build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Adora Diamond Garden

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Adora Diamond Garden
    Posted: 08-Sep-2016 at 12:17
Локацијата каде што треба да никне зградава веќе е оградена.Почнато е со копање,а поставена е и информативна табла на градилиштето.Фоткиве се денешни ама не се нешто баш многу добри.Но моментално и нема многу што да се види.

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Sep-2016 at 12:19
Го затрупаа градов, прво Рампа сега овде.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Sep-2016 at 12:19
Фотките се превземени од нивната фејсбук страна

Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Sep-2016 at 14:19
Originally posted by Staro Skopje

Го затрупаа градов, прво Рампа сега овде.


Roll%20eyesNutsCrazy
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Sep-2016 at 17:29
ADORA spored izgledot na zgradite e najgolemiot GROBAR na Skopje. Vadat mast od KOMAREC. Stancaat zgradi gore dole kako na lenta, site so ist ili slicen izgled i zgora na toa licat na fabriki za zivina kade sto sekoj kvadraten sentimetar se koristi da se smesti kokoska poveke za da se zgolemi profitot. Mozebi gresam no od fotografiite sto gi gledam navistina Imam takov vpecatok.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 575
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Sep-2016 at 18:09
Не грешиш! И не е само Адора. Дотолку се темелни што јас мислам дека има некој закон шо вика дека се што е повисоко од три спрата задолжително мора да е гној и очај.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Sep-2016 at 18:19
Многу се монотони и зградите што ги направија низ Аеродром поготво во Стар Аеродром каде што ги залепија една до друга и сите се во ист стил.Незнам само колку е квалитетна внатрешната изведба и каков е квалитетот на становите.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 07-Oct-2016 at 15:15
Вчерашна фотка.Превземена од нивната фејсбук страна
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 465
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Oct-2016 at 16:59
Веќе дефинитивно планските,пространи и зелени населби во Скопје изчезнуваат,веќе не можеме да збориме за добри населби а уште по малку општини во градов,туку за енклави.Еве веќе и во Тафталиџе пространствата се десеткуваат и се содазваат енклави од она што некогаш вредеше.

На сликата се гледа како оваа зграда го уништи целиов реон десно од улицата и целиот ареал го подели на енклава која ги задржа претходните квалитети (лево од улицата).
Back to Top
ToniB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Mar-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote ToniB Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Oct-2016 at 18:59
Иако овие Адора, многу брзо градат. Тие зградите во Аеродром. Првата што ја почнаа, за помалку од година ја завршија цела. Паметам поминував поред неа кога одев на работа тој период секој ден. Имаше над 50-60 работници на терен секој ден и турбо работеа. Од недела во недела се забележуваше голем напредок на градбата.

Edited by ToniB - 08-Oct-2016 at 19:00
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Oct-2016 at 19:24
Kako sto mozev da razberam od nivniot web sajt imaat vo plan poslednata ploca da ja stavat vo noemvri. Dokolku e taka togas navistina bi trebalo turbo da rabotat periodov za vo noemvri veke da ja imaat gotova karabinata. Prilicno se brzi, fletaironot go dovedoa do karabina za okolu 6 meseci pa ovaa zgrada bi trebalo pobrzo da ja zavrsat. Inace najmnogu poplaki vo nivnite zgradi ima okolu zvucnata izolacija i liftovite.
Back to Top
ToniB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Mar-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote ToniB Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Oct-2016 at 18:41
^

Во Аеродром, таа првата зграда за некаде 3-4 недели излегоа од земја, од тотална нула и го имаа направено првиот кат. Значи дојдоа, оградија, ископаа дупка, почнаа да работат и за помалку од месец го имаше првиот кат. После секоја недела за еден кат раснеше зградата. Почнаа Јули, до некаде Мај-Јуни другата година готова беше зградата. Полнеа столбови и кај 8-9 навечер. Стварно многу брзо работеа и многу луѓе имаа на терен.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Oct-2016 at 18:59
Verojatno rabotat i vo smeni. Neznam kolku se plateni megutoa gledam koga rabotea na karabinata na fletajronot cestopati rabotea do sedum popladne osobeno letno vreme. Mozebi e podobro sto brzo gi zavrsuvaat objektite otkolku da stojat so godini karabinite i da se vleckaat so mal broj na rabotnici.
Back to Top
Que View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Oct-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Que Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Oct-2016 at 08:23
Koj saka da kupi stan tuka, priporacuvam da ne zema stanovi od strana na Vili, ponizok sprat..
Preko leto uzasno smrdi od kontejneri.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Nov-2016 at 20:51
Ovie veke se stignati mislam do treta nadzemna ploca. Pred nekoj den pominav ottuka ama ne bev vo moznost da sliknam. Za niv ova e malo u sporedba so flatironot koj brzo go dignaa do 16 ti sprat.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 30-Nov-2016 at 15:53
Еве до каде се стигнати.Превземено од нивната фб страна

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 30-Nov-2016 at 16:53
добредојдовте во скопје, каде потребните проекти се градат стотици години, ама кокошарници никнуваат за помалку од три месеци
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 30-Nov-2016 at 17:51
A isto taka si gi najavuvaat ovie proekti ko bogznae sto da gradat. Pogotovo koga go gradea flatironot. Neznam za kvalitetot na zgradite kakov e ama epten preteraa. Niz star aerodrom sekoja vtora zgrada e nivna samo oni i golden art. Se rekalmiraat na sekoj cekor a gledam u poslendo vreme stanaa i sponzor na mzt skopje.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-Nov-2016 at 18:43
Креативност нула, уште една добра локација ќе биде окупирана од нео-комунистичка коцка.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Nov-2016 at 19:20
ADORA gi pravi ubedlivo NAJGRDITE zgradi. Baska sto se neproporcionalno golemi, so nikakvo vklopuvanje vo okolinata. Katastrofa navistina
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.