build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана уметност: графити, мурали, стикери и сл.

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Урбана уметност: графити, мурали, стикери и сл.
    Posted: 25-Aug-2016 at 17:12
Барајќи, не најдов нишка која се занимава со оваа многу битна и интимна страна на градовите. Овде можеме да споделуваме новини, старини, струења, вести од ликовната уметноста под отворено небо.

Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Aug-2016 at 17:14
УШТЕ ЕДЕН МУРАЛ НА „ЗЕРО“ ВО МКЦ

Покрај стариот мурал во холот, ликовната група работи на нов мурал на надворешниот ѕид на „Фросина“

На надворешниот ѕид на киното „Фросина“, во Младинскиот културен центар (МКЦ) веќе се гледа работата на уште еден мурал од ликовната група „Зеро“. Новиот мурал е со површина од 60 м2, а како што најавуваат од МКЦ, официјално ќе биде промовиран на 7 септември, како сегмент од одбележувањето на 25 години самостојност на Република Македонија.Од МКЦ потсетуваат дека групата „0“-Зеро, во 80-тите години на 20 век претставуваше парадигма за вонинституционално генерациско дејствување на македонската ликовна сцена. Ликовната група во состав: Александар Станкоски, Беди Ибрахим, Златко Трајковски, Синиша Цветковски, Зоран Јаневски, Роберт Михајловски, Горанчо Ѓорѓиевски, Стефан Шашков и Владо Манчевски-Марсо, како и Перица Георгиев-Пепси и Миодраг Десовски-Мишко, кои повеќе години се вон Македонија, пред 30-ина години го наслика култниот мурал во холот на МКЦ. „Додека го создава новиот мурал, ‘Зеро‘ ќе го реставрира и стариот во холот на МКЦ, кој исто така ќе биде заштитен и осветлен со соодветна светлосна опрема, со што во иднина ќе претставува постојана, трајна изложба, за што е и првично создаден“, потенцираат од МКЦ.


link
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Oct-2016 at 23:05
Ushte eden:

https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14642137_750432355132172_8412735048260598927_n.jpg?oh=87df5966b6f099184065c02832d0da3d&oe=58ADD036
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Oct-2016 at 23:13
Се ширеа деизнформации дека максимава е скопска. Не е, битолска е. Спроти Св. Димитрија, точно.

Еден од најдобрите концепти во Бт, според мене. Антинихилистичка критика на богобојзаливите безбожници:

Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Aug-2018 at 22:32
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.