build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градење куќа во Македонија - услови и комбинации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
sorabotnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sorabotnik Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 28-Jul-2009 at 10:05
Само да додадам дека ако ова се покаже како изводлива опција, јас би објавил и оглас за купување на мали плацеви (околу 100м2) покрај река-езеро на кои би поставил вакви објекти па за исти пари да имам сопствени објекти на неколку места во МК.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 28-Jul-2009 at 11:42
Па читајќи го твоево дообјаснување дефинитивно ти се исплати контејнерската опција доколку сметаш дека врзување премногу пари во викендица е непродуктивно.

Немам искуство со тоа дали треба дозвола или не, но не ми се верува на приватен плац да има потреба од дозвола за монтажен/мобилен објект.

Ако ти боде очи естетиката веројатно од ко ќе ги тупнеш контејнерите на плац веројатно можеш и да ги облагородиш па да личат и на некое монтажно баракиче.

За цената што ја наведе во секој случај мислам дека вреди да се проба (секако од кога ќе се информираш околу дозволите за да си сигурен дека нема да има никакви компликации) па ако не ти се прави ќејфот можеш и да ги продадеш, зијанот неможе да биде голем.

Викендица е многу убава работа и голем мерак но мислам дека се исплати само доколку човек навистина има време да отепа барем 2 месеци годишно во нејзе (кумулативно). Во секој друг случај веројатно е фрлање пари. Дополнителен минус на викендица е што на некој начин те врзува да идеш повторно и повторно само на едно место. Ако не заради друго, заради инерција...
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 28-Jul-2009 at 15:27
sorabotnik, кај нас за се ти е потребно дозвола за градба. Тоа подразбира и шупа и гулабарник. Според актуелниот закон за градење од 2005 год, член 62, Одобрение за градење не не потребно за следниве градби:
  • мерни станици за заштита на медиумите на животната средина;
  • самостојно рекламно пано до 12 m2;
  • рекламно пано со огласна површина до 6 m2 и вертикална сообраќајна сигнализација во коридорот на употреблива сообраќајница или железничка пруга;
  • детско игралиште и темели за фиксни реквизити на детско игралиште;
  • гробница и споменик на гробни места;
  • привремена градба за потребите на саеми и други јавни манифестации;
  • некатегоризиран пат кој служи за стопанисување со шуми;
  • градење на првремена градба наменета за истражувачки мерења кога постои одлука на надлежен орган, под услов најдолгиот рок за нивна употреба да биде 3 години, по кој рок истите мора да се отстранат;
  • градба во функција на градобијна одбрана и градба за сигнализација во воздушниот и водниот сообраќај;
  • пешачка патека, набљудувачница, клупи, корпи за отпадоци, паноа за известување и друга опрема во заштитените делови на природата, врз основа на согласнот од органот во чија надлежност се тие делови на природата и
  • поставување на пластеници наменети исклучиво за земјоделска дејност во рамки на стопански двор, утврден со урбанистички план.
Според ова, за твојот контејнер треба дозвола за градба. Од друга страна, иако е монтажен, би останал таму повеќе од неколку години, па според тоа неможе да се споредува со контејнерите на градилиштата. Така што врти-сучи, исто ти е дали ќе ставиш куќа, барака, контејнер или вигвам.


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 28-Jul-2009 at 19:24
@ соработник

Дојде ли до информации за цените на транспорт на контињерите?
Back to Top
sorabotnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sorabotnik Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 28-Jul-2009 at 21:55
Дечки фала на одговорите и размислувањата. Јас денес прибрав уште некоја информација. За веродостојноста не одговарам зашто како што рече Балашевич "ако су лагали мене и ја лажем вас".
Демек нема потреба од дозволи за поставување на времен монтажен објект на сопствен плац. Советот е - едноставно направи си постамент со настрешница а под нејзе дали ке ставиш картонски кутии или метална кутија контејнер никој нема ништо да ти рече. Да дојде ред да те рушат ке ти овозможат за малку пари да ја избламираш цела држава преку тв дека рушат настрешници во приватен имот таму некаде во планина, а оставаат непипнати дивоградби од 10 ката во центар на градот. Мене тоа не ме радува ама ми има логика дека кој би дошол да руши настрешница за кола, приколка или контејнер. То је то. Сега околу транспортот, кога бев со пријателот кај неговиот пријател кој ги продава тие контејнери одма демек најдоа и еден кој ке ми ги донел со камион и вилушкар за да ги товари и растовари а јас нешто ке сум почастел и ке се завршела работата и ...
Од искуство знам дека тоа што се плаќа со компензација е најскапо па затоа како и да е ке си барам кога ке дојде момент некој кој ке си ја заврши работата и јас чесно за тоа ке си платам. Ако имате некој информација или конкретна понуда околу превоз на тие контејнери по километар или како тоа рачуна со вклучено товарање и растоварање, напишете за да имам во предвид и да имам информација околу тој трошок. Слединве денови ке се информирам и околу градба на објект од челична конструкција со термоизолациони панели од надвор и уредување на внатрешноста по принцип на камп приколка. Да ја прегледам и таа опција и ке треба да одлучам што да направам зашто поскапо е секој ден потрошен во планирање одколку инвестиција во било што кое што може да се користи.
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 28-Jul-2009 at 22:52
sorabotnik, знам дека ова е размислување на многу луѓе, околу "малите" објекти, што веднаш се прогласуваат за неважни. Но, до кога вака?
До кога во сите сфери на животот ќе гледаме да ги заобиколуваме законите? Од ова пати нашиот народ, затоа не одиме напред, напротив се враќаме.
Немој погрешно да ме разбереш, но гледајќи што се случува надвор и како сето тоа функционира (моментално сум надвор) си викаш да ти е мерак, зошто и кај нас не е вака. Па, причините секогаш ги наоѓам во луѓето... Ова само ме поттикна да го кажам ова тука,  без никаква лоша намера кон тебе и твојот проблем.
Back to Top
sorabotnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sorabotnik Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 31-Jul-2009 at 10:25
@medo

Почит кон твоето размислување и јавно изнесување на ставот. Во најголема мера јас се согласувам со тебе. За да еден систем функционира, потребно е да функционираат и најмалите сегменти од него. Потполно го разбирам тоа затоа што и јас сум сведок на тоа како се организирани западните држави во оваа свера.
Сепак, во тие организирани системи постојат правила кои ги стимулираат граѓаните да допринесат во развојот. Кај нас, системот едноставно те моли да најдеш начин како да заобиколиш одредени законски обврски затоа што истите се косат со логиката. Ова се однесува на секоја свера од животот а не само од областа на градежништвото. Доволно е само да ми одговориш на следниве две прашања и мислам дека сам ке сватиш од каде потекнува "желбата" на граѓаните на Македонија да ги "заобиколуваат" законите.

1. Дали во тие организирани системи плаќаш за услуги кои не ги добиваш?
2. Дали во тие организирани системи ке бидеш обештетен доколку претрпиш штета од државни институции или области кои они ги покриваат?

Јас сум убеден дека не постои свест туку постои страв од последици. Тој страв е причината поради која и јас барав одговор дали и како е законски решено поставувањето на времени монтажни објекти во нашава држава.

поздрав,
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 31-Jul-2009 at 13:01
Се сложувам дека нашиот "систем" не функционира како што треба и дека има проблеми. Но, системот го прават луѓето, никој друг. Доколку сите сакаат да ги заобиколуваат правилата, нормално дека тој нема да функционира.
Но, не се сложувам дека системот те моли да ги заобиколиш законските обврски. Напротив. Досега лично не сум имал проблеми со организираните системи, па конкретно немам искуство, но ако секој игра по правилата и си ги подмирува обврските, каде се тука услугите што нема да ги добиеш или пак обештетувањето?
Сепак, сметам доколку треба дозвола за градба за таков вид објекти, тогаш треба да си ја обезбедиш. Впрочем јас ја обезбедив за градење објект без многу проблеми или врски по најлегален пат. Е, да траеше подолго од очекуваното, но сепак...се исплатеше. Сега мирно спијам )
Back to Top
sorabotnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sorabotnik Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 31-Jul-2009 at 16:45
@medo

Драго ми е за тебе што мирно спиеш и за тоа што си според мое мислење еден од ретките кои немале негативно искуство со институциите на системот. Ти посакувам така да биде и во иднина. Но очекувај дека при прво доаѓање во Македонија може да налеташ на некој дупка во асфалтот на некој булевар и да направиш огромна штета на својот автомобил. Може и да налеташ и на некое домашно или диво животно како слободно се шета по некој автопат или по најновата обиколница на Скопје (пролистај ја малку и таа тема на овој форум па ке се увериш во тоа). Е тука @medo ги нема институциите на системот кои ке ти ја надоместат директно и индиректно направената штета. Иако при секој годишен технички преглед уредно си плаќаме за одржување и развој на патната мрежа. Ова е само еден сегмент каде што плаќаме а не добиваме услуга. Рече дека досега не си имал проблем со организираните системи. Токму тоа и јас го велам, тие системи функционираат затоа што се во служба на граѓаните, односно постојат за да даваат услуга а не само за да се финансираат од граѓаните. Патем, денеска и се изнасмеале на сопругата кога отишла во општина да се информира која е постапката и како да обезбедиме дозвола за поставување на времен монтажен објект на сопствен плац. Тажно, но тоа е нашата реалност.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 01-Aug-2009 at 13:57
@sorabotnik

принципиелно медо е апсолутно во право и јас исто се водам со неговата методологија за мирен сон. Примерите кои ги кажуваш се точни, се земаат огромни пари од нас (само преку ДДВ и придонеси просечниот македонец дава речиси 250ЕУР на државата сметајќи ја просечната бруто плата од 30.000 денари или 50% од она што го заработуваме) и наместо да добиеме заштита и  услуга за дадените пари добиваме потсмев од јавната администрација, особено во случај кога се обидуваме да ги почитуваме законите. Без воопшто да бидам политички коректен и со должна почит кон чесните исклучоци, со душа го чекам денот кога тоа паразитско дувло наречено јавна администрација ќе се пролуфтира и кога сите тие луѓе кои се научени да живеат на нашиот грб без да мрднат со прст ќе бидат принудени навистина да поработат малку за земените пари. Мислам дека крајно време е јавната администрација да престане да се користи како некаков социјален амортизер. Доколку тие луѓе не се способни да работат заслужуваат да останат на просјачки стап и никој не треба ним да им е должен за ништо.

Но тоа не значи дека во меѓувреме ни останатите треба да дигнеме раце и да ги отфрлиме сите цивилизациски норми и да немаме никаков систем на вредности (иако не сме воопшто далеку од тотална анархија на тоа поле). Секој мора да почне од себе и да направи што може. Да плаќа патарина, да не фрла ѓубре од тераса... да обезбедува документација за она што го гради.

Мене ми е лично апсурдно да треба да барам дозвола за поставување мобилен објект на свој плац. Што е следно ќе треба да барам и дозвола да си ја паркирам колата во двор? Сепак ако законски тоа е обврзувачки се надевам дека ќе имаш живци да ја истераш работата до крај.
Back to Top
sorabotnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sorabotnik Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 02-Aug-2009 at 22:16
@pbanks

Моите мисли околу функционирањето на институциите на системот ги преточи во твојот претходен пост. Значи не сум имал погрешна слика, туку тоа навистина било така.

Сепак, за оние кои подоцна се вклучија да не добијат погрешна слика за мене. На претходната страница во моите два поста (бр 98 и бр 100) кога ја опишувам мојата идеја и план, во ниеден момент не барав начин како да го заобиколам законот. Јас наведов пример дека во Хрватска е дозволено поставување на монтажни објекти до 12м2 без дозвола и прашав дали и како е тоа регулирано кај нас. Бидејки, прво @medo објасни во кои случаи не е потребно добивање на дозвола, второ бидејки мојот план не е во таа група, и трето ние бевме исмеани во општина кога се обидовме да добиеме информација за дозвола, јас уште еднаш го поставувам прашањето Како да постапам?

Целта ми е легално да го спроведам мојот план, а нема да глумам и јавно ке кажам дека нема да бидам заложник на нефункционирање на системот од непознавање на правата и обврските. Доколку одлучам да поставам монтажен објект, најнапред ке побарам дозвола, а доколку не успеам да ја обезбедам, на сопствен ризик ке го направам тоа.

Како и да е, ке известувам за секој следен чекор. Вие, или ке добиете точна информација за тоа која е цеолсната постапка за поставување на ваков тип објекти, или во најлош случај ке бидете сведоци на првото рушење и санкционирање на монтажен објект на сопствен плац во нашата ни Македонија.

поздрав
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 03-Aug-2009 at 13:37

9.Градби за кои не е потребно одобрение за градење - Член 62 - http://www.pravo.org.mk/download/Zakoni/gradenje.pdf

Соработник, за да добиеш градежна дозвола, локацијата мора да е во урбанизирана средина, врз основа на што и се издаваат дозволи, без разлика дали станува збор за објект од прва или петта категорија.
во твојов случај станува збор за објект од петта категорија http://www.comoraoai.com.mk/pdf/zs.pdf  објекти за кои луѓето не се сеќираат особено ако се на село, исклучок се националните паркови! Но клеветници и се е можно, па доколку некој од локалните шерифи ти фрли око а ти не му намигнеш, биди сигурен дека ќе ти најдат гачка за упадот во нивната околија, иако можеби дворот е твој! не ме чуди и да ти кажат дека законот важи подеднакво за сите и секаде, иако се и секаде земјиштето не е урбанизирано, иако секаде и се не е градежно земјиште, иако секаде и се па и сите градат без осет а не па норми!
 
поентата е барај локациски услови! дали и каков товар има на земјиштето законски! потоа доколку е се стигнато во таа општина на цивилизациско ниво оди строго по процедура, како и навистина би спиел мирно. http://www.gazibaba.gov.mk/PDF/kako_do_odobrenie_za_gradba.pdf
 
на крај доколку и навистина неможеш да добиеш одобрение, она законски покриено, побарај од општината која е надлежна за издавање градежни дозволи, и чии инспектори пуштаат во промет објекти од петта категорија, да ти издаде дозвола за привремен објект ( и така истиот ти е мобилен, па нема да боли глава утре доколку треба да го поместиш те малку полево или подесно, откако ќе се донессе урбанистичкиот план за селото или околијата! http://www.comoraoai.com.mk/pdf/prostorno/pdf13.pdf
ова значи дека можеш да тераш и со дивоградба доколку си силен на мускули или пак таму живееш, или имаш некаков грб (кој те советувам да не ти биде купен или поткупен, бидејќи со следната ротација на партии, ем тој што ти се смилостивил ќе одговара за митарење, ем ти за поткупување) затоа најдобро е роднина да стои зад тебе од кого им се тресат колената на општонарите, но во тој случај истиот ќе треба да има пристап до твоите одаи како би укажал на припадност, што и баш на секого не му е сеедно лесно клучевите да ги остави во туѓи раце, макар биле и роднински.
 
реално, пола ѓорче, газибаба, шутка, синѓелич, пинтија, дел од драчево и радишани, за кучевиште или пак патишка река и да не го ворам, полно е дивоградби! но зошто, не дека луѓето се диви, напротив бидејќи немаше досега никаква легална основа за легално градење, особено не во руралните средини! затоа и се оди на закон за колективна легализација со кој конечно и ќе се пресече ваквата распашаност која во минатото била правило и за државното колективно домување http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=79&PID=18583#18583
 
во ред е што сакаме европски да се однесуваме, но се додека не се урбанизираат и сите села до последно, за ваквата наша доблест нема да се најде простор, ме чуди како само ги градат тоа фабриките по селата кога немаат урбанистички планови за истите донесени од општините, со ред на исклучоци, интересно од една страна ваквата појава може да се доживува како пречка за инвестициската клима бидејќи секој странски па и домашен инвеститор сака чисти сметки за долга љубов, од друга страна пак токму бидејќи сеуште не е се урбанизирано, секој инвеститор има одврзани раце да си бира каде сака да гради, било тоа на планина или пак сред обработливо земјиште, она каде нему му се сонило.
 
Поздрав Соработнику се надевам дека поентиве ќе ти бидат од корист


Edited by Max - 03-Aug-2009 at 13:39
Back to Top
sorabotnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sorabotnik Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 04-Aug-2009 at 22:16
@Max

Ти благодарам за исцрпниот пост и сите информации преточени во него. Ова е тоа кое што го барам од почеток. Сега веке се зависи од мене, односно да се обидам да ја истуркам работата според сите правила и потоа и јас мирно да спијам. Заслужуваш повеке од благодарам за твојот ангажман. Со Божја помош, Верувам дека наскоро ке можам да Ви бидам домаќин во мој објект на мој имот легално изграден според плановите. Се надевам дека ти, а и сите останати од овој форум кои се одзваа на моето барање за споделување на информации и размислувања, ке одговорите и на мојата покана за скара која ке ја упатам откако ке го исполнам својот план.

Уште еднаш Ви благодарам на сите а посебно на тебе @Max.

поздрав.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 05-Aug-2009 at 22:22
Originally posted by sorabotnik


Сепак, за оние кои подоцна се вклучија да не добијат погрешна слика за мене.


Постовите ти беа на место, секако нема луѓето да добијат погрешна слика Cheers Чисто ја развивме дискусијата во тој правец бидејќи е јавен форум и убаво беше да го издискутираме и тој аспект на целата работа. Сепак заобиколување на законот кај нас е правило а не исклучок и тој проблем треба да се адресира.

BTW. Не ни кажа кај ти е плацот, кај ќе ја правиме скарата и пивото Cheers (ако не е тајна секако).
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 06-Aug-2009 at 15:38
Originally posted by sorabotnik

Се надевам дека ти, а и сите останати од овој форум кои се одзваа на моето барање за споделување на информации и размислувања, ке одговорите и на мојата покана за скара која ке ја упатам откако ке го исполнам својот план.
 
јас сум вегетаријанец, но може и на риба да ја свртиме Cheersе ќе заборавев доколку не ти излезе математиката со кабиниве, можеш да ја свртиш и на "сламена куќа" http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=13525#13525 баш ме интересира дали од некоја општина би дале употребна дозвола за вакво нешто, јасно доколку постои и ДУП во истата.
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 17-Sep-2009 at 18:50
Нов блог за изградба на куќа има на http://sskuka.blog.com.mk.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 17-Sep-2009 at 23:20
Браво, конечно и некој Македонец да се нафати на вакво нешто!

За да му тргне работата како песна еве му од „мене„ некој совет http://www.fairtrading.nsw.gov.au/Language_Macedonian/Home_building.html
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 18-Sep-2009 at 20:44
Applause  @  medo
Back to Top
nikla802 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikla802 Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 22-Sep-2009 at 01:36
poz do site...
edno prasanje, mi treba informacija za i okolu NADZOR na objekt. So izmeni i dopolni na zakon za Gradeznistvo NADZOR ke smeat da pravat islkucivo pravni subjekti i nadzorni inzinjeri  koi predhodno steknale adekvatno ovlastuvanje od komora. So prosti zborovi kazano....NADZOR na kakov bilo objekt moze da bide isklucivo firma koja se ima steknato so licenca za NADZOR. FIZICKO LICE so ovlastuvanje za NADZOR NE!!!
Epa dragi moi prijateli...ve molam kazuvajte firma...jas takva seuste ne sum sretnal i ne poznavam...osven da treba da odam vo Granit,Beton,Makedonija Proekt, za niv sum siguren deka poseduvaat.
P.S  po novo za da izvadis dozvola za gradba osven vekepostoeckata dobropoznata dokumentacija, treba da se prilozi dogovor zaveren na notar so Izveduvac-firma, koja raspola so soodvetna licenca za kategorija gradba i dogovor so FIRMA ZA NADZOR isto taka zaveren na notar.

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 22-Sep-2009 at 16:46
досега сигурно секоја активна градежна фирма има извадено по некоја лиценца, со оглед дека и лиценците не се баш скапи, а го ставаат во поповолна позиција овластениот инжињер во однос на виртуелниот

доколку немаш препорака од некој познат за фирма која добро работи, обрати се или до друштвото на градежни инжињери или до комората на архитекти за список на овластени надзорни инженери во Македонија.

еве преглед на лиценци издадени во фебруари годинава...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.160 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.