build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градење куќа во Македонија - услови и комбинации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 131415
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 25-Feb-2016 at 01:03


Јас барав дали може да биде куќата со помала поврашина од 140м2 во спратовите а за катноста да биде приземје и два спрата, без поткровје, односно со рамен покрив, на што ми рекоја дека не е можно тоа дека мора да има и поткровје.

kakva i da e markicata nemozesh da izlezesh od kotite, no nikoj nemoze da ti zabrani da gradish neshto pomalo, na kraj kraeva sepak tie treba da ti odobrat proektot, pa moze i da si igraat majtap ako im se saka ta i da te zakrpat ako im se moze

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
goksa View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Jun-2016
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goksa Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 03-Jun-2016 at 19:44
zdravoo,me interesira dali moze da se napravi kuka do 35 000e,so moe mesto,vo nas ilinden.koja varijanta e podobra,kluc na raka,ili da naogam po potreba rabotnici.daj pustete nekoj primer,iskustvo.
Back to Top
goksa View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Jun-2016
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goksa Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 03-Jun-2016 at 19:49
zdravo druze,mozes li samo da mi kazes dali sam ili preku forma odelo,ja iskreno neam pojma od gradenje,a planiram da pravam kukaxna moj plac,vo ilinden,prizemje plus podkrovje,okolu 130,140m2.dali ima sansa toa da se izvede,so najmeni rabotnici.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 04-Jun-2016 at 07:20

бате ако си спремен да пукнеш 100к на куќа вакви прашања нема да фрлаш од ракав, туку ќе си ја исчиташе сета оваа нишка и ќе разбереше што те интересира ... ајде бидејки немаме линкувано тука тоа владиниот проект та да ти одговорам

најмени работници ти се ко најмена војска додека плаќаш ќе си работат, но дали сработеното ќе можеш низ нос да им го извадиш ако ја згрешат тоа незнам, со оглед дека на фирмата и е битно реномето додека честа кај тајфите одамна е замината во историска читанка, плус полесно судки се брка наплата од правно него приватно лице ... а за да нендојде до тоа кај фирма ќе си ставиш независен надзор а кај тајфа независен палир и ето грешки нема да имаш а се ќе си оит и заврши ко песна ...

пред да фрлиш каменот види колку би имал аир од народна потпора http://www.kupikukakupistan.gov.mk/
Edited by +Protagorist - 04-Jun-2016 at 07:21
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
*новата* View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 30-Jun-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote *новата* Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 30-Jun-2016 at 12:06
Дечки здраво. Нова сум во форумов, и не се снаоѓам баш, ама си реков ќе си ја пробам среќата за да најдам некои одговори и ќе с емолам дека нема да изнервирам некого со тоа што постирам all over the place Имено, ме интересира метод за пресметка на комуналии во општина Карпош, конкретно Тафталиџе 2. Никаде по нетов не наоѓам транспарентно објавенн метод на пресметување, па си реков да ми даде некој од вас емпириски одговор. Фала многу

FYI пробав општината да ја исконтактирам за да ме упатат тие, но НЕЛИ страшно се зафатени и никој не крева на телефон
*here to seek help, with hopes that in the future, I may become a help-provider*
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 30-Jun-2016 at 12:40


добредојде новата, најнапред секогаш удри некој срч енџин поуши пред да се распрашуваш директно

мислам ваква поука стои и во упатството на форумот до следниот пат
...

Од општината Карпош, пак, висината на комуналиите е драстично поголема од онаа во Бутел.
- Комуналиите во општината Карпош изнесуваат околу 125 евра за квадратен метар. Од тие, само 50 евра се за општината, а остатокот е за градот - велат од Карпош.

Оттаму додаваат дека цената е иста како и досегашната во Аеродром.

...

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1020151540547&id=14&setIzdanie=23595


Back to Top
Ouro View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 08-Dec-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ouro Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 08-Dec-2016 at 16:20
Не знам ова дали е за тука но не можев посоодветно место да најдам.
Малку сум лаик околу градба, односно изградба на куќа, но сепак сакам да прашам. Колку би чинело изградба на A-Frame куќа од околу 40квадрати. Под 40 квадрати мислам на основата. Значи на приземјето имаш место за престој, кујниче, мало купатило и скали кој водат до галерија у која би имало кревет за спиење. Значи нешто како cabin- по амерички.

Back to Top
niksa99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Jan-2017
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote niksa99 Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 18-Jan-2017 at 15:09
Здраво. Би сакал да прашам колку ќе ме кошта да турам плоча на 200 квадрати ако можи да ми кажите оти не се разбирам од вакви работи многу..
Back to Top
Goldfinger View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Goldfinger Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 12-Feb-2017 at 19:49
Поздрав до сите ,

Според Правилникот за стандарди и нормативи за урбанистичко планирање во член 28 за А1 домување стои ...." А1 домување во стамбени куќи ги опфаќа сите видови стамбени куќи со дворови .. самостојни , двокуќи , куќи во низови , атриумски куќи и др. КАКО ГРАДБИ СО МАКСИМУМ (4) СТАМБЕНИ ЕДИНИЦИ ."

Ако според ДУП-от е предвидено П+2+Пк што да се прави според ваквата ситуација кога површината предвидена за градба изнесува 300 м2 ?

Само за споредба , комшиите кои имаат градено претходно (веројатно пред да биде донесен овој правилник) имаат 4 стамбени единици само на едно ниво , исто така за П+2+Пк .
Edited by Goldfinger - 12-Feb-2017 at 19:50
James Bond: Do you expect me to talk?
Goldfinger: No Mr. Bond, I expect you to die.
Back to Top
Antropos View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Jul-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Antropos Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 09-Jul-2017 at 19:15
Здраво дечки,
Го пратам форумов некое време ама ова ми е прв пост. Сакам да прашам дали некој од вас е запознаен со изградба на куќа од бродски контејнери и дали има фирми кои би се нафатиле да градат на овој начин освен кен-панел и контејнер.мк Имам два плаца па на еден од нив во план ми да изградам ваква градба ама како што гледам по веб-страниве на фирмиве кои ги набројав погоре они користат друг вид на контејнери ( повеќе ми личат на контејнери кои се ставаат на градилишта и сл.). И дали некој би знаел колку би коштало бо глобала од м2.
Back to Top
P.V. View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Feb-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote P.V. Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 09-Feb-2018 at 14:02
Здраво на сите,

Имам готов проект со дозвола за градба,треба да се почне но има една дилема!
Проектот е со приземје и спрат односно темели и плоча на приземје,
плоча измеѓу приземје и спрат и завршува со уште една плоча па кров.
Прашањето ми е бидејќи немам ама воопшто искуство со градење дали третата плоча да се гради или не?
Висина нема за да може да се искористи тој простор над неа па затоа имаме поделени мислења.

Би ве замолил за совет, И благодарам однапред.
P.V.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 09-Feb-2018 at 22:32
Немаш некоја огромна потреба за плоча, плочата е добар изолатор но повторно би требало да ставиш изолација под неа или над неа ,зависи од тоа дали сакаш да ја грееш или не, а доколку ја немаш ќе ставиш само малку подобра изолација и нема да имаш проблем, само во секој случај ,ако просторот помеѓу плочата и кровот сакаш да го користиш како таван или прави ја плочата или ќе треба да патосираш.
Back to Top
dnikolovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Jun-2024
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote dnikolovski Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 02-Jun-2024 at 15:14
Добар ден, ќе ве замолам за информација дали имате препорака за мајстори, тајфа/и што работи Охрид-Струга-Преспа? Се интересирам за изведба на карабина. Имам одобрение за градба.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 131415

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.117 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.