build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скијатос, Грција

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3323
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скијатос, Грција
    Posted: 28-Sep-2016 at 10:56
Слушам дека Скијатос бил убав ѕа одмор, така ли е Џоле ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Sep-2016 at 11:09
Ти благодарам, Бојан, што ја отвори темата, имам некои технички проблеми, па не можев самиот.

Како и да е, деновиве ќе објавувам фотографии од мојот осумдневен престој на овој грчки остров што се случи од 15 до 23 септември годинава. Накратко, станува збор за мошне познато летувалиште, дестинација на бројни светски ѕвезди, место со убава природа и средени плажи (дел песочни, дел карпести), со среден јавен превоз во градот што главно го покрива јужниот дел од островот, додека северниот дел (каде што се наоѓаат бројни прекрасни плажи) не е покриен со јавен превоз и ако некој сака да појде таму ќе мора да изнајми мотор, кола или да појде со сопствено возило. Остров со скапи услуги (храна, пијалаци, карта за јавен превоз 2 евра, пиво во кафуле или бар од 4,5 до 6 евра, изнајмување возила итн.), со бројни гостилници, сувенирници, кафулиња. Преполн со туристи, дури и вон сезона. Ако ми текне нешто, ќе допишам, а ако некој има прашања, со задоволство ќе му одговорам.

Ќе започнам со неколку фотографии од градот Волос, што се наоѓа на копнениот дел на Грција, од каде со траект се патува до градот Скијатос (патот трае околу два и пол часа). Фоткиве се направени од траектот, главно го опфаќаат крајбрежниот дел на градот.


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Sep-2016 at 11:12
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Sep-2016 at 11:13
Уште оваа фотка, од утре почнувам со Скијатос.За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Sep-2016 at 11:09
Кога се доближувате до островот, ве пречекува следнава глетка (градот Скијатос):

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Sep-2016 at 11:10


ПристаништетоЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Sep-2016 at 11:11
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Sep-2016 at 09:14
Вилата во којашто бев сместен, вила (Bad) Memories. Не ви ја препорачувам поради лошите (хигиенски) услови. Агенцијата (Игуана) што нуди сместување во Скијатос нуди уште две други вили, ми се чини оваа беше најлошата од сите нив.Инаку, вилата е сместена на периферијата на Скијатос, на некои десетина минути пешачење до центарот на градот. Неколку попатни фотки (додека од вилата Меморис се оди накај центарот):За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Sep-2016 at 09:17
Веќе сме во центарот:

Низ градот поминува една централна пешачка улица каде што се наоѓаат бројни угостителски локали (таверни, пицерии, ресторани, слаткарници, разни продавници за облека, за сувенири, за секакви други глупости).

Споменатата пешачка улица:Испресечена е со помали споредни (пешачки) улички:За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 30-Sep-2016 at 09:19


Ова е шеталиштето покрај старото пристаниште што се наоѓа веднаш до поновото:Edited by Џоле - 17-Oct-2016 at 09:06
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Sep-2016 at 09:21


Низ „стариот“ дел на градот има бројни стрмни улички со скали:Архитектурата на самиот град не е нешто посебно. Има некои убави зградички, но главно се безлични и ретко која се одликува со нешто посебно.Edited by Џоле - 17-Oct-2016 at 09:08
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 30-Sep-2016 at 09:24
Зградата на театарот што се наоѓа на еден мал полуостровУлички и куќички

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 30-Sep-2016 at 09:25
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 30-Sep-2016 at 09:26


Една од многуте цркви во градот и на островот

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Oct-2016 at 20:34
Веќе споменав дека на островот Скијатос јавниот превоз е добро организиран. Сепак, тоа важи само за јужниот дел, каде се наоѓаат градот и голем број од плажите, додека за да се стигне до плажите на северниот дел потребен ви е друг вид на превоз (сопствен или изнајмено возило). Е сега, за некои плажи постои опција јавен превоз + пешачење од околу 30 минути низ шума. На пример, ако се симнете на автобуската станица бр. 24 (таму станиците се нумерирани и почнуваат со 0 [нула] и завршуваат со бр. 26), имате обележана патека низ борова шума што ве води кон три плажи што се оддалечени на околу 2 км една од друга.

Неколку фотографии од патот низ шумата:

На секои 100-200 метри ќе наидете на вакви буриња полни со вода што служат за превентивно спречување шумски пожари:

По 20-30 минути пешачење, ве очекува ова:Edited by Џоле - 18-Oct-2016 at 10:18
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Oct-2016 at 20:37
Ова е еден мал црковен комплекс на кој наидовме додека го истражувавме северниот дел на островот:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-Oct-2016 at 20:40
Кастро претставуваат остатоци од некое старо утврдување на северо-источниот дел од островот, а исто така се нарекува и плажата што се наоѓа во негова близина:Теренот е ваков, главно карпест:

Малата плажа. Инаку, да споделам една занимливост во врска со барот - имено, поради тешко пристапниот терен, сите намирници и пијалаци се доставуваат со магарињаEdited by Џоле - 02-Oct-2016 at 20:41
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Oct-2016 at 17:19
Градот Скијатос сликан од врвот на планината преку која се оди кон северниот дел на островот. Во северниот дел некои од патиштата што водат кон плажите се земјени и воопшто не се асфалтирани.А овде се гледа аеродромот...

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Oct-2016 at 17:23
Кога сме кај аеродромот, тој се наоѓа многу блиску до градот (нашата вила беше на околу 1-2 км од него) и постојано се гледаат авиони што слетуваат или полетуваат.
Постои еден дел каде што може да се набљудуваат полетувањата и слетувањата на само десетина метри од пистата.Еве ја близината до пистата...

За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3323
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Oct-2016 at 19:56
Друже, задњиве фотки се перфектни. Штета што не сте фатиле слетување над глава, гарант би било уникатно искуство.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.