build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сообраќајна сигнализација и информативни табли

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 24-May-2020 at 12:00
Dobro ne mi e jasno edna rabota , eve da recime vakva tabla se pravi masinski taka , ajde da recime koa ispadnala od proizvodna linija ili pecatenje ili kako i da se vika nejzinoto proizvodstvo , ne svakjam kako e mozno firmata koja so gi pravi na kraj neli poglednuva vo tablata so napisale ?? I ajde ako oni ne poglednale tie so ja zemale da ja mestat neli gledat so mestat ?? Kako e mozno da ne voocis toa deka imeto e celo zgresno ?? Znaci bedni sme do tolku so edna tabla nemoze da stavime pa ke ocekuvame patista da bile kako so treba , strasno
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Online
Posts: 913
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 25-May-2020 at 08:58
Неспособни се и не се замараат сите што се во процесот на правење на една табла. Лингвист, дизајнер и сообраќаен инжењер (или само 1 член на билд ) се доволни за месец дена да ги средат сите табли. Ај што има грешки на секоја втора табла, него и квалитетот, дизајнот и штурите информации на таблите се проблем.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 09-Aug-2020 at 02:33

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 09-Aug-2020 at 08:35
Можеле да го напишат St. John the Baptist на англиски.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 09-Aug-2020 at 14:10
Никако да научиме дали сакаме Англиски јазик или само Југословенска латиница. Monastery преведено, Krstitel не преведено.

Башка и оригиналната форма македонска не му е исправна. Се вика "Манастир Свети Јован Крстител - Бигорски". Каква е таа појава "Бигорски Манастир", тоа е колоквијален говор. Значи може да постојат многу бигорски манастири ама овој заради диверзификација се вика Свети Јован. Логика ?!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 09-Aug-2020 at 18:05
Знаков е да не знаеш кај да почнеш

Ај што не можеле да се одлучат кој јазик и писмо да ги одберат, па и што треба да значи сликата од манастирот на знакот? нели имаме стандардизација за тоа како се одбележуваат локалитети и религиозни објекти на знаци? или ќе бидеме слободни уметници за секој посебно?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 09-Aug-2020 at 18:28
Вообичаено сите манастирските комплекси се именувани согласно најблиското село или населено место или по некоја историска месност, а не по самиот светец. Треба да се прави разлика помеѓу манастир, како комплекс, и црква, објект посветен на некој светец. Во некои манастири може да има повеќе цркви, посветени на различни светци.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 18-Oct-2020 at 11:57
https://www.facebook.com/Skopje.Skopska
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 20-Oct-2020 at 07:47
Град Скопје СЛАБО АНГЛИСКИОТ (ФОТО)https://vecer.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 21-Oct-2020 at 12:05


https://www.facebook.com/Skopje.Skopska/
Back to Top
Daamjaan View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Oct-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Daamjaan Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 22-Oct-2020 at 09:25
Не дека ги оправдувам неписмењациве, но дури и на сликата од стритвју во 2015та е корегирана таблата, твојата слика треба да е од пред 15тина години.
"The way to get started is to quit talking and begin doing"
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Online
Posts: 913
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 22-Oct-2020 at 10:04
Што е корегирано? К е на латиница, а Белград и Приштина само на англиски.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 22-Oct-2020 at 10:55
Originally posted by Daamjaan

Не дека ги оправдувам неписмењациве, но дури и на сликата од стритвју во 2015та е корегирана таблата, твојата слика треба да е од пред 15тина години.


Фотката не беше моја туку превземена од фб профил на некој портал не сум забележал дека е корегирана но сепак има уште недостатоци.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 22-Oct-2020 at 11:00
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 27-Oct-2020 at 12:38
Во близина на ОУ Љубен Лапе постои пешачки кој почнува и завршува во тревникhttps://www.facebook.com/naselba.aerodrom
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 08-Nov-2020 at 13:26
Нови тродимензионални пешачки премини на влезот во Куманово, продолжуваме и на други локации во градот.https://www.facebook.com/MaksimDimitrievskiOfficial
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 08-Nov-2020 at 13:35
најдолгиот пешачки во градот се наоѓа во Карпош(од твитер)Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 08-Nov-2020 at 13:58


Ова изгледа интересно вака со уметничка интервенција во сигнализацијата, ама мислам дека правно е неиздржано. Има јасен правилник на МВР кој е донесен и во образци се графички опишани сите сообраќајни знаци и хоризонтални и вертикални. И тоа не е дека само во Македонија се тие правила, него според виенска конвенција за сообраќај се важечки пола век. Така да утре кога ќе се случи, не дај боже, инцидент некој, нема да може баш правно да се набеди некој возач зашто не испочитувал хоризонтална сигнализација кој не е правно согласна.

Еве и за тоа што викаат правилниците. Вакви екскурзии со исгнализација, колку и да изгледаат интересни, се вонзаконски.
http://www.slvesnik.com.mk/Issues/DD4CD12AB13AB84BBD813DE0F5E56318.pdf 2010-та , вон сила, член 47
https://dejure.mk/zakon/pravilnik-za-soobrakjajnite-znaci-oprema-i-signalizacija-na-patot-2, 2020-та, во сила, член 74


Edited by user8642 - 08-Nov-2020 at 14:14
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 12-Nov-2020 at 10:59
https://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 12-Nov-2020 at 11:04
Екипите на ЈП Улици и патишта, кои ја обележуваат хоризонталната сигнализација на градските сообраќајници, во текот на изминатава ноќ ја корегираа ненамерно направената грешка на улица Џон Кенеди.https://www.facebook.com/JP-Ulici-i-patista-Skopje
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.