Целата брана представува лачен извитоперен sид. За изведување на лачниот дел на браната, со оглед на времето за кое требало да биде подигната и другите барања, статички, конструктивнo морало да се постават повеќе услови: прво, целиот лачен дел на браната со вкупна зафатнина од околу 2500 кубни метри бетон и 150 тони арматура, да се изврши за три месеци, за да се избегне лошиот период на време, кога е можно поголемо надоаѓање на Треска.
  Висината на браната изнесува 29.5 м а должината на браната 65.87м.
  Површината на сливното подрачје на акумулацијата изнесува 1800 км2 а должината на акумулацијата 5900 м. со средна ширина од 40 м. Корисна зафатнина изнесува 2.600.000 м3. Инсталираната моќ на ХЕЦ „Матка„ изнесува 4.16 МW со средно годишно производство на електрична енергија од 23.350.000 kwh. Бројот на турбините е три и инсталиран проток од 18.75 м3/сек.
  При евентуално уривање на браната просечната брзина на челото на бранот низ Скопје би изнесувала 33.4 к/ч, што би значело дека за растојание од 3 км бранот би стигнал за 550 секунди, а неговата висина би била 6 м.
  На делот од браната до Скопје дирекно на удар од поплавениот бран се селата: Долна Матка, Шишево, Глумово, Чичино и Сарај по должината на Треска кaко и Љубин и Кондово низводно по реката Вардар. На овој дел поплавениот бран би напредувал со изразито стрмно чело.
  Последиците што би настанале во регионот на општина Гази Баба би биле: поплавување на околу 5600 хектари, загрозени животите на околу 35000 луѓе и околу 10000 станови и куќи. Поплавени ќе бидат одредени населби и села како: Триангла, Маџари, Трубарево, Јурумлери, Скопско Поле, Колонија, Кадино, Мралино, Петровец, Огњанци и др. населени места. Ќе бидат зафатени и дел од индустриската зона вклучувајки ги поранешната фабрика Газела, поголем дел од МЗТ, простории на Технометал-Вардар и други објекти околу нив. Поплавени и онеспособени ќе бидат околу 7км од железничката пруга Скопје-Куманово и околу 20 км патишта.
  За да се намалат последиците од поплавниот бран при делумно или целосно рушење на браната Матка потребно е да се превземат следве превентивни мерки:
  1.   Да се обезбеди превентивно тревожење на месното население за евакуација од загрозената обележана зона на плавење. За таа цел треба да се изгради систем за надгледување на браната и изведување на населението од загрозениот регион од поплави при евентуално рушење на браната Матка.
  2.   Системот за надгледување и известување го сочинуваат набљудувачки места (луѓе и видео камери), подцентар во Х.Е. Матка, Градски центар за тревожење на град Скопје и алармни станици, телекомуникационата мрежа и белези за максимално ниво на поплавениот бран.
  3.   Намалување на нивото на водата на езерото Матка со што ќе се намали акумулацијата, а со тоа и ризикот од големината на поплавениот бран.File058
  4.   Намалување на водите на р.Треска до браната „Матка” со регулирање на испустот на браната „Козјак”.
  Брана Козјак
  Со изградба на браната Козјак се откриваат нови можности за нови поголеми извори на електрична енергија. Намената на оваа акумулација е слична со намената на акумулацијата Матка , односно за производство на електрична енергија како заштитна функција.
  Типот на браната е камено-насипна со глинесто јадро. Висината на браната изнесува 126.10 м, а должината на круната 305 м. Волуменот на браната изнесува 3.440.588 м3, а додека волуменот на акумулацијата изнесува 550.000.000 м3 и инсталиран проток од 100 м3/сек.
  Инсталираната моќ на Х.Е:изнесува 80MW со средно годишно производство на ел.енергија од 156.0 х 103 kwh.
  Преку браната во вонредни услови, има можност да се евакуира проток над 1900 м.к/сек. Со усвоените капацитети на евакуационите органи на браната, објектот има голема сигурност, во споредба со реалните хидролошки определувани големи води. Заштитната функција на акумулацијата е во интервентно регулирање на истекувањето во зависност од хидролошката состојба во загрозеното подрачје.
  Со изградба на браната „Козјак” се создава опасност од појава на катастрофален поплавен талас при нагло истекување на водата од акумулацијата и притоа загрозување на населението во подрачјето низводно од браната.
  За да се намалат последиците од поплавениот талас при делумно или целосно рушење на браната „Козјак”, поребно е да се превземат следниве превентивни мерки:
  1.   Преку системот за набљудување и известување да се обезбеди навремено известување и тревожење на населението на потенцијалното загрозено подрачје.
  2.   Техничкото набљудување на браната ќе се врши според елаборат. Непосредното набљудување и контрола ја врши стручна служба на браната и дежурните лица, додека посредното ќе се врши со помош на сите инсталирани уреди на браната.
  3.   Постапка според оперативниот план за известување и тревожење
  4.   Намалување на нивото на водата на акумулацијата со тоа и ризикот од големината на поплавниот бран.
  5.   Намалување на водите на р.Треска до браната Матка со регулирање на испустот на браната.
  Големи води на реката Вардар
  Големите води што би се јавиле на реката Вардар ( без акумулацијата Козјак) се проценети со следните вредности:
  А) Делницата од Рашче – до вливот на Треска
  Веројатноста на појава – 10 год. голема вода: Q = 250м3/сек
  Веројатноста на појава – 30 год. голема вода: Q = 400м3/сек
  Веројатноста на појава -100 год. голема вода: Q = 600м3/сек

  Б) Делницата од вливот на Треска – до сливот на Лепенец
  Веројатноста на појава – 10 год. голема вода : Q = 600м3/сек
  Веројатноста на појава – 30год. голема вода: Q = 800м3/сек
  Веројатноста на појава на – 100 год. голема вода: Q =1100 м3/сек

  В) Делницата на вливот на Лепенец- до с. Зелениково
  Веројатноста на појава – 10 год. голема вода : Q = 652 м3/сек
  Веројатноста на појава – 25-30 год. голема вода: Q = 810 м3/сек
  Веројатноста на појава – 100 год. голема вода: Q = 1200 м3/сек
  При појава на големите води и сегашната изграденост на водостопанските заштитни објекти би се поплавиле околу 8730 хе при Q = 1200 м3/сек. Во оваа површина претежно се наоѓаат земјоделско замјиште и дел од градските населби, како и селски населби во рамничарскиот дел.
  Со поплава би биле зафатени населбите : Ѓ. Петров 1, населбата Хром, пералиште Хром, Центарот на градот, Долно Лисиче, Маџари, Хиподром, индустриската зона Гази Баба, с. Огњанци, с. Ржаничино и поголем дел од Скопско Поле.
  Покрај опасноста на поплави од големите води на реките Вардар, Треска, Лепенец и Маркова река, исто така и поројните текови може да предизвикаат поплавување и оштетување на објекти и површини во зоната на нивното делување. Во Скопскиот регион регистрирани се 134 поројни текови кои се групирани во 7 поројни серии ( Водњанска, Маркова река , Зелениковска, Ѓ. Петров, Долен тек на р. Лепенец, Скопска Црна Гора и долниот тек на р. Пчиња). На некои од овие поројни текови, особено на оние што го напаѓаат градското подрачје, извршено е нивно уредување, а на значително поголемиот број поројни текови предстои потреба од нивно уредување. Заради поголема заштита на Скопското поле од надворешни води потребно е да се изврши реконструкција на ободниот канал. Сегашниот ободен канал дава заштита од појава на 10 годишни води, а би требало да биде димензиониран на 100 годишни води, бидејки во полето што ги штити сега се изградени повеќе населби, индустриски и други објекти.
  Можни места за излевање на големите води и можности за трајни решенија
  Критични точки
  Врз основа на хидруличните пресметувања на пропусната моќ на речното корито и врз основа на искуствата од последните поплави, лоцирани се критичните (црни точки) каде може да дојде до излевање на големите води.
  Според овие согледувања критичните места се следни:
  -    Усек кај село Таор – Критичното место се наоѓа на р. Вардар.
  Поради малата пропусна моќ се појавува забавено течење и нивото на водата се издигнува спротивно на подолг потег, така што постои голема опасност од пробивање на левиот одбрамбен насип. За време на поплавата во 1979 година на овој профил протокот изнесуваше 60м3/сек, што е значително помалку од водите што дотекувале во р. Вардар, што значи дека разликата на водата се излева и се акумулира во Скопско поле.обиколница
  -    Левиот брег на пробната делница и мостот на ранжираната станица Трубарево.- Поради незавршената изградба на левиот брег на регулацијата на Вардар и малата пропусна моќ на мостот, постои опасност од пробивање на левиот (стариот) одбрамбен насип и повторување на ситуацијата од поплавите во 1979 година.
  -     Централното градско подрачје.- Особено опасно место е пешачкиот мост кај Кале, каде поради малата висина на мајор коритото постои опасност од зачепување на крајните отвори од предмети што ги носат големите води. Ваквото зачепување би предизвикало катастрофални последици за десниот дел од градот.
  -     Потегот од устието на Треска до мостот на патот Скопје- Тетово.- Опасноста кои предизвикуваат забавување на течението и издигнување на нивото на р. Вардар со што се загрозува левиот брег кај железниот мост за с. Сарај.
  -     Изворот Рашче.- Поради опасноста на р. Вардар да донесе поголеми количини нанос, постои можност речното корито да се издигне и реката да го промени својот тек, со што со дирекна ерозија би бил загрозен изворот.
  -     Река Лепенец.- Представува опасност со својата ерозивна активност и транспортирање на
  Ne jadite gomna.... štetno e
  Back to Top
  Makedonche View Drop Down
  Newbiе
  Newbiе

  BANNED

  Joined: 13-Aug-2016
  Online Status: Offline
  Posts: 0
    Quote Makedonche Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 14-Aug-2016 at 00:56
  Izvor e porta3.com, ke mora da procitam kako se postira
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 14-Aug-2016 at 09:39  Originally posted by Makedonche

  Izvor e porta3.com, ke mora da procitam kako se postira


  не се замарај, ако веќе однапред не си го сторил тоа, еве ти линкот

  http://www.porta3.mk/doneseni-proceni-i-planovi-realizacija-katastrofa/

  или воопшто не се замараме, или ако и се нафатиме тоа го правиме лефтерно, такви ни се и образовниот систем, и институциите, но и компаниите, недоносени и во стратегиите и во реализацијата, ако не половично тогаш без капацитет да финишираат, а неретко и без воопшто абер дека нешто им недостасува, но нит најдобрата едукација, политика или економија нема да излезат на крај со сеирџискиот менталитет, заради што и да носиме реформи истите неможеме адекватно да ги спроведеме, еден напред двајца назад

  ~

  што вели проф. Трендафиловски тоа нема ни катедра за ерозија при шумарски или геолошки, а не пак соодветно екипирани служби по општините, всушност на хартија и во некоја нова форма ги има, веројатно тоа треба да се Еколозите кои сега се задолжителни и за секоја поголема фирма а не само институција, но јасно е како ден дека општ еколог ко пазач (освен ако законски не му е наложено) неможе да излезе на крај со чаламот на надредените, и да ги примора на нечија експертиза, да не е без ич стручни лица навистина имаме во сите области но проблем е нивното менаџирање искористување, а општествената кусогледост се манифестира и преку дремежот на академиците,
  но и здруженијата на градежниците, архитектите, урбанистите, кои или сензационалистички мрчат по медиуми, или тук таму еднаш годишно ќе направат ако направат некоја трибина на која партиски ќе кршат клечки околу своите приоритети, наместо истите да се веќе научно етаблирани и зацртани, а да се спори само за нивната имплементација

  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 14-Aug-2016 at 10:11

  имаме и алатки и кадар [1][2] / [3][4] само треба да ги впрегнеме и спотераме најпрво во научните институции, најнапред тие мора да изготват скрининг па и самоиницијативно, а потем и да посочат смерници за дадени решенија, а тоа во денешни услови да биде и јавно покриено преку одреден форум каде секој екперт би можел да земе учество и да даде свој допринос, а не преку фејсбук да се препукуваат кој колку и што се разбирал, смешно, но вистинито освен на build.mk и avijacija.mk немаме ниту еден друг специјализиран технички форум во земјава ...
  ... а не пак државата да покренела соодветни при институциите и универзитетите, каде во од би се посочувале сите потреби, но и би се акцентирале сите фалики во системот, вака сме практично закржлавени на ниво на акција-реакција, односно реагираме супер закаснето на сите искушенија, кои за среќа сеуште не немаат закачено катаклизмично, иако неретко тоа за влакно се избегнало ... на соодветни јавни институционално-едукативни форуми под државна капа во најмала рака нема да се дозволи ваквите отрезнувачки грешки да се заборават, навистина е штета што не ги користиме придобивките од овие е-времиња и сите учени не се впрегнати во одреден задолжителен систем на евалуација - ако не проекции на решенија
  за очекување беше за овие 8 години бар на овој форум да се јават градежниците кои секој во својата област би ги анализирал тековните случувања, но до сега освен архи-ентузијасти никој нит се јави нит се појави, иако сите самобендисано пазат од сенка, наводно некој можел партиски да ги етикетира и обои, абе ајде зар не сме сите зоо-политикон па дури и кога сме неутрални, на страна што немора да стават име и презиме, нејсе, бидејки се виде дека ова не е случај, а експертите ни преку билд не сакаат опуштено да комуницираат, дал пеглајки ги разликите и светогледите, дал актуелизирајки ги проблемите и грешките, тогаш дефинитивно Власта треба и законски да ги примора на тоа, и' тоа на форуми кои ќе бидат јавни, а во чии подфоруми би можело да земат учество и сите граѓани со свои прашања и предлози до надлежните професори но и службеници, јасно доколку се верифицирани како македонски жители

  мислам дека најнапред би требало да се покрене Bезбедносен форум за полициските и противпожарните службеници, односно бранша, а потем и Медицинско-Социјален форум, а каде ќе бидат повикувани за јавно мислење и професорите од сродните но и другите факултети соодветно на засегнатата тема или подфорум, нормално за оние теми кои се од јавен интерес ... воедно места каде и самите службеници соодветно би ги решавале своите дилеми или споделувале своите искуства, нешто што сигурен сум веќе и го прават некаде вонинстутиционално по мрежава [1][2][3]  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 14-Aug-2016 at 11:01

  како што и на овој форум доста инфо е сконцентрирано во форма на сведоштво, иако преку дебата помеѓу ентузијасти, да се надеваме дека на такви форуми и експертски ќе се демистифицираат доста недоумици за кои системот или нема време или не е ни свесен, можеби рефлексно потпрен на тоа дека има институции кои треба да си ја тераат работата, но дури кога истите јавно и секојдневно ќе се повикуваат на одговорност, ем истата постојано ќе биде некаде архивирана како недоследност, дури тогаш што од срам што од страв истите ќе почнат да работат поозбилно ако не под полна пареа, просто џабе премиерот да ти е воркохолик, па и светец ко што велам претходно, доколку системот нема начин како да го спотера да биде поажурен бадијала, од неколку стебла не биднува овоштарник, капак и нив некој нонстоп сака да ги поткршува
  едно време ставија смајли-оценување по шалтерите за да се нафура на агилност првиот ешалон на администрацијата, а слично направија и со неплаќачите на данок кои почнаа да ги ставаат на столб на срамот, но дури кога ова дигитално би било промовирано преку форумска дискусија да секоја институција катадневно биде проверувана, кудена и фалена, и од браншата но и од самите граѓани, дури тогаш ќе видиме ефект од истите, и тоа не треба секоја институција да има посебен форум, него напротив заради поголем срам односно јавен резил за одговорните треба и' да се групирани, пример еколозите, географите и геолозите да имаат заеднички форум и како Наука и како Институции, а потем и во соодветни подфоруми да бидат како област застапени

  мислам дека редно време е сите да се уозбилат и картите да ги отворат на сите нивоа, она што е за фалење да пофалат, она што се туѓи искуства да ги споделат и споредат, а она што е за маргинализирање и да го посочат, ете сето тоа да стои некаде подвлечено, а на тоа камо да може да даде поука и некој наш учен иселеник пр. ко за темава околу скопскиот смог [1] од кој ај што гинат ами и се измачуваат многу сограѓани, а дури кога вака и јавно дилемите би се посочувале во отворена дебата, воедно и граѓаните ќе се анимираат кон агилност ако не пожртвуваност за својата околина, а не вака ко сега сите активно се нафурани дека државата е успана и нефункционална, што не е точно, но дефинитвно е закржлавена! форумите би биле некое нејзино интелектуално подмачкување! блогови, фејсбуци и слични социјални мрежи се претежно место за лечење фрустрации, затоа тоа Министерството за Информатичко Општество треба што поитно да исфорсира вакви јасни државни форумски проекти кои би биле и продолжена рака на законот за Слободен Пристап до Инфорамции  Edited by beTon - 14-Aug-2016 at 11:01
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 14-Aug-2016 at 11:35


  впрочем интернетот како појава е создаден токму како вмрежување на институции [1] а ние го користиме претежно за опуштање и сензацинализам, нормално на сеирџија и банка да му дадеш ќе ја пушти во вода а не пак едикојси јавен интерес

  вака и сите медиумите ќе имаат поголем пул за истражување, бидејки ќе можат и однапред да чујат што имале да кажат експертите пред дополнително да дообработ некоја тема, еве гледам сега се ко изгубени околу барае инфо за ерозијата орографијата и сл. па само еден двајца професори консултираат, а впрочем имаме и академици во овие области
  Balkans - the most erosive part of Europe? - https://www.academia.edu/14896140/The_Balkans_-_the_most_erosive_part_of_Europe

  http://esdac.jrc.ec.europa.eu/viewer

  http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3347&PID=214634#214634


  Back to Top
   Post Reply Post Reply Page  <1 23456>

  Forum Jump Forum Permissions View Drop Down  This page was generated in 0.125 seconds.

  Copyright ©2007 - 2021  build.mk

  Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.