build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Сообраќајна сигнализација и информативни табли
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сообраќајна сигнализација и информативни табли

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 35>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 27-Jan-2008 at 13:26
@ mitatos

Кога ќе поскапи горивото уште, ќе го прават тоа ради заштеда ако не за друго. За 20 секунди на пример можеби повеќе ќе изгубиш ако правиш пали-гаси, ама кога ќе ти се погоди така да чекаш по минута, дефинитивно најпаметно е да се изгаси.

А бројачите имаат и други предности, на пример ако видиш дека ќе се затвори семафорот, нема да го бркаш за џабе...


Edited by Cloverstack - 27-Jan-2008 at 13:28
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 27-Jan-2008 at 13:28
kazi mi samo dali si ja pominal ulicata od tamu )
ako ne si ja pominal odi pomini si ja i ke ti tekne za sto mi bese zborot
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 27-Jan-2008 at 13:30


Ако ме прашуваш мене, да сум поминал. Ама не знам за што треба да ми текне Dunno
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 27-Jan-2008 at 13:36
ja se cudam kako nekoj do sega ne bil izgazen od avtomobil, koga ja  pominuvam ulicata od fakultet za nakaj NUB ,prvin ke se otvori edniot semafor, pominuvas ulica ama kolite seuste vozat oti nekoj ke ostane na red od pozadi pa ne moze da ceka drug semafor i pominuva na zuto,crveno etc, dur pomines na drugiot semafor pak istoto, dur stignes na drugata strana ke ti trebaat 6-10 min , baska rizik  ja smilam deka podzemen premin e mnogu jaka stvar za ovaa golema raskrsnica
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 27-Jan-2008 at 13:39
Добро де, ама ова нема врска со бројачите - ниту поминувањето на црвено, ниту подземен премин.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 27-Jan-2008 at 13:41
kako be nema vrska, pa toa e problemot deka lugeto ne mozat da cekat i ke isogazat nekoj toa e najgolemata frka ,a spored mene podsemen premin e idealno resenie ama takov spored mojata zamisla , mozebi ke kosta ama se isplati
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 27-Jan-2008 at 13:47
Гледам нешто праите муабет за подземни премини, место пешачки. Тоа е мноку јака работа, и супер функционира во некои поголеми градови, воопшто нема мочки и срања, него има човек што свири виолина.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 27-Jan-2008 at 14:28
Mitatos јас стварно не гледам каква врска имаат бројачите на семафорите со евентуален подземен премин.

А тоа што има недисциплинирани возачи, тоа е посебен проблем. Тие прават најразлични глупости без разлика дали има или нема бројачи. Тој проблем треба да се решава со подигање на сообраќајната па и општата култура. Ако не иде со арно, треба со строги казни.


Edited by Cloverstack - 27-Jan-2008 at 14:30
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 27-Jan-2008 at 14:36
Треба џандарите да ги стават на процент. Па колку пише толку за него, тек тогаш ќе има казни и ќе има пазење, вака све друго е залудно. Само што треба да се најде начин да нема злоупотреби од џандарска страна. Да мора да те слика или да те сними, да обезбеди некаков доказ.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 09-Feb-2008 at 21:13
На Бул. Кочо Рацин има нов радар со дисплеј како и на Првомајска. Не знам кога е поставен, ама јас денеска го приметив.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 10-Feb-2008 at 11:48
Originally posted by Cloverstack

На Бул. Кочо Рацин има нов радар со дисплеј како и на Првомајска. Не знам кога е поставен, ама јас денеска го приметив.
 
Не е баш нов. Едно 2 месеца сигурно има како е поставен.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 10-Feb-2008 at 13:58
Confused


Bonk
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 27-Feb-2008 at 01:06
Пешачките премини со светлосни сензори


На три пешачки премини на улицата Првомајска во Општина Кисела Вода, каде што нема семафори, поставени се светлечки тела кои ќе се палат на сензор, а ќе служат како предупредување за возачите да ја намалат брзината. Светлосните уреди, кои според надлежните, се први од ваков вид поставени во Македонија, се вградени во коловозот, но светилки се поставени и на метален столб над знакот за пешачки премин.

- Овие светлосни тела реагират на сензор доколку пешаците тргнат да ја преминуваат улицата. Се работи за пилот-проект кој се реализира со донација од Републичкиот сојуз за безбедност во сообраќајот, наменета за Град Скопје. Инаку, ваквиот уред се поставува од причина што според показателите што ги имаат надлежните институции, токму на оваа сообраќајница се случуваат најголем број на сообраќајни незгоди во кои страдаат пешаците. Останува уште светлосните уреди да се поврзат на електрична мрежа и тие ќе бидат пуштени во функција, објаснуваат од Општината. Оттаму велат дека проектот е инициран од Општина Кисела Вода, а светлосните уреди ги поставува јавното градско претпријатие "Улици и патишта".

http://vecer.com.mk/?ItemID=04D269CFBD845C42A70F8FA129C0365C

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 06-Mar-2008 at 00:09
Cheers

Градот ќе ги модернизира семафорите

Семафорите со застарена светлосна технологија до крајот на летото ќе се модернизираат. Планирано е постојните стари лантерни на светлосните уреди да се заменат со лантерни со лед-технологија. Од Градот информираат дека треба да се набават 1.000 лантерни, за што до крајот на неделава ќе биде објавен тендер. ЈП „Улици и патишта“ ќе има обврска во рок од три месеци по набавката на новите уреди да изврши нивно монтирање. Надлежните од Градот објаснуваат дека вградувањето на новата технологија во уредите ќе овозможи јасна видливост на светлата при секакви временски услови и ќе заштедува струја. „Овие лантерни трошат 10 пати помалку струја отколку што троши технологијата на постојните семафори. Со оглед на тоа, проценивме дека за четири години само од заштедата на струјата ќе се исплати целата инвестицијата“, вели Јован Христоски, раководител на секторот за сообраќај во Град Скопје. (Дс.Т.)

Utrinski vesnik

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 06-Mar-2008 at 00:15
PreviousТешко. Ова го најавија пред година и више и ништо...само 4-5 раскрсници во Скопје имаат такви ЛЕД светла, пример кај судска палата (мислам) и каде уште на друго место не ми текнува на памет.. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 17-Apr-2008 at 03:41
Убаво ова со бројачиве... Ама сепак морам да се запрашам што стана со контролниот центар, или барем со безброј пати повторените најави дека ќе се средат зелените бранови... Колку мандати треба за тоа?

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=C83620EB2315D74AA38499016E9868A2

Ќе се постават 20 нови одбројувачи на раскрсниците

На семафорите во централното градско подрачје наскоро ќе се постават 20 нови одбројувачи. Јавната набавка за нив ќе се распише неделава. Според планот на градските власти, одбројувачи ќе се монтираат на сите семафори кои се наоѓаат на подрачјето на Голем и Мал ринг.

Надлежните посочуваат дека приоритет им е да постават тајмери на семафорите во центарот, бидејќи сообраќајот таму е најгуст, а досегашното нивно функционирање на дел од раскрсниците во централното подрачје се покажало како корисно и за возачите и за пешаците.

Од Градот информираат дека деновиве ќе го распишат и тендерот за набавка на 100 лантерни, кои практично ќе овозможат подновување на застарениот систем на светлосната сигнализација. (Дс.Т.)

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 17-Apr-2008 at 12:15
Clover ова последново префрли го во грандиозни зафати!!!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 17-Jun-2008 at 14:34
Денеска поставуваат метео станица со сите нишани  Applause

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 17-Jun-2008 at 19:20
Ова се некои мерни станици кои ќе прибираат податоци за ХМЗ или чисто ќе ги прикажуваат податоците за минувачите?

Да не цепидлачам но можеле малце поестетска табла да смислат... инаку како идеја ми е скроз ОК Thumbs%20Up
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 17-Jun-2008 at 21:46
Originally posted by pbanks

Ова се некои мерни станици кои ќе прибираат податоци за ХМЗ или чисто ќе ги прикажуваат податоците за минувачите?

Да не цепидлачам но можеле малце поестетска табла да смислат... инаку како идеја ми е скроз ОК Thumbs%20Up

Не се оние класични мерни станици кој ги има по градот, кој најповеќе служат за мерење на загаденост.
Оваа, што велиш е чисто за минувачи и покажува: температура, влазност, притисок и ветер.

Идејата ОДЛИЧНА ------ дизајнот за НИКАДЕ.
вакви има по цел свет можеле да копираат некој
а овде очигледно на електроничарите им го препуштиле и дизајнот
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 35>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.