build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Алтернативни еколошки видови на градба

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 27-Oct-2014 at 10:34

Samantha Johnson Cabin – Warren Johnson built this cabin in 1881. His second wife, Samantha Johnson and their children lived in it until 1887. [1]

кој би рекол дека добро и личи на колиба стаклен ѕид, иако окново многу веројатно е нус ефект од иструлени трупци

Edited by +Protagorist - 31-May-2016 at 03:11
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 27-Oct-2014 at 12:25

ова горе биднало екстра фрактална архитектура и како композиција и како опкружување, фали уште по некој минерал и зеленило по керамиди за да се доживее сценава исконски, веројатно и лав на поило добро би и легнал

во принцип руралниот кросовер кон урбано чуство дефинитивно се постигнува со стаклен ѕид, прашање е колку истиот е енергетски ефикасен и безбедносно ламиниран, под претпоставка дека чоек има потреба и волја да го инсталира - јасно тоа да може и да си го дозволи...

http://www.hopkinsandporter.com/portfolio/additions/stk_cbn/index.shtml

http://www.hopkinsandporter.com/cabin/index.shtml

http://www.apartmenttherapy.com/a-modern-rustic-78190


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 27-Oct-2014 at 13:12

ваква fake селска идила е одлична за оние кои се урбано истрауматизирани а сепак мораат да скубнат в природа, што би се рекло потребно им е претоп додека да дотераат до арпаџик живот в камена куќа, она да пијат вода од глинена стомна место стаклен бокал, ајде бар не е пластика

но ако се гледа фругал многу дал од неможност или безволност го тераат претопот и со пластика, иако прилично креативно http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3061&PID=174206#174206

во основа селска идила е релативен дискурс, со оглед дека она што во среден век било селска идила не било и во антика, а уште помаку во неолит, иако ѕаедничко на сите им е огништето односно подоцна оџакот, та иако и стакло одскокнува од нивниот патерн сепак е природен материјал ако воопшто сеуште тоа е така со се сите хемии што се посреди [1][2]

~

Continuing the rustic theme, here’s a cabin designed for Hans Liberg by Piet Hein Eek that uses tree trunks as a way of playing with geometry: more of a log box than a log cabin. In full camouflage mode (the wood covers a prefab plastic and steel frame) with the shutters down, the logs pile up and the hut disappears — well, almost. “Ceci n’est pas un woodpile,” as Duchamp might say. I like the way the design takes the idea of the duck blind and runs with it (quite far away!). For more images see Thomas Mayer Archive. http://eod.houseplans.com/category/rustic-architecture/Edited by +Protagorist - 27-Oct-2014 at 13:14
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 27-Oct-2014 at 19:18

Grand Designs Abroad s01e07 - Les Gets, France, 300 Year Old Chalet


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 28-Oct-2014 at 17:58

ова горниов пост е компарација со претходните чисто за да се види до каде може да се тера со аздисаност, доколку тоа му се може на чоека, не дека вилава не е токму, колку што непотребно многу енергија, време и средства се вложени за да резултатот биде просечен, единствено фотките се со добра експозиција!

но ретко кој размислува скромно кога е намакан во када пари, веројатно и со мене би било тоа случај, иако до сега до сите тегли до кои сум се докопал тешко дека виделе скромност, та зар ненаситноста денес не е норма, а веројатно ни село нема куртул од неа, дури и дамбетер со оглед дека егото таму се шири фрактално по ридои и сртои!

за ваков порив кон стаклен ѕид единствена скромна закрпа би била шише ѕид, се останато и да може да си го дозволи чоек, посекако ќе му биде криво и ако му го изгребаат а не па да му го сардисаат!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 02-Nov-2014 at 18:51


самоодржливи даскали, кратко и јасно, сепак на распродажба

Garage-Carport: No Garage/Carport

Floors: 2

Type of Construction: Strawbale

Heating: Wood Stove

Cooling: Geothermal, Passive Cooling

Energy Source: Generator, Off the Grid, Photovoltaic (PV - Solar Power)

Water Source: Rain Water Collection, Well

Water Heating: Other

Flooring Materials: Reclaimed Wood

Windows: Dual Glazed, Low E, Vinyl or Vinyl Clad

Insulation: Straw

Interior Paints & Stains: Clay Plaster, Zero-VOC


http://www.listedgreen.com/index.cfm/page/property-listing/se/kansas/adid/1494

уште двд за качамак што немаат http://livincleanandgreen.com/instructional-dvds/

инаку добро импровизирани ова самциве само незнам колку градбата е стабилна!? со оглед дека кога се оди со вакви темели малку ми е нелогично истите да бидат воедно и носечки столбови за самата куќа, иако ко појава решениево изгледа уникатно, патем не го ни вкопале појасот него оди истиот в косина, сепак она заоблените камени стопи се мерак за око, вопринцип им фалат уште овални ил бар свиени прозори, се на се оригинална еко-ротонда ем неспоредливо посиплатлива него она тврдината погоре!HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 04-Nov-2014 at 17:24

http://plansim.com/monolithic-dome-home-plans/

http://www.ciniboeriarchitetti.com/img/architettura/rotonda_02.jpg

интересно е дека сламата е идеална за фрактална архитектура, лесно врзува, уште полесно се крои со мотрка, а претопите одат ко песна со тоа глината, но бадијала ако малтерот е тапа [1] со оглед дека испукана фасада на сламен ѕид прилично апокалиптично делува


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 04-Nov-2014 at 18:04

освен фрактална форма на сламената куќа добро би и легнала и фрактална смисла, веројатно најприкладно со конотација на Кумова Слама [1][2] дури и потака доколку секоја сезона леп и сол ја отвораат предпорти [3] етимолошки пак интересно е дека Слово Слава и Слама имаат ист корен итн. сето ова би било и доволно неверојатно доколку човек истото го дума од ведрата страна на сламата, сепак баба јога е муабетов ама ај [4] конечно белки помирно ќе спие чоек доколку на својот дом гледа епски па и езоповски, затоа кристално се осеќаат оние кои живеат в пештера

во принцип самоодржливоста сама по себе како идеал е доволна за човек да се окези искрено, но дали среќата е индивидуален стремеж или како и слободата колективно потсвесно, та се додека не се сплоти народ системски кон самоодржливост, само митологизирање на сламениве куќи може долгорочно да го смират човека


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Phantom View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Jan-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Phantom Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 08-Jan-2015 at 19:38
Дечки нов сум на форумов, и може да се каже лаик во оваа област, па би сакал да прашам за совет, мислење... Ме интересира алтернативен начин на градба, кој ќе биде ефтин а и со кој би се добил добро изолиран објект. Се двоумам помеѓу куќа од бали слама и подземна куќа(соларна земуница), а исто така по нетов наидов и на идеја за комбинација на бродски контејнер и бали слама како изолација. Исто така би сакал да знам, некој ако може да ми каже колку чини од квадрат целосно бетонски објект, кој би се покрил со земја,како и изведба на дрвена конструкција
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 06-Jun-2015 at 13:09


јапонциве рурално многу не му се замараат ко што многу претпоставуват дека е случај, знам преку woof-japan чоек може да улета во екстра рурални места, речиси ко да е во индокина

LOCATION //
Koshirakura // Japan

DESCRIPTION //

As part of Shin Egashira's AA Landscape Workshop, myself and fellow students designed and built a 'new roof for an old bus stop', using traditional materials and a vernacular design aesthetic.

http://williamgowland.co.uk/LANDSCAPE-WORKSHOPBack to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 12-Jun-2015 at 11:31колку само арпаџик изгледа бетонов макар и аморфно или овално истурен вака сред каменена куќа и камена градина

http://www.archdaily.com/234175/twin-trees-pavilion-atelier-archmixing/

http://www.archmixing.com/index.php/Works/shownews/id/368

http://www.chinese-architects.com/en/projects/37727_Twin_Trees_Pavilion

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 25-Jun-2015 at 06:56


би изненадиле нлб доколку дадат лизинг и за алт.градби [1][2] веројатно за вакво нешто и полесно

не е еколошки но алтернативен начин да спаси човек жива глава, иако само со 10 г. гаранција, во секој случај побезбедна работа од обичен балон [1]

http://www.concretecanvas.com/concrete-canvas-shelters/what-is-it/
Edited by Max - 02-Oct-2015 at 11:28
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 20-Feb-2016 at 03:59


жива глава треба и може да се спаси и од ел.маг.зрачење, а освен што ко опција е посочена и на форумов [1] конечно да  чујам дека  ко чаре и архитекти  ја употребуваат некаде некако

сепак мислам поефтина и поефикасна опција е фарадеев кафез од плетена жица, тенка ко за кокошарник по можност бакарна, евентуално оловна фолија [1]

...

Electro-Magnetic Radiation: The electrical switchboard was located right behind the master bedroom bed head. It was decided to move it around the exterior corner, and shield the remaining electro-magnetic field with special wall paint.

http://www.planetarchitecture.com.au/casestudy5.html

добро срочени им се и поуките http://www.planetarchitecture.com.au/docs/Top%2010%20tips%20for%20a%20sustainable%20renovation.pdf

Edited by +Protagorist - 20-Feb-2016 at 04:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Palladio View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Palladio Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 12-May-2016 at 22:01
Драги форумџии,

Сакам да прашам дали некој знае каде може да се обработат стандардни цевки (поцинковани или алуминиумски од пола цол - какви што можат да се најдат по продавнициве) на следниов начин:

- да се сечат на делови (добро, тоа секаде се може)
- да се продупчат на двата краеви
- да се свиткаат краевите под агол од 8 или 10 степени на таков начин што прецизно да се задржи однапред предвидено растојание меѓу дупките

Дали знаете кој би можел ова да го направи во околината на Охрид? (по вообичаените места прашав - никој не се нафаќаше на виткањето под агол)

Дали знаете некој што би се нафатил на вакво нешто низ Македонија и која би била реалната цена за услугата?

Целта ми е да направам рамка за мала геодетска купола (2V) - цевките би биле отприлика по еден метар (98cm и 97cm - растојание од дупка до дупка), аглите под кои би се виткале би биле 8 и 10 степени - би се обработувале 30 примероци од едната и 35 примероци од цевки со другата димензија.

Во прилог испраќам слики:

Ако постои некое друго место на форумов каде веќе се зборувало за вакво нешто или ако треба поракава да ја поставам на друго место ве молам кажете.

Фала ви,
Паладио
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 13-May-2016 at 03:03


само пази да не дотераш до нешто револуционерно

инаку секој брават што има оксигенска боца може да ти зарши работа,треа само цевката да е полна со песок за да при загревањето не се засука или превитка отпојке, ќе ја зацврстиш од една страна ќе направиш дрвен калап со неопходната косина и штанцај, на овој начин ги прават спиралните скали само што цевката ја извлекуваат низ заоблен калап, а можеш и со преса но кај нас секој бравар нема ни оксисгенски апарат, а не пак некоја машина...  еве ти инспирација

  конечно доколку ова се ти е скапо можеш да одиш и со дрвена место железна купола, евентуално со пвц-арматура ко за пластеник

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 21-May-2016 at 10:33
попрво бравар неголи брават да ти заврши работа но пробај инаку и кај дрвената [1] и кај металната опција [2][3] гео.домо си има свои предности, зависно за што ќе ти служи

ако е заради естетски причини јас би одел со поархаичен пристап, а за да заштедам на камен би ставил одоколу греди, па да дојде како купола на балдахин, евентуално што би немало арки,речиси ко излетничка печурка но наместо со оштар со заоблен кров, а за ова ќе ти треба и шалуван калап за се да си легне на место, а зошто не и тро варосана внатрешност [1] дури и по столбои кои логично би било да се неизбичени за да бидат во заоблена контура со куполата [2] за на крај уште една мини-фонтана в среде да никне и бидне ко Павиљон на Лубовта [3][3]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1189&PID=128333#128333


камен си е камен и' дрво си е дрво

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 31-May-2016 at 02:21

природната атмосфера не е за секого, а сите се пржат на бетон и пластика заради сиромаштија, што не е нит олдскул а уште помалку калуѓер но кога би размислувале сите идилично дали за секого ќе има доволно граѓа за да се осигура одредена органска идила, хм можеби ако сите се приморaни бар еднаш годишно да садат по едно дрво заради помал еко-футпринт, a што најприменливо би било како религиска епитимија него законска педологија, но кому му е гајле денеска дали и како и' се одолжуваме на природата, иако доколку на дрвото се гледа и понатака како на атрактивен материјал [1][2][3][4] неминовно истово [5] ќе мора да стане норма ...      Edited by +Protagorist - 31-May-2016 at 03:31
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Palladio View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Palladio Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 31-May-2016 at 11:13
Фала ви за одговорите.

Намерата ми е да направам рамка за шатор - како тест-градба, па понатаму би правел и затворена градина (според пермакултурни принципи..знаете за што станува збор).

Сум гледал многу видео материјал и разнородни инструкции на интернет за вакви градби и она што таму го прават за „пет минути со најосновни алати и за малку пари“ слабо излегува кај нас. Можеби јас не се обраќам на вистинските места, не знам, ама, еве се покажува дека е тешко да се најде некој да ми изработи и наједноставна нискобуџетна рамка, а камоли нешто покрупно.

Зборувам за најосновни нешта, инаку далеку од тоа дека не сакам да се занимавам со посложени градби од природни материјали.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 31-May-2016 at 15:51

аирлија, затоа пробај не му се замарај ако можеш да одолееш на идејата за перма-дом иако доколку си малку поупорен те уверувам ќе се снајдеш, или евентуално побарај по нет нешто слично од Кина, исто сличен ефект ќе постигнеш со полукружни лакови кои би ги споил во една топка, та и без многу замарање би ја добил овалната атмосфера дури и подобро споредмене бидејки енергијата се слива, просто фотоните нема што да ги распрска, но ова е веќе сосем друг муабет и повеќе светлосно акустичен него геометриско метафизичен, нејсе лично сум убеден дека формата на пластеникот произлегува или се надоврзува на карактерот на сопственикот отколку што влијае некако посебно врз билките,би ти препорачал размислувај повеќе пермакултурно-шумски него изолирано ил монокултурно   

незнам понекогаш луѓе па неретко и јас сакам да имам нешто чисто естетски или колекционерски, но не би си дозволилда робувам на стереотипи декаодредена техника мора само вака или само онака да се впрегне, а знаејки дека истита сеуште е далеку од нормирана, но нема да кажам дека некој неако згрешил, негова работа, секој со својот памет ... еве интересен абер за перма-дом

http://www.domegrown.net.nz/

http://www.permies.com/t/1878/permaculture/Living-Willow-Domes

еве добар абер и за печуркари

http://permaculturenews.org/2012/08/01/firewood-igloos-adapting-an-austrian-design-for-australasian-conditions/


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 07-Dec-2017 at 23:32

тро сламен абер од истокот, колку да ни стане јасно дека додека ние го стандардизираме градењето со балирна слама, веќе цел свет на ангро ќе гради еколошко-економски ... еве еден украински сламен модул [1] кој иако делува практично, сепак е помалку ефективен него вообичаената исполна со бали на дрвена конструкција, пред се' заради целосно одвоените сламени делови со дрвен рам кај кој ќе се јавуваат топлински мостови, та и изолацискиот момент ќе биде далеку помал од вклештените балирани ѕидови ... друг чуден момент е и користење паропропусна мембрана врз слама, пресеците на линков [2] кој би бил логичен само доколку самат слама е некако импрегнирана бидејќи влагата во неа нема да може доволно брзо да испарува вака [3] влажноста во воздухот е присутна секаде, а за неа лек е само глинен или штуко малтер [1] а секој со својот памет [2][3] многумина за поврнежливи места користат надворешно дрвена обвивка од штици ко примерот со вудсмен котаџ понапред во нишкава[4] а некои одат заради специфичност и со дрвена шиндра [5] веројатно најидеално доколку се оди со јасен [1] или арпаџик импрегнација [2][3]

монголски балирани околности

https://www.thegef.org/sites/default/files/project_documents/PDF%2520A_29.pdf

белоруски балирани околности ...

http://www.inforse.org/europe/iae/mae/building.html

руски балирани околности ...

https://www.trtworld.com/business/russia-revives-straw-house-construction-11449

http://www.jakubwihan.com/pdf/SBinSiberia.pdf

http://glassford.com.au/main/straw-bale-in-russia/Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.