build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Adora Diamond Garden

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 30-Nov-2016 at 17:51
A isto taka si gi najavuvaat ovie proekti ko bogznae sto da gradat. Pogotovo koga go gradea flatironot. Neznam za kvalitetot na zgradite kakov e ama epten preteraa. Niz star aerodrom sekoja vtora zgrada e nivna samo oni i golden art. Se rekalmiraat na sekoj cekor a gledam u poslendo vreme stanaa i sponzor na mzt skopje.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 361
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 30-Nov-2016 at 18:43
Креативност нула, уште една добра локација ќе биде окупирана од нео-комунистичка коцка.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 30-Nov-2016 at 19:20
ADORA gi pravi ubedlivo NAJGRDITE zgradi. Baska sto se neproporcionalno golemi, so nikakvo vklopuvanje vo okolinata. Katastrofa navistina
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 30-Nov-2016 at 19:34
Go upropastija i prostorot kaj sto go izgradija flatironot u blizina nema nisto tolku visoko. Tamu mozea da izgradat nesto so pomala katnost ili pak nekakov park ama toa e. Cel aerodrom go okupiraa, i najstrasno e toa sto zgradite im se kopija edna na druga osobeno vo odnos na fasadata. Neznam kako ke iskoci fasadata na flatironot nekako dolgo vreme ja rabotat a seuste nemam zabelezano nekakov napredok.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 30-Nov-2016 at 19:56
Originally posted by stef4o

Go upropastija i prostorot kaj sto go izgradija flatironot u blizina nema nisto tolku visoko. Tamu mozea da izgradat nesto so pomala katnost ili pak nekakov park ama toa e. Cel aerodrom go okupiraa, i najstrasno e toa sto zgradite im se kopija edna na druga osobeno vo odnos na fasadata. Neznam kako ke iskoci fasadata na flatironot nekako dolgo vreme ja rabotat a seuste nemam zabelezano nekakov napredok.


Aj sto im se kopija ama sto licat kako da se gradeni 80-90 godini pa duri i porano. Neznam ne e mozno da izgradis tolku zgradi i nitu eden cekor nanapred da ne se pomestis. Ova go zboram spored izgledot navistina neznam kakov kvalitetot na izvedba i vnatresnosta.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 30-Nov-2016 at 22:09
Originally posted by kultuzin

Originally posted by stef4o

Go upropastija i prostorot kaj sto go izgradija flatironot u blizina nema nisto tolku visoko. Tamu mozea da izgradat nesto so pomala katnost ili pak nekakov park ama toa e. Cel aerodrom go okupiraa, i najstrasno e toa sto zgradite im se kopija edna na druga osobeno vo odnos na fasadata. Neznam kako ke iskoci fasadata na flatironot nekako dolgo vreme ja rabotat a seuste nemam zabelezano nekakov napredok.


Aj sto im se kopija ama sto licat kako da se gradeni 80-90 godini pa duri i porano. Neznam ne e mozno da izgradis tolku zgradi i nitu eden cekor nanapred da ne se pomestis. Ova go zboram spored izgledot navistina neznam kakov kvalitetot na izvedba i vnatresnosta.
секој инвеститор гледа да помине евтино, а модернистичка коцка е нешто најевтино и најпрактично... да не збориме за тоа што инжињерите и градежниве компании кај нас само во тоа искуство имаат, не дај боже да има дадеш да градат нешто што не е под агол од 90 степени... да не збориме па за адора што штеди на најосновни материјали, што е срамота со оглед на тоа колку се раширија
додека не се качат стандардите од страна на државата, ништо не правиме
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 01-Dec-2016 at 09:09
Иначе што се однесува на квалитетот на становите најмногу се жалат на звучната изолација но и на исправноста на лифтовите. Барем така беше незнам дали во меѓувреме нешто смениле.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 22-Feb-2017 at 19:09
Еве до каде стигнале во Карпош

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 22-Feb-2017 at 23:04
Ова се вика немање УСУЛ.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2502
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-Feb-2017 at 01:02
Да беше чудовиштево барем за третина потесно на правецот исток-запад т.е. од улицата до зградата/луѓето чиј поглед го уништува за навек, па макар ја надоместиле „загубата“ во висина.

Се прашувам до кога ќе издржи „ливадана“ позади, чунки како многу фино местенце ми се гледа.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 23-Feb-2017 at 11:08
Страшно како им го затвора погледот на станарите од зградата одзади, буквално ги прекрива со својата сенка. Тука би требало да се изгради само зградичка со помала катност од таа одзади, а не со поголема.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 23-Feb-2017 at 16:37
Човече, 10 ката досега направиле. Па дали е тоа нормално? И не е само една ваква нова зграда. Мене навистина не ми е јасно која е црвената линија, која е границата на лакомост, односно која е максималната граница на профитот што треба да биде остварен.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Feb-2017 at 14:53
Originally posted by Џоле

Страшно како им го затвора погледот на станарите од зградата одзади, буквално ги прекрива со својата сенка. Тука би требало да се изгради само зградичка со помала катност од таа одзади, а не со поголема.
воопшто не ни требаше да има никаква зградичка тука, ни со мали димензии... на последната фотка најубаво се гледа каде е градежната линија, ако копуците што градат насекаде во градов воопшто знаат што е тоа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Mar-2017 at 17:40
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-Mar-2017 at 21:36
Каков црн гарден. Чист криминал.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 19-Apr-2017 at 17:19
Еве до каде стигнале со објектов-превземено од фејсбук

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 08-Jul-2017 at 11:09
И со фасадата се при крај. Сликите се од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 08-Jul-2017 at 11:09
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 08-Jul-2017 at 16:20
Една моја денешна:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 08-Jul-2017 at 16:43
Фасадава не е нешто посебно. Инаку ако може некој нека стави кранче на оваа и нишката за објектот кај поликлиника Мвр.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.