build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сообраќајна сигнализација и информативни табли

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2829303132 35>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #581 Posted: 11-Apr-2014 at 17:35
Кирилица, што беше тоа? Сликано во Скопје, на булеварот пред зградата на МРТВ.

За сè има вторпат
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 357
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #582 Posted: 11-Apr-2014 at 18:01
Неповрзано со знаците но денес се спукав со луѓето од Тримакс на саемот на книга
Ми се собраа сите фрустрации околу латиницата. Имено станува збор за дотичниов водич за Скопје:
каде делот што треба да биде на македонска кирилица е испишан со неупотреблива и непостоечка латиница. (Vodič na ulici)

Го прашав типот на штандот кој им е одговорен за транскрипцијата/транслитерацијата на називите оти приметив се тешки љубители на српско-хрватска латиница, имаа преку 10 различни продукти „Ја запознаваме латиницата“ паралелно со големи карти а на нив „латино македонска азбука“ која единствено од Тримакс се користи а со тоа и на постојките на ЈСП ја гледаме како најголем Владин соработувач. Дечкото одговори дека „тоа е за странците“ Го прашувам: „Ако македонски со непостоечка латиница е за странци, англискиов назив испод за кого е?“ и тука настана мала тензија па се повлеков. Како и да е, барем си кажав што ми лежи на душа
ಠ_ಠ
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1710
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #583 Posted: 11-Apr-2014 at 22:49


Za mene, pak, upotrebata na angliskata latinica vo nasiot jazik e totalna glupost. Srpsko-hrvatskata latinica ni e epten bliska a so toa i prakticna i nekako mi nema logika da prezemame anglisko pravilo na citanje vo transkripcijata npr. na licnite iminja Ѓорѓи, Жарко itn...
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 357
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #584 Posted: 11-Apr-2014 at 23:36
Не е баш место за дискусија околу употребата на латиницата но на јазик кој има само едно официјално писмо - кириличното, не му е потребен пандан на латиница по терк на јазици кои имаат само латинично или и латинично и кирилично писмо а транскцрипцијата треба секогаш да биде само за не-Македонците па од тој аспект и тргам дека треба да им биде од нивна полза, за полесно да нѐ прочитаат.
А ваква официјална употреба на неофицијално писмо во туристички водич кој е издаван од монополска фирма како Тримакс е срам за Македонија и говори за тоа колку си го почитуваме јазикот и неговото изворно писмо.

Edited by Macedonicus - 11-Apr-2014 at 23:37
ಠ_ಠ
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1710
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #585 Posted: 11-Apr-2014 at 23:44
Se soglasuvam, deka ne e tuka mestoto za diskusija na ovaa tema, zatoa tuka stavam tocka.

Inaku pojavata na znak bez kirilica ne samo sto e navreda za graganite na RM, tuku e i nezakonsko delo za sto nekoj ke treba da snosi soodvetna odgovornost.

Edited by Denko - 11-Apr-2014 at 23:50
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #586 Posted: 23-Apr-2014 at 19:25
ПАВЛЕШЕНЦN

За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #587 Posted: 11-May-2014 at 11:34
Фото: Ова е најлошо поставениот семафор во Скопје!
10.05.2014 - 15:03:00
    
Секој возач што поминал низ строгиот центар на градот сигурно го забележал овој семафор. Ова е дефинитивно најлошо поставениот семафор во Скопје!


Фото: Засе.мк
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #588 Posted: 11-May-2014 at 13:44
Има вакви бројни примери низ Скопје... За тие што ги поставиле (или проектирале) само ќотек. Оти ништо друго не помага.
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #589 Posted: 11-May-2014 at 15:26
Originally posted by Џоле

Има вакви бројни примери низ Скопје... За тие што ги поставиле (или проектирале) само ќотек. Оти ништо друго не помага.


На таквите им постирам гратис една "сообраќајна табла" за да си видат каде припаѓаат:

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #590 Posted: 11-May-2014 at 23:01
има и подолу,ама тоа е виц кој ќе го напишам кога ќе имам малку повеќе време
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #591 Posted: 14-May-2014 at 01:11
Градов од година у година се надминува у тоа што е врв на ефтина пропаганда, трикови и мајтапење со луѓево дека нешто прават. До лани стандардно улициве ги обележуваа преку лето, некаде накај 1-2 после полноќ кога фреквенцијата е најмала со цел подолго да трае бојата (кога веќе не сакаат да воведат европски принцип на обележување улици каде еднаш поставена сигнализација трае долго време и не е потребно редовно фарбање).
Од годинава, очигледно да продолжат да го лажат народов дека се работи турбо, земаа да ги обележуваат улициве у 1-2 пак, ама попладне! У најголема гужва они блокираат 2 ленти за да фарбаат. Патем, штом ги ослободат лентите, одма белата боја иде у заборав, од што ни е чист градот а со тоа и колите. И вака само добиваме џабе потрошени пари, избледена сигнализација и повторно префарбување за некој месец. А највеќе потрошени нерви на граѓаните.

1.

2.

23ka.wordpress.com
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #592 Posted: 14-May-2014 at 23:55
убаво е што си го фатил и знакот за забранета насока во кадар Wink
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #593 Posted: 25-Jun-2014 at 09:03
Струмица: Поставена туристичка сигнализација на културно – историски локалитетиОпштина Струмица продолжува со интензивното спроведување на инвестиционите активности од проектот “Развој на алтернативни форми на туризам – Податоци за туризам”, финансиран од ЕУ, преку ИПА програмата за прекугранична соработка меѓу Република Македонија и Република Грција 2007 – 2013 година.

Мапирани, класифицирани и категоризирани се 20 патеки (ридско – планински) на целата територија на општина Струмица, на кои ќе бидат поставени 70 знаци и патокази и 6 информативни табли со известувачка и насочувачка информација.

Досега поставена е соодветна туристичка сигнализација на вкупно 6 патеки, составена од 20 знаци и патокази и 2 информативни табли со известувачка и насочувачка информација. Овие патеки водат до едни од најзначајните културно – историски локалитети на општина Струмица и тоа: тврдината „Цареви Кули”, манастирот „Св. Илија”, црквата „Св. 15 Тивериополски Маченици”, Црквата „Св. Кирил и Методиј“, како и други позначајни места над градот Струмица.

Во наредните неколку дена, оваа активност ќе биде целосно завршена.http://a1on.mk/wordpress/archives/349292
За сè има вторпат
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 357
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #594 Posted: 26-Jun-2014 at 10:13
Супер изгледаат
ಠ_ಠ
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #595 Posted: 26-Jun-2014 at 16:42


IMAG0043 by , on Flickr
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #596 Posted: 06-Oct-2014 at 08:35
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #597 Posted: 17-Oct-2014 at 14:07
Обновена е хоризонталната сигнализација на површина од 1 500 м2

Улиците во градот добивија нов изглед со обновувањето на хоризонталната сообраќајна сигнализација.Обележани се вкупно 1.500 метри квадратни, од кои поголем дел се пешачки премини, стоп линии и паркинг површини. Обновена е хоризнталната сигнализација на повеќе крстосници и на улиците: „Климент Охридски“, „Ѓорѓи Василев“ и булеварот „Ленинова“.

http://strumicadenes.mk/obnovena-e-horizontalnata-signalizacija-na-povrsina-od-1500-m2/
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #598 Posted: 22-Oct-2014 at 12:20
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #599 Posted: 11-Nov-2014 at 16:44
Кај средно училиште „Орце Николов“

DSC06283 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #600 Posted: 12-Nov-2014 at 11:40


Во АеродромИма уште еден на Партизанска спроти Симпо.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2829303132 35>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.