build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловна зграда Свети Мина (седиште на А1)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Деловна зграда Свети Мина (седиште на А1)
    Posted: 29-Aug-2016 at 15:19
Ја отворам нишкава за новиот објект кој се гради веднаш до зградата за јавна администрација и ФДУ.На градилиштето сеуште не е поставена табла па затоа на нишката и го доделив ова име.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Aug-2016 at 15:38
Еве неколку денешни фоткиEdited by stef4o - 29-Aug-2016 at 15:39
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Oct-2016 at 13:26
Od ovde li se napne grado s izmet razbirash
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Oct-2016 at 17:04
Odamna ne sum pominal odovde ima li nekakov napredok.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Oct-2016 at 18:43
Наградно прашање од МИЛИОН(И) ДОЛАРИ за сите вас на форумов: Која е оваа фирма „Рапид Билд“ од Куманово? Како наеднаш се појави, победи на два-три тендери за изградба на магистрални гасоводи, сега ја гледам гради станбени згради во Стефчоград 2, а сега почнала и да работи на овој „деловен“ објект од ФЛУ?

Мислам мене ме интересира како се станува успешен, од нигде-никаде се будиме наутро, и оп, нова градежна фирма ја гради пола Македонија?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Oct-2016 at 13:08
Денеска поминав кај градилиштето. Некако споро им оди.Споредено со претходните фотки е тоа дека ја имаат избетонирано само најдолната основната плоча и ништо друго.Ми делува дека објектов ќе биде ептен залепен до ФДУ.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Dec-2016 at 16:26
Конечно излегле над земја.Денес ја бетонираа првата надземна плоча.Еве неколку денешни фотки


Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-Dec-2016 at 17:14
MONITOROT
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Dec-2016 at 20:02
Stvarno ne mi e jasno zosto go stavija monitorot na zgradava. Inaku na gradilistevo nema istaknat nikakov reneder za izgledot na objektot,ima samo edna tabla na koja e posocena parcelata na koja se gradi.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Dec-2016 at 00:06
Пропаганда ТВ
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-Jan-2017 at 13:15
Македонски моќници и фирми од Прага ја градат зградата кај МНР

Контроверзите се чини одат рака под рака со проектот „Скопје 2014“. Од парите и тендерите, до естетските, урбанистичките и идентитетските прашања. А во поново време, по поплавите, контроверзите прејдоа и во сферата на безбедноста на луѓето кои циркулираат во тој тесен појас покрај брегот на Вардар кој „пука“ од згради, мостови и споменици.

Последната од нив ни покажа езеро од фекалии веднаш до новата барокна зграда на Факултетот за драмски уметности, спроти зградата на Министерствто за внатрешни работи. Езерото од фекалии алармираше опасност од појавување на свлечиште кое би можело да има фатални последици по соседната зграда на ФДУ.

Она што го издвојува ова градилиште од другите објекти од проектите од „Скопје 2014“ кои се наоѓаат на овие парцели во строгиот центар на градот, е тоа што оваа идна зграда до ФДУ има приватен инвеститор. Ова е еден од ретките објекти каде што инвеститор не е некој како Министерството за култура, кое сака да гради стар театар, туку „приватњак“ кој добил атрактивна парцела помеѓу зградите од „Скопје 2014“ и ќе гради деловен објект.

НОВАТВ истражуваше кои се луѓето кои овде добиле земја и дозвола да градат деловен објект. До имињата дојдовме, но до одговорните не.

И зад инвеститорот и зад изведувачот стои бизнисменот Тони Каранфиловски, човекот чии фирми во Македонија го добија целиот бизнис со изградба на гасоводот во РМ во износ по повеќе од 100 милиони евра.

Надзорот спушта слушалки

По поплавата од фекалии во јавноста струеја прашања зошто одговорните државни и локални инспекции на време не излегле на терен. Како инвеститорот останал неказнет и покрај непочитувањата на законите, како обврската да постави табла со истакнати називи на изведувач, инвеститор и надзор.
Откако се создаде проблемот, „ЈП Водовод и канализација“ завчера најави тужба за изведувачот на зградата како и барање за оштета за направена штета. Оттаму велат дека ископот за зградата се наполнил со фекалии бидејќи компанијата која гради направила несоодветно поместување на фекалниот колектор.
Од општина Центар, пак, велат дека градежните инспектори денеска го доставиле решението за прекин на градба до фирмата „Рапид билд“, која сега смее да работи единствено на санирање на ископот и јамата.
Работниците со кои поразговаравме додека правевме фотографии на градилиштето ни рекоа дека причина за поплавата била пукната цевка.
Иако се обидовме да добиеме коментар од фирмата „Рапид Билд“која е изведувач на овој објект, оттаму љубезно не одбегнаа тврдејќи дека директорот бил на пат. Прашања по електронска пошта испративме и до Каранфиловски и до „Рапид Билд“, но до објавувањето на овој текст одговори нема.

Се обидовме да добиеме коментар од компанијата која е надлежна за надзор на градежното место – „Поинт Дизајн“, но откако се претставивме на одговорниот и кажавме за што ги бараме, ни спуштија слушалка. Ѕвоневме повторно, но потоа не ни одговараа.

Фирма од Прага поседува половина од фирмата инвеститор
Инвеститор во овој проект е компанијата „Волис Проперти ФЛ“, додека изведувач е „Рапид Билд“. Во „Рапид Билд“, Тони Каранфиловски преку неговите семејни компании „Детоил“ (бензински пумпи низ Македонија) и „Квалитет-пром“ (гасоводот) ги има речиси сите удели заедно со братот и таткото. Додека во фирмата-инвеститор „Волис Проперти“, Каранфиловски има и друштво од други компании и физички лица.
Документите од Централниот Регистер покажуваат дека ко-сопственици оваа компанија покрај „Квалитет – Пром“ се Зоран Антиќ и фирмите „Квалитет – ПРОМ ДООЕЛ“ од Куманово и „Билдинг Капитал“ ДООЕЛ Скопје. Антиќ и Каранфиловски имаат по 25 проценти од уделите во оваа фирма, додека мнозински сопственик со 50 проценти е „Билдинг Капитал“ чија сопственост е во Прага, Чешка.
Сопственик пак на другата фирма – „Билдинг Капитал“ е фирма од Прага, наречена „Буилд Фасхион гроуп“.
НОВА провери во бизнис регистарот на Чешка и според тамошните податоци, фирмата “Build fashion group” е основана на 11 септември минатата година или неколку дена пред основањето на фирмата во Скопје. Нејзин сопственик и управител е Зоран Костадиновски.
Повеќе за Каранфиловки прочитајте во оваа сторија на НОВА.
„Оне.Вип“ ќе се сели во деловниот објект?
Општина Центар вчера соопшти дека на градилиштето спроти зградата на МНР се гради деловен објект. Неофицијално дознаваме дека во овој деловен објект всушност ќе биде сместена административната зграда на компанијата „Оне.Вип“.

http://www.dokazm.mk/makedonski-moknitsi-i-firmi-od-praga-ja-gradat-zgradata-kaj-mnr/

Edited by stef4o - 21-Jan-2017 at 13:15
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Jan-2017 at 15:44
Inaku ovaa vest e postara,od septemvri 2016 koga se poplavi gradilisteto no ja postirav poradi toa sto se veli deka neoficijalno zgradava ke bide novo sediste na One.Vip pa moze treba da ja preimenuvame niskava i da se smesti vo delovni objekti. Neznam samo zosto seuste ne postavuvaat renderi za kakov ke bide izgledot na objektot.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Jan-2017 at 10:41
Originally posted by stef4o

Inaku ovaa vest e postara,od septemvri 2016 koga se poplavi gradilisteto no ja postirav poradi toa sto se veli deka neoficijalno zgradava ke bide novo sediste na One.Vip pa moze treba da ja preimenuvame niskava i da se smesti vo delovni objekti. Neznam samo zosto seuste ne postavuvaat renderi za kakov ke bide izgledot na objektot.
затоа што рендерот е за сељаци што не знаат што е тоа културно воздигнување []
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 10-Feb-2017 at 15:57
ДенесBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Mar-2017 at 15:27
Еве неколку денешни фотки

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Mar-2017 at 18:41
Единствено добро со оваа зграда е што ќе го сокрие г*мното од зграда до него. Од друга страна, има потенцијал да биде уште поголемо ср*ње. Се извинувам поради речникот, ама не постојат други зборови што би го опишале тој ужас.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 17-Mar-2017 at 18:58
Само ми се чини или има промени во маркицата.Бидејќи Б4 колку што знам беше П+4 а овие веќе петти тераат.Иначе прилично е рано да се каже нешто за објектов да видиме каква фасада ќе му стават.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Apr-2017 at 19:28
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Apr-2017 at 13:58
Еве две денешни.Зградава уште оди во висинаBack to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Apr-2017 at 19:57
па па па... и најнормално, немаме никаков рендер или сличе некакво (макар и гугл скечап) како ќе изглда зградиштево.. се фино легално и се тоа.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.