build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Сообраќајна сигнализација и информативни табли
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сообраќајна сигнализација и информативни табли

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 32333435>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #661 Posted: 20-Oct-2016 at 12:03
Знае ли некој, АМА ДА ЗНАЕ не да претпоставува која институција е задолжена за редовно одржување на патната сигнализација?
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #662 Posted: 20-Oct-2016 at 21:22
Originally posted by kultuzin

Знае ли некој, АМА ДА ЗНАЕ не да претпоставува која институција е задолжена за редовно одржување на патната сигнализација?
ЈП Македонијапат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #663 Posted: 21-Oct-2016 at 11:58
Дејноста на Македонија пат е :

редовно и зимско одржување на магистралните и регионалните патишта,
проектирање на помали објекти на патиштата,
асфалтирање на помали делници и крпење на ударни дупки,
проектирање, изработка и поставување на вертикална и хоризонтална сигнализација,
заштита на патишта,
автоматско и рачно броење на сообраќајот,
катастар на патишта и мостови,
информативна служба за состојбата на патиштата и другoBack to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #664 Posted: 21-Oct-2016 at 13:37
Originally posted by WolfLeader

Дејноста на Македонија пат е :


проектирање, изработка и поставување на вертикална и хоризонтална сигнализација

Toa e. E sega e jasno zosto signalizacijata ni e na nivo na najzaostanatite africki drzavi.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #665 Posted: 22-Oct-2016 at 18:07
Да за жал тоа е многу лоша пракса , еве секаде каде што се реконструираат делници од нивна страна се добро ќе направат ама или знак нема да наместат или бела линија ке нема , значи нешто секогаш мора да фали а тоа мора под итно да се искорени .. И мислам по мое за таа работа поарно би било да је презеде некоја фирма ако има таква уопште кај нас што се бави со таа дејност , да и се додели тендер дали за целосно сите патишта или пак делови и мислам дека ке си ја вршат работата достојно , така сум сретнал во многу земји , приватни фирми бележат линија и поставуваат знаци , и мислам дека како приватна фирма тие би биле многу по одговорни кога ќе ја вршат таа работа бидејќи сепак нели нивно име стои на таа изработка и тие самите се свесни дека треба да биде изработено квалитетно ...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7376
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #666 Posted: 25-Oct-2016 at 16:35
на патот Средно Водно - Пантелејмон/Нерези

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14708207_10209690625278918_2445835355179111621_n.jpg?oh=4cfe6fb889be23317ffefe1a0b7c9374&oe=588898CA

Edited by zabegan - 25-Oct-2016 at 16:35
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #667 Posted: 25-Oct-2016 at 16:59
Кога сме веќе на темава, дали мислите дека одредена сигнализација е несоодветно поставена и место помош имаме контраефект?
Мислам поточно на Кичево - Охрид, столпчињата на самата лента.Можеа барем некако надворешната страна односно тампонираниот дел, а не на коловозот (доста често се испаднати од ветар внатре на самата лента).
Гледам доста возачи во обратен смер се влезени често и во спротивната, дали е до лоша прегледност или поинаква моментална перцепција - не знам.Ама доста се зголеми бројот на сообраќајки, се почесто со жртви.

Од сабајлево, сликале случајни патници


Edited by Тркало - 25-Oct-2016 at 17:01
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 742
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #668 Posted: 11-Nov-2016 at 05:23
Bitola

Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #669 Posted: 11-Nov-2016 at 20:57
И до стигнување на граничен премин Меџитлија е многу лошо обележано , ја неможев да се снајдам пред неколку години и само прашував каде што и како , а можам да ги замислам странците како поминуваат кога одат на слепо ... баш еден пријател од Полска кој што лани ме праша дали да го користел тој премин му одговорив ако се снајдиш да стигнеш до него бидејќи на местото кај што тој летува повеќе му одговара да оди преку тој премин , заклучок коа се врати ми рече дека навигацијата низ државата била таман ,се до Битола го служела без проблеми , а коа стигнал во самиот град до граничен премин го носела само преку некои нерамни мали и тесни улички и вртел во круг се додека едвај не се снашол како да стигне до таму, а башка бидејќи и немало никаква сигнализацја која што може да го насочи кон тој пат , така да многу треба да се поработи и да се обрти внимание и во овој дел.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #670 Posted: 28-Apr-2017 at 08:16
Автопатот од Гевгелија до Табановце доби нова патна сигнализација

Заврши проектот за реконструкција и поставување на нова вертикална и хоризонтална сигнализација на долж целата траса на автопатот од Коридорот 10. Во проектот се инвестирани 1.250.000 евра обезбедени од Европската унија. Изведбата му беше доверена на „Гранит“, а носители на проектот беа Јавното претпријатие за државни патишта и Министерството за транспорт и врски.Реконструкцијата и поставувањето на нова вертикална и хоризонтална сигнализација долж автопатот од Гевгелија до Табановце се реализираше во текот на минатата година. Со проектот беа опфатени клучките Гевгелија, Демир Капија, Неготино, Велес (југ), потегот од клучка Хиподром до клучка Миладиновци и од клучка Хиподром до клучка Петровец.

http://build.mk/avtopatot-od-gevgelija-do-tabanovtse-dobi-nova-patna-signalizatsija/
За сè има вторпат
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #671 Posted: 11-Jun-2017 at 19:31
Интересна ситуација во Битола. На неколку локации низ градот каде што поминува магистралниот пат А3 (ул. Македонска фаланга, ул. Никола Тесла, ул. Македоснки гемиџии) се поставија нови патоказни табли. Но, сега засега постои еден „мал“ проблем.

[1] Да речеме дека некој турист кој влегол од ГП „Меџитлија“ сака да патува за Охрид. Прв знак за Охрид би бил следниот:

локација: 41°01'05.8"N 21°20'31.2"E

[2] А, додека последниот знак пред напуштање на Битола е овој:

локација: 41°02'07.6"N 21°20'55.4"E

Но, тука е интересната работа. Целта е, секако, насочување на возилата по А3 (поради немање на западна обиколница) со цел за да не поминуваат низ поголемиот дел од Битола. Но, што кога ќе пристигнат на клучката кај с. Крклино? Тука, патот за Охрид (северната обиколница) веќе подолго време е затворен, што значи дека повротно треба да се враќаат назад во Битола и низ центарот за продолжат кон Охрид . Исто така, веднаш зад првиот новопоставен знак постои еден не така постар знак, кој иако сега е малку искривен и обраснат со вегетација, сè уште се гледа и покажува насока право за Охрид и Ресен (истиот може да се види на Google Street View). Сè на сè....
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #672 Posted: 13-Jun-2017 at 08:57
Во право си, но ситуацијата со затворената обиколница е моментална (и лесно решлива според мене), а знаците се коректни според сообраќајната поставеност во градот. На крајот на краиштата за во вакви ситуации постојат оние дополнителни лепенки на знаците, кога треба да се извести за привремено сообраќајно решение, за привремено променета рута, итн.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #673 Posted: 13-Dec-2017 at 13:33
Веројатно едните се стари, а другите нови:За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #674 Posted: 13-Dec-2017 at 13:54
Да едните се нови а старите не му се извадени , баш тоа го приметив пред некоја ден возев до граница , незнам зошто не се повратиле да ги извадат старите ...
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 742
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #675 Posted: 08-Mar-2019 at 02:07
Леринско - 07.03.2019

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #676 Posted: 14-Sep-2019 at 16:03
Нов семафор на бул.Србија конечно ставен во функција(од фб)

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 983
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #677 Posted: 14-Sep-2019 at 17:58
Ок ова, ама може конечно да влеземе во 21 век и да имаме семафори со копчиња за пешаците, особено потребни за овие семафори. Ем колите задоволни, ем пешаците.

Дури и некој на заебанција да притиска, помалку ќе биде црвено непотребно во вкупно време, отколку што е сега.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #678 Posted: 19-May-2020 at 10:27
neshto postaro


Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #679 Posted: 19-May-2020 at 11:50
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7376
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #680 Posted: 23-May-2020 at 00:20
ah, it's our old friend, транскрипција место превод
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 32333435>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.