build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пат Скопје - Македонски Брод

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
prasalnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote prasalnik Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Пат Скопје - Македонски Брод
    Posted: 29-Sep-2016 at 08:17
Изградба/Реконструкција на пат Р1106 Скопје-Македонски Брод (преку Јасен)
Back to Top
prasalnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote prasalnik Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Sep-2016 at 08:19
Дали се планира проширување на пат Р1106 Скопје-Македонски Брод (преку Јасен)?
Се работи за цел еден регион од Македонија кој е многу блиску до Скопје, а нема патна делница која може да се користи во секое време и целосно да се искористи за секакви потреби.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 29-Sep-2016 at 10:28
Може ли некој да каже каква е ситуацијата со овој патен правец ? Јас колку што можев да видам патот од околу 40 километри целосно е пробиен , но околу 20 километри не се асвалтирани туку има само тампон поставено и потребно е тој дел и да се прошири ?

Edited by WolfLeader - 29-Sep-2016 at 10:36
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Oct-2016 at 08:35
ЌЕ СЕ ОБНОВУВА ПАТОТ ДО МАКЕДОНСКИ БРОД НИЗ „ЈАСЕН“

До крајот на годината треба да започне реконструкцијата на дел од патот од Скопје до Македонски Брод, кој минува низ резерватот „Јасен“. Ќе се обноват 14,5 километри регионален пат кои се во исклучително лоша состојба. Поголем дел од делницата не е асфалтирана, а сообраќајот е крајно отежнат.

Делови од патот Скопје - Македонски Брод, со должина од околу 70 километри беа обновувани и во 2011 и 2012 година, но не целосно, поради што во одредени делови од годината по овој пат е дозволено патување само со теренски возила. Сообраќајницата која минува низ „Јасен“ го крати патувањето од Скопје кон Македонски Брод за околу 100 километри.

Тендерот за реконструкција на делницата од мостот кај селото Близанско до месноста Калуѓерец, објавен на почетокот на минатиот месец, предвидува буџет од 212 милиони денари, или, околу 3,5 милиони евра.

Како што информираат од Јавното претпријатие за државни патишта, компанијата која ќе има најповолна понуда ќе треба обновата да ја заврши за 15 месеци од потпишувањето на договорот.

„Целосно ќе се реконструира делница од 14,5 километри, од која во моментов делови се асфалтирани, а делови се земјен пат во лоша состојба. Според проектот, патот ќе има две ленти со ширина од 3,5 метри, по една во двата правци и по две банкини од двете страни со ширина од по 1 метар. На секои 500 метри ќе има дополнителни асфалтни џебови, наменети за разминување со тешки товарни возила“, велат во Јавното претпријатие.

Од таму посочуваат дека остатокот од патот кој минува низ „Јасен“ е во добра состојба и ги исполнува условите за пофреквентен сообраќај. И по реконструкцијата патувањето низ резерватот ќе биде со посебен режим на движење.

Во моментов, од Скопје и источните делови на земјава до Македонски Брод и селата во Поречието се стигнува со кружење преку Тетово, Гостивар и Кичево. Од тие причини жителите на овој крај одамна бараат обнова на сообраќајницата и побезбедни услови за патување низ резерватот, каде што често има прекини поради одрони на патот. Патот го скратува и патувањето кон Охридско Езеро и туристичките места, но отвора големи можности за алтернативен туризам. Резерватот „Јасен“ има прекрасна природа, излегува на вештачкото езеро „Козјак“, на шумите и врвовите на Караџица, а крие и неистражени пештери.

http://utrinski.mk/?ItemID=BCC9F75AD97A184FB9AD82CA9C56C0F5
За сè има вторпат
Back to Top
prasalnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote prasalnik Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Mar-2017 at 12:14


„Ескаватори-МК“ ќе го обновува патот Скопје – Македонски Брод низ „Јасен“
http://build.mk/eskavatori-mk-ke-go-obnovuva-patot-skopje-makedonski-brod-niz-jasen/
Back to Top
prasalnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote prasalnik Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Jul-2017 at 13:11
Овој пат ниту ќе се обнови, ниту ќе се прошири, ниту ќе може да се користи како магистрален пат.
Оние кои купија плацеви за викендици од државата нема да можат да направат ни полско WC таму, а не викендици. Така убава природа и вода, ќе остане без луѓе да уживаат во неа. Тој регион не само што е заборавен од Господ, туку и од власта и државата.
Немојте да се надевате дека некогаш ќе се направи или прошири овој пат. Заборавете ги плацевите и викендиците. Може само да ги искршите колите, исечете гумите, и ставите во трошоци, а нема да можете да си одите.
Толку блиску до главниот град, а толку далеку од цивилизација.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1084
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Oct-2017 at 16:36
Македонски Брод - Скопје

За истиот пат зборуваме ,така?

Edited by Тркало - 05-Oct-2017 at 16:36
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Oct-2017 at 09:38
Би требало да е тој, бидејќи за него беше комплетиран тендер за изведба и во моментов треба да се работи на негово проширување и санација.
Back to Top
prasalnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote prasalnik Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Aug-2018 at 13:42
Дали е точно дека во Владата на РМ се планира проширување на патот Скопје до Македонски Брод, и тоа од село Нова Брезница преку ЈП Јасен во ширина од 5 м а во должина од 12 км со двонасочен сообраќај и временски неограничен? За премин низ ЈП Јасен ќе се постават рампи со скенери за регистарски таблички и дозволен премин од 1 час и патарина за премин.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.