build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Алтернативни еколошки видови на градба

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 15-Jul-2018 at 14:33

сигурно ќе дојде ден кога сламената опција нема да биде толку лесна за изведба, доколку во дадени околности немате волја да балирате и рачно, иако кај нас сега иако можеме машински ниту за лек немоит да се најде вишок слама од втора или трета рака ...

плус проблем во такви услови би биле и јажињата а кои најизворно и најеколошко-биолошки би биле доколку се од Коноп ...

Strings must be very tight, so that it is difficult to get your fingers underneath. They should be about 100mm (4″) in from the edges of the bale and not sliding off the corners. String should be sisal or hemp baling twine for a low environmental impact or polypropylene, but not wire, as metal is best avoided within a straw wall. [1]

18. Bales must be tightly tied with durable material, preferably 240-lb. knot strength polypropylene (usually won’t decompose) or hemp twine or 16-gauge galvanized baling wire (usually won’t rust). Avoid bales tied with traditional natural fiber baling twine (sisal, for example). [2]


некои веќе и денеска вака освестени ко самоодржливи задоволство наоѓаат доколку самоодржливоста е целосно независна од автоматизација она да си одат со Трисплетно Јаже [3] ем со ваква мултипрактик рачна направија а балирање, а која можецда се конвертира и цедење Јаболка и да се балира Слама, иако механичката цедалка за Јаболка би извадила далеку поголема компресија ... фората е дека вака и балираните ѕидои може да ви мирисаат трајно на праски круши или јаболка, а и со јаболков оцет да се сетите да ги попрскате ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 18-Jul-2018 at 16:51

и ајде мака Ви било да ивеет на село, но зошто еко технологија како сламена куќа да немате во град!? откако е веќе докажано дека и катастрофален земјотрес издржува ваква констуркција, ем штетите се лесно поправливи која е логиката да не се обидете да кренете ваков дом и в град, а за сметка на тоа да не мора цел живот да отплаќате хипотека за стан ... единствен ризик е што ќе мора да ви е дивоградба бидејќи сеуште не е стандардизирана ваквата градба кај нас, но и доколку не е дозволено во општината да кренете камена ограда која би ве заштитила од залутан шоферлук ... најбезбедна опција е првиот спрат да ви е од камен, а сетне да одите горе со ваква исполна за лебдечките ѕидои ... сепак на село муабетов е далеку попитом бидејќи не штрчи во околина воопшто, иако како сега стојат работите да на село оние богатите градат бетонски хациенди, та зошто во град бар оние посиромашните да несмејат да кренат ваква био-еко-питома градба ...

https://www.lifegate.com/people/lifestyle/7-reasons-why-build-straw-houses-to-live-inќе забораев поплава е озбилен гајрет, но високиот подрум ако ви е направен во форма на брод т.е. пловен објект, при налет на котлински поплави ќе отпловите тро до предградие или обратно кон центар на град ... нели ако сте забораиле да фрлите сидро
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 19-Jul-2018 at 15:44

денес барајќи поприкладна заштита за цилиндар на брава, ми текна сигурно многу Луѓе си велат во ваков дом лесно и низ ѕид криминалец ќе помини, што не е баш така едноставно бидејќи низ балите врват дрвени шипови кои така ги фиксираат балите слама, та се потпорна зашита да неможе некој да ви бутне ѕидот, освен ако не земе со моторна пила да сече та да напраи дупка, но сиромашен чоек нема од што да се плаши ем евентуална поправка е му биде поефтина него кај стандардната фасада цигла и гипскартон, нели бидејќи треба да исполни ѕидот со нова бала и да малтари двострано со глина ...

Security isn’t a problem in a straw bale building. The bales are “nailed” together with reinforcing-rods, and compacted straw takes far more time and effort to break through than any brick wall does. [1]

но и за пилар-арамбаша има чаре, тоа е плетена жица меѓу сламата и глинената фасада, што пак не само што така и фасадата ќе ја зајакне

https://www.strawbale.com/firmly-attach-the-mesh-to-protect-your-plaster/

туку ќе направите од својот дом потенцијално емф-фарадеев кафез [1][2] доколку терате и на плафон освен ѕидно со мрежа а во случај да имате гајрет не само од базни гсм станици ~ туку и од емф-комшии или емф-комшилук [3] јасно од друга страна она емф зрачење кое го генерирате дома така ќе ви биде заробено сигурно, заради што ќе мора да проветрувате почесто, иако има начини како и тоа да се неутрализира [4][4] но за сега само со псевдонаучен да неречам фолклорнаучен пристап бидејќи научната заедница сеуште не обрнала емпириски доволно експериментални варијации на тема неутрализирање емф-зрачења, но колку доста е доста, можеби некому му одговара на ова поле научно да не се бранува!?

ваква мрежа од корист ќе биде и во однос на влагата, а што е корисно и за вештачките штуко фасади, иако би требало на ниво на цокле да има еве ко во видеово преграда за таква намена, незнам само кога и во Скопје ќе дочека Народ градежна луфта за слама пр. ко во Лондон [1]
Edited by Zelenikovo - 19-Jul-2018 at 15:45
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 14-Dec-2018 at 03:00
ова анти-emf аберов горе за фарадеев кафез, денес заради gms репетитори ќе бидне норма и за во природа, прашање е само ете како најдобро би легнала бакарна жица намесго пластична мрежа како фиксер (наместо демит) за штуко фасада, идеално и за ѕид од тула и за оплата на која би одела дополнително фасада, ова последново е интересна комбинација и како вентулирачка фасада за сламен ѕид [1] иако во тој случај ќе треба штуко ѕид и врз сламениот ѕид а потем и врз дрвената фасада, та поарно да оит директно на сламениот ѕид фарадеев кафез од бакарна мрежа ...

кога веќе спомнав Планина ем балирана куќа, она што за повисоките места е проверен стандард заради тежината на снежниот нанос ет Кос Кров, кос кров кај нас пак речиси да ет реткост бидејќи се фрла екстра камен за упола помал простор под ист кров, иако во тие куќи нема столбови туку како кај Типи [2] носечки столбои се гредите ... чудно ротонди во профана архитектура исто тнка работа кај нас, зато и кoнусни кровои реткост, иако може убо да легне приземна куќа вака со подзидок од камен, само би требало умешност во кастрењето и набивањето на колец в круг балирана слама [3] за да биде еко ем био куќа а истовремено фино заоблување од внатре ...
тро закосена инспирација


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 14-Dec-2018 at 14:21

пардон, мор лајк дис, зумирана инспирација


на крај и се' да имате треба да знаете како во Планина да преживеете ко ништо да немате, Кожа да иштавите за облекло и обувки да си сторите, Оган со кремен ако не со лупа да запалите [1] камен да изрежете ако не железо да леете, конечно како кога корења печурки и бобинки да ве наситат пред Поточна Пастрмка или Див Зајак да научите да ловите ...Edited by Zelenikovo - 14-Dec-2018 at 14:24
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 26-Jul-2020 at 03:00


незнам зошто нема на секоја Планина вакви Стреи, иако поубо Камени Кажуни или пак Дрвени Газебоа (печурка-настрешници затворени-летниковци) како би можело да се запале Оган внатре, евентуално да може да се стаи капа одозгора т.е. да биде врз решетка ем мобилна ... дефакто ако сакаме Мас Планинарски Туризам воопшто Масовна Локална Рекреација по Планиње, мора да се смогнат сили на Секоја Една Планина да се инсталираат вакви Засолништа па и отпојќе на купче доколку стазата е прометна, а зошто да не бидат и поголеми, но кои за да не се кршат убо би било да се обележени како Места За Екстракција т.е. да имаат посебен статус, а така и подобро запазени и законски осигурани од вандализам, скриена камера за набљудување дивеч би завршило работа, таман да има кој бесплатно да крева нови и оправа стари доколку е снимен како си носи материјало подома!

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 26-Jul-2020 at 12:49
Nov koncept zdravi zgradi

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 30-Jul-2020 at 02:03фоткава попрво за во ПејУрб

~

https://villaslow.com/booking-and-prices/

https://faircompanies.com/videos/forsaken-stone-housebarn-becomes-couples-tranquil-home-office/за ентериерот фотки на сајтов

[url=https://lauraalvarez.eu/gallery/villa-slow-holiday-retreat-es/][/https://lauraalvarez.eu/gallery/villa-slow-holiday-retreat-es/url]

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.