build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопско Поле

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопско Поле
    Posted: 19-Sep-2016 at 18:38најплодниот дел од Скопската Котлина кој лежи на територијата на неколку општини дел од Гази Баба, Илинден, Петровец и Арачиново, десно од границиве на Скопје, а во кое спред секој резон треба да влезе и Драчево како плоден дел од котлинатаEdited by +Protagorist - 19-Sep-2016 at 18:41
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Sep-2016 at 19:09првава фотка горе е снимена од Ајватовски Рид таман во видокруг на слетувањево од клипов

инаку на форумов за сега е покриена само општина Илинден [1] но дефинитивно недостасуваат општи нишки и за останатите скопски општини, кои по логика на нештата самите тамошни жители би требало да ги промовираат тука

Исто за сега на нет ретко да има специфичен Историски текст за кое и да е село од Скопско Поле налик овој за Миладиновци

http://www.makemigration.com/turizam/miladinovci.htm
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Sep-2016 at 01:10

апропо последните поплава во Стајковци [1] ред е да се потсети дека цело Скопско Поле речиси со децении го има истиот проблем, но тука пред се заради големото количество на подземни води, кои порано во костец неисчистените канали и обилните врнежи редовно ги освежувале скопските пољари [2] битно од време на време бар некој нешто им исполнува од ветеното [3] чинам по селава неретко куќите ги прават и полметро повисоки во приземјето заради ваквата гачка, иако редовно мака мачат со подрумите, можеби треба за овој реон ова да биде и урбанистичка норма

сето ова им било и очигледно на старите скопјани, доволен факт е дека се до девеесетите во близина било Катлановско Блато кое заради неподносливата наезда на комарци во 60-тите властите и го пресушиле, сепак по светските војни полето на ангро се колонизира како обработлива површина налет сите непогодности како подземни води поплави зарази, битно било дека земјата раѓа, пр. надалеку познатиот скопски јабучар, автохтон патлиџан за кој мислам сеуште немам сретнато слична алтернатива, а сигурно и тој некогаш е донесен од некаде како култивар


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.