build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Падот на Piper PA34 и неодговорноста на мак власти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Падот на Piper PA34 и неодговорноста на мак власти
    Posted: 07-Sep-2016 at 21:23
Тука може да стои ова за да не се гуши официјалната тема. И да се гледа. Да повлече дискусија и секаков вид на информации околу несреќата. Црн ден за авијацијата и за многумина што работат во неа.Edited by FlytheSky - 07-Sep-2016 at 21:24
Критичар за критика
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Sep-2016 at 21:27
Пилот на леталото беше FRANCESCO MONTAGNER италијанец по потекло. За него повеќе на следниот линк.
http://www.ilmessaggero.it/primopiano/cronaca/treviso_aereo_morti_italiani-1950524.html

Во леталото се наоѓаа уште пет лица, сите државјани на Италија.
Критичар за критика
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Sep-2016 at 04:44
а што точно се случило?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Sep-2016 at 14:53
Погледни сам. Авионот е насочуван погрешно за спуштање. Тоа е грешка на контролна кула. Сомнително е зошто добил дозвола за слетување во така лоши временски услови.
Меѓутоа господата одговорни се кријат позади власта и МВР кое нема никаква надлежност ни за истрага ниту за случајот да дава изјави.
Критичар за критика
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Sep-2016 at 14:57
Сигурно ти да си бил контролор авионот немало да падне или пак којзнае можеби ти си решение за сите нерешени авионски мистерии
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Sep-2016 at 15:06
Не контролору, туку во Македонија пракса е да се ќути и да се голта, "официјалните лица" да блујат пропаганди и фарбање на мозок преку вести за да ни кажат што и како. Лузерски менталитет од епски размери.

Постои интернет, наука и технологија, богами и чист разум и сопствен мозок да се донесе заклучок. Оваа ситуација е проблематична, криенка позади власта кога тогаш ќе дојде конецот.

Да се расчисти случајот до крај.

Edited by FlytheSky - 08-Sep-2016 at 15:08
Критичар за критика
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Sep-2016 at 15:24
За овој случај треба да се крене веб страница. До тогаш да се потсетиме за останатите вести..

http://www.corriere.it/cronache/16_settembre_06/aereo-partito-treviso-precipita-macedonia-morti-4-italiani-2-kosovari-405e92be-7468-11e6-b267-7b6340139127.shtml

Playback откако е фатен на радар
https://www.flightradar24.com/data/aircraft/d-gllw/#aea6741

https://aviation-safety.net/wikibase/wiki.php?id=189853
Критичар за критика
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Sep-2016 at 07:57
А како тоа останатите 2 или 3 авиони Пајпер, од Тревизо предходно слетале безбедно, и биле правилно наведени? Сведоци велат дека авионот додавал гас што значи дека можеби имал проблеми.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Sep-2016 at 21:38
Originally posted by vladegf

А како тоа останатите 2 или 3 авиони Пајпер, од Тревизо предходно слетале безбедно, и биле правилно наведени? Сведоци велат дека авионот додавал гас што значи дека можеби имал проблеми.


Какви сведоци се тие баби и дедовци што ги интервјуирале на Сител оти авионот додавал гас

Нема на радар други авиони од истиот тип во тој период. Уште една сомничава работа би рекол.
Критичар за критика
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Sep-2016 at 21:39
https://www.flightradar24.com/data/aircraft/d-gllw/#aea6741

Edited by FlytheSky - 09-Sep-2016 at 21:39
Критичар за критика
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 18-Sep-2016 at 18:20
Дали фамилиите ќе ги тужат мак. власти? Се надевам да.

Видео со изјави и идентитет на загинатите.
https://www.youtube.com/watch?v=9j1OcE-k998

https://www.youtube.com/watch?v=k92MobzdBb4

Edited by FlytheSky - 18-Sep-2016 at 18:21
Критичар за критика
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Sep-2016 at 21:46
..

Edited by FlytheSky - 09-Jan-2017 at 15:25
Критичар за критика
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Jan-2017 at 15:25
Најавено е интернационална истрага за случајот да започне, наскоро.

Edited by FlytheSky - 16-Jan-2017 at 20:48
Критичар за критика
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.157 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.