build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градење куќа во Македонија - услови и комбинации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 21-May-2009 at 20:31
Убаво ATC

И јас размислувам за концепт како твојот околу дневната соба само имам дилеми колку е сето тоа згодно за тековно одржување. Чистење на високите ѕидови, на таванот.... Инаку нема дилема на изглед ќе биде бомба.

Исто така никогаш не ми се допаѓале гаражи со кратка рампа и голем нагиб но веројатно просторно теренските можности толку ти овозможиле и/или не си сакал да губиш од приземната површина за гаража.




Edited by pbanks - 21-May-2009 at 21:44
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 21-May-2009 at 23:28
ATC интересна замисла, разиграно но и робусно. она дневната што велиш горе ти е отворена галерија или соба што се отвора кон високата дневна?
инаку вака пространи и чисти површини добро легнуваат за видеобим, па од две нивоа сетне да гледаш пренос на аеромитинзи 
 
туку размислувај со време и за двор, распоред на дрва, евентуално бунар, фонтана или базен, чисто како проекција, за да на крај се си  дојде подмачкано на свое место. инаку за кров има нешто инфо и во нишкава исто за xps комбинација плус парна брана, но има и во нишката изведба на кров...
 
лично јас на ова бетонско-армираниве, ајде да речам вештачки градби, и не сум баш мераклија, но во секој слујчај изборот на поквалитетни материјали е вистинска одлука, која поскако долгорочно е и поефтина и посигурна инвестиција.
 
гаражата што не ја пуштиш странично, а доле истераш екстра соба или поголем подрум !? исто можеш и нивото на тремот да го подигнеш, и така внатре ти е разигран просторот па да добиеш и поголема тераса на која би закачил и скали за в двор или за на спрат...
 
патем доколку можеш пробај низ фази направи спредбена пресметка со тоа конструкцијата на хрватскиот блог од првата страна во нишкава!!! само цени по позиции, немора фотоблог
 
Back to Top
ATC@LWSK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ATC@LWSK Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 23-Jun-2009 at 13:19
Update 22.06.09:

http://www.facebook.com/photo.php?pid=30410940&l=938d75c6fc&id=1469658751
http://www.facebook.com/photo.php?pid=30410944&l=95ffc80616&id=1469658751
http://www.facebook.com/photo.php?pid=30410947&l=3323573c3d&id=1469658751
http://www.facebook.com/photo.php?pid=30410939&l=2c50f2bc19&id=1469658751
Како што можете да видите на последнава слика, направив мала измена, и ја продолжив плочата и над дневна, која што е денивелирана btw, и над тоа направив уште една, гостинска соба. Ова од повеќе причини, што поради повеќе корисен простор, што поради намалување на кубатурата од дневна....

Comments welcomed...

P.S. Еве го и наследникот:
http://www.facebook.com/photo.php?pid=30410933&l=b67e296072&id=1469658751
http://www.facebook.com/photo.php?pid=30410932&l=ba231636d7&id=1469658751
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 23-Jun-2009 at 13:38
@ATC ја издвоив оваа слика да ја имаме на преглед без кликање. Одличен напредок Thumbs%20Up

Колку време ти требаше од почетокот на изградбата до оваа фаза?

Да е жив и здрав наследникот Cheers






Edited by pbanks - 23-Jun-2009 at 13:39
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 23-Jun-2009 at 13:46
Здраво момци, се надевам дека некој од вас може да ми да даде подетални информации околу ова, се работи за извод од катастар за една парцела, арно ама некои работи не ми се јасни :

процент на изграденост 59%  ???
коефициент на искористеност 0,98
површина на парцела 366м2
бруто развиена површина 340 м2  ???
максимална висина на венец Н 8,50м
висина на венец до слеме 3м ???

Не разбирам што е слеме, колку ката може да се градат ??

фала





Back to Top
ATC@LWSK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ATC@LWSK Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 23-Jun-2009 at 13:47
@pbanks
Темелите беа удрени на 29.04.09, среда за среќно
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 23-Jun-2009 at 13:59
@ ATC LWSK

Аирлија работа!



@ micko

Иако имам генерална идеја, не би си го пикал носот бидејќи не сум сигурен Smile
На форумов има многу постручни од мене за да ти дадат точни дефиниции и објаснувања и мислам нема долго да чекаш на одговор Cheers
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 23-Jun-2009 at 14:39
sleme ti e najvisokiot del od krovot...dr zborovi vrvot na krovot...a za venec ne sum siguren ama mislam deka e dolniot del na krovot...
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 23-Jun-2009 at 14:44
Originally posted by se_manda

sleme ti e najvisokiot del od krovot...dr zborovi vrvot na krovot...a za venec ne sum siguren ama mislam deka e dolniot del na krovot...

Завршетокот на фасадата, највисокиот дел поточно, може да е надоѕидок, ако објектот е со рамен кров или до под олукот на кос кров.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 23-Jun-2009 at 14:48
А дали бруто развиена површина подразбира и површина на подкровјето и подземните простории? 
Back to Top
KamaZ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Apr-2008
Location: Sk/Rotterdam
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KamaZ Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 25-Jun-2009 at 22:00
@ micko
Вака другар по ред да ти кажам .

процент на изграденост 59%  ??? -ова ти е површина на маркицата, односно колку површина процентуално ке ти фати градбата од парцелата (колку од дворот ќе покриеш со куќата)

коефициент на искористеност 0,98  - коефициент на искористеност е соодносот помегу површина на парцела 366м2 и нето површина на градбата, а нето површина ти е крајниот станбен простор без скали ѕидови и слично

површина на парцела 366м2 - не бара објаснување мислам

бруто развиена површина 340 м2  ??? - бруто развиена површина е точната површина на плочите + скали, што исто подразбира и ѕидови кои што ќе ти бидат поставени на тие плочи. Значи хоризонтален пресек на надворешниот изглед на објектот помножен со катност. Во оваа површина се земаат и 10% од поткровјето. Е сега, во овој случај јас мислам кај тебе има грешка. Не се совпаѓаат бруто површината со коефициентот на изграденост. Бидејќи нели секоја општина си има свој експерт Bash можно е тие бруто површината да си ја разбираат ко станбена површина и така да си израчунале Smile.

максимална висина на венец Н 8,50м

висина на венец до слеме 3м - висина од венец до слеме подразбира наједноставно висинска разлика од врвот на зградата до работ на кровот (каде што обично седи олукотSmile). што значи дека во овој пример зградата би можела да биде висока максимум 11,50м.

Ако имаш уште некое прашање повели. Мислам дека се имам испраксирано доста со овие маркици и слични документи.

Мене од друга страна ме интересира дали ти ова го купуваш или го продаваш и каде се наоѓаSmile?
Јас сум од скопје и со моите бараме место за градба негде блиску до центар веќе 2 години ако не и повеќе. Низ рака ни прошле богами доста катастарски изводи. И уште сме во фаза на барање па секоја информација за плац или куќа на продажба во тоа подрачје би била добродошла. (се надевам не е против правилата на форумот да поставам вакво прашање/барање, ако е тогаш слободно бришете го овој дел и се извинувамBig%20smile)

Поздрав и се надевам дека објаснувањава ќе ти помогнат

едит: чисто да додадам, подрумски простор не ти се рачуна во бруто површина додека од поткровјето ти се рачунаат 10%


Edited by KamaZ - 25-Jun-2009 at 22:03
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 25-Jun-2009 at 22:22
Originally posted by KamaZ


Мене од друга страна ме интересира дали ти ова го купуваш или го продаваш и каде се наоѓаSmile?
Јас сум од скопје и со моите бараме место за градба негде блиску до центар веќе 2 години ако не и повеќе. Низ рака ни прошле богами доста катастарски изводи. И уште сме во фаза на барање па секоја информација за плац или куќа на продажба во тоа подрачје би била добродошла. (се надевам не е против правилата на форумот да поставам вакво прашање/барање, ако е тогаш слободно бришете го овој дел и се извинувамBig%20smile)


Напротив. Слободно прашај си

Што подразбираш инаку под блиску до центар? Можеш ли да дадеш некои граници? И дали бараш плац за куќа или зграда?
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 25-Jun-2009 at 22:29

Камаз, фала за исцрпниот одговор.

Инаку ме погоди со ова за „експертите„, затоа што се работи за елементарна математика; ако искористеноста е 59%, тогаш основата би требало да биде 215м2 од 366м2 , а во 8,5 м до венец мислам дека има барем 215м2 * 2 .
Инаку во правилникот за урбанизам се вели дека висината на спрат треба да биде минимум 2,9м.
Значи во висина од 8,5 не може да се извади повеке од П+1 ?
 
Локацијата е во близина на олимписко село, водно..
Back to Top
KamaZ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Apr-2008
Location: Sk/Rotterdam
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KamaZ Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 25-Jun-2009 at 22:37
Епа одлично
Барам нешто што се протега на простор од нова железничка до тафталиџе 1 и може нагоре накај водно, црниче и козле на пример. Се разбира и дебармаало влегува во овој простор како мој омилен дел на скопје . Што се однесува до дилемата зграда или куќа, во принцип сме отворени и за двете опции. На почеток бевме заинтересирани за зграда баш во центар или многу блиску до центар ама сега раширивме и на куќи во поширокиот регион околу центар . Фала за секоја информација.
Back to Top
KamaZ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Apr-2008
Location: Sk/Rotterdam
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KamaZ Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 26-Jun-2009 at 13:49
Мицко, според коефициентите ти доаѓа точно така, 215*2 (П+1) плус 21,5 (10% поткровје). Тоа се 450м2 бруто отприлика и ако тоа го помножиш со нето/бруто коефициент 0,75 ти испаѓа точно 340м2 нето површина. Што се однесува до катноста, точно е дека не можеш да извадиш повеќе од П+1, меѓутоа имаш добар простор за правење на високо приземје и убаво поткровје. Сутеренот може да се крене максимум 1,2 метри и тој не ти се рачуна во квадратура. Така можеш да направиш сутерен (од -1,8 до 1,2 метри висина) и над тоа П+1 на останатите 7,3 метри до венец. Јас овде би го симнал и поткровјето за некој пола метар до метар и така ке добиеш и доволно високо поткровје и повеќе од доволно високи приземје и прв спрат. Максимална искористеност Big%20smileBig%20smile.

Ова ти ќе го градиш или? Како ти иде со сите документи и слично? Јас имам разбрано дека е голема гњаважа за да ги добиеш сите дозволи.
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 26-Jun-2009 at 15:33
Уште не сум стигнал до градежни дозволи, претпоставувам дека ќе биде малтретирање.
Инаку сега гледам да соберам некои генерални информации.
Правам некои математики дали ке можам да реализирам околу 480 м2 корисна површина (нормално вклучувајки го и подкровјето), и буџет до кај 200.000 Е максимум Big%20smile...
Според тебе реалистично е сценариово ?
Back to Top
KamaZ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Apr-2008
Location: Sk/Rotterdam
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KamaZ Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 26-Jun-2009 at 15:59
Хаха и јас сакам. И ние гледаме за тие квадратури. И гледавме и таму во околината некои куќи и плацови ама ништо не ни фати баш око. Ако имаш нешто интересно на продажба во комшилук кажувај.
Пошто ние уште плац немаме најдено, не знам точно како иде со градба, ама и нашите рачуници се тука негде (нешто под 500 евра квадрат). Мислам дека има големи разлики при изборот на материјали и начинот на градење. Колку повеќе одолговлекуваш толку поскапо ќе те чини јас мислам. А за цените од градежните компании би требало сега да се пониски бидејќи со кризава имаат помала искористеност и на машинерија и на работници. Се на се мислам дека со добар план и контрола од твоја страна би можел да завршиш со околу 200.000.

Околу квадратурата, најмногу ќе можеш да извадиш ако спратот или приземјето го направиш дуплекс. Така можеш да направиш на пример приземје 2,9 метри + спрат дуплекс од 5,1-5,2 метри и на крај поткровје 3,4-3,5 метри високо. Така ке ти излезат 4 нивоа. И плус дуплексот може да биде ептен ептен луксузен и голем (се разбира ако сакаш да го правиш таков само за себе ако не може да се подели на 2 сосема пристојни станови).
Понатаму, и самата пресметка за 75% нето/бруто коефициент отпаѓа кај ваков објект со голема основа. Јас мислам дека во случајов со 215 квадрати основа може слободно да излезат околу 80% корисна површина. Независно од тоа на технички прием тебе ќе ти ги рачунаат 75% (има и некои предности кај нашиов систем на паметњаковичиLOL).

Инаку ти пожелувам многу среќа во процесов Smile и се разбира чекаме по некое рендерче за идната куќа и понекое искуство од голготата по македонските шалтери LOL

едит: напраив мала рачуница и кај тебе со дуплекс можат слободно да се извадат над 500 квадратиThumbs%20Up


Edited by KamaZ - 26-Jun-2009 at 16:07
Back to Top
sorabotnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sorabotnik Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 27-Jul-2009 at 23:37
Здраво,
Можеби се сеќавате на мојот претходен пост каде барав општи информации или совети околу изградба на викенд куќа. Откако направивме консултации и пресметки со компетентни лица, одлучивме на неопределено време да го одложиме почетокот на градбата од финансиски причини. Многу било ефтино гледано од страна како комшиите градат, ама кога требаше ние да се брцнеме во џебот, јбг нема доволно.
Така, уште еднаш си потврдив едно од своите животни реченици - кој сака наоѓа начин, а кој не сака наоѓа изговор. Искрено, мене ми беше полесно овој пат  да си најдам изговор и тоа не еден него неколку - економска криза е сега остај за понатаму, што ќе ти е викенд куќа кога со тие пари што ќе ги "заѕидаш" у некоја вукојебина можеш да одиш барем 20 години на одмор каде сакаш низ нашава ни Македонија, што ќе ти е викендица кога можда само 2 пати месечно ке отидеш таму, итн итн итн.
Па така, за да не биде дека само барам изговори, почнав да размислувам на алтернативни начини. Прво им се тупнав на едни роднини кој имаат плац во близина на Скопје и на него имаат паркирано една поголема камп приколка со тоалет и кујна и неа ја сместиле на постамент кој претходно го направиле. Правиме муабет 2 саата и јас нормално слушам се што ми се допаѓа, а игнорирам можеби еден куп клучни работи. Роднините презадоволни од тоа што го направиле зашто со вкупно 2500 еур имаат место во кое десетина пати годишно проаѓаат по неколку дена фамилијарно.
Единствена грешка била што наместо камп приколка можеле да купат од оние стамбени контејнери па да имаат "поцврсто" семејно катче. Ама сепак, колку пари толку музика.
Потоа јас право со мој пријател кај негов пријател да прашаме за стамбени контејнери. Има, половни од унпрофорците што останале, 3 комада ми ги нуди за 1600 еур. Двата се стандардни а третиот е со две врати поделен на пола со водоводна инсталација демек санитарен. Сите се по 12м2 односно 6х2. Мене ми фаќа око. Само треба да правам постамент за нив и да обезбедам превоз. Некако ке го решам и тоа. Ама што уствари сум решил. Вреди ли да ги бапнам и тие 1600 еур кој се скоро 15 пати помалку од планот за викендица и пропорционално на тоа ќе добијам ли 15 пати полоша опција? Разликата во квалитет немојте да ја коментирате. Иако во ваши очи  можеби сум дудук, кампер сум долги години и знам што значи спиење и мочање во времен монтажен објект а што во цврста градба. Но сепак сакам да слушнам размислување и можни искуства. Ајде да измериме на кантар инвестиција и придобивки. Потребите се јасни, времено сместување за 2-3 пати месечно по неколку дена (викенд). Дали постои кај нас некаква законска одредба која дава можност за поставување монтажни објекти без потреба за дозвола за градба? Ај да почнеме од негде со времениве монтажни објекти, па ке видиме каде ке не однесе патот. Фала и извинете за долгиов пост ама ми беше досадно па викам ај да поднапишам нешто за ова што ме мачи. Поздрав.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 28-Jul-2009 at 09:10
Поздрав соработник. Интересно размислување. Во секој случај мислам дека одлуката би била индивидуална т.е. никој неможе да ти каже со сигурност дали се исплати да ги дадеш тие х15 па да ѕидаш или да се снајдеш со контејнерите. Дали се флексибилни тие 3 контејнера, дали можеш да ги споиш па да направиш да речеме 6х6 објект а и внатре да ги преуредиш ѕидовите? Колку често планираш да одиш во твојата „викендичка“? Мислам дека вреди да се обидеш, па и да се покаже со тек на време дека контејнерите се непрактични, или пак преретко одиш, барем не си лупнал преголема сума на пари.
Back to Top
sorabotnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sorabotnik Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 28-Jul-2009 at 10:01
Фала UrbanFreak за одговорот. Искрено очекувам повеќе одговор и размислувања зашто сметам дека секој може да допринесе колку толку за разгледување на оваа опција. Имајќи во предвид колкав е бројот на луѓе во светот кои Живеат во времени или монтажни објекти, првично не мислам дека тоа е лоша инвестиција за мојата замисла. Сепак се се сведува само на неколкудневен претстој во таков објект и тоа неколку пати во текот на годината, најчесто од пролет до есен кога нема да биде потребно греење. Првичната одлука за купување на тој плац беше да уживаме, одмараме и да ја користиме  недопрената природа во тој крај. Тоа значи дека не мислиме да поминуваме време затворени внатре во куќа или контејнер, туку да шетаме и дишеме чист воздух. Значи, самиот објект ќе биде најмалку искористен. Токму така како што поминувавме по 15-20 дена непрекинато сместени во приколка во некој автокамп а користевме заеднички санитарен чвор. Вака со контејнериве дури ќе имаме и поголем луксуз Smile.
Она што цело време ми се врти низ глава е добивање дозвола за градба или за поставување на времен монтажен објект. За изградба на куќа, постапката за дозвола е добро позната. Воедно, најдов дека во Хрватска за поставување на монтажни објекти на сопствен плац (контејнери, готови монтажни куќи, приколки и сл.) до 12м2 нема потреба за барање дозвола. Дали кај нас е тоа некако регулирано и како? Освен тоа, утринава на кафе имам еден пријател кој даде уште еден предлог. Наместо како што велиш ти да спојам два контејнера за да добијам 6х4 (а што е неизводливо со овој тип контејнери кои ми ги понудија), сам да направам монтажен објект од челична конструкција-профили на претходно поставен постамент. Нешто како монтажните објекти-хали кои се почесто се прават. Така ке можам лично јас да ја дефинирам квадратурата и распоредот на просториите. Малку разгледавме по нет и еве нешто слично на тоа што наидовме

http://www.anatus.hr/web/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=35 (прегледајте ја цела нивна страница ако тоа ве интересира)

Само околу дозволите за градба на вакви објекти ако некој знае повеќе да каже. Еве тоа би било тоа па да слушнеме размислување.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.