build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градење куќа во Македонија - услови и комбинации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 22-Jul-2014 at 00:00

убо, значи ти занатлиските работи си ги терал, иако и тоа е третина работа, градежните и проектантските се другите две нејсе и чоекот вели дека нема намера се сам да тера, но чисто думам за да не насамариме некој да се прецени и потроши непотребно
- сепак не е мала работа некој и цевки сам да мести уште и сам да ги реже со клопна иако кога и во емитер ќе налета чоек на инфо за тоа делува боза ова [1]
- одводните цевки исто си имаат тертип т.е. внатре треба да се под агол а неадвор поднив е потребно тампон песок итн.
- јано тука се и ефтините материјали, ем внимателниот транспорт, уште повеќе нивното складирање, пример кај дограмата итн.

се на се, ништо не е страшно доколку човек знае до кај му е чергата и до кај смее сам да тера, велиш скеле ти местеле, та и таму некој без кацига и појас може да се истренира скок во височина, особено ако алатот го остава попат на талпа

во принцип прво нешто што треба да има човек наум кога тера diy е ЗПР - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487



Edited by +Protagorist - 22-Jul-2014 at 00:01
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 22-Jul-2014 at 09:42

туку велиш со еже си одел на стиропорот, ова ми е чудно, бидејки обично врз стиропор мора мрежа за да се задржи малтерот т.е. демит

та ме интересира дали помрсен го напраи малтерот, дали одеше врз стиропорот со грунд, и колку како држи малтерот денес!?

може е аберов повеќе за нишката Фасада [1] но да го дотаманиме тука па ќе го линкувам и таму
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nikola2004mkd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikola2004mkd Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 23-Jul-2014 at 23:00
Значи малку да ја појаснам ситуацијата и ова можеби ќе биде малку подолг пост и се извинувам за тоа.

Се работи, за мала куќа на два ката, каде на првиот кат се кујна, трпезарија, дневна (сите, ако забележав добро, со бруто димензии 4х4м) и бања (2х4м), а на вториот кат три спални (4х4м) и бања (2х4м).

Очекувњата се да кошта околу 320-330 евра за 1м2 за екстра квалитет, иако сметам со оглед на тоа дека планира голем дел од работите да ги работи сам и со моја помош дека може да заштеди барем 5 до 10 евра на 1м2.

Планот му е фирма да направи ископ на земјиштето и да ја стработи подрумот три плочи, носечките столбови и кровот, а исполната на надворешните и внатрешните ѕидови да ја сработи DYS.

За надворешните ѕидови планира да користи термо блок Porotherm 38 N+F Hi. Во Македонија не успеал да најде вакви блокови, а цената доколку би се носеле од Бугарија би биле околку 1,5 еур од блок (за 1м2 се потребни 16 блока по стандард), додека наменскиот малтер би бил околу 5еур за 1м2. Градбата е навистина едноставна со овие блокови и мислам дека нема да има никакви проблеми да се изведе самостојно. Термо мостот на спојот на блокот со плочата се заобиколувал така што самиот блок се исфрлал неколку сантиметри надвор па изолацијата на плочата би била 3-5 цм подебела. Е сега мене ме загрижува спојот на ваквиот ѕид со носачот. Според производителот достатно било на крајот запците да се наполнат со малтер, ама со оглед на тоа дека немам видено досега изведба со вакви блокови малку сум скептичен. Од друга страна и купувањето на блокови од Бугарија, колку и да се квалитетни, баш и не ми се допаѓа. Не можеш да знаеш колку парчиња може да бидат оштетени во транспортот, немаш баш можност за рекламација а и не се евтини. Заради тоа му сугерирав да одбери некоја друга марка на блокови. Знам дека Nexe се продаваат во Македонија, а последно слушнав и дека Tondach имале вакви термо блокови па ме интересираше дали некој има некакво искуство со нив, технички карактеристики и цени?

Иначе целта е да се добие термоизолација на ѕидот под 0,20Wm2K, заради што планира и термофасада со 10цм стиропор, која би ја работеле мајстори, иако сметам дека планираната цена од 25 еур за м2 му е малку преголема.

Само како информација. Опцијата наместо со малтер боковите да се лепат со специјален лепак, не е достапна на Балканот. Иначе цената на лепакот била околу 7-8 еур за 1м2, ама биле потребни специјални блокови кои не се продавале во регионов.

 
  

 
Back to Top
gligord View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Aug-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote gligord Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 07-Aug-2014 at 13:40
Edno prashanje vo vrska so izolacijata.....

Dali e podobra izolacija od staklena/kamena volna ili stiropor?

Mozno e da e dobra i kombinacija kako na primer od vnatreshna strana 15sm staklena volna, paroprpusna folija...pa posle (prostorce2cm za odvod na eventualnata vlaga), pa nekakva cementna ploca ili vodootporen OSB pa stiropor i na kraj fasada.....

toa mi se vrti vo glava ama onie 2cm za odvod na vlagata mi pravat problem.....

pozz
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 07-Aug-2014 at 18:14
топлинските карактеристики се слични,а ако ти направиш како што си напишал,бинго си добил
Back to Top
denny125 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote denny125 Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 03-Sep-2014 at 13:11
Дали има некој што е градежен инжењер на форумов што ги разбира својствата на земјата како материјал за градба? Или ако не спаѓа тоа под градежно инжењерство каде и кој би можел да знае да ми помогне околу познавањето на глината и земјата и други матетијали за градба?
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 02-Oct-2014 at 08:15
Монтажните куќи имаат интересен развој - расте квалитетот на материјалите а и дизајнот е се подобар и необичен.

Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 26-Oct-2014 at 17:16
Здраво на сите! Размислувам да купам плац за градење на индивидуална куќа во населба Лисиче, во близина на трговскиот центар до Бул. Трета Македонска Бригада. Ве молам за совет, дали во овој дел на населбата загадувањето на воздухот е исто многу високо како што е во Ново Лисиче? И според вас, која е просечната цена на м2 за купување на плац во Населба Лисиче. Благодарам однапред!

Edited by antigona - 26-Oct-2014 at 17:21
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 26-Oct-2014 at 17:53
Антигона ,мерните станици се токму во Населба Лисиче а не во Ново Лисиче ,така да бројките се за Лисиче а не за Ново Лисиче. Али тој дел кај трговскиот мислам дека не страда многу бидејќи има широк простор за дишење (односно проветрување) па затоа и не би требало да е толку загаден воздухот како кај Макпетрол (каде што се мерните станици колку што јас знам).
Цената на м2 не би знаел да ја кажам али мислам дека не е баш ефтино.
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 26-Oct-2014 at 17:55
Благодарам Daci92. Околу цената - читам разни понуди, од 120 евра по м2 па се до 180 евра за м2, затоа не ми е јасно која е вообичаената цена во населба Лисиче.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 06-Nov-2014 at 17:29
Бунгалови - монтажни куќи. Доста се користат по светот, ретко на Балканот



Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 10-Nov-2014 at 00:05
Здраво пак...размислуваме со уште тројца пријатели да изградиме заедничка зграда со четири стана на секој спрат. Во основа би имале плац со маркица од 130м2 (правоаголнеста градежна маркица, димензии 10x13 метри). Дали некој би можел да даде процена за тоа колку од прилика би испаднал нето, чист простор за секој стан (значи еден стан на кат, со скали во зградата, без лифт). Станот би бил со три спални. Значи, молбата е дали може да претпоставите кога ќе се одземат сите надворешни и внатрешни ѕидови, 10м2 тераса и скалишниот простор, колку м2 површина би ми останале како нето квадратура? Благодарам најмногу!
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 10-Nov-2014 at 09:25

антигона, прво зависи од плацот, односно габаритот и градежните линии, што како може и со кого се граничи во дупот плацот а според тоа и ориентацијата на маркицата следствено обемот [1] а тек после можете да речете колку и каква ви е маркицата ова претпоставувам не ви стокмено бидејќи минатиот пат прашуваше ѓутере за вртување нова маркица - колку што се сеќавам, е тек после терајте со премер на коефициентите [2][3]
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
pan View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote pan Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 22-Dec-2014 at 00:17
Здраво, луѓе, секоја чест што го полните форумов!

Ќе правам поткровје за живеење на пролет, проектот е поднесен, комуналиите платени, чекаме градежна дозвола. Во меѓувреме барам понуди од мајстори и фирми.

115 квадрати е просторот, плоча веќе имаме. Треба да се демонтира кровот и да се гради. Ќе се направат и надворешни скали.

Понудиве што досега ги добив се движат околу 14 илјади евра за карабина и околу 32 илјади евра за клуч на рака.

Дали мислите дека цениве се во ред? За работите после карабина знам дека тешко може да се процени и зависи од желбите (може да кажам дека ние бараме некое средно ниво, ни оскудно, ни луксуз). Но, барем за карабината? Некако ми делува скапо 14 илјади евра за поткровје (нема потреба да се прави ископ, темели, стопи, плоча)?

Таа цена е со комплет нов кров (без користење на постојни греди, керамиди) и не се земени предвид постојните странични ѕидови од куќата кои се прилично високи. Но и за се ново пак некако делува скапо?


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 22-Dec-2014 at 16:51

ako vo ovaa cena e vlezena i izolacijata pretpostavuvam ne e skapo, eve edna gruba procenka od pred nekoja godina ko orientir za sporedba - alternativna [1] i klasichna [2]




Back to Top
Geordie Boy View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Feb-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Geordie Boy Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 12-Feb-2015 at 11:53
Здраво дечки, ова ќе биде мој прв пост на форумов, иако само како посетител и читатеч сум многу одамна.
Вака, не знам дали е правилниот топик, но ме интересира ваше мислење. Сакам да градам куќа, па во прилог е слика од тоа како ќе изгледа распоредот на собите. Би сакал да чујам друго мислење, дали мислите дека некаде треба да се скрати, некаде да се додаде. Секако, имајте на ум дека горе и десно има други куќи, така да мислам дека е добро искористен просторот.
Би ви бил особено благодарен доколку дадете ваше мислиење.


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 13-Feb-2015 at 20:05

распоредот делува интересно, сепак јас би им ги заменил местата на кујната и купатилото, дури во таков случај од сите страни би ја отворил со кружен шанк на кој би ставил ролетни или капаци за по потреба да се затвора одредена страна, плус би и отворил врата и кон трпезаријата
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 10-Mar-2015 at 10:38

со оглед дека се големи фирми, знае ли некој дали Факом-Скопје, Искра-Куманово или Металец-Прилеп работат и на индивидуални објекти, она испорака со монтажа на метални конструкции за куќи и пластеници
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 16-Mar-2015 at 20:48

освен овие фирми знаете ли кој би можел во реонот на Пелагонија да работи со метални конструкции?
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3605
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 22-Aug-2015 at 19:18

дали некој чул Прототип да кренале некому индивидуален објект [1] она комплет од темел до кров, претпоставувам немаат време но не би ме чудело ко бонус вакви објекти да им препуштаат на свои мајстори
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.114 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.