build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градење куќа во Македонија - услови и комбинации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 30-Jun-2010 at 13:50
Originally posted by pbanks



The Man, прашав за ова твоево но те заборавив. Не дека носам некоја спектакуларна информација освен дека проектирање чини околу 10ЕУР/квадрат. Нормално има и поскапо и поевтино во зависност каков архитект ќе ангажираш, но тоа би била некоја провизорна цена.


Фала и на тебе pbanks. Thumbs%20Up
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 01-Jun-2011 at 21:27
Mi treba pomoš, pa ve molam malce za nea?

Imam parcela so kuka, koja sakam da ja butnam i da napravm nova, kukata e vocentarot na gradot i e lepena so kuki i od dvete strani, može nekoj detalno da objasni, kade da počnam , šo terebe da se stori, i kolku čini sekoja stvar?

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 02-Jun-2011 at 07:48
Прво треба да ја имаш сопственоста на објектот и плацот т.е. имотни листови.
Потоа треба да провериш во ДУП што е предвидено на тоа место да се гради, габарити, површини, катност. Потоа, треба да најдеш проектанти, најчесто архитектот ги организира сите фази, а ако се договориш може да ја истурка работата со дозвола за градба и се што е потребно. Потоа наоѓаш Инвеститор или самиот си инвестираш, наоѓаш изведувач и почнуваш со работа.

Ова е само "сиже" на процесот кој може да се влечка и со месеци.
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 02-Jun-2011 at 07:48
@ Makedonij

Види го претходниот пост.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 02-Jun-2011 at 10:02
Sopstvenost imam, a imam i iscrtan proekt, samo bi go dal na arhitekt toj da go iscrta (kolku toa čini?), dozvola za nadomestna gradba, kolku taa čini?
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 02-Jun-2011 at 16:48


Makedonij, ова е поширока тема од цена на карабина, па постовите ги префрлив овде.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 26-Aug-2011 at 14:33

Првата куќа од контејнери на Балканот никна во Штип!

По неколкумесечно “копање“ по Интернет и деноноќни калкулации за најисплатлива варијанта, за неполна година во штипската населба Пребег никна уникатната еколошка куќа

Како да изградите куќа, а да не потрошите ниту една цигла или пак вреќа малтер? Како, пак, да помислите да инвестирате во нов дом со почетен буџет од 4.000 евра? Штипјанецот Влатко Зејтиников даде одговори на овие прашања со неодамна изградената прва еко-куќа на Балканот, направена од бродски контејнери.

По неколкумесечно “копање“ по Интернет и деноноќни калкулации за најисплатлива варијанта, за неполна година во штипската населба Пребег никна уникатната еколошка куќа. Иако навидум сличен на останатите, овој дом благодарение на неверојатните перформанси, веќе добива димензии на градежен феномен. Високата енергетска ефикасност, екстра малата тежина, а во исто време огромна носивост и издржливост, го прават овој дом не само пријатно и безбедно, туку и економично место за живеење.

Сопственикот Зејтиников вели дека најобичниот и најевтиниот бродски контејнер го претворил во неверојатно место за живеење.

“Куќата ја направив речиси сам, 90% од вложениот труд е мој. Пред да почнам со реализација не кажав никому, освен на сопругата. Идејата најпрво ми ја дефинираше длабочината на џебот. Ограничениот буџет ме натера два месеци деноноќно да пребарувам по Интернет.

Почнав да ги проучувам монтажните куќи на Хот и Хот, но сфатив дека тоа е прескапа инвестиција. Кога почнав да градам, тук-таму ќе се појавеше некој “аналитичар“ од страна за да фрли една доза скептицизам, ама таквите реакции ми даваа уште поголем стимул да издржам докрај.

На самиот почеток побарав совет од двајца архитекти, но ме одбија велејќи ми дека се работи за луда идеја. Потоа, ниту барав совети, ниту публицитет, а дури откако ја завршив куќата, сфатив дека сум направил голема работа. Накратко, во еден здив си изградив дом“, раскажува Зејтиников.

БЕТОНОТ ИМА ИЗДРЖЛИВОСТ ДО 100 ГОДИНИ, А МЕТАЛОТ ДО 1.000

Сопственикот на куќата од контејнери потенцира дека ваквите градби имаат неверојатно голема издржливост. Бетонската конструкција, вели, има рок на траење 100 години, 50 години до ферментирањето и потоа следува фазата на еродирање. За разлика од бетонот, пак, ако металот соодветно се заштити, има издржливост и до 1.000 години. Зејтиников објаснува дека во случајов, успеал оксидацијата да ја сведе на минимум.

КОЛКУ ЧИНИ “КОНТЕЈНЕР-КУЌАТА“?

Зејтиников за “Капитал“ раскажува дека изградбата на куќата ја почнал со 4.500 евра, колку што го чинеле трите бродски контејнери купени од отпад на старо железо. Вишокот материјал успеал да го препродаде, па карабината на куќата не го чинела ниту 4.000 евра. Кога ја поминал и фазата поставување прозорци, пресметал дека за целата куќа со зафатнина од 180 метри квадратни потрошил помалку од 35.000 евра.

ВИСОКА ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ

За просечна куќа од 100 метри квадратни потребни се околу 18 тони бетон, 35 тони песок, 60 тони цигла и 5 тони железо. Емисијата на јаглерод диоксид при градењето на оваа куќа би била 15 тони од бетонот, околу 8 тони од циглата и 6 тони од железото или вкупно 29 тони емисија на јаглерод диоксид. Во споредба со оваа градба, кога се гради со контејнери воопшто нема емисија на ова соединение, затоа што се употребуваат веќе користени контејнери подготвени за рециклирање.

 http://www.idividi.com.mk/biznis/makbiznis/706378/index.html
Back to Top
zaboravko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zaboravko Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 25-Sep-2011 at 23:59
Zdravo na site, razmisluvam za izgradba na mala vikend-kukicka na prolet, odnosno edna soba i toalet (garsonjera od 25kvadrati) nesto mnogu skromno kolku da imame kade da izbegame so semejstvoto za vikend. Denovive na internet gledam najrazlicni kombinacii no jas ne se razbiram mnogu od gradba pa zatoa baram sovet sto e najpametno i najevtino. Drvo kako kukite na hot-hot vakvo nesto http://www.youtube.com/watch?v=iStLzSK0acw&feature=related ili klasicna gradba so cigli. Isto me interesira kolku bi me cinelo seto ova karabina bez podrumi so krov bez prozorci, vrati,podovi... Ve zamoluvam site za sovet Question
ZABORAVKO
Back to Top
zaboravko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zaboravko Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 26-Sep-2011 at 00:21
http://www.youtube.com/watch?v=C_I_gy7JaFY
ZABORAVKO
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3605
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 27-Sep-2011 at 13:21
најбрзо и најефтино ти е контејнер http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1177&PID=112301#112301 но повеќе е рибарска него фамилијарна опција, додека потопла атмосфера а брзо и ефтино се добива со сламена куќа http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=13525#13525  ем можеш и сам да ја кренеш за упола цена од класична градба или префабрикуван монтажен објект како хот-хот куќите, исто корисна опција е да побараш стара селска камена куќа која би ја обновил... 
Back to Top
zaboravko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zaboravko Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 27-Sep-2011 at 14:06
Kaj nas da pravish kuka od kal i seno ke te napravat ludak... eve kako toa se pravi vo svetot

http://www.youtube.com/watch?v=RjNhJqnva3w
http://www.youtube.com/watch?v=KByX6XLTLy8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=WMNzoWkXTtc&feature=related
ZABORAVKO
Back to Top
zaboravko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zaboravko Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 27-Sep-2011 at 14:19
http://www.youtube.com/watch?v=GHljTXBAwXU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=sSmQsT3r568&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=0amRMIhuxFg&feature=related
ZABORAVKO
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 27-Sep-2011 at 14:59
во моментов редам термоизолација врз фасадата од мојата куќа,ако има заинтересирани можам да ставам некоја слика и информација
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 27-Sep-2011 at 20:07
Originally posted by gjoko

во моментов редам термоизолација врз фасадата од мојата куќа,ако има заинтересирани можам да ставам некоја слика и информација
Да, би било одлично, во оваа нишка:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1172

Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 05-Oct-2011 at 06:43
јас живеам во куќа која е правена на два дела,прво две соби со ходник,па после некоја година е доградувана уште две соби и ходник.куќата е стара 35-40 год.во тоа време кога ја градел татко ми немало многу матерјал на лагер и некако не е направена како што треба.има плитки темели,на памет зборам околу 30 см,на првиот дел нема цирклаж(венец) незнам како го викаат стручно.она што треба да ги врзе зидовите горе.нема ставено плоча,на трска е.врз трската има ставено стаклена волна како изолација.значи на кратко куќата е правена со толку пари колку што имал во моментот(а немал многу).нема кара таван и сите други изолации па кога врне знае понекогаш да ми појави некоја капка.значи и кровот би требало да се менува.
пред некоја година реновиравме,ги сменивме сите стари дрвени прозори со пвц,вратите внатре,ставивме гипс картон во сите соби од внатре со изолација тервол и го реновиравме од корен вц то.
но има еден друг момент кој мене страшно ме нервира.
зидовите хоризонтално почнаа да пукат на некој места.има мали на око пукнатини кој се приметуваат на глетованите зидови.
свесен сум дека тоа е од незацврстената конструкција на куќата.слабата градба и многу други работи.
е сега прашањето ми е,дали е подобро да ја рушам и да направам од ново или да ја санирам колку што може.
и какви мерки на санација да превземам?
опции за санација:
1.татко ми вика да направиме странично столбови и внатре уште два на средишниот дел,и да се стави плоча(монте) и да дигнеме поткровје.куќата е 10х8,5м.
2.да се стави под куќата „шепи“ да се копа дел по дел и да се бетонира.

јас сакам на ново но незнам дали ќе ми стигнат.формата би била план1 од прилика или план2 (само на едно ниво) може малку друг распоред со две детски доби.ова е само чисто како ориентација.значи немам визија како би се градела од кои матерјали,кои техники,само сакам да е добро топлотно и звучно изолирана.
што би направиле вие ако имате вие буџет од 25000-30000 евра?
ако имате подобра идеја слободно пишете

Edited by maci - 05-Oct-2011 at 06:55
Back to Top
shume View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shume Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 27-Oct-2011 at 18:42

Здраво,

Ве молам за малку помош и појаснување.

Купивме стара барака во Тафталиџе и сега .... ке почнам сам со себе да си зборамLOL

Неколку прашања како за почеток, покрај сите оние дозволи и зафрканции,
1. Морам ли да имам вработени мајстори или можам јас , барт ми, чичко ми..ојлевци-дојлевци да мешаме и да зидаме ?
2. Морам ли да имам лице за надзор од овластена фирма за "пулење" ?
 
Појаснување,
Основа 65 м2, висина 8,80 м..да дојдеме до карабина, прозори и фасада.... а за внатре "САМ СВОЈ МАЈСТОР"...
Ќе се надополнам во објаснувањето,
Надворешни зидови-фасада+стиропор+блок+тервол+гипскартон-од надвор кон внатре
Внатрешни зидови-исклучиво гипскартон + камена волна
Внатрешни зидови-купатило(кујна)- полна цигла
Покрив-лим, а под него стиропор+камена волна+гипс картон(ќе биде тоа едно поткровје за свирење гитара RockАко имате некаков предлог(сугестија) ВЕ МОЛАМ кажете ја веднаш или мудро молчете Laugh
 
Поздрав,


Edited by shume - 27-Oct-2011 at 19:02
Back to Top
shume View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shume Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 07-Nov-2011 at 14:17
Originally posted by shume

Здраво,

Ве молам за малку помош и појаснување.

Купивме стара барака во Тафталиџе и сега .... ке почнам сам со себе да си зборамLOL

Неколку прашања како за почеток, покрај сите оние дозволи и зафрканции,
1. Морам ли да имам вработени мајстори или можам јас , барт ми, чичко ми..ојлевци-дојлевци да мешаме и да зидаме ?
2. Морам ли да имам лице за надзор од овластена фирма за "пулење" ?
 
Појаснување,
Основа 65 м2, висина 8,80 м..да дојдеме до карабина, прозори и фасада.... а за внатре "САМ СВОЈ МАЈСТОР"...
Ќе се надополнам во објаснувањето,
Надворешни зидови-фасада+стиропор+блок+тервол+гипскартон-од надвор кон внатре
Внатрешни зидови-исклучиво гипскартон + камена волна
Внатрешни зидови-купатило(кујна)- полна цигла
Покрив-лим, а под него стиропор+камена волна+гипс картон(ќе биде тоа едно поткровје за свирење гитара RockАко имате некаков предлог(сугестија) ВЕ МОЛАМ кажете ја веднаш или мудро молчете Laugh
 
Поздрав,
Сеуште нема одговор ?????????????????
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 07-Nov-2011 at 17:57
зависи колку те бива за мајсторлак.јас сам редев паркет,лакирање со двокомпонентен лак,поставување на ел.инсталација,водовод,одвод(канализација),парно греење комбинирано со камин(лемење на цевки и монтажа на радијатори),молерисување,изолација,фасада(на скеле),сам ја дизајнирав кујната и .......

Edited by gjoko - 07-Nov-2011 at 17:57
Back to Top
shume View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shume Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 08-Nov-2011 at 10:06
Значи за внатре не оставам мајстор да ми се шутка како "посран голуб "...
За зидањето ..темели..столбови..кров....дали за ваквите работи треба "фирма" ? 
Сигурно оние од општина ќе бараат некаква контрола да направат Yes
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 09-Nov-2011 at 12:19
@shume

Во врска со тоа дали ти треба фирма, зависи би рекол од два фактори.

1. Комшиите. Многу често уште на самиот почеток комшиите пријавуваат во општина дека нешто им се гради во околина и пуштаат инспекција.
2. Општината. Контролата е различна во секоја општина. Според закон, треба да имаш ангажирано фирма со лиценца, надзор, оградено градилиште, истакната табла и сл. Сепак имплементацијата на овие закони варира од општина до општина. Во центар на пример нема зезање, претпоставувам дека и во Карпош е прилично строго.

Моја препорака ти е барем карабината да ја истераш „по прописи“ за да си немаш проблеми. А мислам дека тоа и ќе ти заштеди пари, сепак целата логистика да се влечкаат мешалици, пумпи за бетон итн не е шала, а куќа течко човек да изѕида со рачна мешалица.

За внатре е веќе јасно, таму нема кој да те пипа, ќе си правиш што си сакаш.

Не би се осудил да ти кажам „прави така и така, 100% сигурна комбинација“, но јас лично не би си играл и би идел по прописи.

Можеби за полесно да си одговриш на ова прашање побарај неколку понуди само за карабина. Јас скоро градев куќа, па доколку си заинтересиран, можам по ПП да ти пуштам контакт телефон од луѓето со кои јас градев кои особено во делот со карабината се покажаа одлично.

поздрав


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.142 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.