build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градење куќа во Македонија - услови и комбинации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
shume View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shume Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 10-Nov-2011 at 12:32

Да би бил благодарен за неколку телефонски броеви.....

Меѓу другото ми спомнаа цена на карабина помеѓу 70 - 100 еур по М2 ?????
Поздрав,
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 14-Nov-2011 at 22:32
објасни што се подразбира за карабина?
само зидање и кров или ?
и какво зидање со изолација или без и каков кров со изолација или без?
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 14-Nov-2011 at 22:35
Originally posted by pbanks

можам по ПП да ти пуштам контакт телефон од луѓето со кои јас градев кои особено во делот со карабината се покажаа одлично. поздрав




ај и мене прати ми ги броевите да исконтактирам.
што конкретно прават,реновираат или само градат на ново?
поздрав
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 14-Nov-2011 at 22:49
карабина е стубови,плоча,ѕидови дали со тула,блок и слично, и кровна конструкција(нешто како театарот пред да почнат со фасада)
Back to Top
shume View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shume Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 16-Nov-2011 at 15:27
Originally posted by gjoko

карабина е стубови,плоча,ѕидови дали со тула,блок и слично, и кровна конструкција(нешто како театарот пред да почнат со фасада)
Баш така....столбови, надворешни ззидови,плочи...и кров... никакви изолации...

Edited by shume - 16-Nov-2011 at 15:27
Back to Top
sk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sk Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 16-Nov-2011 at 22:26

Здраво на сите,

Како и неколку други на овој форум и јас правам куќа во Сопиште. До крајот на идната недела би требало да ја завршиме првата фаза или поточно карабината.

Куќата е на кос терен и морам да изградам потпорни ѕидови. Идејата ми е да бидат изградени од камен. 

Дали може некој да препорача добри мајстори за овој вид на потпорни ѕидови?


 


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 16-Nov-2011 at 22:33
Јас немам такви мајстори бидејќи фазата „камен“ ја оставив за понатака. Но не сум сигурен колку ти е паметно да ги направиш потпорните ѕидови од камен. Не си размислувал за армирано-бетонски ѕидови кои потоа ќе ги обложиш со камен за да го добиеш естетскиот момент кој веројатно го посакуваш?
Back to Top
sk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sk Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 16-Nov-2011 at 22:43

Планот беше да бидат армирано бетонски и на крај да се обложат со камен, но цената ми наметнува да размислувам и за алтернативни решенија. Според сите пресметки камените потпорни сидови се за скоро 50% поевтини. Во мојот случај тоа е 5.000 евра заштеда.

На куката имав надзор кој 30 години работи како статичар и тој ми даде согласност за камени потпорни ѕидови, нормално со параметри од кој несмеам да отстапувам. 

 

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 16-Nov-2011 at 23:45
Во Кичево има неколку мајстори што ѕидаат со камен и не е баш евтино.познавам еден Крсте од Пустец,Албанија,доаѓа на неколку недели кај мене на работа,кога нема работа за ѕидање со камен препродава некои дребулии по фирми.Ако сакаш кога ќе го видам да го прашам дали ќе се нафати да ѕида во Скопје.Иначе до мојата куќа сега се гради нова куќа-клуч на рака(изгледа феноменално) каде ѕидот е од бел камен кој се набавува од с.Дворци помеѓу Кичево и М.Брод.Куќата ја градеше тајфа од Струга,а мајсторите ги прашував за некои работи и незнаеја македонски,можно е и тие да се од Албанија.

ќе ја сликам куќата и ќе ставам некои слики деновиве кога ќе го дорасчистат градежниот шут
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 18-Nov-2011 at 21:18
еве две слики од камената ограда во Кичево близу до мојата куќа.каменот како што реков е од с.Дворци,а од горна страна се ставени плочи од полиран травертин.фугите се полнети со бел бетон,а на крај по мое мислење се упропасти све со црните шари како со фломастер.додека беше све бело беше далеку поубаво.


Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 13-Dec-2011 at 20:09
Колку чини да се направи статичка пресметка за објект со габарит 10х10 метри со подрум, приземје и поткровје? Ми треба некоја приближна цифра доколку некој знае. Благодарам
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 26-Jan-2012 at 00:21

Дискусијата за цени за изградба на карабина е префрлени во оваа нишка:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1022&PID=120003#120003

Back to Top
bojanbojan40 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bojanbojan40 Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 28-Jan-2012 at 14:14
Zdravo, me interesira kako se dvizat momentalnite ceni za gradba do kluc na raka po m2?
Back to Top
rbobi26 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rbobi26 Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 29-Jan-2012 at 20:51
350 до 450 евра во зависност од тоа што сакаш од материјали...
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 12-Feb-2012 at 19:12
Мој пријател е заинтересиран за изградба на индивидуална куќа во Лисиче.

Па  може некој доколку знае да ми каже колку е времето за чекање на дозвола за градба од општината ?

Однапред благодарност.


Edited by dule - 12-Feb-2012 at 19:13
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 13-Feb-2012 at 23:26

Хот и Хот се приклучи кон владината кампања "Купи куќа, купи стан"


280 евра квадрат куќа!


Според новите цени, куќа од 80 квадрати сега чини 22.400 евра, а 105 метри квадратни 29.400 евра


Компанијата за производство на семејни еко-куќи "Хот и хот" поттикната од владината акција "Купи куќа купи стан" ги намали цените за корисниците на тој проект на 280 евра за квадрат. Според новите цени, куќа од 80 квадрати сега чини 22.400 евра, а 105 метри квадратни 29.400 евра. Од менаџерскиот тим на компанијата информираат дека имаат соработка со повеќе банки и за нивните клиенти овозможуваат изготвување на проектна документација, договорот и апликацијата за во банка.
- Она што како новина им го нудиме на нашите клиенти уште е и менаџирање околу добивањето на градежна дозвола, велат од менаџерскиот тим на "Хот и Хот".

Во последните 20 години масовно се градат ваков тип семејни еко-куќи. Тие се градат од природни материјали и имаат одлична изолација, така што за загревање и разладување на овие објекти е потребна многу малку енергија.
- Ова се објекти кои се градат за 40-тина дена, а целокупната грижа за изградба е на ХОТ-ХОТ. Единствената обврска на нашите клиенти се состои од одбирањето на нијансите и типовите на ламинатот, керамичките плочки, нијансите на ѕидовите. Ние Ви овозможуваме старото правило "ако му мислиш лошо на некого натерај го да гради куќа" - да не важи за Вас и градењето на Вашиот дом ќе Ви претставува едно кратко и убаво животно искуство, велат од "Хот и хот". Овие градби имаат гаранција од 2 години.
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=CD7AA3494DA38A45921D7C0F3E2AF08A
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3605
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 10-Mar-2012 at 20:05
Originally posted by cottage

Здраво

Дали би можел некој да ме насочи кон некој закон или регулативи за градење вон населено место т.е. на места каде што не е урбанизирано.

На пример, доколку поседувам ниви или земјоделско земјиште и сакам да изградам некаков објект, а тоа место не е урбанизирано, каква е процедурата и законот за градење на такво место. Дали има некакви ограничувања, на пример објектот да не е поголем од толку и толку квадрати, или може да се гради само барака/колиба не повеќе од толку и толку квадрати со тие и тие услови. Или воопшто дали може да се гради куќа на такво место и под кои услови.


такво нешто нема, освен ако не ти одобрат нешто налик привремен објект вон населено место http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=335&PID=44176#44176 најбезболно е да најдеш стара куќа во реонот на интерес а изградена пред 1962 која само би ја пруредил, или во краен случај иако на свој ризик(после законот за легализација) можеш да се придружиш на некое од шпанските села та да си живееш пола живот со мисла дали некој ќе ти ја однесе или узурпира колибата, а може и да налеташ на рампа уште при изградбата /-/

но чим почнале пријави да стегаат за фискални по планинарски домови, ако некој те пријави(а тоа е мошне веројатно) биди сигурен дека со дивоградба ни на планина нема да куртулиш, можеби ако колибата ја намениш како општо добро т.е. скровиште за секој добронамерен посетител на тоа „воннаселено“ место шала на страна, но единствен легален начин е да побараш носење на ДУП за тоа место а бидејќи истиот ете не е во процедура ќе мораш сам(или во поголема мера) да ги сносиш трошоците за него, доколку и сакаш брзо да се заврши процедурата...


Edited by Max - 18-Mar-2012 at 16:34
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3605
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 25-Apr-2012 at 20:51



ПРАВИЛНИК ЗА СОДРЖИНАТА НА ПРОЕКТИТЕ

...

Член 16

(1) Проектите се запишуваат и во електронска форма на соодветни носачи на електронски записи, во формат кој е соодветен за користење и чување. Корисниците на проектите, електронскиот запис го добиваат и чуваат во битмапен формат, додека проектантот електронскиот запис на проектот го чува во векторски формат;
(2) Проектите од ставот (1) на овој член не се употребуваат во постапките за добивање на одобрение за подготвителни работи, одобрение за градење и одобрение за употреба на градбата;
(3) Проектите изработени во форма на електронски записи се користат како работни примероци за мониторинг, увид, евиденција, анализа, чување и архивирање.
...
http://architect.mk/arhitektura/razno/1073-nov-pravilnik-za-proektite
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 10-Nov-2012 at 00:03
дали за поставување бродски контејнери кои би служеле за складирање или гаражирање ми треба локациска или градежна дозвола,како е ова уредено законски,и дали воопшто се води како привремен објект?
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 19-Nov-2012 at 09:11
Originally posted by +Protagorist

дали за поставување бродски контејнери кои би служеле за складирање или гаражирање ми треба локациска или градежна дозвола,како е ова уредено законски,и дали воопшто се води како привремен објект?


логика,се што има некаква конструкција,макар била и со најлони обложена,макар во воздух лебдела,воедно се води како привремен објект!може првивремено некому не значи ништо страшно,но ако инвестирал одредена сума средства,а во меѓувреме добие абер од општината дека ваквата градба некако некомусмета ќе мора или да ја демонтира или да ја дислоцира,веќе отпочнав пеоцедура за второво,само прашање е дали дислокацијата ќе оди по воздух или по пат,првото со оглед дека ретко се нафаќа некој да се пентари по планински патчиња!

Ми треба информација, дали е потребна било каква дозвола или согласност за поставување на метален контејнер (општо познат како бродски контејнер) на приватно земјшите? Иако контејнерите не се градби во општината добивме конфузни одговори од различни службеници.

Почитувани, Дозволете ни да Ве известиме дека согласно Законот за градење (Сл.весник на Република Македонија бр.130/09, 18/11, 36/11 и 54/11), член 2 став 3 и став 4, времен објект е монтажно-демонтажен или типски објект кој се поставува на градежно неизградено земјиште, заради привремена употреба на просторот, до реализацијата на урбанистички план за градежното земјиште на кое е поставен времениот објект. Времен објект се поставува заради вршење на: - сообраќајни дејности (привремени паркинзи и природни патеки), - туристички, културни, спортско-рекрeативни и забавни дејности (информативни паноа, платформи за спортски, културни, туристички и забавни настани, придружни објекти во функција на спортски настани и летни дискотеки) и - објекти кои се во функција на граничните премини;

Додека „Урбана опрема претставува опрема која се поставува на градежно изградено земјиште. Под урбана опрема, во смисла на овој закон, се смета опрема за продажба на билети за јавен превоз, весници, сувенири, цвеќиња, сладолед, телефонски говорници, автобуски постојки, типски објекти за обезбедување кои се во функција на дипломатско-конзуларните претставништва, на објекти на органите на државната управа и на резиденцијалните објекти, јавни санитарни јазли, тераси со или без настрешници, платформи за јавни манифестации на копно и на водна површина, покриени и непокриени шанкови, самостоечки рекламни паноа, детски игралишта, фонтани, чешми, клупи и корпи за отпадоци. Членот 79 од истиот закон определува дека Општините, општините во градот Скопје и градот Скопје донесуваат годишна програма за поставување на времени објекти со која се утврдува просторот на кој можат да се постават времени објекти, кој треба да е градежно незиградено земјиште, сопственост на Република Македонија, со изградена инфраструктура и за кој е донесена урбанистичко планска документација. Понатаму е наведено дека по одобрувањето на програмата, органот на државната управа надлежен за вршење на работите од областа на уредување на просторот, на предлог на општината, општините во градот Скопје и градот Скопје спроведува постапки за доделување под краткотраен закуп на градежното земјиште опфатено со програмата, согласно со Законот за градежно земјиште. Со предлогот потребно е да се достават микролокациски услови, геодетски елаборат за нумерички податоци и имотен лист за предметното земјиште. Се утврдува дека времените објекти се поставуваат по добиено одобрение за поставување на времен објект, кое го издава градоначалникот на општината, односно градоначалниците на општините во градот Скопје и градоначалникот на градот Скопје на лицата кои склучиле договор за краткотраен закуп за предметното земјиште. Членот 80 на Законот за градење дефинира дека урбана опрема се поставува на јавни површини кои претставуваат градежно изградено и уредено земјиште без притоа да се наруши основната намена на просторот и безбедноста на сообраќајот. Потребата за поставување на урбана опрема ја утврдува советот на општината, советите на општините во градот Скопје и Советот на градот Скопје, како и дека Урбана опрема се поставува по добиено одобрение за поставување на урбана опрема, кое го издава градоначалникот на општината, градоначалниците на општините во градот Скопје и градоначалникот на градот Скопје. Ви благодариме на довербата. Со почит, Министерство за транспорт и врски на Република Македонија

http://www.uslugi.gov.mk/Prasanja.aspx?UslugaID=dcfc70b6-1189-4e58-a792-0b9bedda6fdf

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.